Биохимичен скрининг-мнения.

  • 56 825
  • 202
# 90
Привет!

Аз след два БХС, ФМ и амниоцентеза последната си бременност, мога да кажа, че БХС сам по себе си не е достатъчна диагностика за наличието на проблем с бебето. При мен и двата резултата от БХС (на 34 години съм) бяха отлични, ФМ показа съмнения за Синдром на Едуардс, но едва амниоцентезата опроверга тези съмнения...

Без да съм специалист, информацията ми е, че БХС показва наличието (стойностите) на човешкия хормон в кръвта на майката. Когато тези стойности са извън нормалните, феталната морфология трябва да е особено внимателно направена (предполагам затова БХС се прави преди ФМ и на ФМ се носят и резултатите от БХС). Другото, което научих от собствен опит е, че колкото и да има риск от амниоцентезата, рискът от вродена аномалия е мноооого по-страшен риск.

Хубаво е да се знае, че синдром на Даун не е единствената възможна аномалия...

  

Виж целия пост
# 91
Моето мнение е, ако ще си правиш някакъв скрининг, направи си директно амниоцентеза. БХС не е особено надежден тест и ако даде фалшиво положителен резултат за ген.аномалия ще се изтормозиш докато направиш амниото. Затова - направо амнио.
Виж целия пост
# 92
 Аз правих биохимичен скрининг  и резултатът беше "нискък риск", но лекарката заяви, че за моята възраст /23г/ не било редно да е такова число. Последва поредната фетална морфолигия, на която не бе открито нищо нердно. За щастие детенцето ми е живо и здраво и напълно подкрепям мнението, че това е излишен стрес. С тази вероятност, която ти заявяват, такива неща ти минават през глава, което неминуемо рефлектира и върху детето, което носиш.
Виж целия пост
# 93
За нищо няма 100% гаранция, за това изследване също. А и е много грозно да се отхвърлят още неродени деца заради някакво изследване, което въобще не е сигурно. Една майка трябва да обича детето си, не да му намира кусури още преди раждането.
Освен това, понеже се спомена за дечицата със синдром на Даун, те са много любвеобвилни и ако им се създатат условия са си почти нормални деца. Ама май не това беше питането в началото, нещо много се отдалечихме.
Виж целия пост
# 94
Здравейте!Аз си правих  БХС и също си мислех ,че това е поредната статистика,която не е много точна  .НО....ето един случей  от преди няколко дни...
Преди 5 дни лежах в патологията  за 5 дни Simple Smile и през стаята ми минаха много хора,които им предстои на следващия ден планово секцио.
Един ден дойде една интелигентна жена,на 35 години, второ раждане,която дори незнае пола на детето си,не е ходила на никакви изследвания през тези 9 месеца, освен при наблюдаващия  я лекар,който и е правил само  видеозон   един пьт в месеца. Та, въпросната жена  на следващия ден отива за секцио , което продьлжава 2 -3 часа. Оказва се , че детето е  с проблеми - слепени прьстчета (което на всички ни е чсно , че е козметичен проблем)  и високо небце (което незнам какво означава),но според докторите е голям проблем. Бащата пита, какво се случва с детето ,а докторите отговарят - Ще чакаме и ще видим! , т,е, се очаквам малоформации , които ще  се появят след време.
От недоверие към изследването, ето един фатален ,за сега, случей ...

АЗ не съм родила още, надявам се да ми е живо и здраво детето, абсолютно добронамерена съм към всички,но мисля че  медицината  е напред и е добре да  използваме това, а не да се правим всички на медици ..
Виж целия пост
# 95
Правих БХС с дъщеря ми. Резултатът беше 1:201. Правих и амниоцентеза. Виждала съм много деца със синдром на Даун. В другите страни ги извеждат по-често, отколкото в БГ, даже някои посещават нормални детски градини, в зависимост от състоянието им. Докато чакахме резултата от амниоцентезата, общо взето, съпругът ми ми даде да разбера, че не би искал да имаме такова дете.
Виж целия пост
# 96
Аз си правих само ранния скрининг между 14-16 седмица, а за по късния счетох, че не е необходимо.
Според мен по-важна е Феталната морфология Peace
Виж целия пост
# 97
За мен това е излишен стрес и не виждам смисъл в това изследване, въпреки че го направих и аз. И според мен по-важна е Феталната морфология.
Виж целия пост
# 98
При добри ФМ, хубав ранен БХС, граничен късен БХС и висок възрастов риск, генетичката във Варна ме посъветва да направя амниоцентеза. Въпреки големия си страх се реших. В крайна сметка в София направих генетична консултация с проф. Кременски и с негово съдействие - ФМ при доц. Димитрова. Амниоцентезата ми се размина, но все пак притесненията за бебето се появяваха периодично до самото раждане.
Към момичетата от София, а и всички, които се притесняват – за БХС правете консултации с генетик, а не с АГ.
БХС не е риск за плода, но пък е само статистика.
Амниоцентезата дава 100% отговор, но все пак е рискова манипулация.
Виж целия пост
# 99
Освен възрастта ти изтъкна ли някаква друга предпоставка за БХС. Защото според мен възрастта ти е чудесна за втора бременност (не че съм експерт, разбира се. Най-напред трябва да слушаме своите лекари )

Аз направих БХС по свое желание. Моят док каза, че не е необходимо, защото нямаме наследствена обремененост, а и моята възраст както и тази на мъжа ми била идеална. Въпреки това аз направих БХС. От сегашната ми позиция сматам, че беше напълно излишно. Въпросното изследване според мен е чиста статискика.
Виж целия пост
# 100
Преди няколко дни видях детенце със синдром на Даун. Майката беше около трийсетте. Случва се да има синдром на Даун и при по-млади майки. Според мен само бременна жена, която е готова да отгледа дете с такова генетично заболяване, няма смисъл да прави БХС.
Виж целия пост
# 101
Според мен само бременна жена, която е готова да отгледа дете с такова генетично заболяване, няма смисъл да прави БХС.

 Peace Абсолютно!

Има мнооого други вродени проблеми, но този може да се избегне, и самият факт, че в резултат на БХС десетки майки годишно се спасяват от "наказанието" да отглеждат цял живот болното си дете (защото то често не е независимо не само на 18, а никога)!) - би трябвало да е достатъчен аргумент "за" БХС. В статистиката няма нищо лошо, напротив!
Виж целия пост
# 102
Да допълня само още нещо: резултатът от БХС се получава чрез изследването на кръвта на бременната жена спрямо възрастта й. Резултатът е рискът този плод да носи това генетично заболяване. Примерно при мен беше 1:201, а при моята кума, която е с 10 години по-голяма от мен - 1 към 4 хиляди и нещо, т. е. определяща е не само възрастта, а и самият плод. Резултатът от БХС важи само за тази бременност. И естествено при какъвто и да е резултат от БХС, може майката да поиска да направи амниоцентеза за свое успокоение, или пък може да направи само амниоцентеза, без БХС.
Виж целия пост
# 103
... или пък може да направи само амниоцентеза, без БХС.

НЕ така, проблеми с развитието на невралната тръба могат успешно да се установят при добра ФМ, но амниоцентеза не може категорично да ги докаже, доколкото все пак са морфологични изменения, за съжаление обаче, често не са съвместими с живот, още по-малко нормален! Те не са генетичен дефект (поне не винаги!). Но са причина нивото на ЧГХ да е извън "средностатистическото", доколкото БХС е статистика.
Виж целия пост
# 104
bibona, нищо не разбрах! Обясни, моля те на по-достъпен език!  Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия