За джобните пари

  • 17 517
  • 314
# 15
В І клас съм давала пари за ден около лев, но не винаги. Да има и той. Децата нямат нужда от тях изобщо, имат закуски, а ако се хранят вкъщи сутрин пък- съвсем /нашите І и ІІ клас започваха от 8.30/. За пиене освен водата лично аз друга напитка не признавам, научи се и той. Сокът дори го пие рядко, в почивен ден, примерно.
От ІІІ клас почнах да давам по 5.00 лв. на седмица и това, при положение, че още имат безплатни закуски. Не мисля, че на тази възраст осъзнават какво са парите и как се харчат. Въпросът не е колко мога да дам, а от колко детето наистина има нужда. От миналата година обаче детето спря и тези 5.00 лв. да харчи- спестява си ги за събота и неделя, когато решават какво да се почерпят с приятелчетата от квартала. Тази година започнаха да ходят в МОЛ-а, но не всяка събота, купуват шоколад и сок, приказват си на масата и си идват.
Виж целия пост
# 16
На осмокласничката давам 30 лв. за седмица без почивните дни.
Ако излиза през уикенда й давам допълнително. Колко? Зависи от това къде ще ходят- кино, пицария, зимна пързалка и т.н.

На третокласничката по 2.50 лв. на ден.
Забелязвам, че и на двете им остават стотинки или левче и си ги събират в касичка.
Виж целия пост
# 17
В 1ви клас не съм давала.Сега му давам за цяла седмица а той да си ги разпределя както си иска-по левче на ден.Ако ги изхарчи за ден-два ,после ходи без пари,но той стриктно си взима само предвидените,за да не би да се изкоши Simple Smile.Но наблюденията ми са ,че си купува само боклуци,които даже не засищат-просто ей тъй да си изхарчи парите.
Виж целия пост
# 18
Давам джобни според класа -до пети клас каката имаше пет лева на седмиц +сандвич и обяд вкъщи, в шести бяха шест лева, в седми - 10лв.В осми клас - 15 лв.Сандвича и обяда са постоянни.Мисля малката да бъде и тя така.От време на време ги питам дали имат пари и какво са си купували - то не може без проверка.По едно време засякох каката си купува плюс моя сандвич и още един, ама да и е здраве, нали расте.
Виж целия пост
# 19
От първи клас давам по два лева на ден - ден за ден, а не на куп. И в момента е така /трети и четвърти клас са децата ми/. Понякога ги изхарчват всичките, понякога им остават, на следващия ден просто допълвам до два лева.
Виж целия пост
# 20
Моя син е в 1 клас и на практика няма нужда от джобни, защото в у-щето нямат лавка, аз му купувам купоните за стола. Все пак решихме да му даваме /само не се смейте  Grinning/ по 20ст. на ден просто за да свиква с идеята за пари и, че те трябва да се пазят, да не се губят и т.н. Мисълта ми е, когато догодина сумата нарастне той  да има отношение към парите. Колкото до това дали да се дават веднъж, два пъти или всеки ден, мисля зависи от възрастта на детето.
Виж целия пост
# 21
Миналата година беше първокласник и не му давах пари - закусваше сутрин вкъщи, слагах допълнително сандвичи , вода , сок.  Сега е второкласник. В училище имат стол а аз закупувам купоните за цяла седмица , понякога слагам нещо допълнително в раницата - плод , сандвич ... Пари рядко му давам защото виждам , че си купува щуротии ... Ако все пак  му дам пари ще са в порядъка от 1 до 2 лв !
Виж целия пост
# 22
МИналата година бяхме в предучилищна и имаше около 2 лева на стотинки в портмонето. Ако похарчи допълвам. Понякога му давахме така че да станат повече.
Сега е в първи клас. Има 5 лева в чантата (книжни), които може да харчи само госпожата ако се налага. Не ги е пипал. Имат стол в училище и купонът е 3.50.
5 леав са, за да може да се нахрани, ако нещо стане и не успея да го взема на обяд. Или ако рязко му хареса храната в стола.
Виж целия пост
# 23
Ние сме на 11. Обядва в къщи и и давам по 2-3 лв на ден.
Виж целия пост
# 24
Имам седмокласничка. От първи клас е научена да закусва и обядва стабилно у дома. В началното училище, до трети клас имаше един дежурни 3 лева в чантата, които рядко ползваше и ако намалееха, допълвах. В четвърти клас по-често се налагаше да допълвам въпросните пари.
В пети клас смени училището и се увеличи броят на часовете, заради което се наложи да прави междинна закуска в голямото. Давах 12 лв. на седмица, които почти винаги й стигаха. В инцидентни случаи съм допълвала дребни пари към тези 12. Веднъж седмично й се налагаше да обядва навън заради допълнителен курс в училище.
Тази година сме по същата схема, все още.
Посочените суми са без уикендите, когато се излиза понякога и се дават допълнителни пари.
Определно знае добре да си прави сметката. Понякога харчи по-разумно и от майка си  Blush Mr. Green Joy
Виж целия пост
# 25
Забелязвам от постовете , че повечето практикуват със седмични джобни и децата ,  и малки и големи, се справят с разпредлението на джобните. Дъщеря ми е втори клас и мисля и аз да започна по тази схема със седмично финансиране.
Виж целия пост
# 26
Нямаме определени джобни, караме я каакто дойде - като свършат парите си искат. говорили сме с тях за джобните, техните съученици имат джбни на седмица. След известно умуване за предимствата и недостатъците на фиксираната сума джобни, децата стигнаха до извода, че за тяхх това не е изгодно (доста хитро от тяхна страна), защото на практика никога не остават без пари в джоба, а повечето неща, които поискат ги получават. Ние като родители нямаме засега забележки по отношение на харченето, доста добре се справят, не са с широки пръсти.

Не зная кое е първично и кое вторично, но напоследък все по-често стигам до извода, че фиксирането на седмична сума джобни не е толкова възпитателно, колкото се твърди, защото самото усещане за ограничение някак подклажда лакомията у човека - когато трябва да избира дали да похарчи по два лева на ден или да ги "спести" (защото за мен стоенето гладен на училище не е никакво спестяване, а гладуване),някак започва да мисли основно за ограничението.
Виж целия пост
# 27
Трети клас е. Джобни не давам
Не му и трябват - никъде не ходи сам, а в училище няма къде да ги харчи
Има си касичка, разбира се
Виж целия пост
# 28
2клас е.
Нямаме регламентирани джобни. Понякога иска да си занесе нещо от къщи в училище- сандвич, сладкиш..понякога казва ,че иска парички за чай, ябълка, вафла..каквото му се яде. Определено обаче предпочита да си носи. Мина му мерака да се реди на лафката.Сега иска в междучасието да играе и яде само ,ако наистина е гладен или му се хапва нещо сладичко.
Не ходи на занималня, така че прекарва около 4-5 часа в училище, през които е нормално да не огладнее,ако е хапнал у дома.
Виж целия пост
# 29
Здравейте! С голямата (12 г.) сме на месечен бюджет около 2-3 години. Тази година и даваме по 40 лв. месечно. Приготвям й закуска от вкъщи - първо е по-здравословно, второ не губи време по лавките. Джобните й са повече за странични разходи - списания, телефона си покрива и други дребни неща. Стимулирам я да си ги разпределя, като заделя някаква част настрани. Тя вече си е въвела някаква система. На малката дъщеря, която е в 3-ти класа даваме 20 лв. месечно. Ако има повече пари всичко би отишло за сладки работи.
Двете са много различни - макар да подхождам по един и същи начин, резултатите са различни.  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия