Какви привилегии имат самотните родители? Какви са нашите права?

  • 248 988
  • 1 179
# 495

здравейте!моят въпрос е следният: разбрах от форума,че майка,отглеждаща сама детето си,което не е признато, и майката няма брак с бащата, има право на -50% намаление за детска ясла,градина и детска кухня.първо,някой ходил ли е на място и сигурно ли е това? и второ, това право обвързано ли е с размер на дохода,ако майката е на трудов договор,но в момента е в майчинство?благодаря Ви.
Ако детето не е признато от бащата, майката ползва 50% намаление от таксата за детска градина, ясла и кухня.
Щом ти казвам, значи съм сигурна. Peace[.quote]благодаря ти много за бързия отговор!само не ми стана ясно това намаление зависи ли от размера на трудовото възнаграждение?и какви документи се изискват -само акт за раждане ли?  bouquet

Не, не зависи от размера на трудовото възнаграждение.
Искат ти само актът за раждане на детето и попълваш някаква молба
. Peace
Виж целия пост
# 496
много ти благодаря още веднъж,беше ми много полезна!  bouquet
Виж целия пост
# 497
Освен 50% намаление от таксата за детска градина, ясла и кухня и отопление аз като самотна майка имам ли право на някакво друго обезщетение ? В смисъл такъв нямам ли право на някакви парични помощи ?  Thinking
Виж целия пост
# 498
Един много тъп въпрос, ама просто в момента всичко ми е толкова объркано и нервно, че си признавам, че не прочетох цялата тема и не ми се рови да проверя.... за което се извинявам, но се надявам, че ще ме разберете.
В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Виж целия пост
# 499
не съм много сигурна,но мисля,че няма да се водиш "самотна майка",тъй като името на бащата фигурира в акта за раждане на детето и то има двама родители.освен ако не са му отнети на бащата родителските права.така мисля аз.освен издръжката,присъдена по развода,май други помощи няма... newsm78
Виж целия пост
# 500
Един много тъп въпрос, ама просто в момента всичко ми е толкова объркано и нервно, че си признавам, че не прочетох цялата тема и не ми се рови да проверя.... за което се извинявам, но се надявам, че ще ме разберете.
В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Не знам за кой ли път вече се каза, че :
ако детето носи името на бащата, то тогава майката не се води "самотна майка".
Виж целия пост
# 501
Един много тъп въпрос, ама просто в момента всичко ми е толкова объркано и нервно, че си признавам, че не прочетох цялата тема и не ми се рови да проверя.... за което се извинявам, но се надявам, че ще ме разберете.
В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Не знам за кой ли път вече се каза, че :
ако детето носи името на бащата, то тогава майката не се води "самотна майка".
Не е точно така. Според ППЗСП самотен родител е този, който поради вдовство или развод отглежда САМ детето си. Тук ключовата дума е "сам", а не "живея с таткото и сме в добри отношения, но не сме сключили брак".
Друг е въпроса, че като се сумират заплатата на майката, детските и издръжката като доход /а тя винаги се взема, независимо дали бащата я изплаща или не/, се оказва, че на практика нямаш право на нищо.
Виж целия пост
# 502
Един много тъп въпрос, ама просто в момента всичко ми е толкова объркано и нервно, че си признавам, че не прочетох цялата тема и не ми се рови да проверя.... за което се извинявам, но се надявам, че ще ме разберете.
В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Не знам за кой ли път вече се каза, че :
ако детето носи името на бащата, то тогава майката не се води "самотна майка".
Не е точно така. Според ППЗСП самотен родител е този, който поради вдовство или развод отглежда САМ детето си. Тук ключовата дума е "сам", а не "живея с таткото и сме в добри отношения, но не сме сключили брак".
Друг е въпроса, че като се сумират заплатата на майката, детските и издръжката като доход /а тя винаги се взема, независимо дали бащата я изплаща или не/, се оказва, че на практика нямаш право на нищо.
В смисълът, който всички питащи дотук са вложили, отговорът е този, който съм написала.
Пробвай да отидеш в детската градина и да кажеш, че , защото си разведена искаш да ползваш 50% отстъпка като самотна майка.
Да видиш какво ще ти кажат.
Или в яслата.
Или в детската кухня.

Виж целия пост
# 503
В смисълът, който всички питащи дотук са вложили, отговорът е този, който съм написала.
Пробвай да отидеш в детската градина и да кажеш, че , защото си разведена искаш да ползваш 50% отстъпка като самотна майка.
Да видиш какво ще ти кажат.
Или в яслата.
Или в детската кухня.

Така е, но жената питаше:

В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Съответно това, което цитирах касае помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане и Наредба 5 за отоплението. Peace
Виж целия пост
# 504

В момента съм в развод, който документално трябва да приключи съвсем скоро. След него ставам ли и аз самотна майка и имам ли право на някакви помощи?
Съответно това, което цитирах касае помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане и Наредба 5 за отоплението. Peace
Значи аз и ти сме отговорили на двата нейни въпроса, които тя е обединила в един.
И в крайна сметка и аз съм права и ти си права.
Дай да си стискаме ръцете и да си лягаме. Wink
Виж целия пост
# 505
Благодаря сърдечно и на двете ви и съжалявам, че предизвиках такива спорове   bouquet
Важното е че ми се изясни ситуацията, за съжаление и без това скоро официално няма да съм "родител отглеждащ сам детето си", защото съдебната система в нашата мила родина е станала по-тромава и от преди.....  #2gunfire
Виж целия пост
# 506
Здравейте!Ще съм ви много благодарна,ако ми отговорите на въпросите.Като вдовица може ли да се каже,че съм самотна майка.В момента работя,но не ми се внасят никакви осигуровки и имам ли право на някакви помощи,вече за детето разбрах,че имам право на 50% за детска градина.Благодаря Ви! Hug
Виж целия пост
# 507
Мисля, че тук е мястото да постна част от това, което умните ни управници се канят да направят:

Цитат
Месечните такси за ползване на детски градини и ясли от догодина ще се събират от всички родители на общо основание. Досега не се искаха пари за деца, чиито родители са инвалиди или са загинали при производствена авария или при изпълнение на служебния си дълг, за деца с тежки хронични заболявания, както и за трето и следващо дете в многодетни семейства. Премахва се и 50-процентното намаление за деца на студенти, войници, самотни родители и за сираци.
Тези облекчения са изрично записани в Закона за местните данъци и такси. С внесените в НС промени в документа правителството предлага те да отпаднат и общинските съвети сами да преценят дали да правят някакви отстъпки.

И това ако е държава.... #Cussing out
Виж целия пост
# 508
Е това вече е пълна глупост!Как ще успеят самотните родители да се справят и с това? #2gunfireБез извинение-малоумна история
Виж целия пост
# 509
ако детето е припознато,майката не се води самотна.Аз съм разведена и в социални ме водят самотен родител,но нямам право на никакви помощи защото получавам издръжка и заплатата ми е голяма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия