г-жа Ирина Савина, зам.кмет на СО, ще отговаря на Вашите въпроси

  • 7 767
  • 46
# 15
Добър ден,
След неколкократни настоятелни питания при включването Ви във форума през миналата сряда /07.04.2010 г./, в http://blog.sofia.bg/?p=126#comments отговорихте следното
„Относно настоятелното питане за ЕСПА и Дорис Тенеди, бих искала да ви уверя, че не бягам от този въпрос. За съжаление отговора на въпроса е от компетенциите на дирекция „Образование” и всички въпроси, които Ви интересуват по тези казуси, може да отправите към колегите от тази дирекция, когато си говорите във форума с тях.“

Налице е писмен документ, в който от дирекция „Образование“ заявяват, че въпросите, свързани с отдадени под наем сгради – общинска собственост не са от тяхна компетентност.
Бихте ли уточнили чия всъщност е компетентността?
Този въпрос поставих и в блога, но не получих отговор.

"Средства за ремонт на 20 ЦДГ, 30 ОДЗ, 70 ЦДГ и 7 ОДЗ не са осигурени в бюджет 2010г."
Отново Ви цитирам. А тези сгради освободени ли са от наемателите и коя е причината да не са осигурени средства за ремонт?


Уважаема мама САННЯ,
Радвам се, че има хора като Вас, които имат ясна гражданска позиция по проблемите на образованието. Винаги, когато общувам с колеги, с граждани, медии и пр. държа информацията, която предоставям да е актуална и коректна. В дискусията миналата сряда, отговорих на всичките Ваши въпроси, без да се притеснявам на което и да е от питанията Ви. Не съм виждала документа, който цитирате, но за пореден път искам да Ви уверя, че Вашите питания трябва да бъдат насочени към дирекция „Образование” по компетентност.
Искам да подчертая, че предоставянето на терени публична-общинска собственост става само с решение на Столичен Общински съвет. Както ви казах и миналата седмица средства за ремонт на 20 ЦДГ, 30 ОДЗ, 70 ЦДГ и 7 ОДЗ не са осигурени в бюджет 2010г. Причината средствата да не бъдат осигурени в този бюджет е, че тези сгради не са освободени. Ангажимент на районните администрации е да осигурят помещения, в които да се пренесат всички институции помещаващи сгради на детски заведения на територията на цялата СО. Ако не могат да бъдат осигурени такива помещения, няма как наемателите да бъдат оставени на улицата. За съжаление въпреки усилията на районните кметове, не винаги могат да намерят помещения, в които да ги преместят.
Виж целия пост
# 16
Добър ден,
След неколкократни настоятелни питания при включването Ви във форума през миналата сряда /07.04.2010 г./, в http://blog.sofia.bg/?p=126#comments отговорихте следното
„Относно настоятелното питане за ЕСПА и Дорис Тенеди, бих искала да ви уверя, че не бягам от този въпрос. За съжаление отговора на въпроса е от компетенциите на дирекция „Образование” и всички въпроси, които Ви интересуват по тези казуси, може да отправите към колегите от тази дирекция, когато си говорите във форума с тях.“


Във връзка с ЕСПА и Дорис Тенеди ме интересува следното:

   1. Как и с какви процедури тези две юридически лица са избрани да получат безвъзмездно право на строеж и срещу какво?

   2. По какъв начин с тези процедури е гарантирано че не е нарушена конкурентната среда и са защитени интересите на гражданите на общината?


Все пак става въпрос за юридически лица, които предоставят услуги срещу заплащане и формират печалба и сферата им на дейност не би могла да бъде аргумент в този случай.
Ако нямате възможност да дадете отговор, моля да дадете координати за връзка с лицето/а които могат да отговорят. Не мисля че това е от компетенцията на ресор Образование.
Казусът изключително много ми напомня на логиката на заменките на гори, които наскоро бяха обявени за незаконни.

Искам да припомня и една информация за строителство на детски градини която публикувахте на сайта на СО на 16.10.2009 г. - http://www.sofia.bg/okolna_sreda.asp?title=Инвестиции%20и%20стро … mp;sub_open=43513. Интересува ме конкретно следното:

  1. Кога се предвижда да актуализирате информацията в таблицата?

  2. Тъй като за миналата година СО оповести 58 млн. инвестиции в строителство на детски градини, бихме желали да бъдат посочени стойностите на всеки от завършените обекти и прогнозната стойност на незавършените. Това го искахме и миналата година, но не го публикувахте.

  3. Бихме искали информацията да бъде допълнена и с РЗП на всеки от обектите.


Смятам че така ще се постигне малко повече прозрачност в действията на СО за решаване на кризата с местата, а няма да се очаква на доверие да приемаме че инвестиционната политика на общината е разумна и оптимизирана. Все още не знаем точно за кои обекти са изразходвани тези 58 млн. лв.

Предварително благодаря!
Елена Христова

Виж целия пост
# 17
Г-жо Савина, питането ми е свързано с един квартал, който напоследък бурно се застроява - кв. Полигона. Строят се жилищни сгради, Търговски център, Бизнес парк. В квартала няма нито детска градина, нито училище, улиците са в безобразно състояние.
Кога ще има детска градина и училище в Полигона? Кога най-накрая ще бъде асфалтирана единствената улица към комплекс "Дъга"?

Благодаря за отговора!

Здравейте,
Дългосрочната програма на СО за строителството на детски градини и училища не е предвидено изграждането на такива в кв. Полигона. До този момент не са повдигани въпроси свързани с квартала, за това благодарим за Вашата идея, която ще обсъдим заедно с колегите от дирекция „Образование” и ще се опитаме да я включим за периода 2012-2014г.
Виж целия пост
# 18
Здравейте!
Аз искам да попитам дали се предвижда строителство на нови детски градини  на територията на район Подуяне,по -специално ж.к."Суха река" ?

И дали се предвиждат ремонти на градинки между блоковете и в парка до стадион Герена.
Виж целия пост
# 19
Г-жо Савина, интересуваме Детската градина, която се строи на ул. Капитан Андреев в квартал "Лозенец", кога се планира да заработи?

Здравейте,
За да сме по експедитивни ще комбинирам няколко въпроса. Разширението на ДГ 92 в Лозенец, ще бъде открито и ще приема деца през месец Май 2010г.
Относно въпроса за пренасочване на средства от квартални градинки към градинки прилежащи към детските заведения, ще Ви отговоря че това е невъзможно да се случи, тъй като оперативните програми имат ясно определени критерии и всяко подадено проектно-предложение трябва да е съобразено с тях. Средствата по проекта, са отпуснати за между-блокови пространства и могат да се разходват само за това.  В противен случай при мониторинг от страна на ЕК, общината ще бъде санкционирана да връща пари, които не е разходвала по предназначение.
Виж целия пост
# 20
Здравейте госпожо Савина,миналия път не получих отговор на въпроса.Сега ще ви задам друг такъв,малко по нагоре казвате,че тази година ще обърнете и внимание на междублоковото пространство за детски катерушки и т.н.Живея в кв.Х.Димитър точно пред блок.79 има градинка,която за 32 години никой от общината или който и да е там я е пипнал.Самите родители събираме пари за боя,да боядисваме това което е останало,купихме пясък,за да играят нашите деца,всяка година плащаме на един човек да окоси тревата,но това не е достатъчно.Самите железни пързалки са счупени вече и трябва да се подменят,както и асфалта на самата площадка.Дали евентуално поне това няма да успеете да направите.И се надявам този път да ми отговорите.Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 21
Здравейте,
На територията на район Оборище знам със сигурност 2 места, които преди са били филиали на детски градини, сега едното пустее, другото е луксозен офис на фирма. Прави ли се нещо по въпроса и ще има ли ново строителство на детски заведения в този район ?

Здравейте,
Уважаеми участници във форума, сигурна съм че ако се разходите в София, ще видите доста такива места, които преди да били детски градини, поради простата причина че до 2006г. 44 сгради на детски градини са продадени или приватизирани. Специално за район „Оборище”, тъй като сделките вече са осъществени няма как да си върнем тези два терена, но на територията на района е предвидено строителството на 3 детски градини през 2011г., а през 2010г. ще бъдат изготвени техните работни проекти.
Виж целия пост
# 22
Добър ден,
След неколкократни настоятелни питания при включването Ви във форума през миналата сряда /07.04.2010 г./, в http://blog.sofia.bg/?p=126#comments отговорихте следното
„Относно настоятелното питане за ЕСПА и Дорис Тенеди, бих искала да ви уверя, че не бягам от този въпрос. За съжаление отговора на въпроса е от компетенциите на дирекция „Образование” и всички въпроси, които Ви интересуват по тези казуси, може да отправите към колегите от тази дирекция, когато си говорите във форума с тях.“

Налице е писмен документ, в който от дирекция „Образование“ заявяват, че въпросите, свързани с отдадени под наем сгради – общинска собственост не са от тяхна компетентност.
Бихте ли уточнили чия всъщност е компетентността?
Този въпрос поставих и в блога, но не получих отговор.

"Средства за ремонт на 20 ЦДГ, 30 ОДЗ, 70 ЦДГ и 7 ОДЗ не са осигурени в бюджет 2010г."
Отново Ви цитирам. А тези сгради освободени ли са от наемателите и коя е причината да не са осигурени средства за ремонт?


Уважаема мама САННЯ,
Радвам се, че има хора като Вас, които имат ясна гражданска позиция по проблемите на образованието. Винаги, когато общувам с колеги, с граждани, медии и пр. държа информацията, която предоставям да е актуална и коректна. В дискусията миналата сряда, отговорих на всичките Ваши въпроси, без да се притеснявам на което и да е от питанията Ви. Не съм виждала документа, който цитирате, но за пореден път искам да Ви уверя, че Вашите питания трябва да бъдат насочени към дирекция „Образование” по компетентност.
Искам да подчертая, че предоставянето на терени публична-общинска собственост става само с решение на Столичен Общински съвет. Както ви казах и миналата седмица средства за ремонт на 20 ЦДГ, 30 ОДЗ, 70 ЦДГ и 7 ОДЗ не са осигурени в бюджет 2010г. Причината средствата да не бъдат осигурени в този бюджет е, че тези сгради не са освободени. Ангажимент на районните администрации е да осигурят помещения, в които да се пренесат всички институции помещаващи сгради на детски заведения на територията на цялата СО. Ако не могат да бъдат осигурени такива помещения, няма как наемателите да бъдат оставени на улицата. За съжаление въпреки усилията на районните кметове, не винаги могат да намерят помещения, в които да ги преместят.

Г-жо Савина,
Отдадените под наем сгради на бивши ДЗ на много места не се ползват от институции, а от търговски дружества. Някои договори изтичат през настоящата година. И за тях ли се полагат усилия да бъдат преместени? След изтичане срока на договорите на какво основание се продължава ползването?
Защо от СО отказвате конкретна официална информация за ЕСПА?
Виж целия пост
# 23
Здравейте г-жо Савина! Откритите площадки за игра в детските заведения на територията на Столична община не са ли във вашата компетенция? В тази връзка искам да ви попитам дали е изготвен за тях план-график на дейностите, които стопаните са длъжни да извършат за постигане на съответствие с изискванията на Наредба №1 от 12.01. 2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра, който би следвало да е готов до 31.12.2009 г. съгласно параграф 3 от ПЗР на цитираната наредба? Не следва ли този график да е публичен?
Виж целия пост
# 24
Здравейте,
Искам да ви уверя, че след заседанието на СУСОПФ на 22.04.2010г. ще предоставя на администратора,  окончателните списъци за ремонти на учебни и детски заведения за да бъдат публикувани на блога на СО.
Виж целия пост
# 25
Здравейте,
Искам да ви уверя, че след заседанието на СУСОПФ на 22.04.2010г. ще предоставя на администратора,  окончателните списъци за ремонти на учебни и детски заведения за да бъдат публикувани на блога на СО.


Благодарим Ви, ще ги очакваме.
И Ви пожелаваме успех на заседанието, с надежда да успеете да защитите необходимостта от отпускане на средствата. 
Виж целия пост
# 26
Добър ден г-жо Савина   bouquet Имам няколко въпроса относно новостроящата се сграда във двора на 116-та ЦДГ във район Възраждане. На плана на строежа пише че тя ще бъде завършена през месец Август. Означава ли това че ще има допълнително бройки за прием на деца и ако е така защо те не са добавени в системата на ИСОДГ. Другият ми въпрос е, дали ще преместят децата от старата сграда в новата или там ще бъдат настанени новоприетите деца от предстоящата първа група. Тъй като детето ми е набор 2007-ма и кандидатстваме във въпросната градина ще съм ви благодарна ако ме ориентирате към подробности относно бъдещите планове за градината. Разбирасе идеята ми е като на всеки родител който иска най-доброто за детето си. А именно че с удоволствие бих записала детето си в чисто нова детска градина Hug
Предварително ви благодаря и ви пожелавам приятен и ползотворен ден!!!  bouquet
Виж целия пост
# 27
Стои ли на дневен ред пред СО връщане на статута на така наречените "бивши" детски заведения? Освен коментираната ЕСПА в Младост има още няколко сгради на територията на София, които могат бързо да приютят около 1000деца.
Сградата в която се помещават Социални грижи и НАП в Люлин3
ЧДГ и ЧОУ Ерих Кестнер в Люлин6
Начално училище "Санкт Петербург" в Люлин3


При недостига на места в квартала е най-малкото неморално продължаването на изземането на статута на тези детски градини.
Ние живеем в Люлин4 и единственият вариант да запиша детето си на ясли е 1/25 засега в гранична група в Люлин7. Няма планиране на строеж на нови ДЗ, а и защо да се строят нови при положение, че приобщаването на тези 3сгради може да поеме голяма част от недостига.

п.п. Аз съм принудена от обстоятелствата да си пратя децата в провинцията/там недостиг няма/ и моето дете няма да получи допълнителната 1точка за посещаване на ясли при кандидатстването за първа градинска група. Честно ли е това и как да му обясня защо не живее с майка си и баща си?
до 2006г. 44 сгради на детски градини са продадени или приватизирани.
Г-жо Савина настоявам за отговор на поста си. Сградата на Ерих Кестнер може и да е продадена/при добро желание може да се обяви сделката за нищожна/, но със сигурност това не се отнася до посочените от мен две сгради в Люлин 3.
Какво да направят родители като мен в този случай и не е ли крайно време да замразите безумното застрояване с жилищни сгради в София?
Виж целия пост
# 28
Здравейте,
През 2010г. и 2011г. не се предвиждат средства за строителство на детски градини на територията на ж.к Суха река. Градинките, които ще бъдат ремонтирани по проекта по оперативна програма „Регионално развитие” ще бъдат официално обявени на специална пресконференция на г-жа Фандъкова. След пресконференцията, ще качим на блога на СО, списъка с обектите.
Виж целия пост
# 29
Бих искала да ви задам  един въпрос, на който се надявам че може да ми дадете отговор.Отново става дума за кв.Овча купел.От много време се очаква голям ремонт на ул."Монтевидео",която е изключително важна и възлова за квартала.
Доколкото ми е известно тя е включена в програмата за цялостно изграждане. "Приключи отчуждаването, проектирането отдавна е готово и чакаме Столичният общински съвет да възложи изграждането на "Монтевидео" ( това е цитат на кмета Пламен Йорданов
ОТ тук нататък- какво следва Rolling EyesТози ремонт е залегнал отдавна и в програмата за управление и развитие на Столична община  
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия