Когато бях малка - аз си имах "мое" обяснение - смятах, че бебетата са свързани по някакъв начин със сватбата и носенето на булчинска рокля. Бях виждала само бебета, които се появяват след като жената е била булка и си мислех, че това е начина, по който се случват нещата - някак не се интересувах от точния механизъм и това обяснение напълно си ме удовлетворяваше до някаякъв момент в който ме "светнаха" за това-онова...

Тези въпроси у нас ги отговори съпругът ми - веднъж докато си чакахме пиците в Годзилата. На няколко салфетки нарисува ВЪТРЕШНИ полови органи на мъж и жена и обясни механизма до хормонално ниво
) им изнесе един урок по биология
Още преди да бях омъжена си купувах книжки от сорта - Истината за бебетата - на една френска авторка, на тема - как да поднесеш тази деликатна информация на детето. И когато е имало въпроси съм ги препращала към книжките - признавам си - не обичам особено обясненията
не само на деликатните теми....А другите теми - за хомосексуалността, влюбването и т.н - доста си говорим и то открито - децата се нуждаят да чуят истината по тези въпроси. Това, което възпитаваме като гледна точка у децата е, че сексът е за брака и всичко извън него носи рискове и нежелани последствия. Използвам случки от филми, книги, случки с хора, които познаваме, за да показвам и наблягам на това - кое е добър модел на поведение и кое е рисков( не казвам "лош", защото знам, че има много хора на друго мнение и не искам да ги засягам по никакв начин).
Мъжът ми често го канят да изнася беседи по тези теми - а той обича да обяснява "на дълго и на широко"
с много забавни примери и метафори - така че на тези теми нашите деца са слушали много. Не им спестявам да им показвам разочарованието и наранеността от неправилни избори, като избягвам да "размахвам пръст" и назидателен тон ( не казвам, че е лесно
)Това май е пост за темата на тинейджърските майки



Истината е че няма точна рецепта за това как точно да им се обясни, какво и до колко. Щото на някой деца им е достатъчно да кажеш за щъркела, а на други.... не толкова лесно. Ние първо като са по малки им казваме, че Бог ни ги е подарил.Моята 4 годишна щерка даже знае, че като сме се оженили и я нямало още(понеже пита тогава къде била ) била в мислите на Бог
Питах я откъде знае, а тя видяла на някакъв филм, ама не вкъщи, щото без надзор не гледат тв. Спестих обесненията. Скоро имахме разговор за секса, обясних и, че е е да се прегръщат и целуват голи в леглото, но само женени хора.Първо трябва да порасне, да завърши училише и тогава като се омъжи. Обясних и и за спин и др. болести как се предават-отчасти разбира се.За сега е доволна, ще видим по нататък. То всеки си намира свое обяснение
. Продължавам обяснението, че задължително трябва да са мъж и жена. Та така стигнахме и до секса, в мноооого деликатен вариант. Сега си чете една детска енциклопедия и много наясно как се развиват бебета в корема, в кой месец, как е.

). Ходихма на ресторант (с целия зверилник, естествено), заваля ни дъжд с градушка, Поли поспа в количката, Гого се появи по средата на мероприятието с огромен букет (за мен) и бутилка вино (за тати)...... Не знам как е омаял продавачките, за да му я дадат.
