"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 917
  • 317
# 270
  Иначе и доктор Спок някои вече го отрекоха,но той си е стожер в този вид литература.
За мен той поставя началото на разговора за най-подходящия метод за гледане на бебета и деца, да си близо до тях. Сега го наричат "привързано родителство", а това си е всъщност единственото възможно родителство.
Това пък съвсем е отклонение от темата Laughing
Виж целия пост
# 271
  Да, Валери. Hug

 И  Спок,както и Вазов, винаги ще има кой да ги чете.
Виж целия пост
# 272
Специално без "Под игото" мисля литературата ни нямаше да изгуби. Не съм религиозна в тази насока, за да възприема тази творба като реликва и да й правя метани, само защото така било редно. А как било редно трябва отново някой да ми го посочи. Туй време мина, поне за мен. Тук имаше и сполучливо сравнение със "свещените крави"- хубаво сравнение, точно.
Тук не обсъждаме нито останалото творчество на Вазов, нито Ботевите стихове, нито цялата ни литература, възрожденска и друга, в цялост. Смирненски и Вапцаров ги обичах и ги обичам, наред с Милев, това няма нищо общо с "Под игото".
Още в началото разграничих ясно творба от творчество и творец.
Виж целия пост
# 273
А аз си мислех, че Спок го отрекоха. Трябва да започна да си опреснявам познанията.
Виж целия пост
# 274
Вазов може да ни е прародител, но не живея в неговото време и с неговото мислене. Ако не трябваше да го уча в училище едва ли бих му обърнала внимание. Елин Пелин за мен е много по-човешки и с удоволствие съм изчела всичките му разкази. Изобщо, на мен нещо героиките и патетиките не ми се нравят.
Виж целия пост
# 275
Любимата ми книга е Параграф 22.

Виж целия пост
# 276
Любимата ми книга е Параграф 22.
Всичките са му хубави на Джоузеф Хелър, но "Параграф"-ът е най-добра.
"Сто години самота" ми е много любима, като рекохте класация. Обичам Маркес. И Борхес. (Ох, започна се. Joy).
Казах вече, все едно да ме питат - кое ти е любимото дете? Хем е по-лесно, де.  Joy Децата са сал две, любимите книги -  поне сто.  Thinking
Виж целия пост
# 277
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов. Имам и други любови,много,но той е най-голямата. Нямаше го в класацията,уви.
Виж целия пост
# 278
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов.
И аз много обичам Чехов, обаче Гогол ми е по-любим.  Laughing
Виж целия пост
# 279
   Обичам Чехов. Тай е моята голяма,единствена и неповторима любов.
И аз много обичам Чехов, обаче Гогол ми е по-любим.  Laughing

  Да не зачекваме темата,че няма да мога да спра с патетиката. Стане ле дума за руски класици,нещо ми става.
Виж целия пост
# 280
На мен много любима ми е"Зорба гъркът". Много се инатих да я прочета, добре че ме убедиха. Иначе и до сега щях да си тъна в неведение. "Парфюмът" също, със базовите си нотки на кръв и кожа....и още много други може би аморални книги. . Каква е поуката не знам и не съм я търсила. Гледам на книгите като на любовта- не търся обяснение защо нещо ме грабва, не търся онова най-горно"най", онази най-окончателна предсмъртна емоция,която ще изчерпа целия смисъл на нещата, защото нищо още не е приключило.
Виж целия пост
# 281
  Бутински,напълно те разбирам. И аз усещам така любимите книги. Разсъжденията ми за Лолита също бяха продиктувани от това чувство,не от някакво желание за моралност.  Прсто така я усетих книгата,болно и подтискащо. Но стига за Лолита. Да вземем Чехов,за да ти докажа,че не търся винаги "правия път". Например "Дамата с кученцето". История за една измъчена,трудна,сладостна,неповторима любов. Къде е тук моралното-тя е женена с деца,той-също. Срещат се тайно,крият се по хотелите,ласките им са жадувани,но откраднати,забранени. И все пак любовта е толкова пленителна,дори и в този вид. Обяснение няма,затова чувството след прочитане е така тъжно,но и сладостно...
   Да предадеш чувството след любима книга е все едно да се опиташ да обясниш музиката. Никога не съм обичала литературните анализи,но ми харесваше да пиша есета. На хубава музика танцуваш,пееш си,след хубава книга ти се иска да се видиш с любим човек,да поговориш с приятел....отплеснах се.

 
Виж целия пост
# 282
Изключително трудно ще ми бъде да изброя любимите си книги, но ще напиша няколко от моите фаворити:

"Мечо Пух" - ето на това му казвам аз детска класика, която става и за възрастни. Дори я прочетох в оригинал на английски и мога да кажа, че при българския превод се губи голяма част от играта на думи.

"Осъдени души" - продължавам да твърдя, че този роман е на европейско ниво. Ако човек не знае, че авторът му е българин спокойно може да реши, че е част от западно-европейската класика. Което не може да се случи с творба на Вазов или Елин Пелин (моля да не се възприема като отричане на творчеството на последните двама).

"Ние" на Замятин
- първата антиутопия, написана преди "1984" на Оруел.

"Цветя за Алджърнън"
на Даниел Кийс - просто покъртителна история за развитието на умствено изостанал гений. Не мога да я преразказвам, трябва да се прочете.

Само тези ще спомена на прима виста.
Виж целия пост
# 283
На мен много любима ми е"Зорба гъркът".
О, да, о, да, книга-библия е "Зорба"  Simple Smile
Виж целия пост
# 284
освен това ,аз имам много резерви към Вазов,защото не е нормално докато хората си дават живота за свободата на България,той да бяга с файтон на запад и от там да пише велики слова...погледнете биографията му.това разминаване между човека Вазов и писателя Вазов,на мен не ми харесва...когато думите не са покрити с дела,малко на фалш избиват нещата...
иначе Вазов има много хубави произведения,факт.
обаче от това,че е "Вазов е патриархът на българската литература" и т.н.,просто ми се гади...
а на вас?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия