Йога- физически упражнения, философия, духовност, начин на живот или...

  • 108 499
  • 656
# 480
Не мога да ти препоръчам,но вярвам,че и сама ще намериш.Все пак опитай йога и комбинирай с допълнително натоварване.
В школите се преподават предимно асани(физическата част),понякога малко дихателни и релаксация.Важно е да предупредиш,че си начинаеща и да не пренапрягаш тялото,а да следиш за своите граници.И говори винаги с учителя си,когато усетиш,че става някаква промяна с теб.Ако не се чустваш добре,даже смени школата.
Виж целия пост
# 481
Наврежда и още как.Поради тази причина примерно е най-добре първо да се изчисти тялото от натрупаните токсини-емоционални и телесни и тогава да се започне с йогата-защото в противен случай токсините се разпространяват и набиват още повече из цялото тяло.Йога е за здрави хора!И за допълваща терапия при хора с проблеми.
Но ако проблема ти е в застоялият начин на живот-първо трябва да живнеш с натоварване,а фетбърнинга,което не е йога-в случая може да ти е от полза.
Изчистването на организма да не става в никакъв случай с глад и модни тенденции от рода на суровоядство!
Може да се запознаеш със шаткармите,може да опиташ и аюрведично пречистване,но сaмо след като си се запознала перфектно с тези методи, a при положение,че не си се занимавала досега-само под ръководство на опитен човек.
И после вече може да се отдадеш на йога,която не е за временно решение на проблеми,а е начин на живот.

OM, крайна си и като цяло не съм съгласен с теб!
Аз също няма да мога да бъда изчерпателен, но времето ми е ограничено и предпочитам да не вися пред компа....

1. Йога не е само за здрави хора! Ако се интересувате, мога да ви опиша няколко случая, включвайки себе си.
2. Йога асани има навсякъде и се практикуват повсеместно - до сега лично съм ги открил в гимнастиката (всякаква), упраженията за певци (певици), в балета, футбола, пилатес, тае-бо и аеробика (всякаква) - предполагам в този фетбърнинг също ползват асани от йога. Тоест, защо да се лута човек, вместо да отиде при извора - ЙОГА?
3. Начин на хранене - от изключетлна важност, според мен. Ахимса (правилото за ненасилие) важи навсякъде - и тук. Необходим е плавен преход, съгласен съм с ОМ, че прехода е необходимо да е осъзнат и контролиран. ЦЕЛТА обаче е наистина преобладаващо суровоядство! И това вобще не е модна тенденция...
3. Нарочно продължавам точка 2 защото ГЛАД звучи много общо. Контролирано гладуване или диета са необходими дори при шаткармите?
4. За аюрведа мога да кажа само, че ястията са изключително вкусни и вегетариантски, поне аз не съм опитвал такива с месо Simple Smile
5. Йога за мен е всичко, но нека ВСЕКИ да усети какво е за него йога - всеки има правото да опита - дори да е временно за него....

Благодаря ви, дами, че предизвикахте това ми откровение.
Мир и любов!
  bouquet


Виж целия пост
# 482
Краси,не съм крайна.По т. 1 се върни пак да прочетеш какво писах.
По т. 2 съм съгласна с теб.
Т.3-от къде това преобладавщо суровоядство,след като мястото от където идва йога наблягат на готвени ястия?Представяш ли си какво би станало ако в Индия започнат да ядат сурово-ще изпукат от паразити набързо.Сурово може да ядат отшелниците в горите,но там пък ако са отдадени само на йога ще успяват с праняма да изгорят всичката сурова храна.Ho ние дето седим пред компа сме далеч от тази работа-освен това при тях точно в резултат на суровата храна развиват разни заболявания,защото изважда най-важната доша от равновесие.
4.Т. 4-гладуване и диета са различни неща-едно е да седиш 1 ден на вода и да гладуваш,друго е този ден да си на течна диета-сокове,супи,чай.А пълен глад за повече време-зависи много човек дали е здрав или с проблем-защото може и много да навреди.Глад е за болести на излишъка,при това контролирано и не за дълго,"подхранваща" диета за болести на недостига.
Иначе няма лошо здрави хора по 1 ден в седмицата да са на вода(за предпочитане мин. 10 мин. вряла с отворен капак),но пак много зависи от времето навън и от персоналния конституционен тип по аюрведа.
Виж целия пост
# 483
Доказано е, че при суровояството се запазват и усвояват най-ценните ензими в храната. Това, че няма условия да се практикува в Индия си го разгледала обстойно Simple Smile
Много си права, че гладът е за болести на излишъка.
Прочистващи дни само на вода не съм правил, но лечебно гладуване само на плодове и чай с мед (редувани през около 2 часа) правя редовно не само аз, но и всички от семейството ми. Когато е само за прочистване гладувам до 3 дни (обикновенно всеки сезон).
Ако имам сериозен здравословен проблем - и по повече дни. Познавам хора били на плодово-чаена диета 3 седмици, аз лично съм стигал до седмица.
Много е важно захранването след каквито и да било диети или лечебно гладуване. Малахов описва подробно и достъпно шаткармите, соколечението и доста диети и техники в книгата си "Пречистване на организма в домашни условия" - препоръчвам ви я.
Дефекацията също е много важна при контролирано лечебно гладуване или диета - при липса се препоръчват клизми.

Преди 2 дни прочетох съвет от аюрведа, че е желателно при дефекация да си пълним устата с вода, защото в устата се отделят отровни сокове, които развалят зъбите...

Поздрав и ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!!!


Виж целия пост
# 484
Доказано е, че при суровояството се запазват и усвояват най-ценните ензими в храната.

Доказано е също така и, че ензимите и витамините тялото си ги произвежда само,когато храносмилането е добро.Суровоядството обаче го влошава.Темата е обширна-чети аюрведа,но не с източник Малахов.
Весели празници и от мен!
Виж целия пост
# 485
Здавейте момичета. Моля да ми препоръчате добра йога-група в центъра на София. Поздравявам всички мами с предстоящите светли празници  Heart Eyes
Виж целия пост
# 486
http://www.recipemagician.com/polezno/zashto-surovoiadstvo/

КОПИРАМ:

Защо ни е нужно суровоядството?

Подобен въпрос, зададен на активен суровоядец, ще се стори най-малкото странен. Разбира се, че ни е необходимо, за да можем нормално да живеем. За суровоядеца норма в живота се явява идеалното здраве, прекрасното самочувствие и устояването на всички видове заболявания. Към хубавото бързо се привиква и именно по тази причина въпроси от сорта на “За какво ни е суровоядството” могат да предизвикат обратен въпрос – “А как без него?” Simple Smile

Обаче за другите, които за момента не са суровоядци, си струва да се дадат някои разяснения. По-скоро въпросът не е “Защо?”, а “Защо точно така?”.

Като начало трябва да се отбележи, че болшинството човешки заболявания не се появяват в следствие на лошите екологични условия. Разбира се, и екологията оказва влияние върху нашето здраве, но нейното значение е силно преувеличено. Изобщо не е редно да обвиняваме микробите, бактериите и другите подобни дребни организми за нашите болести. Преди всичко ние самите провокираме болестите чрез нашето пренебрежително отношение към собствения ни организъм. Природата ни е дарила с идеално устройство за живеене на нашата планета, наричано “човешки организъм”. Човек е първоначално приспособен да живее пълноценен живот и да му се радва в продължение на повече от сто години, а ние се опитваме всячески да претоварим този перфектен механизъм за няколко десетилетия, като много скоро преставаме да се наслаждаваме на този живот и просто съществуваме.

Основните “инструменти”, с които постепенно се самоунищожаваме са привързаността към готвената храна (“блюдомания” или “хранителна наркомания”) и вървяща след нея медицина, която услужливо ни тъпче с всякакви лекарства. Естествено, в този момент много от вас може да възкликнат: “На къде бият тези думи и твърдения? Как ще живеем без топлата храна, към която човечеството е привикнало от милиони години? А защо да сме против медицината въпреки милионите спасени?” Спокойно, уважаеми приятели, поне прочетете до края тази статия преди да се противопоставяте и може би ще Ви се изяснят много неща.

Всички заболявания възникват в резултат на “правилно” хранене с готвена храна. Преди всичко тук се говори за голяма част от хроничните болести и нарушения на обмяната на веществата. Те се пораждат поради излишека на едни и недостига на други хранителни компоненти. Термообработката и консумацията на X продукти от животински произход водят към повишаване съдържанието на белтъчините и мазнините и към унищожаването на много нужни за нашия организъм елементи. За съжаление, много малка част от тези вещества е открита от науката. Нека обърнем внимание на факта, че колкото повече учените изследват, толкова повече новости откриват. А това може да продължи до без край. Безсмислено е да се делят продуктите на съставни части и да се класифицират по степен на полезност. Произволен жив продукт е ценен сам по себе си и съдържа всичко необходимо за живота. Абсолютно безсмислено е да се пресмята количеството калории, витамини, микроелементи и прочие ненужни информации, интересни единствено за статистиката.

Да поразсъждаваме върху най-разпространения медицински страх свързан със суровоядството: необходимият на човек витамин B12 се съдържа само в месото от животни и без него суровоядите са обречени на ужасна мъчителна смърт. Но да се запитаме: откъде се е взел този витамин? Например в телешкото месо… ако кравата през целия си живот се храни само с трева? Организъм, получаващ храна, която първоначално е предназначена за него, е способен сам да синтезира необходимите му вещества. Как става това все още не е известно, но е факт, който няма как да не бъде признат. Човешкият организъм е най-съвършенния на нашата планета и умее да синтезира всичко необходимо не по-лошо от кравите.

Но да се върнем към заболяванията. Гореспоменатите такива прогресират бавно и незабелязано. Докато болестта не е стигнала до заключителния стадий, докато органите не отказват да работят, човек си мисли, че е здрав. А после се започва: “Имам слабо сърце”, “Имам камъни в бъбреците”, “Отказа ми далака” и изведнъж като по чудо “на помощ” се притичва медицината, но за нея ще поговорим малко по-късно.

Още един разпространен вид заболявания са инфекциите. В човешкия организъм съществуват немалко всевъзможни микроорганизми, които при нормални условия изпълняват добра служба и са под контрола на специализирани негови клетки. Но когато, в следствие на неправилно хранене, тези клетки отслабват, то микробите се опитват някак си да оправят ситуацията, като се превръщат в патологични и се явяват причина за всички познати ни инфекциозни заболявания. Истината е, че чрез тези “инфекциозни заболявания” организмът се мъчи да се избави от всичките онези вредности, които са вече в него. Кашлицата, хремата, повръщането – всичко това са отчаяни опити на организма да изхвърли боклуците от себе си. И тук отново “неоценима услуга” ни оказва медицината, която всячески потушава тези опити. Да не забравяме, че лекарите се борят със симптомите на всяко заболяване, но не и със причините за появата му. Болестите са сигнали на организма, че нещо не е наред. Това са опити на организма да се самоизцери. Представете си самолет, на борта на който е възникнал пожар. На пулта светва сигнал тревога, а пилотът просто изгасва лампичката. Включва се системата за автоматично пожарогасене, а храбрият екипаж безмилостно подтиска тази система. Организмът сам прекрасно може да се справи със ситуацията. Най-главното е да не се пречи. Забелязвали ли сте как при болен човек се губи апетита? В такъв момент се включва най-силният механизъм за чистене на организма – гладуването. Въпреки това, много често болният, едва ли не насила, го карат да яде. Ако организмът не иска да поема храна, няма нужда да го тъпчем. Гладуването е мощен способ за очистване на организма, макар че без суровоядство няма да има много смисъл. Какъв е смисъла да се чисти организмът, ако след това отново го задръстваме. Както беше казал някой от класиците: “Чисто е не там, където чистят, а където не цапат”. Именно суровоядството позволява да не се цапа, да не се доведе организма до състояние, в което ще му се налага да се чисти чрез своите методи. Именно поради тази причнина при новите суровояди се изострят стари болки и се откриват нови проблеми, които до този момент старателно са се крили. Причина за тези състояния е пречистването на организма, защото, когато той получава жива храна, изхвърля от себе си всичко онова, което се е трупало с годините. Не пречете на организма си и продължавайте да го храните с жива растителна храна, а ако не усещате глад, не се насилвайте. По този начин след известно време той ще Ви се отблагодари подобаващо с великолепно здраве.

Сега да поговорим относно факта, че “човечеството векове наред се е приспособявало към готвената храна”. Човечеството се храни с готвена храна едва от няколко хилядолетия. Това е незначителен срок, в течение на който не са могли да се случат някакви еволюционни модификации. Разбира се, нашият супер организъм се е опитал да се приспособи, но пожънатият успех е за сметка на болестите. Това без затруднения може да бъде обосновано с факта, че всички заболявания малко по малко изчезват, след като човек промени своето хранене, а организмът се връща към нормалното си функциониране.

Съставящите елементи на храната, без които не е възможна организацията на сложните процеси в клетките, и техните висши специални функции бързо умират под въздействието на огъня. По този начин варените продукти, които във въображението на “блюдоманите” са хранителни, в действителност са лишени от тези елементи, но за сметка на това са претрупани с белтъчини, мазнини и въглехидрати в количества, превишаващи многократно реалната потребност на клетките. Клетките на организма, постоянно лишавани от тези висококачествени компоненти на храната, които осигуряват тяхното нормално развитие, или не се доразвиват за изпълнение на своите функции, или съвсем изгубват способността да ги осъществяват. Освен това, хората, консумиращи варена храна, виждат признак за богатство и хубав начин на живот в многообразието на продуктите, чиято ценност е силно намалена или в някой случаи е почти нула. Това от своя страна довежда (както при умножението) до разнообразие на вредата, непосредствено отражение на което се явява огромното число заболявания, открити днес в света.

Човек се превръща в привърженик на храните, които съдържат вредни вещества (кафе, чай, какао, тютюн, алкохол, опиум,хероин, морфин и т.н). Най-силното влечение към тези храни се стумулира от техните вредности, натрупващи се в човешкия организъм. Варената храна продуцира колосално многообразие от отрови, които с времето се натрупват в разни части на организма ни. Например: по стените на вените и капилярите, в ставите, в коремната област (под формата на отложени мастни клетки) и в много други участъци. Силното влечение към хероина,примерно, не протича в следствие на нормалните физиологически нужди на организма. По същия начин влечението към готвената храна не произлиза от чувство на естествен глад и не се явява изискване на организма. Всички тези потребности произтичат от хранителната привързаност. Това е изражение на импулси, които се стимулират от отровите, натрупани в човешкия организъм. Това е потребност на заболяванията, притаили се в организма и явяващи се най-страшния враг на човека.

Именно по тази причина на много хора им е сложно да се върнат от блюдоманията към нормалното хранене – суровоядството. На хранителния наркоман с няколко десетилетия стаж е трудно да се освободи от тази зависимост. Но сложно не значи, разбира се, невъзможно. Ако се преминава към суровоядство постепенно, то тогава няма никаква опасност за организма и успехът е гарантиран. Резкият преход също не е опасен. Запомнете, че от суровоядство досега нито един човек не е умрял Simple Smile

Дали сега на всички нас ни стана ясно защо ни е жизнено необходимо суровоядството? Ако трябва да обобщим: суровоядството е необходимо, за да можем да живеем нормално. Първоначално сме били създадени да бъдем супер здрави, супер устойчиви, да се радваме ВИНАГИ на живота!

Тази статия не е мое творение, а е превод от руски с малко подобрения. Споделям вижданията на автора. Иска ми се само да спомена, че през последните 30 години съм се хранил с готвена храна. В един момент искрата пламна и за седмица-две без никакви усложнения преминах към суровата храна. Така че всичко е възможно. Не искам да ме разбирате погрешно. Нашето семейство тепърва има много да учи, не сме 100% суровоядци, не сме идеални. Важното е, че сме положили основите. Simple Smile


Виж целия пост
# 487
линкът беше достатъчен
Виж целия пост
# 488
От себе си искам да добавя, че индийците, които познавам, се възхищават от природата на България. Относно храната, казват, че салатите ни (сурови зеленчуци) са превъзходни... Аюрведичните ястия със зеленчуци, които съм опитвал, са с полусурови продукти. Преработени, предполагам както в Индия, дотолкова, доколкото да се отстранят вредни бактерии и паразити...
Виж целия пост
# 489
Причината за обработка на зеленчуците е друга-когато откриеш причината  ще обсъдим  Simple Smile.До тогава нямам никакво намерение да споря повече на тема суровоядство,знам за залитането по темата,но йога върви с аюрведа,а не с Ню ейдж.
Виж целия пост
# 490
Според мен първопричината за готвената храна и изключително лютите подправки в Индия е именно климатът и хигиенните условия там. Долните касти,които живеят на улицата, ядат много по-люто от средната класа. По-нататък вече се е развила Аюрведа, в която според мен няма нищо лошо, но не мисля, че трябва да се изключва и суровоядството, защото нашият  климат тук е съвсем друг.
Виж целия пост
# 491
Не е важен климата-важни са принципите,които се следват според климатичните условия.А българина не е бил суровояден,даже напротив-от малкото си продукти винаги е готвел,защото така се увеличава хранителната стойност на храната(готвеното засища),а това е било  необходимо условие за оцеляване в годините на недоимък и многобройна челяд-с малко количество продукти и много вода се изхранват много гърла.А по-малко смесване на храните-по-здрав стомах.
Сега хората страдат от излишъци,магазините са препълнени с всякакви вносни стоки целогодишно,интернета обгазява с реклами да си продава свръххраните, и така неусетно човек яхва метлата на уж здравословното хранене.Та суровото може да помогне в някои случаи за намаляване на теглото,но ако увлечението продължи дълго сметката се плаща със здравето.
В крайна сметка е важно човек да се научи да яде с мярка,а не да е вечно психясал от всяка "вредна" хапка.
А индийците още навремето направили разликата между стомаха на кравата(интересно как след като им е била свещено животно newsm78) и това на човека и така разбрали,че кравата може да смила целулозата благодарение на устройството на храносмилателната си система,докато при човека тази работа не става...
Виж целия пост
# 492
Ом, абсолютно съм съгласна с теб. Всичко трябва да е с мярка. За съвременния човек основният проблем е, че  поема  много повече храна отколкото се нуждае. Страда от излишествата и от вредните храни разбира се. И нека внимаваме да не разболяваме ума си с вманиячаването по здравословното хранене. Аз самата се старая да се вслушвам в тялото си и определено мога да кажа, че зимата много добре ми се отразява готвената и то топла храна, а лятото преобладава суровата храна в менюто ми.
   Пожелавам на всички светли и щастливи празнични дни! Хари Ом!
Виж целия пост
# 493
ОМ, сляпото придържане към теории до нищо добро не води.
Остани за месец на суровоядство и тогава говори, че готвената храна повече засища Simple Smile След тази твоя мисъл, всеки пробвал суровоядството, може само да ти се посмее (дружески, като на дете, което знае малко, а говори много).
И не само по този въпрос - няма човек, успешно работещ върху себе си, който да препоръчва да се чете Ошо!!! Ошо е теоретик, всичките му писания започват с - предполалам, говорят, струва ми се и т.н. И освен това, той не е стигнал кой знае колко напред в себе развитието, че да го смятате за авторитет.

LAY-D , ще цитирам една умна книга, чийто автор е изпрабвал всичко, за което е писал там, и едва от собствен опит се осмелява да представи нещата пред хората:
"Различните пътеки от ученията на йога отварят много въпроси, свързани с личното духовно усъвършенстване на личността. При анализа им възникват няколко важни въпроса. Коя от всичките шест пътеки е подходяща за търсещия духовната истина? Анандамой Ма, известна духовна учителка, е споделяла със своите ученици:
- Онези, които не знаят какво искат, се объркват и често сменят пътеките си. Объркания ум не го бива да следва никоя пътека. Копнеещите по истината трябва да се научат да търсят напътствие от компетентен учител, като следят за определени знаци и качества у него. Това са себеотрицание, честност, искреност и контрол над ума, делата и речта. Учениците правят грешки, когато станат идеалисти и не се съобразяват със способностите си и не спазват определената дисциплина. Виждат само онова, което искат да видят. Привързват се към пътеката, която мислят, че следват. Изпълват се с фанатизъм и себелюбие, и дори започват да се карат с хората. Това може да се случи с всеки търсещ човек, ако комплекса му за малоценност продължава да се задълбочава и да създава бариери, като така затваря вратите на познанието и го прави егоцентричен, необщителен и себелюбив.
Начинаещите често спорят и се хвалят за предимствата на своята пътека, но човекът, който е походил по нея, знае, че всички пътеки водят до едно и също място. Няма по-висши и по-нисши пътеки. Не е важно коя пътека да се следва, но човек трябва внимателно да наблюдава модификациите на собствения си ум и да се научи да ги разпознава."

Хатха-йога, която е разпространена в България е само една пътека, която има за цел да подготви тялото за... истинското себепознание и истинскара работа със себе си Simple Smile
Виж целия пост
# 494
ОМ, сляпото придържане към теории до нищо добро не води.
Остани за месец на суровоядство и тогава говори, че готвената храна повече засища Simple Smile След тази твоя мисъл, всеки пробвал суровоядството, може само да ти се посмее (дружески, като на дете, което знае малко, а говори много).
И не само по този въпрос - няма човек, успешно работещ върху себе си, който да препоръчва да се чете Ошо!!! Ошо е теоретик, всичките му писания започват с - предполалам, говорят, струва ми се и т.н. И освен това, той не е стигнал кой знае колко напред в себе развитието, че да го смятате за авторитет.

Да,ноара,придържането към теории не води до нищо-ти как заключи,че аз съм теоретик?Познаваме ли се от някъде?
А като искаш да се смeeш-твое право е,смехът е здраве.
И Ошо ли си познавала,че и него охарактеризира? Колко напред е бил в развитието си не знам,но ако съдим по книгите му сигурно е бил по-уравновесен,отколкото ако съдим по постингите на някои хора,които четем по форумите.
Така че-всеки по пътя му-суровоядството също е пътека,но временна-това може да го откриеш навреме и да спреш,може и да се изгубиш там-това си е твоя работа,а не проблем на йога.При йога крайности няма Peace.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия