Как излекувахме зъбите на детето без зъболекар и лекарства

  • 79 306
  • 523
# 465


Само едно не разбрах - какво общо имат профилактичните прегледи със здравите зъби.
Виж целия пост
# 466
Все повече се убеждавам, че методът, който сме използвали да го излекуваме се нарича "правилен живот". Не точно правилно хранене или нещо конкретно, а просто всичко, което сме правили за него, всичко, на което сме го научили е оптимално природосъобразно. С други думи това, което е бил естественият живот на нашите пра-баби и пра-дядовци. И вярвам, че това е единственият начин човек да бъде здрав. Никое хапче или специална диета не са трайно решение.

Сещам се за няколко фактора, които досега ми убягваха:

1. Ходенето гол и бос. Той обича да играе гол, навън на открито. Чувства се естествено така и щом се стопли времето сам сваля дрехите (слава Богу, тук няма кой да го гледа с неразбиране и  осъждане, а съседите са свикнали).

Майка и баща ми разказват, че навремето всичките деца на село са ходели през лятото боси и почти голи - само с една препаска. Да не забравяме, че кожата е най-големият орган в тялото и е сходна с листа на растение - тя диша, попива, синтезира витамини, зарежда ни с прана, отделя ненужните вещества (приликата с устройството на лист от растение е поразителна). И подобно на растенията тя си върши работата, само когато е открита, дишаща и огряна от слънцето. Сега се сетете колко деца около вас ще видите да тичат голи, особено пък в детските градини...

2. Оптимално Хранене. Сиренето, което му квасехме е от мляко, прясно издоено, непастьоризирано, от кози пасящи в района около нас. Уестън Прайс, изследвайки примитивните нации, установява че всички със здрави зъби се хранят с храна добита около тях. Водата, която Самуил и всички пием и ползваме вода от кладенец, т.е. пак е "местна". Част от храната също е от нашата градина. 80% от храната му е сурова, в непреработен вид и съдържа много фибри - качамак, овесени ядки, които само се накисват във вода, домашен хляб от едро смляно зърно, кълнове, суров грах, домати, черници, череши, круши и въобще всичко според сезона - каквото даде майката Природа.

3. Оптимално работеща отделителна система
Невъзможно е да се предпазим от токсините - има ги в храната, водата или въздухът. Те са и продукт на нормалната дейност на тялото или на болестотворни микроби. Затова е важно отровите бързо да напускат тялото, преди да започнат да рушат.

Кожата - малцина се замислят над това, но тя е най-големият отделителен орган на тялото. Излагането й на открито й позволява тя да диша и да отделя. Знаете ли защо животът в северните държави е най-кратък? Защото в по-голямата част от годината хората са облечени. И тялото им не може да се освобождава от токсините през кожата.

Червата и бъбреците - фибрите в храната и правилна поза за изхождане гарантират винаги чисти черва със здравословна флора. Вода, течности - Самуил поема много течности, под формата на сокове, чай и супи и др. С урината също се изхвърлят токсини.
Тези органи не само поддържат тялото ни чисто, но и произвеждат

4. Витамини - витамините К и D се произвеждат в тялото.  Доказано е, че  чревната флора произвежда по-голямата част  … 0%) от витамин К. Той пренася калция по кръвен път до костите и е жизнено важен за здравите зъби. Можете да дадете на детето цяла цистерна прясно мляко, но без този витамин калцият напуска тялото, без да достигне до костите.

КОЖАТА синтезира витамин D, но само, когато е изложена на слънце. Този витамин регулира усвояването на калций и фосфор в костите и зъбите.

Оптималното функциониране на тези два органа е важно за изграждане на здрави зъби.

Начинът по който днес се хранят децата, в детските градини, с готвена, мъртва и киселинно-формираща храна, безразборното смесване на храни, употребата на антибиотици - всичко това унищожава полезната флора и спира производството на витамин К. Храната трябва да бъде 60% алкална (плодове, зеленчуци) / 40% киселинна (готвена): http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm

Детето трябва да бъде изложено на слънце, цялато му кожа, не просто ръцете и лицето, поне за час на ден, и да е босо, за да обменя правилно енергията със Земята.

Зеленчуците, разбира се, сокове, пресни салати, кълнове, коприва, череши, каквото ви даде природата да са в менюто му. Да се избягват чуждестранни плодове и зеленчуци. Не само че те са престояли седмици по кораби и камиони и са енергийно празни, но и се берат зелени и нямат никаква стойност за тялото.

Така че, както виждате, нещата не опират просто до хранене, гълтане на хапчета или разни пасти за зъби. Това, което нашите прабаби и прадядовци са имали като даденост, днес звучи абсурдно. Но на мен по-абсурдно ми звучи, че някогашната нация известна със здраве и дълголетие, днес води в Европа по болести, смъртност и кариес. Така че трябва да се потрудим и да се върнем отново към здравето и мъдростта на прадедите ни.
Виж целия пост
# 467
Л#дмил, късметлия си ти, 4е детето ти може да ходи босо и голо. В мръсна София къде да ги пусне6 децата боси. Градинките, ако не са пълни с боклуци, са с изпо4упени пло4ки и фасове.
Напълно съм съгласна, 4е на4инът на живот е воде6т, а не само храненето.

Между другото, аз бях голям фен на кълновете, но взе да ме достра6ава да правя след като про4етох, 4е могат да развият е6ерихия коли вътре в тях, която при измиване няма как да се махне.
Виж целия пост
# 468
Рано или късно се прави компромис. Въпросът е кой трябва да го направи - детето или вие. Родителите ми бяха заети с техни дела, а свободното си време посвещаваха на една вечно строяща се вила...

Не исках да повтарям грешките им. Затова напуснах удобния живот и високоплатена работа в София, за да започнeм наново, близо до природата. Новото начало е ентусиазъм и радост, щом го правите заради детето. Тук, на хълма започнахме от нулата, в недовършена къща - бъдещият Роден дом на детето. Ремонти, градина, рязане и цепене на дърва, раждане, отглеждане на детето по новому... Но пък късметлията беше Самуил.

Здравето на детето е по-важно от всички амбиции.

Първите 7 години детето трябва да прекара в непосредствен контакт с природата. Ако не можете да му ги осигурите, то губи за цял живот. Добре платената ви работа или луксозната къща в града няма да му дадат здраве. Плазменият телевизор в хола или новият компютър няма да го дарят с нужното внимание. Детските площадки в парковете няма да попречат на осъдителните погледи на другите, щом детето е различно от тях (голо или босо, без памперс или носено в слинг).

Така или иначе трябва да се направи компромис. Защо компромисът да не са нашите амбиции, вместо здравето на детето?
Виж целия пост
# 469
Людмил, моите поздравления за всичко, което сте направили!!  Hug
Някои хора никога няма да разберат, че има и друг начин на живот и за тях винаги полезните неща ще си останат люцерна  Whistling Всеки има право на мнение разбира се, но е дразнещо да те гледат едва ли не от високо. Аз например не ям месо и на моменти (макар като цяло да не обръщам внимание) ми е доста досадно и лееееко дразнещо да ми обясняват колко неправилно е това, а ако пък ме заболи нещо и веднага отнякъде изниква коментар: "това е защото не ядеш месо'' .. Вече като се спъна и иронизирам със същото "Това е защото не ям месо..''  Confused На някои хора например не им е ясно, че нашият стомашно-чревен тракт е 10 пъти по-дълъг от дължината на тялото, докато на хищниците е само 3. Те изхвърлят бързоразлагащото се месо, докато при нас цялата тази мърша гние и всичко това остава в организма ни. Далеч е още времето, в което повече хора ще се осъзнаят (за България говоря), но се радвам, че има и такива, които мислят по-мащабно и не са просто консуматори. Относно хлябът и това, че бил полезен (попаднах някъде из постовете на такова твърдение).... http://ntotkov.blogspot.com/2011/04/blog-post_28.html .... Хляб - само домашно приготвен.. Честно казано се 'лиших' от доста неща, които ям от дете.... И начина, по който се чувствам няма нищо общо с този от старият ми начин на живот. Доста от хората (да не кажа всички), които вече са напред в подобен тип хранене (изградено върху мисленето, а не върху безразборната консумация на боклуци) не са влизали в болница и съм сигурна, че няма и да влязат. Постоянно се сблъсквам с хора, които се присмиват на 'тревопасния' ни начин на живот, а всъщност всичките тези индийци, на които се чудят как живеят толкова време и са ЗДРАВИ .. Неслучайно най-големите мъдреци (отделно хора като да Винчи, Конфуций, Платон и още куп известни имена) не са консумирали въпросното. Аз имам още да работя по своят здравословен (според мен) начин на живот. Но чувството от всичко това е неописуемо и осъзнаваш колко елементарен консуматор си бил (не искам да обидя никой).
Таа, да не се отплесвам /а аз точно това направих/, просто исках да ви поздравя и да ви кажа, че според мен сте на прав път! Колкото повече се пази едно нещо, особено пък по съвременните начини, толкова по-крехко става то, а оттам по-подлежащо на проблеми. За ваксините няма да коментирам. Успех и още веднъж поздравления!!  Peace
Виж целия пост
# 470
Ами тази статия се разпространява вече къде ли не преведена на български. Че даже и с грешки в превода, които отдавна сме поправили. Wink И източника хич не е emoizdrave. Simple Smile

Иначе, Just`a`girl, всеки да си говори каквото иска по нечий адрес. Щом като толкова няма какво да правят и няма къде да си изразходват енергията. Важното е ние да знаем и да сме информирани какво правим с телата си, околните и живота.
Виж целия пост
# 471
Людмил, моите поздравления за всичко, което сте направили!!  Hug
Някои хора никога няма да разберат, че има и друг начин на живот и за тях винаги полезните неща ще си останат люцерна  Whistling
Радвам се, че можем да вдъхновим някой за промяна, било то и съвсем малко. Ето как видя битът ни една журналистка: http://ludmil.multiply.com/journal/item/33/33

Относно хлябът и това, че бил полезен (попаднах някъде из постовете на такова твърдение).... http://ntotkov.blogspot.com/2011/04/blog-post_28.html .... Хляб - само домашно приготвен..
Eто го мелничаря си мели сам зърното: http://ludmil.multiply.com/photos/hi-res/20/79  Wink

Честно казано се 'лиших' от доста неща, които ям от дете.... И начина, по който се чувствам няма нищо общо с този от старият ми начин на живот. Доста от хората (да не кажа всички), които вече са напред в подобен тип хранене (изградено върху мисленето, а не върху безразборната консумация на боклуци) не са влизали в болница и съм сигурна, че няма и да влязат. Постоянно се сблъсквам с хора, които се присмиват на 'тревопасния' ни начин на живот, а всъщност всичките тези индийци, на които се чудят как живеят толкова време и са ЗДРАВИ .. Неслучайно най-големите мъдреци (отделно хора като да Винчи, Конфуций, Платон и още куп известни имена) не са консумирали въпросното. Аз имам още да работя по своят здравословен (според мен) начин на живот. Но чувството от всичко това е неописуемо и осъзнаваш колко елементарен консуматор си бил (не искам да обидя никой).
Този миг идва за всекиго, рано или късно. При някои идва мигновенно, както стана с мой приятел. Така че надежда за промяна в хората има.

Таа, да не се отплесвам /а аз точно това направих/, просто исках да ви поздравя и да ви кажа, че според мен сте на прав път!
Опитваме, а хубавите плодове споделяме по сайтове и форуми.
Виж целия пост
# 472


Само едно не разбрах - какво общо имат профилактичните прегледи със здравите зъби.


Ако не отидеш на профилактичен преглед как точно ще разбереш, че зъбите ти страдат или си болен от каквото и да е друго? На лекар се ходи не когато заболи, а превантивно, за да се избегнат усложнения. В тази връзка профилактиката е най-важната част от лечението.
Виж целия пост
# 473


Само едно не разбрах - какво общо имат профилактичните прегледи със здравите зъби.


Ако не отидеш на профилактичен преглед как точно ще разбереш, че зъбите ти страдат или си болен от каквото и да е друго? На лекар се ходи не когато заболи, а превантивно, за да се избегнат усложнения. В тази връзка профилактиката е най-важната част от лечението.
А после ако открият, че са болни какво следва - флуорни таблетки, лакиране, разпробиване, вадене на зъби, пломби, коронки и прочие. НО ТОВА НЕ Е ЛЕЧЕНИЕ, а махане на симптоми. Лечение е, когато премахнеш ПЪРВОПРИЧИНАТА за развалянето на зъбите. А тя е в неправилното хранене, неправилни емоции. Никоя четка и паста за зъби не могат да заменят правилното хранене. Факт е, че "диваците" на Уестън Прайс не са познавали четки и грижи за зъбите, но са били с 0.5% кариес. Затова на първо място задача на  зъболекаря е да учи пациента как сам да опази зъбите си здрави - чрез диета, хранителни добавки и т.н.
Виж целия пост
# 474
Ами тази статия се разпространява вече къде ли не преведена на български. Че даже и с грешки в превода, които отдавна сме поправили. Wink И източника хич не е emoizdrave. Simple Smile

Иначе, Just`a`girl, всеки да си говори каквото иска по нечий адрес. Щом като толкова няма какво да правят и няма къде да си изразходват енергията. Важното е ние да знаем и да сме информирани какво правим с телата си, околните и живота.



Вери, дори не съм обърнала внимание нито на източника, нито на грешките.. По-важно ми беше съдържанието сякаш  Wink Статията е стара да, но твърдението за това колко е полезен хлябът в днешно време е още по-старо.. та някак си като ще преповтаряме едни и същи неща .. имам още куп материали, но това беше първото, за което се сетих и ми е под ръка Grinning
За останалото - така е! В крайна сметка всеки сам трябва да намери и извърви пътя си, но не бива да се присмива на другите в крайна сметка.  Peace
Виж целия пост
# 475
Кариеса е пандемична болест, но Людмил ще е човекът открил лекарство за нея. Нобелова награда трябва тука, а не прилична устна хигиена, за да не миришеш на градска тоалетна поне.
Виж целия пост
# 476
Кариеса е пандемична болест, но Людмил ще е човекът открил лекарство за нея. Нобелова награда трябва тука, а не прилична устна хигиена, за да не миришеш на градска тоалетна поне.
Не Людмил, а Уестън Прайс. Пандемия има само сред глупците, тровещи себе си и децата си с мъртви и неестествени храни. Също така, негативността, сприхавостта и агресията са сигурен знак за дисбаланс в даден човек, KOYAANISQATSI го наричат това състояние индианците Хопи. Това е пандемията на днешния век - живот извън баланс със себе си и природата.
Виж целия пост
# 477
Людмил, темата е за зъбите, но да те питам - детето ти консумира ли месо? Добре си написал по-горе, нещата са точно такива, за да сме здрави, но.....
Виж целия пост
# 478
Людмил, темата е за зъбите, но да те питам - детето ти консумира ли месо? Добре си написал по-горе, нещата са точно такива, за да сме здрави, но.....
Не, не е ял никога месо и то без да сме му забранявали. Но винаги е имал алтернативи на месото, като пониците от слънчоглед, които много обича

И като допълнение към темата - преди седмица бяхме на контролен преглед (първият от 2 години насам) и зъболекарят каза, че зъбите на Самуил са в отлично състояние.
Виж целия пост
# 479
Детето ти изглежда много добре, да е здраво и щастливо пожелавам. Попитах, защото имам тука една позната, която умишлено ограничава детето си от месо, т.е. никога не му е давала, не че то не е посягало. Явно греши някъде в храненето, защото детето е много кльощаво, като недохранено, а те са хора с много финансови възможности, не е от липса на пари недоимъчното хранене. Разбира се, това си е изцяло нейна работа, но понеже спорехме с нея по темата, а пък гледам твоето дете е добре сложено вегетарианче, та затова попитах. Да и дам за пример Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия