Примерна схема на захранване (13)

  • 34 737
  • 472
# 330
Аз давам домашна тиква.
А другите зеленчуци от пазара Simple Smile
Виж целия пост
# 331
Момичета,пак имам въпроси към вас Simple Smile.

Няма проблем да смесваш царевица с елда или с друга каша.За целината-скоро дадох пюре,в което имаше и му излязоха пъпчици.Подправките не се въвеждат отделно,но все пак трябва да се има впредвид кои са подходящи за възрастта.И аз не съм фен на солта в бебешката храна,затова основно приготвям пюретата вкъщи.Sunnshine,аз плодовете ги въвеждах в ранния следобед без проблеми и си ги ядеше за следобедна закуска.Сега като давам и сутрешна закуска,въвеждам сутрин,но ги предлагам(въведените)и следобед с каша или кисел.
n.ko , благодаря ти за отговора  bouquet
 И аз основно му готвя,но заешко не намерих.
Виж целия пост
# 332
По принцип и аз гледам храните, които готвя на малкия да са домашни, особено в началото на захранването, но специално за тиквата мисля че няма да е проблем. По-скоро притеснителни са зеленчуците и плодовете, които трябва да се съхраняват продължително време и които вероятно са обработени с нещо против бързото им разваляне. А на тиквата, с тая дебела кора не виждам какво може вредно да има в нея.
Виж целия пост
# 333
Косе Босе,  newsm20 Благодаря ти за пореден път!
Виж целия пост
# 334
Момичета,пак имам въпроси към вас Simple Smile.

Няма проблем да смесваш царевица с елда или с друга каша.За целината-скоро дадох пюре,в което имаше и му излязоха пъпчици.Подправките не се въвеждат отделно,но все пак трябва да се има впредвид кои са подходящи за възрастта.И аз не съм фен на солта в бебешката храна,затова основно приготвям пюретата вкъщи.Sunnshine,аз плодовете ги въвеждах в ранния следобед без проблеми и си ги ядеше за следобедна закуска.Сега като давам и сутрешна закуска,въвеждам сутрин,но ги предлагам(въведените)и следобед с каша или кисел.
n.ko , благодаря ти за отговора  bouquet
 И аз основно му готвя,но заешко не намерих.

Ако не държиш да е заешко първото месо, можеш да пробваш пюретата на Сънвал и Бебевита, без сол са. Аз започнах с пуешко на Сънвал Peace
Виж целия пост
# 335
n.ko , благодаря ти за отговора  bouquet
 И аз основно му готвя,но заешко не намерих.

Днес видях заешко в Пикадили в Мола на Стамболийски. Килограма беше 12 лв., но не погледнах за произход и сертификати   Rolling Eyes
Виж целия пост
# 336
Косе Босе, благодаря за изчерпателния отговор! Hug

Аз лично предпочитам да въведа месата с готови пюрета, които са преминали през някакви проверки и преработка, отколкото с месо от магазина с неустановен произход. Rolling Eyes Заешко още не съм дала, но съм купила пюрето на Хип заек с ориз и броколи.
Копър и магданоз въведох някъде в 7-8 месец. Правя пюретата на щерката в тенджерка на пара и тези зелените ги мия, режа и слагам при другите зеленчуци, да преминат през топлинна преработка. Много хубаво овкусяват пюрето, освен тях по този начин слагам и по малко корен от целина. Peace
Тиква и аз купувам от пазара, отново я приготвям на пара. Изобщо не ми е минавало през ума, че може нещо да й има. Thinking По-скоро се притеснявам за ябълки, круши и т.н., които са необикновено едри и лъскави. Wink
Виж целия пост
# 337
Мимче, Диди го обожава това пюре на ХИП. Дано и на Йойо да й хареса Wink
Виж целия пост
# 338
Мили Мами, имам въпрос на който не мога да намеря отговора. Моля за помощ!
Моята дъщеричка е захранена и все още хапва изключително домашни пюренца.
Много ми се иска да въведа спанак, но когато споделих това, ми казаха, че не може домашно приготвено пюре със спанак да остава за следващия ден. Т.е. трябва да приготвя само едно пюре, а аз по принцип приготвям поне две. Ако оставя спанакът наготвен за следващия ден отделял някакви вредни вещества и не трябвало да се консумира дори от възрастни!!!
Някой чувал ли е нещо подобно? И дали да приготвям по-голамо количество или не?
Благодаря за отговорите!  bouquet
Виж целия пост
# 339
  Здравейте, съвсем скоро ми предстои захранване, опитвала съм 2 пъти досега - на 3, 5 месеца и на 4 месеца. Бях й давала плодови пюрета - ябълка, круша, праскови, банан и 2 вида миксове. При последния опит хапна малко бананово пюре, но на втория ден не го искаше вече. Като стане на 5 месеца ще пробвам пак. Изцяло на АМ е откакто е на 2 месеца и половина и затова се опитах да я захраня по-рано.
   Сега при следващия опит с какво да започна?

Опитай с въведените плодове. Така няма да се притесняваш за алергии, а ще се занимавате със самото запознаване с лъжичката и що е това хранене с нея. Причината за отказ вероятно не е бил вкуса, а липсата на готовност за захранване. Можеш да предлагаш дадено плодово пюре по 5-6 дни, за да има време да бъде  възприето и харесано.

Другият вариант е да започнеш отново с оризова каша. Щом детенцето е на АМ, в началото има голяма вероятност да хареса кашата, ако е приготвена с неговото мляко. След като се достигне някакво количество за седмица (количеството зависи от желанието на детето), постепенно може да се добавят вече въведените плодове. На тази възраст вкусът е много нежен и чувствителен, възможно е чистото плодово пюре да е имало прекалено натрапчив вкус при първите опити за въвеждане в по-ранна възраст.

Няма определящо значение с какво се захранва. Въпрос на преценка от родителите и предпочитание на детето. Каквото и да решиш, ще бъде правилно. По-скоро следи за признаците за готовност - няма гаранция, че на 5 месеца детето ще е готово...

И още нещо - според СЗО няма значение дали детето е на АМ или кърмаче, препоръчва се захранване на 6 м. в двата случая. Това не означава, че трябва да се чака точно шестият месец, но няма повод за притеснение, ако едно детенце на АМ бъде захранено на 5 или 6 м.



Из записките си попаднах на това: М/у месо и жълтък-2 седмици.М/у месо и глутен-2 седмици. Между два вида месо пауза от 2 седмици. Как се броят тези 2 седмици
Идеята е да се изредят продуктите с някаква логика.

Тези продукти са от различни хранителни групи и се обработват по различен начин от стомахчето. Освен това, ако се получи алергична реакция, на организма са необходими поне 2-3 седмици, за да се изчисти от натрупаните алергени. Затова има логика специфичните храни да се вкарват на 2 седмици т.е. на всеки половин месец да се дава нещо по-особено. През останалото време се дават други нови храни, по стандартната схема от 3-6 дни.

1) В рамките на 2 седмици може да се въведе един вид месо и други нови неща. Месото не е леко за храносмилането, освен това товари бъбреците. Затова може да се изчака с въвеждането на следващите видове месо. Освен това, първият месо може да се въведе за 5-7 дни, за следващите са достатъчни 3-4 дни т.е. реално се включват сравнително бързо в менюто.
2) Следващите 2 седмици се започва глутена - може да се даде една глутенова храна, след нея нови плодове, зеленчуци или месо; после друг вид глутенови зърна. Може два вида глутенови зърна едно след друго, но пък в случая е добре да не се бърза много с количествата.



Сухарите са с по-висока калоричност от обикновения хляб,но за сметка на това са по-лесносмилаеми от организма,защото печенето подпомага разграждането на скорбялата.
Още едно съображение е, че сухарите са по-подходящи за гризкане и чесане на венците, защото хлябът бързо омеква и по-лесно залепва по небцето, има опасност от задавяне. Но пък коричките хляб вършат същата работа в случая.

Виж целия пост
# 340
Режимът е много добре разчетен за възрастта.
АМ наистина допълва добре млечното хранене. Може да се приеме, че всички хранения са млечни заради кърменето през нощта и сутрин рано. Със сигурност млякото е достатъчно, няма повод за притеснение.

Количествата твърда храна също са подходящи за възрастта, така че е спазено най-важното правило за тази възраст: по-често хранене с по-малки количества, отколкото максимални дози храни на по-големи интервали. Хранене през около 3 часа е разумно засега, ритъмът на хранене е добър.



Броят на храненията (3 основни и 1 междинно с плод) съответства на възрастта 10-12 м.
Храненето е балансирано, тъй като покрива основните групи храни. Кърменето и твърдите храни се редуват удачно за тази възраст.

Последното твърдо хранене е добре да остане както в момента – лек зеленчуков микс със сухар за повече калории и ситост. В процеса на отбиване и след това т.е. малко преди или около 1 год. можеш да включиш за вечеря кисело мляко с нещо зърнено, или пресни зеленчуци плюс сирене плюс лека супа с нещо тестено. Жълтък или яйце също може да разнообрази вечерното меню след 1 год., като ще бъде едновременно калорично и сравнително леко хранене.

За млякото след 1 год. – кърмата може постепенно да бъде заместена с нормални млечни продукти. Не е задължително да се дава АМ. Условието е детето да се храни разнообразно, да няма проблеми с апетит, тегло, алергии. Един линк по въпроса: След отбиване-кисело мляко или АМ
Виж целия пост
# 341
Ако слагам в кашата 100 мл. кърма, например, мога ли да смятам, че съм дала 100 гр. каша на детето? Така ли го изчислявате?
Виж целия пост
# 342
Косе Босе Hug безценна си  bouquet

А къде зачезна Духи-Пухи newsm78

Катинче, аз така горе долу изчислявам. Слагам 100 мл кърма и сухото вещество и ми се получава около 110-120 мл каша. Реално идея си нямам колко грама е Peace
Виж целия пост
# 343
Информацията за сухарите ме накара да се замисля как мога да си направя сама сухари.  newsm78 Вкъщи ядем домашен хляб от който давам и на малкия. Мислех че е по-полезен, защото знам какво съдържа. Някой ще ме светне ли дали има някаква специална технология да си направя сухари вкъщи.
Виж целия пост
# 344
Косе Босе   много, много ти благодаря! Нямаш равна в тази област!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия