Докторантурата

  • 358 128
  • 2 261
# 1 890
Аз не мисля, че е нужно да сме толкова черногледи към висшето образование и като цяло образованието в България. Който наистина иска да се научи и да успее в някоя среда, ще намери начин. Не мога да кажа, че няма достъп до информация, библиотеки и ресурси. А това до колко има шуробаджанащина - тя е навсякъде и не само в България. Не можем да променим този факт. Но не мисля, че това би попречило на човек да следва мечтите си и да успее. Все пак навсякъде има трудности и това е част от тях.
Виж целия пост
# 1 891
Ох, много е смешно твърдението, че докторантурата е нещо, което правиш сам. Съмнявам се, че дори Айнщайн е открил нещо работейки сам. Да, конкретен експеримент или изследване може до известна степен да е самостоятелно, но докторантурата е ОБРАЗОВАТЕЛНО-научна степен и аз не мисля, че докторантът е на такова ниво, че да няма нужда от "вещо ръководство".

И науката е екипна игра, както всички останали игри на размяна.

   Докторантурата е образователно-научна степен някъде от 2009 година. Преди това си беше само научна. При тази промяна отпадна и нещо много важно - докторантурата се считаше за трудов стаж, а откакто стана образователна-научна форма не се смята за трудов стаж. Това си е много важна и разлика, ама кой ли се интересува.
   Да, работата по дисертацията си е лична творческа работа. Ако научния ти ръководител тръгне да ти извежда уравненията и да ти прави експериментите, то за какво я правиш тази работа ? Работата трябва да си я върши сам докторанта. Какво става ако експеримента под вещото ръководство се провали или идеята която е дал научния ръководител е провал ? Докторанта почва едни обвинения, че видиш ли са го провалили, че си е загубил времето и т.н. и за всичко е виновен научния ръководител. Този цирк съм го гледал и не е приятна гледка.
   За да седнеш да напишеш нещо, което да публикуваш и да издържиш кръстосания разпит на безпристрастно научно жури, съставено от водещи специалисти се искат не само знания, иска се да си безрезервно убеден във това което правиш, че е истинско и работи. А това чувство няма как да го придобиеш, като някой непрекъснато ти стои на главата и ти казва какво точно трябва да направиш. Иска се сам да се сблъскаш с проблемите и да си намериш грешките при провалите, като ги анализираш в последствия.
    Колкото до работата в екип - там стават големи панаири. В края на крайща не се знае кой е направил откритието, всички се пишат откриватели но може да се публикува само в една дисертация. А там как се подлива вода - не е истина.
Виж целия пост
# 1 892
Сега и работа в екип ли да обясняваме какво значи? Съвсем не означава някой да стои над главата на друг и да му казва какво да прави. Означава съвместна работа и взаимно учене. И още няколко ей такива неща... Зависи не само от научния ръководител, а и от докторанта.

Докторантурата е лична работа дотолкова, доколкото сам докторанта трябва да премине през целия процес от кандидатстването до изпринтването на готовия текст, но оттам нататък колкото по-екипен играч е човек, толкова по-лесно му се случват нещата. Най-малкото как точно се трупат кредити без участие в проекти, без конференции и т.н. Ок, в природните науки си седите по лабораториите и цъкате уравнения. А какво става като дойде време да си свериш часовника или ако зависиш от уред в съседната лаборатория на твой колега? Или от книга? Или ще кажеш, че на никой никога не му се налага да потърси съвет и подкрепа?

И да, кофти е, ама провали има, а има и успешни експерименти. Защото какво става, когато научния препоръча нещо смислено, но докторанта щото нали сам трябва да работи и тропайки с краче на своето, провели експеримента? Или казваш - обратен вариант няма... то докротантите откритие след откритие правят!

Просто е смешно да се отрича екипната игра. Дори само заради "връзките" и "връзкарите" срещу, които тук роптаеш.
Виж целия пост
# 1 893
В немалка част от дисертационните трудове, минали през мен, точно научният ръководител с императивното си отношения проваля целия замисъл на докторанта, с оглед нещата да се случат кскто описах по-назад. Без стойност и с тежестта на дипломна работа. В този ред на мисли, силно подкрепям индивидуализма и смелостта на докторантите да отстояват идеите си и сами да реализират изпълнението им.
Виж целия пост
# 1 894
А, това че някой не може да си отстои идеите и позволява изводите му да зависят от наклона на ... на научния ръководител е съвсем друга работа. То затова се мисли като се избира такъв. Ако съдя по въпросите, които се задават в темата, то малко хора наистина премислят към кого да се насочат и какво очакват от един научен. Масово са мухи без глави, които се зачисляват за да имат стипендия 3 години.
Виж целия пост
# 1 895
А, това че някой не може да си отстои идеите и позволява изводите му да зависят от наклона на ... на научния ръководител е съвсем друга работа. То затова се мисли като се избира такъв. Ако съдя по въпросите, които се задават в темата, то малко хора наистина премислят към кого да се насочат и какво очакват от един научен. Масово са мухи без глави, които се зачисляват за да имат стипендия 3 години.
      Научния ръководител е този, който докладва пред катедреният съвет, че докторанта има/няма готовност за защита и по негов доклад се назначава вътрешна защита пред звеното, в което се е провеждало обучението. Ако на него нещо не му харесва в дисертацията, може да я спре, да я върне за корекция и т.н. , а докторанта да отиде да си търси друг ръководител ако този не му харесва.
А когато се избира научен ръководител, не му пише на челото какъв ще е след 3 години и никой не може да даде гаранции.
Виж целия пост
# 1 896
Е, хайде сега... за 4 години бакалавър и още семестър-два магъстър, дори човек без да иска, се запознава с преподавателите и с водещите учени в направленията ( в собствения и в останалите университети). Включително с техните докторанти и много добре може да си даде сметка какво става. Достатъчно студентски инициативи се организират, на които се вижда кой-как и извън аудиторната заетост. По конференции си личи на какво ниво са научните звена.

Да не говорим, че човек все пак е редно да е прочел творчеството на съответния учен и да прецени дали е релевантно към неговия интерес.

На некадърните преподаватели не е нужно да им се трупат точки от докторанти и не би трябвало да се кандидатства при тях.
И от 100 кладенеца вода да извадиш, за мен докторантурата започва много преди зачисляването...
Виж целия пост
# 1 897
Тъй като при нас някои студенти биват привлечени за “демонстратори” още докато са в бакалавърска и магистърска степен, а част от ангажимента на докторанта е преподаване- неизбежно е преподавателят да успее да оцени потенциала на предстоящия докторант и взаимно да видят дали ще могат да работят заедно.
Виж целия пост
# 1 898
Докторантура по право, някой да има желание или да я е записал в ЮЗУ има ли сред Вас?
Виж целия пост
# 1 899
Здравейте Simple Smile Скоро завърших право. Обмислям дали да не продължа образованието си и започнах да се интересувам от възможностите за доктурантура. Ще се радвам ако можете да ми дадете повече информация по въпроса. Разглеждах сайтове на университети, но истината е, че там информацията е твърде оскъдна. Четох мненията напред в темата и останах с впечатлението, че местата се пускат за конкретен човек. Означава ли това, че трябва да отида при конкретен преподавател с конкретна идея? И какво се случва ако не познявам този конкретен преподявятел, защото примерно решавам да сменя университета? Имам ли изобщо шанс или няма смисъл да си губя времето? Благодаря предварително на всички изказали мнение Simple Smile
Виж целия пост
# 1 900
Ангелова28, определено не винаги се пускат теми за конкретен човек. Има ги и двата варианта - или преподавателя има конкретен човек, който вече работи по тази тематика, или има добра тема и търси правилния човек.
Няма как тук да те ориентира някой - ти трябва да си избереш насока, университет и от там - да провериш какво има обявено като конкурси и т.н. Може да отидеш и при конкретен преподавател, специалист с дадена насоченост (до колкото знам във вашата област има доста специфични области).
Виж целия пост
# 1 901
Здравейте, а някой има ли идеи или информация какви са таксите за докторанти на самостоятелна форма в ИУ Варна?
Мисля, че преди година бях намерила подобен файл, но сега са си сменили сайта и повечето линкове не работят.
Виж целия пост
# 1 902
За празнично настроение- филмчета за маркетинг. На някой може и да са от полза.
https://youtu.be/Z185gByGa1E
Виж целия пост
# 1 903
Здравейте Nature High Brightness,

Имам голямо желание наесен да запиша докторантура. Завършила съм бакалавър Информационни технологии, математика и образователен мениджмънт, след това магистър Обучение по информатика и информационни технологии в училище в Пловдивския университет ФМИ. Преподавам като учителка по ИТ и информатика вече втора година. Имам идеи за интересни проекти, които да са моята дисертация.

Проблемът ми е, че не мога да си намеря научен ръководител. Писах вече на няколко от бившите ми преподаватели, но никой не ме отразява... Имате ли препоръки за преподавател по даденото направление, който да ми е от помощ? Къде препоръчвате да запиша докторантура ПУ, СУ, Тракийския Cold Sweat?

Всяка допълнителна информация ще ми е от помощ, имам намерение да запиша редовна докторантура, някакви съвети преди това? Как да се подготвя, за като започна да ми е по-лесно Innocent?
Виж целия пост
# 1 904
Заповядай в нашата катедра "Бизнес информатика" в Свищов. Към момента нямаме редовен докторант и вниманието към теб от цялата катедра ще е на 100%. А ако кажеш някаква по-конкретна тема, към която си се насочила, мога да те свържа с научен ръководител.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия