Скъпите университети

  • 167 763
  • 737
# 105
Подкрепям unadaptable .
Искам да дам и пример със създателите на Гугъл -. Бакалавърските им степени не са в най-престижните университети. После се записват за магистратура в Станфорд  и .... от тук нататък цял свят зцнае историята. Wink
Може да помислиш за магистратура в добър университет. Зависи от фин. възможности на семейството.
Виж целия пост
# 106
Мило дете, направо свят ти се е завил от приказки за стратегии и тактики  Crazy Остави ги, не е толкова сложно, колкото тук се пише, като изключим няколко супер елитни чужди университета.
Не е  "сложно" ако имате излишни пари т.е средно мин около 800 евро на месец

За останалите също добри университети изобщо няма нужда да се подлудяваш сама още отсега.
Правилно, защото е нужна висока диплома, и "излишни" пари от посоченият по горе порядък

Много деца отиват в Хага за право, една съученичка на сина ми е приета там и изобщо не се искаше кой знае какво от нея. Полагаш тойфел, мисля искат поне 80 точки (изобщо не е много, не особено добро владеене на езика), успех от дипломата към 5.50 и някакви извънкласни дейности. Девойката беше ходила на някаква олимпиада по БЕЛ.... и май само това..
Г-жата забрави да ви каже че ще са ви нужни посочените по горе "излишни" пари. Освен това с евентуалната работа ще имате проблеми защото не знаете холандски язик.

Още две деца отидоха в Уорик(много добър университет в Англия) да учат право, но им искаха по-високи дипломи. Имаха участия в национални олимпиади по английски, участия на състезания по физика....абе каквото те влече, без значение дали е свързано по някакъв начин с правото...
По хубавите университети изискват и по високи дипломи а по хубавите специалности още по високи, което, при новите завишени изисквания от страна на чуждестранните университети, прави кандидастването още по сложно .  Да не говорим за очакваното двойно увеличение на таксите в Англия. /вече писах за това/ а други страни премахват безплатното обучение. .
Да не забравяме че общият брой на кандидатите от бившият източен блок расте с всяка измината година т.е.  конкуренцията все по голяма а местата не се увеличават. В резултат - днес е по добре от утре !
ПС. Попитайте какво следват  приетите в Уорик.
Виж целия пост
# 107
Ами аз съм написала, че най-важното е девойчето да попита родителите си дали могат да я издържат в чужбина, така че не виждам защо непрекъснато се повтаря това за "излишните" пари... Rolling Eyes Rolling Eyes И да, не съм пропуснала, че колкото е по-добър университета, толкова по-високи са изискванията, но едва ли има някой да не го разбира ....
П.С. В Уорик ще учат право двете деца, едното е със стипендия.
Виж целия пост
# 108
Здравейте !
Записвам се да ви следя , живо ни вълнува с детенце темата.
Иска да учи право, но не сме много наясно още къде е най-най... добре , разбира се гледаме към "Айви лиг " , но...
има още годинки до края на средното...
и ние сме 'тийм' то ако не сме нещата не сработват никога ... кой друг ако не ние знаем какво е най-добро за детето ни Crossing Arms
ние си знаем в какво е добре и в какво куца ,съответно къде би имало успех като професионална реализация в живота и къде няма как да стане
не всички са родени за актьори .. музиканти и т.н.  колкото и да им се иска на всички тояно с това да се занимават

Едно питане към ПламенК къде живееш ка то държава питам не като точен адрес  Wink
Виж целия пост
# 109
Ами аз съм написала, че най-важното е девойчето да попита родителите си дали могат да я издържат в чужбина, така че не виждам защо непрекъснато се повтаря това за "излишните" пари... Rolling Eyes Rolling Eyes

Написали сте го г-жо, не споря, но създавате малко погрешни впечатления с такива изречения като :"направо свят ти се е завил от приказки за стратегии и тактики   Остави ги, не е толкова сложно, колкото тук се пише".

Когато въпросното момиче кандидатства ЕС ще се е разширил с още членове /Хърватия, Сърбия .../ и ще става все по трудно.
Примерът ви с Хага не е много уместен. Много хора си мислят че като кандидатсват в страни където образованието е безплатно ще спечелят, но това не е така. Там разходите за живот са идентични /ако не по високи/  с тези в Англия, , но за това пък ако не знаете местният език /холандски, датски, .../ МНОГО трудно ще си намерите като студент  работа с която да си помогне финансово.

Затова аз казвам че всичко трябва много добре да се планира.

Иска да учи право, но не сме много наясно още къде е най-най... добре , разбира се гледаме към "Айви лиг "

За САЩ няма да стане  - четете внимателно условията !

Програмата за придобиване на бакалавърска степен по право е 3-годишна.  Кандидатът:
-  трябва да притежава бакалавърска степен  т.е.  да е завършил 4-годишен курс на обучение в университет или колеж /специалността е без значение/,

-  да е положил изпит по LSAT (Law School Admission Test). LSAT е стандартизиран тест в рамките на половин ден и измерва уменията на кандидата за аналитично и критично четене и разбиране.

Стипендиите в юридическите училища са твърде ограничени, както за американски, така и за чуждестранни студенти.

По добре започнете да се ориентирате към Европа ако сте решили на всяка цена да следвате право. Освен това американското право е коренно различно от европейското - трябва там да живее за да го практикува.

кой друг ако не ние знаем какво е най-добро за детето ни
ние си знаем в какво е добре и в какво куца ,съответно къде би имало успех като професионална реализация в живота и къде няма как да стане
Това се опитах да обясня на една госпожа, опитвах се да и обясня че едно дете не може да знае балансът между желания, възможности, професионална реализация и последствията от неправилни решения./особено в бедна държава/  
Имено в бедната държава ролята на родителя е много по голяма, защото грешките много трудно се поправят.  
Виж целия пост
# 110
 Laughing LaughingТова последното е писано от vivaldi, не от мен и откъде знаете, че тези хора нямат пълната възможност да издържат детето си където и да е, за да напише такова нещо?.... Rolling Eyes В България вече има хора, които могат да си позволят голяма част от университетите в чужбина. Разбира се, повечето хора все още не могат да го направят и не мислете, че са склонни да изпратят децата си да се оправят там, както намерят за добре. Изключенията са малко Simple Smile
Виж целия пост
# 111
...не мислете, че са склонни да изпратят децата си да се оправят там, както намерят за добре. Изключенията са малко Simple Smile
И аз така мисля !
Това което съм написал НЕ касае вас а съвсем друго лице. Извинявам се ако зле сте ме разбрали.  

Това последното е писано от vivaldi, не от мен

Оправих си грешката - благодаря за забележката.
Виж целия пост
# 112
Преди време написах на една г-жа :

Уж с голям интерес сте прочели темата а не мислите ли че останалите с още по голям интерес ще четат  "другата тема" ???   superuu Амнезия ли получихте ?

Я по добре зарадвайте публиката с линка на  "другата тема" (стига с този прословут български егоизъм), отколкото  да се опитвате  да демонстрирате ивестният полет     Laughing

След такъв настойчив и недискретен мой призив ПО КЪСНО г-жа valha свенливо редактира съобщение си. Ех, не иска valha да зарадва жадната за знание публика с НОВО съобщение, затова  здраво е закътала линка  в СТАРОТО  си съобщение.  Sad   Повече християнщина г-жа, поделете се с ближните си и не се поддавайте на егоистични изкушения. Laughing

За да не остане информацията "настрана" от народа аз я  публикувам а пък нека "всеки сам трябва да прецени..."  Laughing

Следване в САЩ
http://www.bghelp.net/forums/showthread.php?t=3150

Образование в UK
http://www.bghelp.co.uk/forums/%CE%E1%F0%E0%E7%EE%E2%E0%ED%E8%E5-%E2-uk/

http://www.bghelp.co.uk/forums/%CE%E1%F0%E0%E7%EE%E2%E0%ED%E8%E5 … 0-09-10-a-16.html  това е линка, където можете да прочетете по-подробно обясненеята на plamenhk.
.
Г-жа, аз все още се надявам  да ми обясните  какво  народът трябва да "прецени" ???

Че в 9 и 10 клас в МГ е нямало ДРУГИ отличници освен дъщеря ми?  Да така е, то и в АЕГ също нямаше  ДРУГИ свен нея.

Да вземета да почнете да четете и разсъждавате като човек. Крайно време е
Сам georgi2 пита:
"И какво сега други отли4ници няма само дъщеря ти?"

На което следва отговор:
"Нямаше във випуска и за 9 и 10 клас МГ".
"И" означава  нейният випуск т.е. випускът в който ТЯ учи
Или с други думи ОСВЕН НЕЯ е нямало други отличници !!!

И за да ви "успокоя" ще ви кажа че тя никога е нямала по малко от 6 за всеки семестър на ученето си до заминаването и  /забележете значението на това "И"/ в САЩ.

Колкото до американската балообразуваща система там е НЕВЪЗМОЖНО да имате пълна 6 /оценките са от 1 до 6/ поради следните причини:
- оценките са само от тестове !!! т.е учителят никога не изпитва и не пише оценки
- "класовете" са МНОГО МАЛКИ  от 5 до 13 души , така че тестове са правят почти всеки ден по предметите

ПС. По новата система вместо оценки има % изражение
Виж целия пост
# 113
Моля, личните разговори на ЛС!
Виж целия пост
# 114
Преди време написах на една г-жа :

Уж с голям интерес сте прочели темата а не мислите ли че останалите с още по голям интерес ще четат  "другата тема" ???   superuu Амнезия ли получихте ?

Я по добре зарадвайте публиката с линка на  "другата тема" (стига с този прословут български егоизъм), отколкото  да се опитвате  да демонстрирате ивестният полет     Laughing

След такъв настойчив и недискретен мой призив ПО КЪСНО г-жа valha свенливо редактира съобщение си. Ех, не иска valha да зарадва жадната за знание публика с НОВО съобщение, затова  здраво е закътала линка  в СТАРОТО  си съобщение.  Sad   Повече християнщина г-жа, поделете се с ближните си и не се поддавайте на егоистични изкушения. Laughing

За да не остане информацията "настрана" от народа аз я  публикувам а пък нека "всеки сам трябва да прецени..."  Laughing

Не, мисля че тук е мястото да изясняваме отношенията, моля ако имате претенции пишете ми на лични за това не отговорих на нападките Ви. Написах си моето мнение и не го налагам на отаналите съфорумци ( уж дъщеря Ви не е учила в България, пък се оказа че 9 и 10 клас е била в МГ).
Мисля, че този форум е за да си помагаме всеки кой с каквото може, а не да се нападаме. Темата е за скъпите университети, а не за мен и Вас. Дадохте доста ценни съвети, но моля Ви да уважавате мнението и на останалите.
И чисто женско любопитство, в коя държава живеете?






Виж целия пост
# 115

Не, мисля че тук е мястото да изясняваме отношенията
A кой твърди обратното?

моля ако имате претенции ...
Аз никога не съм имал  към вас никакви претенции - точно обратното.

(уж дъщеря Ви не е учила в България, пък се оказа че 9 и 10 клас е била в МГ)
А защо считате че само в България има МГ ?  Аз поне не знам страна в Европа която да няма МГ или мат. паралелка.

Мисля, че този форум е за да си помагаме всеки кой с каквото може, а не да се нападаме.
Съглаен съм
Виж целия пост
# 116
Привет,следя темата и.....
До един момент ми беше интересно-мило момиче,задаващо конкретен въпрос,без ясна представа за желанията си и
без по-конкретна визия за бъдещето си,просто питаше...
Един господин,който съвсем добронамерено сподели информация с нас /никой друг от пишещите в темата не го направи/ и изведнъж се появиха детективските кучета-кой ,къде,кога,защо Shocked..кому е нужно това ?
Мен лично съвсем не ме интересува къде и как е учела и печелела състезания дъщерята на Пламен.Интересува ме къде и как моята дъщеря ще се представи/а тя добре го прави засега,пу,пу/ и инфото,което Пламен сподели ще ни насочи как да продължаваме занапред.Естествено имам и търся и други източници на информация.И да,както Пламен каза в нашето време информацията е всичко.
Та,мили съфорумки,защо "побългарихте"темата-комплекси,сравнения,заяждания...полемика ,ама много сме добри в това,нали?
А просто да изслушаме събеседника,да си"грабнем"'това,което ще е полезно за нас,да отсеем плявата от житото не можем,не .Задължително трябва да покажем,че......и аз не знам какво показваме.Абе знам,ама  не ми се разисква ...та такаааа.
Хайде със здраве Simple Smile
Виж целия пост
# 117
Привет..Темата мнооого назад е отишла..  Whistling

Преинсталираха ми компютъра и цяялата ми важна информация за университети дето я бях събирла замина.  #Cussing out #Cussing out Просто,просто нямам думи.Добре,че поне тук има няколко плезни сайтове,че иначе  ooooh! Аз обаче имам въпрос:защо спред вас е по-добре тук да се учи бакалавър,а навън магистратура?И кое по-търсеното в случая.Например:завършвам тук Психология(бакалавър),обаче в САЩ/Англия(Дай Боже) завършвам магистратура архитектура..В случая кое повече ще се търси-Психологията или архитектурата?Ако например кандидатства за работа някъде и като кажа имам диплома от България,и от АНглия/САЩ,на отсрещната страна коя диплома  повече ще му се дигне в очите?В момента нямам много време и затова пиша малко объркано,но се надявам да ме разберете.. Приятен ден.  Hug
Виж целия пост
# 118
Привет..Темата мнооого назад е отишла..  Whistling

Преинсталираха ми компютъра и цяялата ми важна информация за университети дето я бях събирла замина.  #Cussing out #Cussing out Просто,просто нямам думи.Добре,че поне тук има няколко плезни сайтове,че иначе  ooooh! Аз обаче имам въпрос:защо спред вас е по-добре тук да се учи бакалавър,а навън магистратура?И кое по-търсеното в случая.Например:завършвам тук Психология(бакалавър),обаче в САЩ/Англия(Дай Боже) завършвам магистратура архитектура..В случая кое повече ще се търси-Психологията или архитектурата?Ако например кандидатства за работа някъде и като кажа имам диплома от България,и от АНглия/САЩ,на отсрещната страна коя диплома  повече ще му се дигне в очите?В момента нямам много време и затова пиша малко объркано,но се надявам да ме разберете.. Приятен ден.  Hug

Ами ще ти отговоря така: искахме синът ни да учи икономика в чужбина(Германия по-конкретно), но финансите ни в кризата сега не позволиха това. Ако нямахме тази спънка щеше да замине, за да може да се адаптира по-успешно за 4-те години бакалавърска степен там. Затова записа МИО тук и се надяваме след 4 години да отиде за магистратура в Германия. На нас ще ни е по-лесно, защото магистратурите са по 1- 2 години, не по 4, шансът да си намери работа и да си помага е много по-голям, защото той вече ще е икономист и само ще надгражда знания , а не да започва в момента. Що се отнася до другият ти въпрос: да учиш тук примерно психология, а там магистратурата ти да е да речем архитектура, ще ти кажа,че е несериозно. Не че няма да те приемат да речем, но я помисли ти как ще се справиш, какво предимство ще имат хората, които вече са учили 4 години архитектура, а ти си нямаш идея за какво става дума  Laughing Как после ще се пребориш с тях за работно място? ooooh! А кое ще се цени повече - дипломата ти за бакалавър от България по психология, или за магистър архитектура от Англия, отговорът е никоя... Confused Българската ти диплома по психология няма да издържи пред английските по психология на другите, а магистратурата ти по архитектура не е достатъчна пред тази на някой, взел там и бакалавъра. Освен това няма да имаш сигурно никакъв стаж нито по едното, нито по другото, а стажът има голяма тежест пред работодателите. Затова моят съвет: ако родителите ти имат финансова възможност, иди да учиш бакалавър в чужбина каквото най-много искаш, ако не можете да си го позволите, тогава запиши тази специалност тук, а после иди за магистратура по същата специалност някъде в чужбина, за да надградиш знанията. И наблягай на езика, който ще ти трябва Simple Smile
Виж целия пост
# 119
....
 Затова моят съвет: ако родителите ти имат финансова възможност, иди да учиш бакалавър в чужбина каквото най-много искаш, ако не можете да си го позволите, тогава запиши тази специалност тук, а после иди за магистратура по същата специалност някъде в чужбина, за да надградиш знанията. И наблягай на езика, който ще ти трябва Simple Smile
Най-големият проблем сега е,че не знам какво искам.Само знам какво не искам:не искам медицина заради мноогоото болести,знам че е много добре платена,но тази професия не е за мен.Съдя по това,че има лекари в семейството.Не искам нищо свързано със икономика,счетоводство..просто във всички тях стои на голямо място Математиката,която аз изобщо не разбирам.Затова трябва да се ориентирам към нещо с малко изучаване на математика,че иначе..жална ми майка..Аз даже не знам специалност,която да има малко изучаване,пък камо ли професия..  ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия