Българската кухня.Традиции и обичаи.

  • 49 874
  • 157
Здравейте всички!Нека тук всеки да напише,какво се готви в неговият край,дори стари забравени рецепти да даде.Нека си припомним какво са готвели нашите баби  и какви са били традициите ни.Каква е традицията във вашият край на големите празници и има ли някакъв празник,който празнуват само отделни райони от България и какво точно се приготвя  на този денПишете,снимайте,показвайте,коментирайте.
Тук можете да се допитвате до всички,какво се прави на даден обичай и какво се сервира на трапезата,независимо какъв е той-сватба,кръщене,прощъпулник,имен ден,великден,коледа и т.н.Надявам се темата да ви хареса и взаимно да си помагаме,когато имаме нужда от съвет.
Българските традиции
Българската сватба
Кръщене
Раждане
Нова година
Йордановден
Ивановден
Бабинден
Антоновден
Атанасовден
Трифон зарезан
Сретение Господне
Симеоновден
Свети Харалампий
Власовден
Баба Марта
Свети Четиридесет Мъченици
Благовещение (Благовец)
Лазаровден
Цветница
Велика седмица
Великден
Томина неделя/Празна,Светла неделя
Гергьовден
Константин и Елена
Спасовден
Еньовден
Петровден
Илинден
Голяма Богородица
Симеоновден
Малка Богородица
Кръстовден
Свети мъченици Вяра ,Надежда,Любов и София
Петковден
Димитровден
Архангеловден
Света Катерина
Андреевден
Варвара
Никулден
Игнажден
Бъдни вечер
Коледа
Стефановден
Виж целия пост
# 1
Баба ми и дядо ми са от едно село на върха на Средна гора между Пловдив и Карлово - Свежен.
Най-характерните ястия са картофи с ориз на фурна, биди, боб с листа от алабаш, фалшив заек - даже в голямото издание на Българска национална кухня я има рецептата "Фалшив заек по свеженски", фасул и зеле на чорба и др.
Виж целия пост
# 2
Стига ,бе!И ние имаме вила на Свежен!Там е много хубаво-лятото почти всяка събота и неделя сме там-може да се видим някой път.Това за картофите го знам,но виж другите не ги знаех-много са интересни.Пък какъв зелен фасул отглежда дядо поп-30 см.Знам,че картофите и зеления фасул им стават най-хубави.За бидите,нека поясним за останалите-бяха нещо като катми подобни,нали така?А я напиши рецептата за боб с листа от алабаш-звучи много интересно.
Виж целия пост
# 3
Стига ,бе!И ние имаме вила на Свежен!Там е много хубаво-лятото почти всяка събота и неделя сме там-може да се видим някой път.Това за картофите го знам,но виж другите не ги знаех-много са интересни.Пък какъв зелен фасул отглежда дядо поп-30 см.Знам,че картофите и зеления фасул им стават най-хубави.За бидите,нека поясним за останалите-бяха нещо като катми подобни,нали така?А я напиши рецептата за боб с листа от алабаш-звучи много интересно.

Мдааааа, светът е малък  Wink, но Свежен е най-хубавото село  Mr. Green
Бидите са като големи палачинки или катми, които се правят на глинен сач върху триножника на огнището. Сачът се маже със сланина. Докато са топли ги ядем с масло и захар /пак по типично свеженски/, а когато изстинат баба ги залива със захарен сироп - захар, вода и масло мисля, че беше.
Бобът с алабаш трябва да я питам, че аз лично не съм го готвила. Причината е, че тази рецепта е за боб - истинският боб, а не зрелият фасул, както са свикнали хората да му казват боб. На село баба садеше този боб, който е с големи шушулки и се бели преди да се вари.
Виж целия пост
# 4
А моята баба пък е от едно ямболско село-там много правят катък.Тя го прави от овче мляко мисля,сол и май това е и доколкото си спомням се обръщаше буркана ,бъркаше се по няколко пъти на ден-не помня точно трябва да я питам.Но такъв катък става-този в магазините,няма нищо общо.Ако някой знае точно как се прави -да напише,защото скоро няма да я видя баба ми,а ми се ще да направя.
Nana77 , мисля,че говорим за боба ,който споменах-онзи големият.
Виж целия пост
# 5
Nana77 , мисля,че говорим за боба ,който споменах-онзи големият.

Не. Това си е зелен фасул. Просто такъв му е сортът, че шушулките стават дълги. Най-вероятно е от червения фасул т.е бобчетата са едни червено-лилави.

Аз говоря за боб. Питай на Свежен - ще ти го покажат  Wink Шушулката е много по-дебела и става черна, а зърната са големи и се белят преди да се вари.
Виж целия пост
# 6
В Северна България, приготвя една страшна вкусотия-лютика.Приготвя се от печени чушки /зелени и червени/, чесън, печен домат, печен син домат, ако се прибави и боб става направо неотразимо, всички зеленчуци се скълцват и се яде с топла питка и сиренце.Другото интересно ястие е -саламура.Това е супа приготвена от печени чушки /голямо количество /, запържено пиле на порции, чесън и подправки.И двете ястия са с невероятен вкус, а в същото време ужасно прости.
Виж целия пост
# 7
Прабаба ми /лека и пръст/,беше от едно село Бъркачево до Бяла Слатина,та като ходехме на годсти,единственото нещо,което я карах да прави беше точно лютиката.И на мен ми е любима.Даже ,като сготвих на мъжа ми това ястие за пръв път-беше възхитен и каза ,че е невероятна вкусотия.
А за бобчетата разбрах за кои става въпрос- веднъж се опитахме да ги сеем на двора,но нищо не се получи,защото ходим само събота и неделя,а през седмицата няма кой да ги полива  Cry Изкарахме една шепичка де-много са вкусни! Flutter
Виж целия пост
# 8
Я дайте една рецепта за лютика  Praynig
Виж целия пост
# 9
за пръв път чувам за лютика... интересно ми е що е то... нещо като лютеницата ли?
Виж целия пост
# 10
за пръв път чувам за лютика... интересно ми е що е то... нещо като лютеницата ли?

Мне. Обикновено се прави пиле лютика, доколкото съм запозната е пиле с печени чушки. Но чакам мамите с традиции в приготвянето да ни кажат рецептата.
Виж целия пост
# 11
nana77, истинската лютика е постна и се приготвя по следният начин-пресни чушки 1 кг.-зелени и червени се изпичат и обелват, към тях се прибавят 1-2 печени домата, няколко скилидки чесан-5/6 бр.Това цялото се скълцва хубаво в купа, като се прибавя и сол на вкус/баба ми си имаше стар дървен клъчник и една глинена купа точно за това ястие/.Никакви други подправки не се слагат, нито оцет, нищо.Това нещо се яде пак повтарям с топла домашна питка и сирене.
Моля dodyniki да ме поправи ако имам грешки в рецептата, защото аз не съм го готвила, а майка ми ни го приготвя, като и гостуваме.

P.S.поразрових се в нета сега за лютика, има дадени рецепти с добавки на лук, яйца и всякакви други продукти, обаче истинската лютика, която се прави в С.България е само от продуктите, които съм посочила.Всичко останало е импровизиране и няма нищо общо с лютиката.
Blue eys абсолютно си права за оригиналната лютиката и за това премахнах синият домат и боба.Просто майка ми последно е била добавила от тях в лютиката и ми е останало в главата. HugА саламурата препоръчвам горещо да се опита.Страшно вкусно нещо е. Crazy

Виж целия пост
# 12
В къщи много често правим лютика, дори и за зимнина в буркани.
Рецептата е следната:
Счуквате няколко скилидки чесън с малко сол,след това десетина печени и обелени чушки, два печени и обелени домата, и ако обичате люто добавяте и печено люто чушле.Аз лично слагам и малко натрошено сирене, става превъзходно.Задължително условие обаче, за да е вкусна лютиката е да е скълцана в дървена гаванка с клъчник Grinning
Ако някой има желани ще напиша и рецептата за пиле саламура.
Виж целия пост
# 13
Имаме желание,напиши я  Grinning
Виж целия пост
# 14
          Пиле саламура (Влашка саламура)

Необходими продукти:

1\2 пиле
2 средни по големина домата
3 печени чушки
няколко скилидки чесън
50 мл.олио
магданоз

Слагаме пилето в по-дълбока тава сипваме малко олио и вода и слагаме да се пече във фурната, когато пилето е почти готово слагаме отстрани в тавата и доматите да се изпекът, малко преди да извадим готовото пиле и домати допълваме тавата с вода, за да се разтвори мазнинката от печеното.След като извадим тавата от фурната изсипваме течноста в тенджера, доливаме вода и прибавяме обезкостеното и нарязано на дребно пиле,обелените и също накълцани на дребно чушки и домати и сол на вкус.Слагаме всичко да кипне за няколко минути на котлона.Поднася се със счукан чесън,печено чушле и обилно поръсено с пресен магданоз.

Да Ви е сладко!

Няма човек, на който да съм я сготвила и да не я е харесал. Peace

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия