как се определя постоянното местожителство на живеещите постоянно в чужбина?

  • 18 212
  • 73
# 45
...
Виж целия пост
# 46
А сега и аз да ви попитам,
когато си вадих международен паспорт през м.март тази година, в молбата най-усърдно попълних в графата "постоянен адрес в България" - попълних адреса си в чужбина, защото аз наистина нямам адрес в БГ, нямам роднини, нямам никого вече. Но служителката ми каза, че след като в личната ми карта е написан /отдавна стария ми адрес/ в БГ то и в молбата за международен паспорт трябвало да напиша този адрес. Ама нищо, че аз не живея на този адрес в БГ, нищо че апартамента отдавна е продаден на някакви непознати, дето сигурно не са и чували за мен. ...


Ами щом графата е за постоянен адрес в Бг, няма логика да се натискаш да пишеш този в чужбина. Служителката е била права - или пишеш последния адрес от документите или искаш да те впишат служебно на територията на район Средец, София, май беше. Второто обикновено се прави когато български гражданин е в чужбина от десетилетия и е прекъснал всякакви връзки с бг, няма роднини, няма как да впише друг адрес и т.н.
Виж целия пост
# 47
...
Виж целия пост
# 48
Добре де, аз нали същото написах горе?  newsm78

Мислиш, че задължително трябва да влезем в спор ли? Може и да го направим, но защо?
Виж целия пост
# 49
Това за служебен адрес в БГ не бях го чувал.
Служителката е била права - или пишеш последния адрес от документите или искаш да те впишат служебно на територията на район Средец, София, май беше. Второто обикновено се прави когато български гражданин е в чужбина от десетилетия и е прекъснал всякакви връзки с бг, няма роднини, няма как да впише друг адрес и т.н.
такъв е моят случай, нямам никакви връзки с бг, освен гражданството, но по лесно ще е да сменя него...
Благодаря ви за отговорите
Виж целия пост
# 50
Ето информация от сайта на МВнР (от кеша на Гугъл, иначе на страницата по някаква причина не излиза):

1. Постоянният адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението. Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление в съответната община - лично, от лице с нотариално заверено пълномощно или чрез дипломатическо или консулско представителство на Р България в чужбина. Български граждани, които живеят предимно в чужбина и не могат да посочат постоянен адрес на територията на Р България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" - Столична община.



Ако искаш го разпечатай и го покажи на служителката. Ако работата се закучи, искай среща с консула.
Виж целия пост
# 51
Добре де, аз нали същото написах горе?  newsm78

Мислиш, че задължително трябва да влезем в спор ли? Може и да го направим, но защо?

Не, разбира се. Защо да трябва да спорим - можеше да се извиниш, че не си го видяла, да речем. Не виждам защо след като вече има обяснение, то трябва да бъде повторено хиляда пъти на същата страница. Изтривам моето.
Виж целия пост
# 52
Да не си останала с впечатлението, че ти дължа нещо?
Виж целия пост
# 53
Това за постояния адрес и аз го проумях, обаче  нещо с адресната регистрация не разбрах. В линка на пуснат на първа страница пише, че българите живеещи в чужбина, когато подават декларации за издаване на документи за самоличност, при адрес посочват държавата в чужбина, ама как да се отърват от българската адресна регистрация, която някога са имали преди (10-15 години). Като по закон са длъжни в определен срок да си декларират новия адрес във новата община и така се променя автоматично, е да ама само ако новия адрес отново е в България, а не в чужбина. Та ако правилно съм разбрала пак съм в нарушение на българския закон, че в общината в която съм била последно регистрирана още водят адреса като актуален, а опция за промяна аз от прочетеното не намерих.  Rolling Eyes. Ама като се замисля вече свикнах с мисълта, че само защото не живея в България нарушавам купчина закони. Тези за които се сещам веднага без да се замисля са например за здравните осигуровки, когато се преместих в чужбина освобождаване нямаше и като родолюбив българин взех за дъщеря си българско гражданство. Да ама така пак нарушавам закона за задължителните имунизации на деца в България, както и закона за задължителното обучение, и със сигурно много други. А единственото успокоение си остава в България никои не следи за спазването на законите, а още по малко се интересува от  българските си малолетни граждани. И до кога ли т Cryака...
Виж целия пост
# 54
Мнд, законите за ваксинации и образование важат само на територията на страната. Не виждам какво нарушаваш там.
Щом живееш в чужбина, не е необходимо да се отърваваш от българската адресна регистрация или да я променяш при преместване. Едно време е било необходимо да регистрираш промени в местоживеенето в местното посолство, но по обясними причини това вече не се прави. Simple Smile
Виж целия пост
# 55
Да ама така пак нарушавам закона за задължителните имунизации на деца в България, както и закона за задължителното обучение, ...
Смяташ да не пращаш детето си на училище ли? Или какво точно смяташ, че нарушаваш тези закони?
Виж целия пост
# 56
Ами от линка, който беше даден в началото:http://www.econ.bg/law86432/procedures/article115286/adresna_registraciya пише за адресната регистрация:
Промяна на адрес
Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистрите за населението. Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес. Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството, където лицето пребивава, и в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Национална база данни "Население".

Това го подразбирам за българи живеещи в България. А за тези, които живеят в чужбина предполагам се отнася това:
Настоящ адрес
Настоящ адрес е адресът, на който лицето пребивава.

Всяко лице има само един настоящ адрес. Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на пребиваване е в чужбина, се отразява в автоматизираните информационни фондове само с името на държавата, в която пребивават.

Осъществяване на процедурата

Адресната регистрация се извършва от длъжностното лице от служба ЕСГРАОН към общината или кметството;

За заявяване на постоянен адрес се подава заявление по образец до органите на общинската администрация (кмета) или до органите по чл. 1, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност - Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Министерството на транспорта, Министерството на отбраната и Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет.

Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно. За малолетни и непълнолетни и за поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.

Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до общинската администрация. Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно. За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.

Български гражданин, живеещ предимно в чужбина, може да заяви постоянния и настоящия си адрес и чрез заявление за издаване на български документ за самоличност, подадено чрез дипломатическите или консулските представителства на Република България.[/

Но не разбрах къде са тези автоматизиране информационни фондове и къде се прави промяната, дали в общината по  или в тази където ми е последния настоящ адрес или някъде другаде. 
Виж целия пост
# 57
Мнд, законите за ваксинации и образование важат само на територията на страната. Не виждам какво нарушаваш там.
Щом живееш в чужбина, не е необходимо да се отърваваш от българската адресна регистрация или да я променяш при преместване. Едно време е било необходимо да регистрираш промени в местоживеенето в местното посолство, но по обясними причини това вече не се прави. Simple Smile
Аз на документи си и живея в България, постоянен адрес на личната карта български, настоящ адрес: в общината си стои този от преди 10 години, а пък на дъщеря ми е вписан автоматично същия, само защото има ЕГН.  И така по закон и по документи за българските институции сме си български граждани с български адрес и за нас трябва да важат българските закони. И така излиза, че сме в нарушение на: НАРЕДБА № 15 ОТ 12 МАЙ 2005 Г. ЗА ИМУНИЗАЦИИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (http://www.nsoplb.org/files/laws/naredbi/nar15.htm) Друг е въпроса, че ние си имаме имунизации, проведени в друга държава. Ама това в България институциите, осъществяващи контрол не го знаят. И от там ми възниква дилемата първо се са такива законите, че както и да постъпиш все си в нарушение, а след това и контрола е никакъв. Cry
Виж целия пост
# 58
Да ама така пак нарушавам закона за задължителните имунизации на деца в България, както и закона за задължителното обучение, ...
Смяташ да не пращаш детето си на училище ли? Или какво точно смяташ, че нарушаваш тези закони?
Моето дете ходи на училищено не в България, и както вече писах по горе, като български граждани се сдобиваме с български адрес, постоянен така или инъче, а настоящ моя последен от преди 10 години, от който не мога да се откажа, а детето ми автоматично получава моя (абсурд, но факт) и така за него трябва да важи и закона за училищното образование: задължително до 16 години.  (http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … /zkn_prosveta.pdf) Пак си задавам въпроса, каква е възможността да не наруша закона (отписване някъде, регистриране, че се обучава в друга страна или нещо подобно...) и другия въпрос разбира се като не съм си записала дето в училище по адрес, защо никой не се е поинтересувал:
("  Чл. 36. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г., предишен текст на чл. 36, доп., бр. 90 от 2002 г.) Общините осигуряват и контролират:
1. задължителното училищно обучение на децата до 16-годишна възраст;")
...въобще проявявя ли държавата интерес към своите граждани или......... Cry
Виж целия пост
# 59
Мнд, няма значение на какъв адрес се водите в общината. Длъжни са да ви водят като постоянно живеещи на адреса на последната ти адресна регистрация. Непълнолетните ти деца също автоматично се записват с твоя постоянен адрес. Настоящият ти адрес в чужбина би трябвало да е записан: 1. В заявлението, с което си извадила лична карта след преместването си в чужбина. Ако не си направила такава, можеш да направиш по всяко време - по принцип при промяна на местоживеенето (не непременно на постоянния адрес) би трябвало да се вади нова лична карта, точно за да се обнови информацията на общината. и 2. В заявлението, с което си поискала издаване на ЕГН за дъщеря си, която, доколкото разбирам, е родена извън България. Тоест, поне веднъж някъде си записала настоящия си адрес в чужбина. Дотук са ти задълженията да регистрираш каквото трябва. Ако информацията от Външно не е стигнала до общината, това не е твой проблем.

Проблема с образованието и ваксините изобщо не го схващам. Обучението и ваксинациите на дъщеря ти нямат никаква връзка с българския закон, докато тя живее извън българската образователна система. Ако тръгнете да се връщате и детето трябва да посещава детска градина, училище или университет, има приравнителни процедури - поставят се изискваните по закон ваксини, ако детето ги няма към момента, и се държат съответни приравнителни изпити, ако е необходимо да се включи в учебен процес. Има си укази и процедури за приравняване на обучение, получено извън страната, мързи ме сега да ги търся, но те точно затова съществуват.

Това, че детето през съответните години не е било длъжно да посещавало училище в България, се удостоверява просто, като покажеш документация, че е живяло в чужбина. По същия начин доказваш, че не си длъжна да плащаш Данък Общ Доход или здравни осигуровки в България - живееш в чужбина, имаш документи оттам, които го удостоверяват. Няма как българска община да ти направи адресна регистрация в чужбина. Също няма как българска община да те отпише от регистрите си, освен ако не преминаваш в друга българска община или не си престанала да бъдеш българска гражданка.

Къде е проблемът?  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия