Срамните моменти в българската история

  • 7 135
  • 115
# 60
Изопъчаването на фактите около баташкото клане и твърдението,че такова не е имало.
Допускането да се създаде етническа партия ДПС.
Налагането на чалгата, която ни създава лош имидж. Чувала съм коментари от сорта на това, че били балкански ритми. За мен това са ориенталски ритми и е обидно да ги сравняват да речем с хубавите ни народни песни.
Мутренският период. Високите нива на корупция.
Неуважението към историческите и културните богатства.

В този ред на мисли съжелявам,че възродителния процес не е продължил. Ако бяха изселили всички турци, които така обичат своята родина, отнасят се с неуважение към България и българите, то сега щеше да има повече щастливи турци в Турция и повече щастливи българи в България. Не съм против чужденците в България, а съм против тези, които се опитват да наложат своя бит и култура в чуждата страна без да се отнасят с уважение към местните.

Най-срамен според е мен е факта,че имаме ниско самочувствие. Винаги гледаме да се изкажем против народа си и страната си. Ако сам човек не се цени и уважава, то как другите да го уважават. Често ми се е случвало да чуя от българи в чужбина да коментират пред чужденци колко е зле в България, колко сме гадни българите, без дори да се усетят,че всъщност обиждат себе си.
Виж целия пост
# 61
Абсолютно!
Виж целия пост
# 62
В историята има моменти, за които можем да се гордеем, но ми се струва, че и срамните не са малко. Sick
Самият факт, че България съществува повече от 1300 години, а половината от тях сме били под робства е достатъчно срамен.
Въстанията с цел освобождение на България, в които обаче се включват само една шепа хора.
Геноцидът след 09.09.44 - лагерите на смъртта, Възродителния процес.
Виж целия пост
# 63
В този ред на мисли съжелявам,че възродителния процес не е продължил. Ако бяха изселили всички турци, които така обичат своята родина, отнасят се с неуважение към България и българите, то сега щеше да има повече щастливи турци в Турция и повече щастливи българи в България. Не съм против чужденците в България, а съм против тези, които се опитват да наложат своя бит и култура в чуждата страна без да се отнасят с уважение към местните.
просто е трябвало да стане години по-рано - 20-30 години примерно ...
Виж целия пост
# 64
Покръстването е изиграло голяма роля,впоследствие да не приемем мюсюлманството,когато са ни поробили турците.

Това между другото е една друга хубава легенда, в която ни учат да вярваме. Не сме приели мюсюлманството, защото турците не са имали сметка да ни го наложат. Заслугите ни в случая са скромни. В техен интерес е било да сме безправна "рая", "гяури - неверници", защото като мюсюлмани щяхме да имаме равни права с тях и нямаше да могат да ни доят така. За мюсюлманството народността няма такова голямо значение като религията.
В техен интерес е било и да запазят Цариградската партриаршия и да оставят гърци да ни тормозят толкова века.
И на мен не ми е приятно да го призная, ама това си е истината.
Виж целия пост
# 65
имало е и потурчване , както му викаме , макар и да не са потурчили всички, но пък е имало и много , много , много тормоз
виж всички албанците са станали мюсюлмани ...
Виж целия пост
# 66
Категорично съм против това, цели народи или групи хора да отговарят за нещо, сторено от другиго ...

за сметка на това предполагам, че нямаш нищо против да се гордееш с моментите в историята ни, към които също нямаш никакво пряко отношение, защото не си била родена тогава?


Чувството за гордост е градивно, то те кара да се съизмерваш с направеното преди теб, и ако не успееш да направиш същото, поне да си достатъчно "на ниво" за вече направеното, един вид "Noblesse oblige". Така че не виждам нищо лошо да се гордея с миналото на страната си. Напротив, би било чудесно ако повече хора използват миналото не като помпа за липса на самочувствие, а като постамент, на който да стъпиш, за да продължиш нагоре.


Чувството за срам е средство за натиск и манипулация. Последното, от което имаме нужда в момента е да се натоварваме с излишни срамове и вини.


Ако темата беше наистина за "тъжните" моменти, тогава щеше да получи съвсем друг разговор. Но така формулирана, на мен не ми допада.
В което още повече се убедих след като прочетох повечето мнения в темата  ooooh!
Виж целия пост
# 67
От определена гледна точка, Априлското възстание също може да бъде квалифицирано като голям резил.
След цялата грандиозна подготовка, накрая една шепичка хора се осмеляват наистина да възстанат.  Confused
Остава ми утехата, че братовчед на дядо е загинал в Ботевата чета.
Виж целия пост
# 68
То от определена гледна точка и Гръцкото въстание не е малък резил - сума ти "цвят" на Европа се изсипва да се бие за тях, а те се раздират от политически дрязги и се избиват един друг, масово.
Априлското въстание въвлича малко хора, кланетата са по-малко, а изиграва ролята си, макар и не със здраво пуцане.

Може ли пример за народ, който има по-малко срамни моменти в историята си?
От определена гледна точка, няма в световната история племе, народ или нация, чиито моменти на гордост, да не са моменти за срам на друг, поне един, народ.
Виж целия пост
# 69
Може ли пример за народ, който има по-малко срамни моменти в историята си?

Е, всички имат такива  Tired, особено по-старите държави. Със сигурност не сме водещи в една такава класация.
Ама темата не е за да се сравняваме с други, а за да си направим реална преценка и да погледнем безпристрастно на въпроса.
Виж целия пост
# 70
Не би било нормално да гледаме безпристрастно.
А историята е много условна, много обстоятелствена, не можем да се оценяваме, без да вземем под внимание всичко, оказвало влияние на дадено събитие, колкото и субективен фактор да има в него - нашата история е част от историята на другите, не бихме могли да се абстрахираме от тях.
Виж целия пост
# 71
Ах, сетих се да прибавя още един мрачен факт - предателството срещу Левски, въпреки, че и там има много неясноти. Цял живот са ме учили, че е предаден от поп Кръстьо, ама сега го оневиняват.

Един българин е сам юнак. Двама - чета с войдова. Трима - чета с предател. Има истина в тези думи за жалост. Не знам как са другите народи, но го има това измежду нас, което според мен е срамно.

Иначе мисля,че сме народ с трудна история, винаги сме били пионка на Великите сили. Не съм особено запозната кой точно ни слага немски гражданин за български цар??? На кой му е притрябвало? И сега излиза, че било срамно управлението на дядото на Симеон С. Сигурно е така, но да не би българите да сме си го избрали сами?

Виж целия пост
# 72
Лурдес, нямало е друг желаещ. Кой би се съгласил да стане български княз против волята на Русия? Само едно голямо тщеславие би се нагърбило. Кризата, която бихме предизвикали, ако мегаломанщината на Фердинанд не бе сработила, щеше да ни донесе също негативни последствия. По-големи или по-малки? Можем само да гадаем.
Няма народ, който да си избира монарха, освен в руските народни приказки. Няма начин българин да стане български княз - противоречи на европейската дипломация и на факта, че не сме били суверенна държава.
Трябвало е да се действа бързо и рисковано. Стамболов го е направил. По-късно си е "платил".
Виж целия пост
# 73
 Embarassed Ох, ама и аз пък - верно че, кой ли пък е бил избиран за цар?  Sick  Нещо се обърках с днешните демократични избори. Laughing
Виж целия пост
# 74
Срам ме беше, когато медицинските сестри гниеха в Либия. Мислех (още мисля), че всяка друга държава би намерила начин да реши този проблем веднага... А минаха 10 години, накрая френската президентша свърши работата... Срам ме беше от това безсилие, непукизъм, некадърност на три поредни правителства...
Друг път френската президентша свърши работата.Тя по-скоро се окичи с цветята и розите.А за сестрите по-добре да не говорим.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия