(Био) зеленчукова градина 5

  • 68 990
  • 737
# 720
Има едно място край Костинброд дето продават "ягодоплодни". Някакъв развъдник-разсадник стар.  Май имаше и касис, и арония. Аз съм взимал от там малини, доволен съм. Е, малко беше неугледно, но нейсе. А за който иска, ще обясня къде е на ЛС.
Аз все питам, и все неразбрал, за резитбата на къпини и малини. Последно кога, сега или напролет? И как?


Виж целия пост
# 721
Куркума, ние подстригваме малините на пролет. Оставяме ги на 50-60см. С капината имаме проблеми (образува плод и не зрее, а засъхва) и не смея да давам съвети. Иначе и нея я фризираме на пролет.
Виж целия пост
# 722
http://www.bepf-bg.org/page/%D0%A4%D0%98%D0%9D%D0%90%D0%9B%D0%98 … %A2%D0%98/47.html
Бях ви писала за един конкурс.
Това са финалистите.
Дано ви е интересно.
Аз гласувах за цера в Скравена, невероятно дърво, ние много го харесваме.

Да не е само спам, в събота ходиме до село, оказа се, че не бяхме виждали звездно небе много отдавна,  Sad.
В София въздухът особено след вятърните бури е изключително мръсен, прашен.
Следователно, ще помоля господинът от Южна Корея да не се сърди, че понякога обсъждаме не много "био" похвати.
Не виждам начин в София да не пръскаме. За съжаление.
Вчера комшията си напръска овошките.
Виж целия пост
# 723
Ех,че хубаво-всички са на линия..
Гледах в резервата до нас-капини,малини...Режеше човекът ниско долу само клонките дали плодове.
Преди 1 месец беше.
Защо да не ги  изрежеш,Куркума и сега,ако е хубаво времето... Thinking
ПС.Много скъп чесън ,хора..Тук на борсата идва по 7 цента за килограм.Основно е китайски,небио...Ама нали сме им Новите Братушки,та, може и заради това да е без пари.... Sick
ПС.Люлин,боже какви дървета!Вълнувам се като разглеждам...Ако знаете този пусти корен колко е важен Cry
Виж целия пост
# 724
Преди 33г като войник бях на лагер сбор на палатки, 1 месец, под огромните дървета на Марашка кория, край с Мараш, Шуменско. Това- http://xenos-bushcraft.com/blog/gallery/my_walks/koriyata-012.jpg
cecunka, не го знам колко е едър хинапа, човекът каза - като дрян. На снимки е по-топчест. За бодли не спомена изобщо, а на фиданката няма. Нима изрязаното е било бодли? Мястото на облагородяването е добре зараснало, заоблено. Аз това гледам. Също да не е засъхнало връхчето, да няма странности по кората. Бодлите не ме плашат, аз като учениче съм стигал до 32 кила шипка на ден.
Виж целия пост
# 725
Нали знаеш защо викат на твоя край Златията, Вес. Плодородна, златна земя.
Един тракторист някога в Тракиятa, описа така плодородната почва на селото им: „Ей, тука х.я си да боднеш, върба ще изкара”.
Почви.

Опадаха и последните дюли. Вече са тъмножълти. Турихме ги на етажерка, близо е до кюнеца, за аромат и настроение.
Виж целия пост
# 726
Стайнбек  пише за китайците в щатските земи, как оставали отдолу ябълките с три-четири клона, като пораснат ги извивали един към друг и увивали. Така се получавало нещо като китайски фенер, но няма нужда от подпори за клоните. Преди колко ли години е било.
А Хемингуей пише за плантациите на индийците в Африка. В Зелените хълмове на Африка. Никой бял не може да печели от плантация за сизал. Идва един индиец, купува плантацията, и печели. Като се напечели, извиква роднина от Индия, а той си отива. Роднината също печели.
Виж целия пост
# 727
Отвори се място за още овошки, дайте препоръки за сорт синя и обикновена слива Praynig
Виж целия пост
# 728
 Анемония няма проблем, само да пусне издънка. Имам две дръвчета. Хинапа ни не е от разсадник, а съм си го носила от моят роден Свиленград до Габрово. Миналата година ме черпиха с едроплоден хинап- няма нищо общо с дребноплодиният. На външен вид го бие по точки, но на вкус изобщо не го бива. Този който имаме плода е с размер на маслина, може да се сравнява и с нормалният дрян / има и такъв с доста едри плодове/. А бодли си има в изобилие. Ще се пробвам да снимам отблизо, но ще е в събота или неделя, че през седмицата докато се прибера и вече е тъмно.
А касис по принцип продавали, но бил изкупен на едро и то направо от разсадника.
Малините и ние ги режем през пролетта.

Ljuboznatelna у дома най-харесваме за синя слива сорта стенлей  bouquet
Виж целия пост
# 729
Стенлей и ренглота. Peace
Виж целия пост
# 730
Ljuboznatelna, настояваш ли да са сливи? Аз бих сложил круша и череша от "развъдника" в Ябълково, каквото препоръчат като сорт. Напоследък има на пазара нови, български и вносни, семена и посадъчен материал, някои от които с отлични качества.

Абе знаете ли, че пропуснахме (поне да поговорим) за предзимната сеитба на един много стар заленчук: баклата! Тук-таме съм чувал да я наричат черен боб. Та малко поотмина срокът за предзимно засяване, но в Южна България все още може. Предзимният посев реколтира малко по-рано, отколкото ранният пролетен. Последният е по-разпространен у нас.
От който и от двата посева да е, баклата освобождава площите още (дори) в средата и края на май! Идеална култура за сеитбообращенията! В края на май на мястото и слагаме каквото решим: домати, пипер, патладжан, БАМЯ, краставици, тиквички.
Ох, разтупка ми се сърцето! Я да ида да си отделя лехички!

Баклата се консумира предимно "на зелено", търпи и консервиране. Готви се самостоятелно, но и с агнешко, шилешко, овнешко, телешко, пуешко, в гювечи.



Виж целия пост
# 731
cecunka76, ако искаш червен касис прати ми на лична координати да ти го пратя по еконт. В събота или неделя ще го откопая и веднага го пращам.  Grinning
Веселче, ето обещаните снимки на крушите с двойна присадка. Беше тъмно и не са много сполучливи снимките....
http://media.snimka.bg/7596/021446501.jpg
http://media.snimka.bg/7596/021446483.jpg
Тази вечер видях падаща звезда! Hug
Виж целия пост
# 732
А, това с двойната присадка - не му е харесало нещо единия калем, и се е застраховал. Няма лошо. Защото ако не тръгне да расте калема, губи една година. Освен това мястото му трябва, фиданките трябва да се извадят, а тая - нестаналата, трябва да се засади на друго място и пак да се облагородява. По-добре да сложи още един калем. По-интересно става, ако калемите са от различни сортове. След година две ще разбереш. Когато бях малък, съседите срешу нас имаха круша с диаметър около 70 см, пред къщи. С три вида круши. Само първите, които зреят най-рано, ставаха за ядене, вторите и третите бащата на приятелчето прекарваше през фурната да омекнат и правеше ракия.
А това за падащата звезда, да не те разочаровам, но при еди зведопад взех едно одеяло и брезент, излязох извън града, да не виждам светлините, и преброих петдесетина. Някои даже се застъпваха, едната още не е угаснала, появяват се нови. Пожелавах си все едно и също нещо, ама трънци.
Виж целия пост
# 733
Цитат
По-интересно става, ако калемите са от различни сортове
Съпругът ми се занимава любителски с пресаждане на калеми и върху една дива круша (Куркума ги нарече още гнили) e сложил няколко от други сортове, но от миналата пролет. Ще чакаме да започнат да плододават.
А за звездите.....каквото сабя покаже. Mr. Green
Виж целия пост
# 734
Здравейте!
Вълкът с дълъг ник, Април ми се вижда късно. В края на Юни започва дъждовния сезон и не знам дали ще успее до тогава.
Ana.Ivanova, аз гледам китайско зеле за местното Ким-Чи. Не го наторих. Бях хвърлил 40 килограма оборски тор(парцела ми е малък - 30 квадрата) на пролет. Не знаех, че ряпата и особено зелето искат добро подхранване. Също не взех впредвид, че летните дъждове измиха повечето от хумуса и в почвата не е останало много от пролетното торене. Резултата е на половина по-малки репи в сравнение със съседите(най-големите са не повече от 20 см), а зелето не порасна и не образува сърцевина. На всичкото отгоре аз постоянно късах от външните листа да си правим салата.
Ljuboznatelna, през последната една година попаднах на книги и филми на Рудолф Щайнер, Франц-Карл Рьоделбергер, Фукуока, Сеп Холцер, Бил Молисън, Николай Курдюмов и още няколко руски и български автори. Първите двама развиват биодинамично земеделие, вторите 3-ма пермакултура, а руснаците и българите от всичко по малко с фокус върху органичното земеделие. Все още ги чета и обмислям. Щайнер ми е особено труден.
А между временно това, което правя е следното. От другите съм взел мулчирането с черен полиетилен. С него завивам лехите за по-трайните насаждения като домати, краставици, патладжан, тиквички, пипер. Останалите си живеят между плевелите. Всъщност плевели са малко, почти не плевя, предимно ги подстригвам отгоре. Торя с оборски тор и домашен компост. Почти не копая. Собственика беше изорал полето преди да го раздели на парцели. Ако някъде почвата е много сбита само забивам правата лопата и я разклащам напред назад без да обръщам пръстта. После с търмък или мотика заравнявам.
За защита на растенията ползвам отвари и настойки от пелин, полски хвощ, чесън, лук, лютив пипер, стъбла и листа от картофи и домати, лимони и други цитрусови, сажди. Чистя насекомите на ръка където е възможно. Използвах калинки за борбата с листните въшки.
Имам и разни други идеи за следващата година, но за тях евентуално по-късно.
Куркума, климата тук е най-вероятно умерен-океански(не съм сигурен за термина). Зимите са сухи и сравнително топли(последните 2 доста се различаваха от това правило), лятото е дъждовно и горещо. Пролетта и есента са като в България, но може би малко по-сухи. Не зная какво точно е почвата. На цвят е жълтокафява, глинесто-песъчлива или песъчливо-глинеста. Като вали се разкалва много. Съхне бързо. И всичкия пясък и чакъл излиза на повърхността. Като изсъхне след дъжд е като на плаж. Сбива се много. Лопатата едва влиза. Доста е бедна. Червеи почти не съм виждал. Без тор или компост нищо не расте.
За чесъна ще разпитам и дядото и тогава, окончателно ще реша да пробвам или не.
Веселчето, за Ким чи-то отговарят бабата и жената. Последната ще я командировам една седмица на село да помага. На мен бяха поставили задачата за производство на зелето, но както вече стана ясно се провалих. Но по реакцията на останалите, ми стана ясно, че не са и очаквали зеле от мен.
Чесънът го харчим много. Може да трае. Скъп е - към 10 долара на кило обикновения. Полу-биото - 14 и нагоре. Сериозно ли при теб е толкова евтин?!
Аз съм чувал доста лоши неща за китайците. В най-бедните земеделски райони годишният им доход бил към 25 долара. Продават си кръвта и други ужасии.
Аз избягвам да гледам неща, който не познавам добре.
Люлин, господинът от Южна Корея не се сърди. Аз съм сред последните заинтересовани как си гледаш храната. В края на краищата това си е твой избор. Моята градинка е почти на "жълтите павета на Сеул". Ако си мислиш, че София е мръсна ела да видиш тук какво е. 17 милиона гадини е метрополитена. А от Китай какви хубости носи вятъра!!!!!!! Но въпреки това успявам да я опазя поне от директните отрови. Всъщност при мен дилемата е, ще ям "чисто" мое или ще си купя био. Ако извадя калкулатора съм почти напълно убеден, че да си го купя ще ми излезе по-евтино и лесно. От цялото занимание ми остава удоволствието от отглеждането.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия