Имат ли значение дипломите за намирането на работа?

  • 19 825
  • 154
# 105
Дилянка, може би ти си завършила в НБУ и затова защитаваш нещата. Разбираемо. Но само мъничко уточнение. Разбирам призива ти да не се категоризират с така лека ръка универистети. Обаче следва и ти току така да не окачествяваш Технически университет или УНСС или СУ. Визирам "Учат глупости на хартия".  Peace

Все пак в единия случай например говориш за инженери. Всяка една джаджа в живота ти е създадена с техничната мисъл на хора с подобно образование. Всеки лев пък дето ти се изплъзва от джоба и наричаш просто "разход", за онези в УНСС сигурно е брънка от гигантски финансов кръговрат.

Малко повечко уважение не е излишно. Още повече, че не се сърди, но това за НБУ се говори от години от не един и двама души. Ако искаш подсети ни, че може да не е правилна крайността на подобни съждения, но де да знам... да смяташ инженерни и икономически специалности за общо взето едно нищо, ... също е прибързано. Peace

Казала съм, че говоря само за моята специалност и сходни на нея!
Т.е. - ПР, маркетинг, менинджмънт и пр.
Ама кой да чете...
Виж целия пост
# 106
Благодаря ви момичета   bouquet
Доста интересна дискусия се е заформила в моята тема,за която никак не предполагах,че ще навърти толкова страници  Grinning


В никакъв случай не казвам,че във Франция образованието е по-добро от българското.Едно поне научих в тази държава-много е грешно да се генерализира.
Имам интелигентни колеги и колежки...имам и тъповати такива  Laughing И в България имах интересни колеги с бърза мисъл и богата обща култура,но имаше и такива,които за 5-те години вишу не си изчистиха диалекта,на който говорят.От друга страна между 120 първокурсници всякакви може да се намерят.

Ако трябва все пак да изтъкна разликите в начина на преподаване :
 У нас -ПУ ,много от преподавателите се появяваха неподготвени и с някаква досада "избутваха" лекциите.За изпит трябваше да се учи единствено от учебника на преподавателят,учебник ,който беше невъзможно да се вземе от библиотеката,а беше необходимо да се закупува,или преснима  чужд такъв.Въпросният учебник много често беше преписан и то така малоумно,че  му личеше  Laughing
Още си спомням с омраза една "Педагогическа пропедевтика"  Sick
Тук-преподавателите пристигат с папка и се консултират с нея,докато говорят.Използват цитати и назовават източника.Рядко си позволяват "лирични " отклонения,но и те са в някаква степен свързани с темата.Никой за двете години магистратури ,не ни е занимавал с личните си дела или семейният си живот,както ми се е случвало у нас.
И други разлики има,но не ми се пише сега повече по въпроса.

Но все пак и тук и там има и свестни преподаватели,от които се учиш,и такива ,които ти губят времето...Не е и до генерация-звездата на тукашният Университет е един привлекателен 35 годишен мъж ,който е учил паралелно социология и икономика и е защитил докторат преди да навърши 30.От друга страна, този човек ,се държеше с нас ,студентчетата,като равни...

Иначе в това общество има йерархия на образованието и хората с дипломи са уважавани...Което не означава,че тези решили да учат по-малко нямат шанс да си намерят хубава работа,нито ,че за тях  няма социални придобивки Simple Smile

Ох-поста ми стана малко дълъг,за което се извинявам...
Но ще опиша пътят на младият учител,понеже съм най-добре запозната с него към момента.
Изисквания :5 години университетско образование +преминаване на конкурс(писмено и устно) за правото да се преподава в училище.Младият преподавател работи по разпределение и началната заплата е минималната за страната заплата.Ако бъде изпратен далеч от дома(както са повечето случаи) има право на безплатна ,или евтина квартира(това  е според случая,че може и нищо да не получи).След 5 години стаж има право да започне обучение и да премине конкурс за СРЕ(този пост няма еквивалент в Бг,но няма да пояснявам).След известен брой години като СРЕ има право да кандидатства чрез конкурс за поста на  заместник- директор...след още доста годинки като заместник може да се кандидатира за директор-пак чрез конкурс...Естествено качвайки се по стълбицата и заплатата му се увеличава...както и за прослужени години де  Wink.Към краят на стажът му заплатата може да се е увеличила 3 пъти спрямо началната.

Въпросът ми в началото не визираше непременно висшето,а образованието по принцип.Има постове,за които средно специално си е съвсем достатъчно...
Но ,щом работодателят не иска да я види тази диплома,и щом по-важни са личните качества и какво сам си научил...има ли смисъл изобщо от образование  newsm78 (шегичка)





Виж целия пост
# 107
Най-сигурно е да си  с връзки.
А и на доста места искат опит.
Виж целия пост
# 108
Базука, в кой университет си?
Не се прежалих за бакалавър във Франция, но за магистър може да се разходя  Joy
Виж целия пост
# 109
Най-сигурно е да си  с връзки.
А и на доста места искат опит.
"Врьзките" в Бьлгария са за некадьрници-Управители,които нищо не разбират от компютьр,чужд език и управление на дейността на фирмата Joy
Виж целия пост
# 110
Незнам какво разбирате под връзки. Аз съм си намирала работа с познати - споменавам, че си търся работа и някой ме насочва към негов познат, който търси такъв човек. Съответно там съм подложена на изпитателен срок за да видят какво мога и чак тогава ме назначават. Това ако са връзки - добре, но е съвсем друго нещо от това някой да си назначи роднина или любовница на ръководен пост.
Виж целия пост
# 111
Въпреки че работя в голяма международна фирма, връзки има и още как. Все гаджето на някой чуждестранен мениджър е най-кадърно и получава повишение. Даже вътрешни конкурси няма- директно се отива на нова, по-добра позиция.   Има и назначения по приятелска линия на хора, които хабер си нямат от работата, но имат солиден гръб.
Виж целия пост
# 112
Когато се отиде на интервю за работа, носи ли се, и показва ли се , дипломата за ниво на образованието,или работодателят се задоволява само с изброяване на уменията на  кандидата?
Става въпрос за истинските работодатели и фирмите,в които си заслужава да се работи!
Разбира се, че е важна дипломата - тя е свързана с образователната степен на човека и се показва. Въпреки кризата и безработицата, аз все още съм на мнение, че за образованите, умните и способните хора, работа има. Имам съсед, който е само със завършен седми клас.  Crazy  Много трудно си намира работа и ако намери, тя обикновено е ниско платена и отвратителна. Срещала съм и други окаяни хора и винаги се е оказвало, че едвам са стигнали до седми или осми клас.
Виж целия пост
# 113
Еделиа, на 18 години светът ти се вижда един , на 30 друг.  Значи, ако на 18 съм мислела, че Културологията е яка наука и съм отишла да я уча, на 30 едва ли ще мисля така, защото заплата от триста лева за наученото по специалността няма да ми стига да си издържам детето Laughing Въобще ти каква теза защитаваш. Един път се подиграваш на хората учили едно, а после работещи друго, сетне ми обясняваш как с течение на времето и работата се преориентирали..... hahaha?
Надбавките за висшисти са най - голямата простотия,която бях чувала, защото това е дискриминация, надбавка за висше можеше и да е било илюзорна придобивка, но по време на соца. И кой работодател ще се навие да ти плаща, заради дипломата ти, ей така, защото си завършил  newsm78 Щом си учил се предполага че си го правил, за да имаш една по - добра реализация, за да попаднеш в чек листата на въпросния работодател, ама чак пък и да ти плаща и да ти се кланя, че си завъришил, ей това просто ме уби Joy Ако ти плаща прословутата Държава, това означава, че взима от данъците на всички, включително и тези, които са със средно образование. Абсурд. Питай някой работодател дали ще се навие да ти плаща за това, че имаш диплома, и виж реакцията му. Да ти се плаща затова, че имаш средство с което си търсиш работа е несериозно.
Дилянка, какво разбираш под специалност мениджмънт? Питам, защото управлението на каквата и да било бизнес единица се извършва от хора завършили всичко друго, но не и мениджмънт, НО имащи управленски опит.
Виж целия пост
# 114
Разбира се, че е важна дипломата - тя е свързана с образователната степен на човека и се показва. Въпреки кризата и безработицата, аз все още съм на мнение, че за образованите, умните и способните хора, работа има. Имам съсед, който е само със завършен седми клас.  Crazy  Много трудно си намира работа и ако намери, тя обикновено е ниско платена и отвратителна. Срещала съм и други окаяни хора и винаги се е оказвало, че едвам са стигнали до седми или осми клас.
Peace
Pipi, ми то си е съвсем логично. То ако не можеш да изкласиш 8 клас, как работодателя ще те вземе на работа. Или си много тъп или много те мързи.
Виж целия пост
# 115
Pipi, ми то си е съвсем логично. То ако не можеш да изкласиш 8 клас, как работодателя ще те вземе на работа. Или си много тъп или много те мързи.
Не е само това. Познавам хора расли по забутани села, където родителите им са мислели, че 8-ми клас им стига. Нито са тъпи, нито ги е мързяло, други са решили вместо тях. Но това не променя фактите. Все пак има и вечерно училище - който иска може да си доучи.
Виж целия пост
# 116
Дементиа, в ТУ примерно има Индустриален мениджмънт и Стопанско управление.
Естествено, и Бизнес администрация в други университети.
И други подобни.
Виж целия пост
# 117
Разбира се, че е важна дипломата - тя е свързана с образователната степен на човека и се показва. Въпреки кризата и безработицата, аз все още съм на мнение, че за образованите, умните и способните хора, работа има. Имам съсед, който е само със завършен седми клас.  Crazy  Много трудно си намира работа и ако намери, тя обикновено е ниско платена и отвратителна. Срещала съм и други окаяни хора и винаги се е оказвало, че едвам са стигнали до седми или осми клас.

Пълни глупости са това че дипломата имала някакво значение за това дали човека става или не става за дадена работа. Както и е пълна глупост че човек без основно образование не става за нищо и не може да си намери хубава и доходна работа. Говоря от личен опит.
Като младо студентче ми се налагаше да поработвам през лятото за някой лев допълнително по строителните обекти като общ работник. Там имаше един майстор ама наистина майстор. Беше турчин и нямаше основно образование обаче всичко в строителството му беше ясно. Та този човек без основно образование, получаваше най-голямата заплата от всички работещи на обекта включително и разни инженерчета и други подобни. Беше най-ценния човек за шефа на фирмата, защото за него нямаше невъзможни неща в строителството на сгради. Макар че формално на обекта имаше технически ръководител този "необразован" човек се явяваше неформалния ръководител на целия обект. Макар че нямаше основно образование той можеше да чете проектите на сградите и до него често се допитваха за съвети инженерчетата на обекта. Абе с една дума язък им на тези инженери дето бяха учили 5 г. след като трябваше необразован човек да им дава акъл кое как става и как да се направи.
Виж целия пост
# 118
Дон, абсолютно си прав. Важно е какво умееш, а не какво си учил в учебника. Практиката е най - добрия учител. Ако някой храни илюзии, че заради дипломата му ще го вземат на работа, много се е объркал. както казваше една позната, аз съм завършила за маркетинг мениджър и ще си търся работа само като такава Joy
Дилянка мисълта ми беше, че за мен е абсурдно човек завършил мениджмънт да си мисли, че може да управлява някой или нещо на база дипломата си.Като цяло за мен тази специалност трябва да се изучава само като магистратура и то от хора, които имат някакъв бизнес опит. Да се яви надграждане на вече придобити практически знания. Просто не ми се вързва човек на 22 години завършил мениджмънт да има претенции, че може да управлява каквото и да е, на база академични знания hahaha  Иначе зная много добре какво е стопанско управление, имам икономическо образование.
Виж целия пост
# 119
Макар че нямаше основно образование той можеше да чете проектите на сградите и до него често се допитваха за съвети инженерчетата на обекта. Абе с една дума язък им на тези инженери дето бяха учили 5 г. след като трябваше необразован човек да им дава акъл кое как става и как да се направи.
Ха, ха. Не знаех, че темата е за вицове. Бай Хасан с основното образование, командва техническият. Добре, че си написал едно време, да се сетим за какво става въпрос. То тогава не беше престижно да си учил, а да си пролетарият. Нали това си и беше идеята. Имаше си и виц, дето доктора питал плочкаджията каква му е заплатата и останал очуден, че последният взима двойно повече от него. Пък онзи му казал: кой за каквото е учил, докторе. Едно време може и така да е, ама сега турците по обектите я вземат по 1000 лв на месец, я не. И то с работа доста над 8 часа и без никакви осигуровки. Пък инженерчетата нека им е зле.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия