115 САЩ Сред Св. Валентински милувки ще връзваме панделки и джувки. Давай Вики!

  • 36 537
  • 735
# 45
Анет, благодаря за отговора!  Откакто чета този форум, започнах да си мисля, че някакъв важен български ген ми липсва и съм предала липсата и на детето Simple Smile  Всъщност, като си помисля за каква възраст говорим, то си е чудо, че децата и на един език четат каквото четат...

Нормално е двуезични деца да смесват езиците, а и възрастни. Всичките други езикови пуританизми са митове според моите наблюдения.
Виж целия пост
# 46
Под "по-прозрачно" разбираш най-общо "по-некомплицираното" ли? Независимо от това кой език е доминантен?

Не, това е техническият термин. Системите за писменост се различават по прозрачност, т.е. по това колко е пряка връзката между писмения знак и изговаряния звук. Български, руски и прочие "фонетични" писмена са много прозрачни, английското писмо - съвсем не. Има изследвания върху деца, при които се налага двуезичие заради образователната система (Шотландия) - когато се въвежда първо по-прозрачната азбука, а с непрозрачната се изчака, докато детето развие техника за четене на прозрачната, случаите на дислексия са по-редки.

Говорим обаче за четене, не за назоваване на буквите.
Виж целия пост
# 47
Много интересна дискусия наистина, много се радвам на всички включвания.  Grinning

Някой може ли да ми препоръча барабани, някакви малки, като за дете? Нещо много афив ми се струват повечето.
Виж целия пост
# 48
Агент, мойта дъщеря е гледана от баби до почти 3 год., но откакто ходи на детска градина английският й е водещия език. Научи много и от детските предавания. Според мен децата си усещат кой език ще им е по-важен за оцеляването и си го предпочитат.
За мен като приоритет е важно на първо място да има общуване, независимо на какъв език. Искам да знае български поне говоримо, затова като обяснявам нова дума я казвам и на български и на английски. Засега обаче пишем само на английски, за да не обърква еднаквите букви.
Интересното обаче е, че от мен тя сякаш очаква и иска да й говоря на български и не дава да й чета книжките на английски, а трябва да ги превеждам. Сигурно не може да понесе ужасния ми акцент  Mr. Green.
Виж целия пост
# 49
тренираме решаване на 36 задачи (с +/-) за 1 мин (изисквания при завършването на 2 клас).,
Аз преди време се опитах да подхвърля темата за тайм мениджмънта, но нямаше интерес. Имам чувството, че ги стресират децата на тема "време" от ранна детска възраст  Sad. Моля оборете ме, искам да видя положителните страни на това да трябва да решиш 36 задачи за 1 минута във 2-ри клас. Разбирам, че ако знаеш материала добре, пишеш отговорите механично, но за 1 минута?!? Това да не е казарма  Close ?!
Виж целия пост
# 50
 При нас проговарянето също закъсня. В къщи само български с изключение на телевизията. Има доста богат речник. Английския напредна в градината повече, но дълго време мълчеше докато си натрупа пасивния речник и изведнъж се отприщи.
Агент, може би в момента в който е била почти готова да говори е влязъл и третия език. Сега малката може би трупа речник. Чела съм че е добре  да не се смесват езиците.  Бг. е езика в къщи, англ. е езика на телевизора и магазина, ктайски е езика на градината.
За смесените бракове също. Езика на мама и езика на татко и езика на мама и татко когато говорят по мейду си, но не  с детето. Тове е трудно да се спазва абсолютно, но колкото може.
Виж целия пост
# 51
Страхотна тема сте подхванали.
Виж целия пост
# 52
Sorry za latinicata
V kasti govorihme 5 meseca samo na angliiski, malkia se sresta s logoper 2 pati sedmi4no. Sega az govoria na angliiski basta mu na balgarski, pomejdu si sas saprugeto govorim balgarski. Sled 5 meseca moga da kaja, 4e Plami e poliamo plempalo, ve4e ne mojesh da mu zatrori6 ustata. razbira balgarski mnogo dobre, opitva se s babite da govori na BG- " zdrasti babo"
Виж целия пост
# 53
И ние си говорим на български с децата. Те английски не знаеха до преди 2 години. Затова на български са добре, но точно както Вики е написала, след едномесечния престой миналото лято в Бг, речника толкова много им се обогати, че като се прибраха не можех да повярвам какви думи използват. На тях все още българския си им е доминантен, макар че все по-често си говорят на английски по м/у си. В началото ми беше смешно, сега вече ки карам да си говорят на Бг като ги чуя, ако сме си в къщи.

Но откакто Дени започна да се учи да чете на англ., изоставих българската азбука за известно време, защото определено й е трудно с двете. А и учителката й ми каза, че има трудности с четенето. Затова сега се упражняваме почти всяка вечер в нас да чете и пише на англ.  В стаята им, съм закачила един плакат на българската азбука, и всеки ден си избирам някоя буква и ги питам коя е. А и те като си легнат го гледат и сами си ги казват. Така се надявам по м/удругото да усвоят и българските букви. А от есента съм запланувала бг. училище и за двете, така че би трябвало да наваксат с българските букви и четене тогава.

Виж целия пост
# 54
тренираме решаване на 36 задачи (с +/-) за 1 мин (изисквания при завършването на 2 клас).,
Аз преди време се опитах да подхвърля темата за тайм мениджмънта, но нямаше интерес. Имам чувството, че ги стресират децата на тема "време" от ранна детска възраст  Sad. Моля оборете ме, искам да видя положителните страни на това да трябва да решиш 36 задачи за 1 минута във 2-ри клас. Разбирам, че ако знаеш материала добре, пишеш отговорите механично, но за 1 минута?!? Това да не е казарма  Close ?!

Зарка абсолютно подкрепям. Моята дъщеря е от работещите бавно, а си знаеше материала. Сега е  в 8-ми клас и положението е друго, но преди направо се комплексираше. Наложи се да ходя и обясня на учителите, че няма начин да я накарат да се забърза по този начин. Проявиха разбиране и всички започнаха да я окуражават (аз също). Мина доста време докато започна да смогва и да влиза във времето. Въпреки всичко темперамента й е такъв, яде бавно също, но куриоза е че говори много бързо.
Аз отдавна спрях да й правя забележки, тъй като това е нейния начин. Всичко прави по- бавно, но запаметява за дълго и не забравя.
Виж целия пост
# 55
Един бърз въпрос извън темата:

Какво би се случило със служител, който е посочил невярно образование в резюмето си ( например посочено университетско образование, а няма такова)? Това ще се отчете ли като измама? Ако можете да ми посочите и законовото основание, ще съм много благодарна.
Виж целия пост
# 56
Питах и ми бе отговорено, че ако  вече е назначен могат да го уволнят. Само това. Не съм чувала за друго (мъжът ми го хвърли в затвора този човечец) Laughing
Виж целия пост
# 57
В разговори за деца още не мога да участвам, но ще ви следя с интерес и ще събирам непряк опит!  Grinning  Hug
Виж целия пост
# 58
И аз нямам челен опит по въпросите, които обсъждате. Някак хич не се виждам да говоря на английски в къщи, но знам ли какво ще ми дойде на главата  Thinking .
Това с 36 задачи за 1 минута ми се вижда изключително неадекватно изискване  ooooh! .

Вики сънувах, че си родила и цялата тема е пълна с честитки. Даже и името сънувах, но като се събудих не можах да си го спомня, нещо с И или Е беше  Grinning .
Виж целия пост
# 59
Ирка, много ми харесва твоя метод.  Peace

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия