Докторантурата

  • 359 397
  • 2 261
# 1 035
Както знаем, най-сигурно е да се пита в съответната канцелария, но след като мен не са ме спрели да пиша и творя следва, че не би трябвало да спрат теб от стартиране на процедура по защита. Казвам ги тези неща, тъй като още при зачисляване поставих въпроса "А ако съм готова по-рано?" и отговорът беше - "Няма никакъв проблем по-ранната готовност, но закъснението след срока ще бъде проблем". Стискам палци Simple Smile
Виж целия пост
# 1 036
Шехина, такива хубави неща да се чуват и четат само Simple Smile Предпочетох да прекъсна, тъй като те винаги са били много отзивчиви и открити с/към мен и мисля, че това беше правилното решение. Малко или много те ми възлагат някакви отговорности, които аз по една или друга причина не съм в състояние да оправдая. Още от втория месец имах проблем с двигателната активност (не можех да седя седнала, задушавах се) и това щеше да попречи за водене на упражнения, работа със студенти и самата научна работа. Определено се опитвам да оползотворявам уж свободното си време в дисертационната насока. Имам син на 11 г., но той беше ужасно кротък като бебе ... че и после ... Но пък той беше близо 4 кг. за разлика от брат си ... и аз бях с 11 г. по-млада за разлика от настоящия момент  Wink ... и така ... Искам да кажа, че никаква дисертация не може да заслужи повече внимание от детето ми Simple Smile Така че, ще й го обърна сега, когато все още има възможност.

О, да, това дали ще вземеш решение да прекъсванеш докторантурата заради бременност и майчинство много си зависи от ред обстоятелства - тежка/лека бременност, заетост в университета и пр. При мен работата ми по докторантурата беше повече от вкъщи, а и аз съм хуманитарна специалност, докато при други редовната форма предполага присъствие в университета, понякога водене на упражнения във вредни условия и пр. - т.е. това решение си е субективно. Аз просто имах късмет моята докторантура да ми позволява да не прекъсвам, а и бременността ми беше лека. Имах и много кротко бебе Wink Виж, писането на дисертация с един мъник, който ме дърпаше за крачола, вече си беше предизвикателство за нервите, но когато мотивацията е силна, идват и добрите резултати Peace
Виж целия пост
# 1 037
Виц, виц, ама истина Wink

Седи Зайо Байо в гората и пише на лаптоп. Идва лисицата и пита:
- Зайо Байо, какво правиш?
- Пиша дипломна работа как зайците ядат лисиците.
Лисицата съответно дълбоко се възмущава:
- Зайо, това е поредната ти измишльотина! Какви ги разправяш!
Зайо казва:
- Ела в пещерата и ще ти покажа!
Влизат в пещерата, излиза заекът и продължава да пише.
Идва вълкът.
- Зайо, какво правиш?
- Пиша дипломна работа как зайците ядат вълците.
Вълкът също се ядосва.
- Абе, Зайо, не почна ли да поумняваш и да разбираш как стоят нещата?
Заекът:
- Ела в пещерата и ще се разберем!
Влизат в пещерата, после пак излиза заекът и продължава да пише.
След това действието се пренася в пещерата, където лъвът дооглозгва последните кокали от вълчо.

Извод: Не е важна темата на дипломната работа, а кой ти е научният ръководител!
Виж целия пост
# 1 038
Хаха, Занда, приятен виц - посмях се доволно Simple Smile И е вярно за научния ръководител Wink Аз имам късмет с моя.

Да ви се оплача - на 16.12 си депозирах дисертацията и сега чакам за вътрешни рецензенти, но нещата текат бавно, защо така Confused Много е изнервящо това чакане в неведение.

Между другото, може ли някоя добра душа, минала по този път, да ми каже вкратце какво представлява вътрешната защита - не съм много наясно Embarassed
Виж целия пост
# 1 039
Вътрешната защита за мен е истинската защита - защото е най-обстойна и не се спестяват критиките. Събират се членовете на катедрата, също и учените, на които е била дадена дисертацията ти. И се изказват последователно. Води се протокол, добре е и ти да си водиш бележки. После ти се дава думата, за да отговориш накратко. След приключването на заседанието си редактираш текста съобразно препоръките; срокът, доколкото помня, е кратък. Това е, разбира се, при успешна вътрешна защита.
Виж целия пост
# 1 040
Ние на това му казваме обсъждане и преди доклада на вътрешните рецензенти, аз лично имах още 2. Първото беше в началото на 3-тата година с целия първи вариант на дисертацията. Продължи към час и половина и беше точно това - бележки от почти всички, коментари, критика. След това имах доста време да си оправя дисертацията, съобразно бележките и я внесох за второ обсъждане, на което бяха назначени и вътрешните рецензенти. По нашия правилник те трябва да дадат рецензии в срок до 1 месец. Така и стана, но понеже ми оставаше много време до края на докторантурата, при готова дисертация изчаках има-няма още 2 месеца. И пак от цялото чакане и протакане,отчислих 1 месец предварително. 3 месеца по-късно ми беше защитата.
Виж целия пост
# 1 041
Благодаря ви много за инфото, момичета Hug Кремче, оставам с впечатление, че при вас в Стопанската академия процедурата е различна - при нас в СУ по-скоро ще е това, което описва Аглая Епанчина Wink

Надявам се да не съм много нахална Embarassed, но имам още няколко въпроса (просто нищо не ми е ясно покрай защитите, а не искам да занимавам научния ми ръководител с такива въпроси) - очаква ли се на вътрешната защита да си подготвя мултимедийна презентация или да представям самата разработка  по някакъв начин? И на какво основание могат определят защитата като неуспешна рецензентите? Доколкото знам, уви, има и такива случаи Confused Също ми изскочи въпросът какво се случва при неуспешна вътрешна защита - приключваш безславно докторантурата и нямаш право на корекции оттук нататък по дисертацията?
Виж целия пост
# 1 042
Добре е да направиш презентация.  Peace. Вътрешната защита е обсъждане вътре в катедрата, като се канят и външни учени, за да изкажат мнение. След като мине презентацията и въпросите, катедрата гласува дали да бъдеш допусната до защита, може да ти дадат препоръки за корекции по дисертацията, ще определят комисия от двама рецензенти и трима за становища, като мисля, че поне 2 от тях трябва да са външни учени (извън СУ). След което започва да тече  срока за писане на рецензиите и за корекции, след което ще ти определят дата за официална защита. Но смятай, че мине ли добре въртрешното обсъждане, защитата ти е почти сигурна.
Виж целия пост
# 1 043
За това няма обаче спор - 2-ма са вътрешните членове на научното жури, а 3-ма са външни.
И няма какво да се тревожиш, че питаш научния ръководител. Той за това ти е назначен - да отговаря на всякакви въпроси и да ти помага да преодолееш притесненията си. Аз съм питала моя за всяко нещо, отделно сме имали ежеседмични срещи.
Не си ли била на други вътрешни защити в твоята катедра?
При всяко положение с изтичане срока на докторантурата, катедрата трябва да вземе решение за твоето отчисляване (евентуално удължаване на срока, ако има причина). Вариантите са: без право на защита, ако не си взела минимумите и не си имала поне 1 обсъждане, отчисляване с право на защита, която може да се осъществи в рамките на 5 години и отчисляване с разкриване на процедура за защита.

Все пак те съветвам да прочетеш Правилника за приложение на Закона за развитие на академичния състав в СУ. Там точно и подробно трябва да е описана процедурата. Аз лично го бях научила наизуст.











Виж целия пост
# 1 044
Благодаря и на двете ви за коментарите, много ми помагате Hug И определено ми се поизясни картинката - така или иначе, мисля, че и за другите участници в темата подобна инфо ще е полезна ако не сега, то след време Wink, така че не е съвсем егоистична дискусията.

Кремче, аз съм отчислена с право на защита още от 01.02.2013 г. и дотук ми беше напълно ясно какви са вариантите - тези, които ти си изброила, все пак познавам добре Правилника на СУ в тази му част Wink. Въпросът ми по-горе беше какво се случва, ако си отчислен с право на защита, явиш се на вътрешна защита и евентуално тя е неуспешна.

А за научния ръководител - изключително съм доволна от моя такъв, защото ми дава достатъчно автономия на действие и това ми позволи да съчетая докторантурата с паралелна работа и дете. При нас, и преди съм споменавала, има голямо разбирателство по този въпрос с повечето научни ръководители и добре, че е така. Аз, от своя страна, гледам комуникацията ни да е максимално стегната и съдържателна Peace

Виж целия пост
# 1 045
Извинявай, пропуснала съм, че си отчислена.  Embarassed
Сигурна съм, че до такъв сценарий няма да се стигне, но все пак предполагам, че ще ти бъдат дадени насоки за подобряване на дисертацията и евентуално ще се наложи да я преправяш. Все пак за 5-те години, които са ти дали, ангажимент на катедрата е да ти правят обсъждания (вътрешни защити).
Какво гласи вашият правилник по този повод? Евентуално попитай и отдела, който се занимава с докторантите и научното развитие. Аз и там бях дежурна през ден.




Виж целия пост
# 1 046
Здравейте. Намерих темата днес и тъй като забелязах, че има доста изписано по нея а съм със малко бебоче и нямах възможноста да ви изчета както тябва  Embarassed !
Та имам въпроси относно докторантурата. Тъй като незнам накъде да тръгна и откъде да започна. Лятото, живи и здрави завършвам магистърската си степен в ЮЗУ Неофит Рилкси, специалност Юридическа психология. Искам да продължа образованието си..... но, както вече казах, имам нужда от малко помощ от хора които са минали по този път или тепърва им предстои Simple Smile !
Какви са условията, таксите, изпитите, имали много кандидати, каква оценка ми е нужна за да запиша докторантурата, освободена ли съм от семестриална такса заради факта, че съм пълен сирак? За последното питам, тъй като и бакалавъра и магистъра ми бяха поети от държавата?
Благодаря ви предварително Simple Smile
Виж целия пост
# 1 047
Здравейте, моля за помощ от по-запознатите!
Редовна докторантка, сега започвам втората си година. Като такава получавам стипендия 450лв месечно. В момента не работя. Имам 6 месеца трудов стаж от 2012 година.
Планираме да си имаме дете може би следващата календарна година. Със сигурност ще започна работа ( дори и на 360 лв), за да ми се натрупат дотогава 12м осигурителен стаж.

 ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.)
 (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
 ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2014 Г.     В сила от 01.01.2014 г.
Чл. 61 (11) Размерът на еднократната помощ по чл. 8в, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца за 2014 г. е 2880 лв.

1. Посочените тук 2880 лв ( ако все още са толкова и за следващата година) ще ги получа ли, при условие, че не прекъсна докторантурата си?

2. От цитираните закони разбирам, че тези 2880 лв ми се полагат, без значение дали получавам други суми през времето на майчинстовото ( визирам 90% от РЗ)???

3. Възможно ли е ако не прекъсна да получавам стипендия, майчински + тези 2880 лв? ( това ми изглежда леко нереално, въпреки че още не съм открила в кой закон да го проверя)

4. И последен въпрос - след като в закона пише студентка, това равнява ли се и на докторантка? Т.е важи ли и за нас? Ползваме същите намаления като студентите, получаваме стипендия, от университета ни осигуряват само здравно, както е и за студентите, и все пак в закона не пише изрично и докторанти. Въпреки че се това се води вече образователна и научна степен....

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1 048
Метличина, аз също бях редовен докторант, когато родих и проучих въпроса, който те интересува. Накратко, социалните права на редовните докторанти са еднакви с тези на редовните студенти, така че отговорът и на четирите ти въпроса са "да". При мен се получи по случайност (понеже не бях планирала докторантурата и бебето да съвпаднат, а така се получи) именно както си описала в 3-ия си въпрос - получавах майчинство, стипендията си и получих еднократната помощ. Пожелавам ти успех в докторантурата и скорошна бременност! Hug
Виж целия пост
# 1 049
Шехина, благодаря! Хубава новина! Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия