туризъм

  • 16 540
  • 43
# 30
Съгласна съм. Peace
Виж целия пост
# 31
Учене ще има и то доста.Особено първите 2 години.Те са по мое мнение - годините за сплашване на зайците и пресяване на потока.Тогава се учат и общите предмети, а след втори курс започва специализацията/ и тогава доста има за учене, но отношението на преподавателите е по-различно/. Ако това те влече кандидатствай, винаги можеш да вземеш и втора специалност или да придобиеш образование и квалификация и в друга сфера.
Виж целия пост
# 32
Сестра ми завърши туризъм през 2001. Не е работила по специалността си и не защото не иска. А все пак около нас курорти не е като да няма...
Виж целия пост
# 33
Сестра ми завърши туризъм през 2001. Не е работила по специалността си и не защото не иска. А все пак около нас курорти не е като да няма...

Ами аз съм завършила 2002, ама работя от 18 годишна все в туризма - Слънчев бряг  Peace. И екскурзовод, и администратор...
Виж целия пост
# 34
Завърших Туризъм в УНСС през 2002 - бакалавърска степен. Първо се водеше "Международен туризъм", после само "Туризъм", а сега не знам как е.
След това записах магистратура в СУ.
Не съжалявам за нито едно от двете. Получи се добра комбинация. И исках именно тази специалност от самото начало Peace.
В икономическия има доооста предмети, които са си чиста икономика и първо негодувах срещу това, но се оказа, че една част ми вършат добра работа. За магистратура обаче се разколебах, тъй като преподавателите са едни и същи, а материята прецених, че не е нова по своята същност.
В СУ всичко беше ново, интересно, полезно, с практика, макар и в малка степен. А преподавателите (същите, които са водили и бакалавърската степен) някакси успяха да предадат основните неща, които смятат за ценни. Мнението на колегите, които са учили само там, бяха, че нещата се препокриват с предходните години (което пък аз смятах за УНСС).
Работя в туристическа фирма от 4-ти курс. Смея да твърдя, че ученето не е безсмислено (за тези, които са учили наистина), още повече, че за някои длъжности се иска задължително образование в сферата. Помня, че имаше условие по нормативни документи да имаш образование или определен опит, за да бъдеш назначен(говоря за 2003г.). Не знам дали още е в сила. Опитът би компенсирал донякъде липсата на диплома, но колко хора биха назначили човек без опит, че отгоре на всичко и без нужното образование?
Освен служител на неръководен пост, съм била Управител, Мениджър продажби, а и се замислям за моя фирма. Това не е възможно, без човек да е завършил Туризъм. За държавните структури мисля, че същото важи.
И не смятам, че да завършиш примерно "Стопанско управление" или "Финанси" благоприятства да се занимаваш именно с туризма като професия. Не визирам най-ниските нива в йерархията - камериери, сервитьори, рецепционисти, макар че и там би било по-скоро от полза да са учили кое е важно в обслужването на туристи. Нивото на тези кадри вмомента е плачевно, за съжаление. Минаването пък през това стъпало на работа само по себе си е вид обучение и не е за подценяване Peace Т.е. греши този, който търси опит само и единствено на по-висока длъжност и ако не намери, се отказва от туризма като поприще Simple Smile
Имам колеги, които не са дипломирани  по тази специалност. Имат доста опит, но са имали проблем при намиране на работа на по-високо стъпало.
Никого не ангажирам с мнението си. Изключения винаги има, но това са ми наблюденията.
Харесвам работата си изключително много. Дано съм била полезна Simple Smile
Виж целия пост
# 35
Поста ти ми подейства много стимулиращо Мила-мама ,втора година съм студентка по специалност хотелиерство и ресторантъорство.Постоянно следа обявите за работа и все се натъквам на големите изисквания опит и образование.това че се занимаваш в сферата на туризма е много хубаво.Дано след като завърша бъда късметлийка като теб.Прави сте наистина за образованието,по право на туризма беше залегнато, че без висше по туризъм не можеш да отвориш тур-операторска фирма или друга от този тип.Не знам как е в другите университети,аз уча в УХТ-Пловдив,но смея да кажа че преподавателите са на високо ниво.Учим по два езика,освен общите предмети още от първи курс учим и специални,имаме и практики по хотели и ресторанти.На мен ми е много интересно.
Виж целия пост
# 36
Мила-мама, ти и мен ме вдъхнови. Винаги ми е харесвало. Пък и аз си имам едни други планове  Whistling ... може и много да мечтая, но имаме една хубава къща в нашето селце, която може да се превърне в страхотно място за приемане на туристи... но пак казвам... леко си мечтая.
Виж целия пост
# 37
Мила - мама, ако сега кажеш, че си и с немски език  Shocked
Явно сме състуденти  Peace
Виж целия пост
# 38
С испански, английски и руски съм Simple Smile
Имам колежки от университета, които не са работили в туризма, понеже си намериха друга по-платена работа. Не искаха да работят за малко пари, макар че за кадри без стаж в началото това е нормално. Съответно се оказа в един момент, че образованието им е излишно Rolling Eyes
Но според мен човек трябва добре да обмисли с какво се захваща и има ли желание за него.
Приятелка завърши МИО и твърди, че това и е най-голямата грешка в живота Sad
Ще ви кажа аз как реших какво да запиша Simple SmileЗнаех, че искам да пътувам Twisted Evil И да работя с хора. Исках много честолюбиво и да е нещо престижно Embarassed И си викам - Международни отношения, дипломат ще ставам Joy Вече си бях взела бланка за попълване на желания и се ударих по главата, че за целта нямам нити връзки, нито пари Crazy И ми дойде просветление в последния момент - туризъм. Не е вярно, че се учи малко. И в началото на "кариерата" се плаща малко. Но дори там има какво да се научи Peace В първи курс работих в Макдоналдс, в трети - като барманка в ресторант. Наблюдавах и си онагледявах наученото - добри практики, неща, които никога да не се правят еди-как-си, отношение към клиента в сферата на услугите. Интересна ми беше работата на управителя. Казвал ми е, че за да стигне до там, е бил всякакъв преди това.
Та така. Каквото и да избере човек, важното е да му харесва. Дори да не е "модерно". Защото и "най-престижната" специалност може да не носи удовлетворение и човек да си я бие в главата.
Успех, момичета!
Виж целия пост
# 39
А сега, когато работиш в агенция, в какво се изразява работата ти?
Виж целия пост
# 40
Сега си гледам детето, но преди това работех в отдел Изходящ туризъм - организиране на пътувания от-до - договаряне, предлагане, продажба; както и конферентни мероприятия. Пътувам с групи, само ако са много специални Mr. Green Т.е. служебно не много често. Няколко пъти в годината се ходи на инфо-турове (разглеждане на хотели в дадена дестинация, атракциите там) или пък на туристически борси.
Между другото, не мисли, че е трудно да осъществиш мечтата си за къща за гости! Стискам палци да направиш едно прекрасно местенце Simple Smile
Виж целия пост
# 41
Мерсии!  Simple Smile Работата ти ми изглежда неистина страхотна. Имаш време за семейството си, не е като да си все на път, и в същото време от време на време си разнообразяваш ежедневието! И накрая как да не искам да уча туризъм....
Виж целия пост
# 42
И имаш достъп до прекрасни цени за лични пътувания Mr. Green
Но има и друго - аз обичам директното общуване с хора, а имам колеги, които искат да правят пакети, да комуникират писмено с партьори, но не искат да имат досег с крайния клиент.
Та преценката трябва да е на база личното усещане, предпочитания, нужди на човека.
Виж целия пост
# 43
Сега (живот и здраве да завърша бакалавър  "Регионално развитие" в УНСС) ще записвам магистратура Туризъм (пак в УНСС).

Започнах работа на шега в хотел - без никакво образование по специалността, бях първи курс. Тогава осъзнах колко много ме влече тази сфера и така решението да завърша и Туризъм си дойде само.  Peace Много хубави неща мога да кажа, но те са пречупени лично през моята призма, така че си ги спестявам  Simple Smile Ако човек усеща, че това му е призванието, нека го учи, ако не е убеден... не съм много сигурна има ли смисъл.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия