МИСИЯ "РАНИЦА" - как се справяме обучените мами, татковци и близки

  • 14 949
  • 138
# 15
И аз подкрепям действия, насочени към решаване на проблема.
Виж целия пост
# 16
Сина ми миналата година в сряда носеше раница от 13 кг. и то без водата и храната.(сина ми тежеше29кг.)Смятам че е време тази държава да престане да иска а да даде.Всяко дете нека има шкафче с код и така всичко излишно да остава там.Също представете си какъв ужас е зимата якета,чанти чадъри или дъждобрани сложени под, над и около чина .Определено смятам поне половината помагала за излишни боклуци.Тази година прибавихме ужаса от големите тетрадки и допълнителният език.Ощи не съм мерила колко но не всичко е дошло от помагалата.
Виж целия пост
# 17
Моят син е втори клас и раницата му тежи 5-6кг. Той самия тежи 21кг.
Избрахме раница която е само от плат (няма твърда част и колелца). Помагалата не ги носи в училище. Не ходи на занималня и не носи ядене. Несесера му е малък от плат с малко на брой неща в него по 6 до 10 цвята от моливите и фулмастерите. Тетрадките са му само по 20 листа.
Излишни неща няма, даже няма неща които им искат като острилка или ножичка.
Незнам какво още да махна за да я олекотя.

В стаята няма място за шкафове. В тази стая учат на две смени и ако сложим шкафчета трябва да са достатъчно и за двата класа. Има свободни само 30см зад последните чинове, които са недостатъчни за шкафчета и пътечка. Сложени са само закачалки за якетата.

Миналата година ходеше на занималня (в друга стая) и госпожата им оставяше тетрадките по занималня в един малък шкаф поне тях да не носят.
Виж целия пост
# 18
Моят син е втори клас и раницата му тежи 5-6кг. Той самия тежи 21кг.
....

Направи ми впечатление, че след всички положени усилия, раницата продължава да е прекалено тежка.

Вчера в някоя от ТВиите се коментираше, че във Великобритания например има регулиране чрез въведено ограничение, че раниците на децата трябва да тежат макс 10% от теглото им - в твоя случай това значи макс тегло от 2,1 кг.

Ако предположим, че е възможно въвеждането на подобно правило и тук трябва да се мисли как да се реши проблема с останалите материали:
- как да се оставят напр в училището при липса на място?
- може би ако се въведе изискване за печатане на по-лека хартия,
- да няма дебели корици на учебниците,
- да се ползват тетрадки с по-малко листа,
- вместо по 4-5 предмета на ден (пиша наизуст, защото не знам) да има 3 с двойни часове, т.е. да се промени програмата....

Давайте идеи и предложения, момичета.  Hug
Виж целия пост
# 19
Дори и пред стаите да има по един шкаф за клас улеснението ще е по-голямо.
Виж целия пост
# 20
Моите предложения

1. Учебниците да станат по малки като формат и с по лека хартия. Според мен формата А4 е много голям. Може да се напечатът на две части. Така ще се носи по малък по обем учебник.

2. Учебниците по музика и рисуване, както и нотната тетрадка да се носят само когато е много наложително и г-жата е предупредила. Новите песнички може да се разучават от ксерокопие (ксерокс и принтер има във всяко училище).

3. Несесера с нещата за оцветяване и рисуване, блокчето, острилки, ножички и няколко резервни материали, както и гуменките или маратонките по физическо да седят в училище. Тези неща ще се поберът дори и в мали шкафчета на два рафта.

4. За по големи ученици, които обикалят по кабинетите трябва да има шкафчета в които да си оставят цялата чанта и якето и да си взимат само учебниците за конкретният час.

5. Може при подмяната на чиновете да се купят малко по-скъпи но с чекмедже за пособията. Това е приложимо обаче само за клас коЙто учи сам в тази стая.

6. Тетрадките са малък формат с малко листа. В една и съща тетратка да може да се пише както в клас така и Домашното. Като се постави дата изглежда подредено.

6. Аз не подвързвам тетрадки и учебници с цел да олекотя още раницата.

7. Помагалата да не се носят в час. Г-жата може да им дава от там упражнения като ги изписва на дъската.

8. Редовно трябва да минават специалисти които да проверяват за наченки на гръбначни изскривявания и да проверяват за добро уросяване на ръцете (децата пишат много и в повечето случаи прегърбени). Може би някаква занимателна лекция за правилната стойка когато са седнали.

9. Да се намалят броя на предметите на ден. Днес синът ми има 6 часа, а едва втори клас.

и накрая, не е по темата, но се дразня.... Да има сапун, топла вода и тоалетна хартия в тоалетните.



Виж целия пост
# 21
За списъка на училища с добри практики:
145 СОУ "Симеон Радев"- София. Училището е държавно, но родителите на децата са обединени в Сдружение “Фридрих Шилер” за разпространение и подпомагане на изучаването на немски език и култура в България (http://www.schillerbg.org/bg/) Организацията на учебния процес, следобедните занимания, изучаването на немски език и др., както и благоустрояването на учебната база се осигурява и контролира от Сдружението. Има друга тема във форума за "Шилер".
Виж целия пост
# 22
Обобщавам Peace

Предложения за действие, които да се предприемат:

maria balnikova предлага да започнем подписка по училищата срещу тежките раници, които носят децата ни.Здравето им трябва да е на първо място,така че да се намери алтернатива за тежеста и брой на учебниците, дали тази алтернатива ще са шкафчета или друго,просто трябва да се предприеме нещо!!!

Little.miss-Sunshine, iveeeta
По-дебелите учебници могат да бъдат разделяни на части (имам предвид от самите издателства).
iveeeta
-Учебниците да станат по- малки като формат и с по лека хартия. Според мен формата А4 е много голям.
-Може при подмяната на чиновете да се купят малко по-скъпи но с чекмедже за пособията. Това е приложимо обаче само за клас коЙто учи сам в тази стая.
-Редовно трябва да минават специалисти които да проверяват за наченки на гръбначни изскривявания и да проверяват за добро уросяване на ръцете (децата пишат много и в повечето случаи прегърбени). Може би някаква занимателна лекция за правилната стойка когато са седнали. В тази връзка можем да поискаме и становище от българската ортопедична асоциация за последствията при децата  от носенето на тежки чанти

Добри пактики:
училището на VAVA- 145 СОУ "Симеон Радев"- София. Всяко дете разполага с голямо чекмедже, в което може да оставя несесери с химикали и моливи, бои и учебници. В къщи може да носи само нещата, които са останали за довършване или учебници по разказвателните предмети за самоподготовка у дома.
Други има ли.....

Предложения за решаване на проблема:
VAVA
-всеки ученик да разполага с шкаф, в който може да оставя учебниците и помагалата, които не трябва да носи в къщи ежедневно.
Бонбонова фея
-специално за децата, които са на занималня в училището трябва да има шкаф, в който да си отавят всичко, и да се взимат само част от тетрадките за почивните дни или при изискване родителят да провери какво е писало детето.
Галя***
Една възможност за намаляване на тежестта на чантата е часовете да са в блок по 2. Така на ден вместо учебници и тетрадки за 4-5 предмета, децата ще носят за 2-3. Групирането на часовете в блок има и други предимства - за работата в училище и подготовката в къщи.
Акулска стръв
Нашите деца седят по 2 на чин - спокойно могат да ползват 1 учебник, а не да е задължително всеки да си носи учебник.
Little.miss-Sunshine
За да се намали тежестта на ученическите чанти от страна на родителите и учителите могат да се предприемат следните неща:
1. Тетрадките, които се купуват да не са много дебели и да не са с твърди корици защото увеличават тежестта.
 2. По някои предмети например по Зип-бел и Зип-математика могат да се използват тетрадките по български и математика.
3. Металните кутии за моливи също тежат доста, вярно е че са красиви но аз смятам че са по-подходящи найлоновите или несесерите от плат.
4. На сестра ми (4-ти клас) им искат да си носят правописен речник.Ако изберем ученическо издание с меки корици е много по-добро решение. А защо не със тези пари,които се събират за дарение на училището всяка година а някъде и всеки месец да се купят такива речници,които децата да взимат за ползване в час и после да се връщат в библиотеката.За атласите съм на същотото мнение.
Little.miss-Sunshine за кой клас е това
-Помагало по математика- изключително дебело.  
-за изобразителното изкуство,музиката и домашния бит могат да се използват и шкафове.
-По изобразително вместо блокчета може да се купят бели листове на пакет,които да стоят в шкаф в класната стая,гланцовите блокчета ножици и тнт. също.
iveeeta-
-Учебниците за втори клас по музика и рисуване, както и нотната тетрадка да се носят само когато е много наложително и г-жата е предупредила. Новите песнички може да се разучават от ксерокопие (ксерокс и принтер има във всяко училище).

-Несесера с нещата за оцветяване и рисуване, блокчето, острилки, ножички и няколко резервни материали, както и гуменките или маратонките по физическо да седят в училище. Тези неща ще се поберът дори и в мали шкафчета на два рафта.

-За по големи ученици, които обикалят по кабинетите трябва да има шкафчета в които да си оставят цялата чанта и якето и да си взимат само учебниците за конкретният час.

-Тетрадките да са малък формат с малко листа. В една и съща тетратка да може да се пише както в клас така и Домашното. Като се постави дата изглежда подредено.

-Аз не подвързвам тетрадки и учебници с цел да олекотя още раницата.

-Помагалата да не се носят в час. Г-жата може да им дава от там упражнения като ги изписва на дъската.


-Да се намалят броя на предметите на ден. Днес синът ми има 6 часа, а едва втори клас.


Little.miss-Sunshine
Дори и пред стаите да има по един шкаф за клас улеснението ще е по-голямо.

Отворени въпроси за дискусия:
 adore_24
1. Кои според вас са най-големите абсурди в учебниците?
     Бонбонова фея- АБСУРДИ ВЪВ ВТОРИ КЛАС

-   учебника по музика,рисуване, учебната тетрадка по околен свят например, както и по бит и техника!Тези неща едва се разгръщат, не е нужно да се носят вкъщи, могат да стоят в училището!
- по БЕЛ и четене: всеки ден имат БЕЛ и чететене и се носи:
Читанка, тетрадка учебна по чететене, тетрадка за работа в клас и за домашна работа
Учебник по БЕЛ, учебна тетрадка по БЕЛ, тетрадка по развитие на речта, тетрадка за домашна и работа в клас, тетрадка за занималнята, сборник, сборник ЗИП
Всичко общо 12 неща само за четене и БЕЛ! От тях могат да не се носят всеки ден само две: тетрадка по развитие на речта и сборник ЗИП
- Математика: учебник, учебна тетрадка, сборник, сборник ЗИП, тетрадка домашна, тетрадка работа в клас, тетрадка занималня, сборник, сборник ЗИП
специално за децата, които са на занималня в училището трябва да има шкаф, в който да сотавят всичко, и да се взимат само част от тетрадките за почивните дни или при изискване родителят да провери какво е писало детето
maria balnikova
-   в 7ми клас учениците правят предварителана уговорка даден учебник да се носи от другарчето по чин/тоест редуват се кой да го носи,тъй като вече тежеста е невъзможна

 proletarka  
2.Кой се облагодетелства финансово от скъпите учебници?
proletarka  
От сигурен източник (полиграфист) знам, че всички учебници на "Просвета" се печатат (без въобще да е необходимо) на хромова хартия, която е много тежка и по принцип се използва в случаите, когато учебникът има цветни илюстрации, за по-доброто им качество. Кому е необходимо това от първи до четвърти клас? Нима не може всичките читанки, БЕЛ-ове и тем подобни да се печатат на по-обикновена и лека хартия?

Данни за Тежест на раниците
VAVA 3 клас-8 килограма за 6 учебни часа.
maria balnikova 7 клас-над 10 кг
1ви клас нямаме данни
2ри класнямаме данни
хубаво ще е да съберем още малко данни Praynig

migito- предлага  да измерим колко тежи раницата празна без учебници.


Родителски коментари във връзка с качеството на учебниците:
ihope авторските колективи, които ги съставят, се състоят от университетски преподаватели - дори самите учителите сочат това като причина за високия стил, на който са написани. Моите уважения към знанията на университетските колективи, но те боравят с друга аудитория. Стилът на написаните учебници е висок, с много научни термини, които затрудняват децата. Затова на много от родителите им се налага да "превеждат" уроците. Това отблъсква децата от желанието да учат. Има достатъчно компетентни учители в тази държава, които "говорят езика на нашите деца". Нека те пишат учебниците и съставят тестовете за изпитите.


Други проблеми
iveeeta
1.   .... Да има сапун, топла вода и тоалетна хартия в тоалетните.   Shocked
Виж целия пост
# 23
За помагалото Искам да знам по математика имам предвид тези за 3 и 4-ти клас.
Виж целия пост
# 24
Снощи теглих раницата на моят първолак, тя е без рамки, специален гръб и др. - 4 кг.
По БЕЛ носят учебник, две тетрадки, работна тетрадка и сборник
същото е и по математика.
Дрехите за физическо и нещата по изобразително изкуство стоят в училище.
Виж целия пост
# 25
Моето предложение е да отпаднат поне тетрадките за домашна работа. Напълно приемливо е домашните да се пишат на листове, които да се предават на госпожата. Така тя може да ги прегледа, коригира и върне за подпис от родителя, след което да ги събира в папки на децата. Ако не иска да ги събира - да ни ги връща, ние ще ги събираме. Така процедират в частната занималня на сина ми с допълнителните упражнения, домашни и контролни и на определен период от време ни предават папка с работите на детето.
Виж целия пост
# 26
Днес бтв имам такъв репортаж,разгледайте го.

По повод подписката - нека да я организираме по-бързо, за това могат да ни помогнат ученическите съвети към всъко училище в различните градове,както и училищните съвети и парламенти в градовете/всеки град има такъв ,аз мога да помогна за Пловдив и за някои други да взема информация/ могат да ни помогнат и родителските настоятелства. Моля ви помислете , за да можем да направим общ план за действие, не може повече так. Всеки ден в училищния двор чувам:"Боже,колко му е тежка раницата,камъни ли носи вътре?" За жалост камъните ги дава МО.
Нямам нищо против учебниците,но трябва спешна алтернатива.
Искам да направя коментар относно часовете на блок.Аз съм учила по този начин 1 или 2 години /11-12 клас, но всички ученици в Класика бяха на този принцип/ и да ви кажа честно              беше доста добър вариант.Общо имаьме по 3 предмета за по шест,седем часа и за носенето беше добре и за самият материал като че  ли научаваш повече повече информация по-лесно възприема защото 80 мин./разделени разбира се с междучасие/ си на едьна вълна а и подготовката за училище е по-лесна и отделяш по-голямо внимание и по-добре се готвил защото нямаш 7 предмета /3 разказвателни например+бел+мат+ае/ а имаш само математика 2 часа, 2 часа химия,2 часа БЕ ,2 часа  АЕ. Найстина принципа е много добър колкото и да роптаех в началото с него.

Другото което може да се направи са шкафчета-може би най-добрият вариант!!!

Там може да се държи всичко-от екипа за физическо до учебници и пособия,децата няма да се налага да си мъкнат раниците всеки час ,а ще си взимат това което им трябва.Размерите на шкафчето не е нужно да са огромни, а оптимални.
Лично аз бих дала и пари от джоба си за шкафче,защото ЩЕ МИ Е ПО-ЕВТИНО ОТ ПАРИТЕ ЗА ПРЕГЛЕДИ ПРИ НЕВРОЛОЗИ И ЛЕКАРСТВА!!!А И ЗДРАВЕТЕ НА ДЕЦАТА НИ Е ПО-СКЪПО ОТ 50ЛВ.. Макар че мисля,че тези шкафчета може да са и около 20лв зависи трябва да се провери.Ако държавата не може да поеме цялата сума , то тогава може да си я раздели с общините и родителите.Мисля,че философията не е голяма!!! Не трябва да забравяме ,че децата ни са потърпевши.

В моето училище освен практиката на блок часовете бяха въвели практиката на папка класьор,в която пишехме на листове разделени спрямо предметите.Беше много добре за всички. Не мъкнехме раници и сумати тетрадки, а само папка и нужните учебници, ако не сме ги държали естествено учебниците под чина.

Варианти има и то много така,че да действаме!!Зависи от нас и да не забравяме,че колкото повече се бавим толкова по-зле, защото и утре децата ни ще мъкнат 10кг.Проблема е и за начален и за среден курс.

Пишете,за да решаваме нещо,ако сме силни,упорити и борбени може и да имаме късмет да ни вклю4ат в бюджета за догодина.

Аи можем да направим национален протест на родители и ученици в училищата,просто в един определен ден и час да се съберем в дворовете на училищата  с плакати.Естествено говорим за мирен протест,но всеобщ.

Айде ,че изписах света.Аз ще събера още информация и моля ако има лекари във форума да пишат и те експертните си мнения.Аи можем освен подписката да направим и една анкета "колко тежи раницата на детето ви?  ако тя е над 10% от теглото му не го пускайте на училищ!!!"


Лек ден на всички!!!


Виж целия пост
# 27
Аз лично бих участвала с пари в закупуването на шкафчета поне за малките ученици до 4 клас на първо време, а защо не за цялото училище
В нашето училище дори си има място по протежение на коридора, в което е имало дървени гардеробчета преди мнооого години
По дължината на коридора се побират стотици шкафчета, сега има толкова начини за заключван- чрез код например, като при закупуване на едро на няколкостотин шкафа вярвам че цената значително ще спадне
Виж целия пост
# 28
Аз също бих дала пари за шкафчета със заключалки.
Виж целия пост
# 29
Когато синът ми стана първокласник предложих да закупим шкафчета. Намерихме оферта за метални шкафчета в панел по 4бр. струваха около 450лв. Говоря за 4 голями шкафчета с заключване и закачалка. При поръчка на едро цената щеше да падне. Тогава настоятелството и директорката изказаха мнение че ако се сложат в коридора трябва да се закупят за целия етаж за да не се загрози гледката. Това са 200бр само за първите и вторите класове. Аз съм съгласна, но е трудно да навиеш родителите на 200 деца да дадът по 100лв. А сумата е голяма и училището не може да я покрие. Ако това е наредба, която им спусната отгоре ще ги купят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия