По какво се определя кой "клас"хора?

  • 5 965
  • 106
# 30
malko_mishlence  не бъркаш ли класата с дарбата.
Според мен можеш да минеш в по-висока класова група само с брак, но дали ще придобиеш класата... съмнявам се.

Това че да кажем Гена Димитрова е прославила България, променя ли и произхода? Определено не ( не искам да принизя успехите и).
Това че остава ярка след в средите на аристократите е вярно, но знаеш ли колко от музикантите в Средновековна Европа са оставяли ярка следа между аристократите, но не са станали аристократи.

А на твоя въпрос бих отговорила така : Ако предположим, че имам пари, научила съм как да се показвам в обществото, усвоила маниери и обноски, но съм си от село ( има и много финни селски хора), това значи ли че имам класа? Да, но може би класа на богата селянка. Или ако дчдо ми е бил от елита на селото- ами пак си оставам представител на тази социална класа- неззависимо елитна или не.

Виж целия пост
# 31
Много често явление е определени хора да се бъркат в живота на другите и да слагат етикети. Ето така в бг се образуват класите. Парите не определят изцяло класата, определят ги възпитание, образование, стил на живот.
Виж целия пост
# 32
malko_mishlence  не бъркаш ли класата с дарбата.
Според мен можеш да минеш в по-висока класова група само с брак, но дали ще придобиеш класата... съмнявам се.

Това че да кажем Гена Димитрова е прославила България, променя ли и произхода? Определено не ( не искам да принизя успехите и).
...

Потомъкът на болярски род от Второто българско царство, чиито членове обаче 500 години са орали с волове на полето, от коя класа е? Не можете да слагате равенство между произход и класа, това отмира вече дори в Индия.
Виж целия пост
# 33
Това за потомъка на болярски род не е доказано. Знаеш ли колко хора са потомци на Шишмановия род например? Мога да се обзаложа, във всяко село има по едно семейство дето си мисли, че е от болярски род. Е нема как да стане, просто с навлизане си османските завоеватели са избивали и отвеждана в заточение точно представителите на аристокрацията. Всъщност смяната на всеки социален строй първо удря социалните класи с по- висок статус.
Виж целия пост
# 34
Нали за това говорим - за класа на основание само произход. Как в България да се появи средна класа да кажем, като до преди 20 години е имало 99,9 на сто обща маса и 0,1 висока интелигенция и висши държавни чиновници?
В стоте най-богати българи тогава имаше 20 бармани по курортите - те каква класа са? Значи и финансовата страна не е решаваща.
Така че моето мнение е, че в социалните отношения (не само в Бг) има хоризонтално и вертикално движение. Най-често срещано е хоризонталното, вертикалното е огромно изключение, но го има.
Виж целия пост
# 35
По манталитета се определя  Peace
Малеее, от кога пазаруването в Елемаг стана гъзария ooooh!
Виж целия пост
# 36
Накрая се разбрахме Grinning

Дали обаче преминал от една класа в друга, ставаш представител на тази класа. Мисля не. Едва ли сменяш да кажем отношението си към властта и ценностната си ориентация.
Виж целия пост
# 37
Това се опитах да обясна Titina и Bis-kara с примерите си - няма ясно определение за класа в България.

Талантът може и да е дарба, заложена по някакъв генетичен начин в нас, но това не прави успелите веднага аристократи. Старото правило за английската трева, която се подстригва от 200 години важи с пълна сила навсякъде. И английските аристократи /най-привързаните към тези правила/ са започнали от селата по незнайно какъв начин, но днес по тях се мери класата просто защото са минали много години и са изградили тази традиция - на богатството, образованието, възпитанието, етикета и всичко останало. Дори САЩ, за които парите са символът на благополучието, успеха и т.н., се съобразявят с Европа и традициите й като мерило за аристократизъм.

Внуците ти ще бъдат аристократи, ако се домогнеш до правилната среда и се задържиш там докато трето поколение продължи пътя ти. Да, да си съпруга на аристократ не те прави и теб автоматично аристократка, въпреки че много жени, които драпат до такава класа се вживяват веднага в ролята.  Grinning

Та, на фона на това да си говорим кой селянин пазарувал в Елемаг или кой наскоро забогатял "добре облечен бизнесмен" е класа, е наистина смехотворно. Винаги се сещам за едно приятелче, което си поръчва всяка година нова марка двуместна кола за един рекламен фестивал и си купува чехли за 800лв. Мотивът - като дете бях беден, сега искам да съм класа. Това е обобщението на цялата ни класа в България. 

А относно елита на обществото - Радичков е от монтанското село Калиманица. Хайтов е от пловдивското село Яврово. Те са видели най-доброто от соц-а и са вървяли по червени килими. Винаги са били привързани към корените си. В днешно време всички богати хора на деня, за които вестниците се спукват да пишат, редовно имат бели петна за родните си места. Класа искат да са.  Grinning

P.S. Моля да ме извините за пространственото участие по темата и в няколко подобни, но подготвям от известно време по тези въпроси един материал и всички гледни точки са ми много любопитни. Според мен това е социален феномен, въпреки че много често хората си мислят, че си говорим просто за дрешки и джипове.  Peace
Виж целия пост
# 38
Пе....ст с пари е "гей", луд с пари е "екстравагантен" - явно парите ти слагат по-добър етикет, но това не променя същността.
Освен това кой нормален богаташ в нормална държава, ще живее сред нас простосмъртните. Нема що, голем баровец Laughing

Според мен класата идва от интелекта, себеуважението и самочувствието с покритие. Човек от село с класа е "табиетлия".  

Класите се определят от това,кой в каква торба си пренася бурканите от село.
LaughingТова може ли да го ползвам за подпис на едно друго място Laughing
Виж целия пост
# 39
Това се опитах да обясна Titina и Bis-kara с примерите си - няма ясно определение за класа в България.

Защо да няма?

Внуците ти ще бъдат аристократи, ако се домогнеш до правилната среда и се задържиш там докато трето поколение продължи пътя ти. Да, да си съпруга на аристократ не те прави и теб автоматично аристократка, въпреки че много жени, които драпат до такава класа се вживяват веднага в ролята.  Grinning


И такива хора съществуват в Бг - за третото поколение....

Та, на фона на това да си говорим кой селянин пазарувал в Елемаг или кой наскоро забогатял "добре облечен бизнесмен" е класа, е наистина смехотворно. Винаги се сещам за едно приятелче, което си поръчва всяка година нова марка двуместна кола за един рекламен фестивал и си купува чехли за 800лв. Мотивът - като дете бях беден, сега искам да съм класа. Това е обобщението на цялата ни класа в България.  


Това е криворазбрана цивилизация.

А относно елита на обществото - Радичков е от монтанското село Калиманица. Хайтов е от пловдивското село Яврово. Те са видели най-доброто от соц-а и са вървяли по червени килими. Винаги са били привързани към корените си. В днешно време всички богати хора на деня, за които вестниците се спукват да пишат, редовно имат бели петна за родните си места. Класа искат да са.  Grinning

Белите петна не ги правят по-малко творци, нали. Макар че не съм забелязала голям творец да крие от къде e.

P.S. Моля да ме извините за пространственото участие по темата и в няколко подобни, но подготвям от известно време по тези въпроси един материал и всички гледни точки са ми много любопитни. Според мен това е социален феномен, въпреки че много често хората си мислят, че си говорим просто за дрешки и джипове.  Peace

Раздай ни после по един екземпляр.
Виж целия пост
# 40
Bis-kara, дай ми ясно определение, моля те.

Както казах, в България трето поколение аристократи съществуват, но са твърде малко такива фамилии. Мерят се по това, че на 40 годишните в момента потомци, бабите им са учили по колежи в чужбина, а дядовците им са били търговци, които са продавали в чужбина /пример просто/.

Криворазбрана цивилизация е цялата ни "класа" у нас. Отвори си едни вестник и прегледай кои се пишат като класа. Определят се по пари, домакини на партита /не просто присъстващи и бутащи се пред репортерите/, длъжности по парламент, комисии, съвети и общини, хора с връзки от престъпен или сексуален характер. Това се води класата у нас. Ако това не е криворазбрана цивилизация, живеем в различни държави. Просто в бедна държава, в която всички сме от село, да се пишем аристократи, щото сме се замогнали днес, е  смехотворно.

А истинските творци никога не са имали претенции да са аристократи. Напротив, много от тях се гордеят с произхода си, припознават се като обикновени хора и прославят малките места, в които са родени. Ето това е достойно за уважение, поне според мен. Но това е друга тема.   
Виж целия пост
# 41
да си знаеш и уважаваш родословното дърво- хората с класа обръщат внимание на това, а нямат бели петна. Класите в българия се образуват и преобразуват в момента.
Виж целия пост
# 42
malko_mishlence не мисля, че това точно е мерило за аристокрация в България, според мен такава класа няма. За да си аристократ ти трябват много повече от 3 поколения, а и търговец ( от примера ти) не означава аристократ. Според мен Османското владичество е пообъркало доста нещата по нашите земи и за съжаление нямаме аристократи, има класа зародила се преди и по-време на Освобождението - хора с прогресивно мислене и повече пари, които са рискували и излезли в чужбина (например да търгуват). След това социализма съвсем е объркал нещата, защото точно от класата цитирана от теб като аристокрация, е унищожил физически много от представителите и (материално също е 'поразпределил' имуществото им)

За криворазбраната цивилизация си права, тъжно но е истина, а още по-тъжно е че много хора се опитват да подражават.
Виж целия пост
# 43
Парите съвсем не са критерий за класа, но за съжаление тук в БГ  много хора точно така мислят. Самите "богаташи"  най-вече, а душите им са празни пък за IQ да не говорим, направо са за оплакване! newsm09
Виж целия пост
# 44
Аз не бих отъждествила понятията "аристократ" и "класа". Със сигурност аристократът е носител на високата класа във всичките й измерения. Но е факт, че "класата" може да е характеристика и на един буржоа Simple Smile.

В наши дни, в БГ няма нито аристократи, нито буржоа. Бих казала, че има семейства, при които наследствено се предават добри традиции като: стремеж към образование, сериозни професии, духовност, вкус към изкуство, изисканост в поведението.... И така възпитаните млади членове на такива семейства оформят рано своя манталитет и светоглед, които ги правят хора с "класа". 

Друга тема, че в БГ хората с "класа" малко трудно оцеляват, защото простотията е като епидемия у нас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия