"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 939
  • 317
# 60
   Доволна съм,че "Лолита" е на последно място. Прави им чест на българите че не се поддават на безумни модни увлечения.
Защо пък "Лолита" да е безумно модно увлечение? На мен ми е един от любимите романи. Наред със "Сто години самота", "Ангелски езици", "Нежна е нощта" и др.
Виж целия пост
# 61
 ако ме попитат, ей така,  кой е любимият ми роман, няма да мога да отговоря ... или бих посочила този, когото чета в момента ... друго е ако мога да избирам измежду няколко  ... иначе е доста трудно, поне за мен... тези лексиконски въпроси, тип  "любима група", винаги ме хвърлят в космоса
Виж целия пост
# 62
   Доволна съм,че "Лолита" е на последно място. Прави им чест на българите че не се поддават на безумни модни увлечения.
Защо пък "Лолита" да е безумно модно увлечение? На мен ми е един от любимите романи. Наред със "Сто години самота", "Ангелски езици", "Нежна е нощта" и др.
  Ами това си е направо материал за друга тема,да не започваме спор. Аз едва дочетох "Лолита",стискайки зъби от възмущение.
Виж целия пост
# 63
Като цяло идеята беше да се заинтересуват българите да четат. Т.е. насочена главно към тези, които не четат.
Виж целия пост
# 64
Според мен трябва да се прави разлика между "най-добър" и "любим". За мен една книга става "любима", ако е успяла да ме развълнува, ако не ме е оставила безразлична. От друга страна, има много блестящо написани книги-с оригинален сюжет, психологическо майсторство на автора, добър език, за които с разума си разбирам, че са добри, но не успяват да докоснат нещо вътре в мен. Въпреки цялата си наивност и несъвършенства, за мен "Под игото" е един от любимите ми романи, чела съм го на един дъх и съм плакала. И съм изпитвала много и различни чувства-гордост, възхищение, преклонение, омраза,разочарование, покруса. Щом една книга е предизвикала у мен подобни чувства/а сигурно не съм единствената/, няма как да съжалявам, че романът е на първо място в класацията.
Връщайки се назад към мненията преди мен, виждам, че повтарям Василиса Умница Embarassed
Виж целия пост
# 65
Според мен е нормално и радостно дори, че български роман е на първо място.
Всичките книги имат качества.
Вие представяте ли си франсетата да гласуват за Тютюн?

Питам се има ли шанс да спечели нефренски роман във Франция?
Виж целия пост
# 66
Ами "Малкият принц", дето е детска версия на Коелю - на 5 място?   Laughing

Какво говориш? Shocked Кажи, че е шега, моля те!
Виж целия пост
# 67
Според мен трябва да се прави разлика между "най-добър" и "любим". За мен една книга става "любима", ако е успяла да ме развълнува, ако не ме е оставила безразлична.
Съгласна съм
В случая, обаче, класацията се измести - съмнявам се, че "Под игото" наистина е любим роман на повечето българи - макар, че за мен е изключително стойностен в никакъв случай не ми е "любим".
Въпреки това се радвам, че той стана първи - от познати дочувам, че бая хора го прочетоха (защото повечето българи са го отваряли в разработката за "Библиотека за ученика", т.е. с избрани извадки).
На мен конкурсът ми хареса именно заради популяризирането на четенето - не малко хора се отворят поне първите 10 книги, повлияни от рекламата...
Виж целия пост
# 68
... Според мен "Под игото" трябва да залегне в уч. програма след 8-ми клас.

 Laughing и да е "свободно избираем", на английски или майчин език.
Все пак - роман-айдъл избира българинът  Laughing



Силви - ти не мерна ли в темата за "българска миска", демек миска-айдъл на Булгериа, че някой попита как въобще да си представяме  "красивата българка".
И като заваляха едни примери от българската класика - то Ралица, то Албена, то Гергана...
Шегувам се, де  Laughing Не заваляха, ъфкорс.
Ма тука (като гледам критическите анализи на няколко потребителки-менторки) току-виж улучили поне авторите им.
Много са чели българска класика, чак им дошло байгън.

ПП Притесних се за една критичка горе. Обидената, че не можела да си ляга всяка вечер с Вазов и да става с него, щото не я кефел като за всяка вечер. Малко й било, щом един път й стигнало да го прочете.
Е, нещата може и да се подредят, ако всеки от нас поне веднъж прочете собствените ни класици. Поне веднъж.

Виж целия пост
# 69
Ако "Под игото" се чете от деца след VІІІ-ми клас, едва ли ще има и толкова хора, които да го прочетат целият, колкото са сега.  Laughing
Аз дори в трети не го харесах. Ако ще става въпрос за екшън си имаше индиански и рицарски романи, подходящи за целта. Ако ще ме гъделичка по литературния усет- има доста други в пъти по- подходящи заглавия. Дори сред българските исторически само не ми е първи. А такива съм чела с интерес.
Не разбрах до тук защо се харесва конкретно този /освен, че някои хора се разчувствали, като са го чели- това си е чисто лично емоционално усещане, човек се разчувства в зависимост от възраст, нагласа, дори моментно състояние/.
"Любим" на българите- кой би го прочел, без да е длъжен? Колко ще го препрочитат? За кого героите от този роман са незабравими като характери? Едва ли ще са много такива читатели, особено днес.

Иначе популяризирането на четенето е добро начинание. Извън първите 10 има редица стойностни, които са любими не на един читател и не поради факта, че били включени като задължителна ученическа литература.
Виж целия пост
# 70
Кое му е "кощунственото" на мнението?

"Под игото" на Вазов е най-оплютия и низвергнат роман. ,, Ето това...българи...
Виж целия пост
# 71
Кое му е "кощунственото" на мнението?

"Под игото" на Вазов е най-оплютия и низвергнат роман. ,, Ето това...българи...

Това е истина, ако се разпитат учениците, не съм попадала на такъв, който искрено да го харесва. Има, вероятно, но аз лично не съм срещала. Талев и Димов определено четяхме с удоволствие обаче още в училище.
Дори искрено и активно присъстващи в училище учители са го споделяли с мен, като тяхно мнение. А не бяха лоши учители, напротив. Това е имала предвид, предполаогам и авторката на мнението.
Не бих нарекла искреността "кощунство".
Виж целия пост
# 72
аз не харесвам "Под игото" и честно казано, даже не съм я чела до край. опитах се няколко пъти и не успях.
не ми доставя удоволствие да я чета и това е. за разлика от един Ивайло Петров, например, който никога няма да бъде издигнат на нивото на Вазов, въпреки, че заслужава (според мен).
Виж целия пост
# 73
Аз едно нещо не мога да разбера в края на краищата.

Всички са против новата миска на България  - тогава кой я избра по дяволите.
Всички са против "Под игото"                         - тогава кой го избра по дяволите.
Всички са против песента за "Евровизия"      - тогава кой я избра по дяволите.

Тук се получава нещо много странно почти шизофренично. Народа масово е против нещо си там а се оказва че СЪЩИЯ ТОЗИ НАРОД го е избрал това нещо... Баси и загадката...
Виж целия пост
# 74

Баси не баси - Голямото четене не е като голямото плюскане.
Ей това е разликата.

Няма нищо общо между "случаите" ти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия