Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 6

  • 49 012
  • 829
# 795
Привет! Тази устрин бяхме на комисия на ТЕЛК, резултатите - в понеделник. Приятни бяха хората от комисията, дано да ни влязат в положението.

Не можах да разбера защот ни дадоха час, а после всеки влиза по ред на... незнаен. Половината деца бяха болни, четвърт от родителите - също. Нали затова трябва да има часове, и да ги спазват, за да няма стълпотворение, да не се обменят бацили сред тези деца в деликатно положение.

Друго нещо също ми направи впечатление - от 15 деца които се изредиха пред очите ми, 5 българчета (2 от тях - мои), всичко останало бяха роми и нещо като араби. Питам се, как така такъв голям процент от ромите знаят за правата си, а аз трябваше да го науча от форума и то след толкова време, уж минавам за интелигентен човек, за човек който чете, интересува се, имаме лична добра лекарка, посещаваме елитен диспансер... Защо тези лекари досега нищо не ни казаха? Как ромите знаят? Тези, които живеят само от помощи, но иначе бяха натокани, по-добре облечени от мен...

Замлъквам в потрес!
Виж целия пост
# 796
Друго нещо също ми направи впечатление - от 15 деца които се изредиха пред очите ми, 5 българчета (2 от тях - мои), всичко останало бяха роми и нещо като араби. Питам се, как така такъв голям процент от ромите знаят за правата си, а аз трябваше да го науча от форума и то след толкова време, уж минавам за интелигентен човек, за човек който чете, интересува се, имаме лична добра лекарка, посещаваме елитен диспансер... Защо тези лекари досега нищо не ни казаха? Как ромите знаят? Тези, които живеят само от помощи, но иначе бяха натокани, по-добре облечени от мен...
Замлъквам в потрес!

А! Ей това ме вълнува и мене тези дни! "Информационна агенция" ли ги обслужва някаква?! Нищочко не са ми казали, нито едно лечение не е било безплатно за нас!
Успех с резултата!

Аз вчера се вбесих на педиатърката ни - спешно ни извика на консултация (в 17 без 15 се обади!), да не я пропуснем, а пред кабинета стълпотворение от болни - деца и родители, с температури, кашлици, сополи, плувнали очи. Сестрата и лекарката се показват, драматично сложили маски. Точно 3 минути стоях, разбрах, че трябва да изчакам около 40 мин, обърнах се и си тръгнах! 'Айде нема нужда, знам си аз, че е наддала и е пораснала!
Виж целия пост
# 797
mentova, ужас! Е, няма ли отделно място, където е само за консултации?! На новото модерно място, дето се премести нашият лекар, има някакви манипулационни (2 за 7 лекаря или нещо подобно), където бебетата уж да са отделени от болните, но на практика се смесват.  Crossing Arms Аз вчера, докато 1 ч и 30 минути чаках, а Влади долу седеше с баба си, че имаше 10 човека пред нас, все адски болни, 3 бебета стояха и чакаха по 30 минути. Толкова жално ми стана, ми това е безобразно, а уж модерна сграда.

За ромите и обслужването - те си знаят едно единствено нещо и само от него се интересуват - безплатното. Money Така че си ги наприказват една на друга, всъщност те само с това се занимават - да висят по такива места, почти целият им официален доход е от помощи (те затова сега намалиха помощите за 4-то дете и нагоре, сетете се!). Освен това, нямате си идея колко оргонизации усвояват пари от ЕС и разни частни организации на ЗАпад, с цел прословутата интеграция и недискриминация. Резултат - дискриминирани сме ние, аз и по-горе го казах. С разликата, че плащаме данъци и зпазваме законите... ooooh! ooooh!

Валентина, успех, ще стискам палци! Praynig

А, и да ви кажа, че май няма да ми се размине АБ, но ще изчакам още два дни...  Tired
Виж целия пост
# 798
mentova, ужас! Е, няма ли отделно място, където е само за консултации?!
Бе, то има, ама в стаята за консултации вкарват по 4-ри деца наведнъж, кое новородено, кое годиначе, кое здраво, кое болно + поне 4-ри майки и някой друг ентусиазиран татко...
Ако се налага, пий АБ, но се оправяй, че тъй като слушам страховита зима ни чака!
Виж целия пост
# 799
Да ви се оплача малко,/както ви бях споменала в един от предните постове/на моята дъщеря крачетата и част от гръбчето са в странен обрив от седмица мисля че знам точно от какво е ,/лекуваме се с ксизал/проблем ат не е в лечението а в  чесането на проклетите пъпки, така ги разранява че вече не знам с какво да я мажа за да не сърби, пък и Хриси си лапа ръцете все още. Whistling
Виж целия пост
# 800
Бе, то има, ама в стаята за консултации вкарват по 4-ри деца наведнъж, кое новородено, кое годиначе, кое здраво, кое болно + поне 4-ри майки и някой друг ентусиазиран татко...
Ако се налага, пий АБ, но се оправяй, че тъй като слушам страховита зима ни чака!

Ей, ама то там само здрави трябва да влизат!

Оф, ще пия. Що казваш "като слушам", някакви прогнози ли или покрай болестите?
Виж целия пост
# 801
Що казваш "като слушам", някакви прогнози ли или покрай болестите?
Щото масово ни облъчват с таз истерия около свинския грип. И хем знам, че макар и нов, си е грип като грип, и пак се вкарвам в някакви филми! Ще си самоиздърпам ушите - само тези притеснения ни трябват на всички нас! Но защо толкова рано започна тази година грипната епидемия? Пикът обикновено е януари-февруари. Затова пък сега е "ваксинино време", та се чудя истерията не е ли малко нещо точно навреме?
Виж целия пост
# 802
Ментова, даже преди около месец започнаха с тези прогнози за ужасни грипове, епидемии, пандемии и др. и в края на всеки репортаж - "лекарите препоръчват да се ваксинирате". Виж колко деликатно!

Друго в един друг репортаж видях, пак преди няколко седмици - един човек се оплакваше, че бил в контакт със заразно болен от свински грип, но му отказвали да го изследват и той се притеснява, че може да е зарАзен и той, и да ръси зараза сред близките си. Един вещ лекар обясни - че нямало смисъл да се изследват всички хора в контакт, трябвало да проявят симптоми, не било нужно да се натоварват лабораториите. Това тогава ме озадачи, че всъщност силата, която придават на този грип, е малко измислена.

Казвала ли съм ви, че един път един човек, работещ  в здравната каса ни предлагаше една ваксина, която на един лекар му била в повече. Полагала му се, ама му била в повече. Здадохме му само един въпрос - лекарите ваксинират ли се, близките си. Не отговори.

Малко оспамих темата...

Дано да се оправяте бързо!
Виж целия пост
# 803
Ами нали знаете, че поради кризата, много фармацевтични компании имат проблеми - единствената, която няма загуби, а е на печалба, е тази, която произвежда Тамифлу, тя е монополист. А, и свинският грип е отпреди кризата, но за него се разчу точно в разгара й... Аз не си падам по конспирации, но това с ваксините и лекарствата няма нужда от конспирация. А и от личната зная, че не е толкова вирулентен, като повечето грипове и се кара леко.
Виж целия пост
# 804
понеже сте отворили приказка...
тука, в щатите, спряха да тестват вече за свински грип, защото се оказа, че тестовете не винаги са верни. Но повечето болни вече ги водят за свински грип, въпреки, че не са тествани
иначе тук октомври- ноември си е сезон на първите вируси, дори и грипни
Виж целия пост
# 805
 smile3503 Запис да следя темата. Голямата ми дъщеря е с астма.
Виж целия пост
# 806
mimma Добре дошла  newsm10 За съжаление по лош повод,но какво да се прави-съдба
Виж целия пост
# 807
Момичета, предпоследния път, като Влади получи пристъп, мъжът ми ходи да купи физиологичен разтвор и аз му поръчах банката (пластмасова или стъклена от 500мл). Понеже все от една и съща аптека пазаруваме (Ерудита, http://eruditabg.com/), там е много любезен фармацефтът (пише във форума - маг.фарм. Антон Вълев), но отказал на съпруга ми да му отпусне банката, понеже тя може да се използва само 48 часа след отварянето (времето, в което се развиват ендо- и екзотоксини), та затова му отпуснал пластмасови ампули по 5мл, които са доста по-скъпи (а се сещате колко ми трябват за минимум 10 дни анхалации при един пристъп - 50 лв само за физ р-р не ми мърдат). Както и да е, мъжът ми ги купил, но аз го накарах от друга аптека да ми купи банката, защото ми е по-лесна за дозиране и много по-евтина. Но се питам, все пак, не е ли опасно да го ползвам?! Вие какво ползвате всъщност, като правите инхалации? На мен лекарят изрично ми каза за банката, че не е проблем...

Ето ви изказването на маг. Вълев, за да видите за какво говоря:
Цитат
Здравейте!

Това ми е любима тема, понеже я повтарям по 10 пъти на ден в аптеката или по телефона, докато отпускаме инхалатори за домашна употреба.

Физиологичният разтвор за инхалации трябва да отговаря на следните изисквания:

1.   Да е стерилен – да няма развиващи се в него бактериални колонии
2.   Да е изотоничен – концентрацията на натриевия хлорид да е равна на 0.9%
3.   Да е изоосмотичен – осмотичното налягане, което създават дисоциираните йони върху клетъчните мембрани, да е варен с осмотичното налягане от вътрешната страна на клетъчните мембрани
4.   Да е апирогенен – да е изчистен от бактериални ендо- и екзо-токсини, които се получават от бактериално замърсяване по време на производството. Пирогените са вещества, които предизвикват повишаване на телесната температура при навлизане в организма на пациента.

Кои разтвори отговарят на тези изисквания?

Приемът през белия дроб е практически равен на приема мускулно, подкожно и венозно (парентерално). Затова разтворите за инхалации трябва да са толкова чисти, колкото и инжекционните разтвори.
Само разтворите, предназначени за парентерална употреба – банки и ампули с физиологичен разтвор отговарят на тези четири изисквания. В този смисъл, всички солени води за нос (Тетрисал, Маример, Риномер, Стеримар, Диснемар, Назо либеро, Низита и прочее) НЕ СТАВАТ, защото не са нито изоосмотични, нито апирогенни.

Каква трайност имат отворените опаковки?

Всички стерилни разтвори имат трайност до 2 дни след отваряне, защото още при отварянето те се замърсяват от въздуха. Такова замърсяване се получава дори, когато вкарате стерилна игла в банка и втора стерилна игла, за да влиза въздух. Именно този влязъл въздух замърсява разтвора и в него започват да се развиват бактерии. Защо точно два дни? Ами защото да толкова време бактериите се развиват до степен да започнат да отделят ендо- и екзотоксини, които причиняват треска при пациента.

При небулизаторите (инхалаторите за домашна употреба) има и друг тънък момент – при приготвяне на разтвора за инхалации е важно да няма никакви частици. Например, стъклените ампули са рискова опаковка, понеже може да попаднат микрочастици стъкло и това стъкло да бъде инхалирано в белия дроб на пациента. За разлика от горещите парни инхалации, където разтворителят се изпарява и твърдите частици остават на дъното на загрятия съд, при небулизаторите няма загряване и целия разтвор отива под формата на аерозол в дробовете на пациента.

В този смисъл, за инхалации можете да използвате:

1. Банки с физиологичен разтвор, като използвате колкото успеете до 48 часа след първото отваряне. Остатъка се изхвърля.
2. Стъклени ампули, като трябва да сте сигурни, че няма да попаднат микрочастици стъкло (не знам как точно ще го осигурите това нещо)
3. Пластмасови ампули за инхалации - при тях няма никакъв проблем – хем са еднократни, хем отговарят на всички изисквания, хем няма опасност от частици стъкло.

В нашата аптека, понеже продаваме много инхалатори на ден, сме направили този анализ отдавна и се насочихме към пластмасовите ампули за инхалации. Само такива отпускаме с инхалаторите и пациентите са много доволни.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

От темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=441335.new#new
Виж целия пост
# 808
Нямам време за дълъг коментар, че минах да надникна преди лягане но...
Откакто сме почнали да правим инхалации използваме банките МНОГОКРАТНО. Дупча си с игла и си пълня спринцовката. Иглата си седи там и после пак пълня. От форума прочетох да я държа на тъмно а преди си стоеше на рафта редом с инхалатора.
Ако това, което е написал уважавания с мненията си и от мен маг.фам. представете си в болниците за какво харчене става дума. Не вярвам там, дори и при наличието на толкова пациенти така бързо да свършва една банка.  Rolling Eyes
Все пак до този момент не съм забелязала това да е навредило на детето.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 809
Присъединявам се към dama. Каквото видях в болницата това правя.Нямам възможност за ампули, понякога правя инхалации над 10 дни! Държа банката "набучена' с иглата в хладилник. И отвореният Вентолин държа там - и той не остава стерилен, но не го изхвърлям след 48ч. Не оспорвам думите на фарм. Вълев.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия