И продавачите ли да ни лекуват вече?

  • 19 784
  • 232
# 210
ако лекарят изпише рецептата с генеричното наименование, фармацевтът може да предложи всички продукти, които го съдържат. роля на лекаря е да обсъжда с пациентите си защо избира тази или онази терапия. и регулаторният механизъм не е в правото на фармацевтите на генерична замяна, а в упражняването на правото на пациента да бъде информиран. защо смятате, че фирмите няма да започнат да предлагат на "продавачите" дребни подаръци, ексурзии и пр. предлагат на онзи, който взема решение. или фармацевтите са по-почтени от лекарите. не бе! не са.
никой не бива да си присвоява правата на пациента.
рокси, съгласна съм с теб.
Виж целия пост
# 211
За жалост лекарите все са твърде заети да обсъждат с пациентите си защо изписват "еди си кое",освен в случаите като моя,когато за  детето си не искам "Оспексин","Оспамокс" или "Аугментин",а "Зинат " например..Даже и тогава коментара е кратък и "бързаме",защото пред кабинета има 30 бабки с бастунките !!!Което пък мен лично ме влудява  #Cussing out..
Но пък съм чувала доста фармацевти да обясняват какви са страничните ефкти от лекарството..
За ухажването казуса е ясен - ако не са едните - ще са другите..макар ,че аз лично залагам на фармацевтите.Ако пазарувате от една и съща аптека - те вече дори знаят на всичките си пациенти поединично кое лекартсво как се отразява..
Виж целия пост
# 212
Елица, все пак не забравяй, че в този форум не пишат само идиоти...
                       И също така не забравяй, че голяма част от българите не пишат в този форум  Twisted Evil. И когато едно нещо се рекламира по телевизията, то вече става продукт, не просто лекарство. В случая повечето хора ще предпочетат показания по телевизията продукт. И на теб да ти предложат познати и непознати дъвки ще предпочетеш познатото. Лично мен ме впечатлява какво гълтам по принцип, нито заглавия, нито пречиствания, нито соли ме впечатляват. Може и да бъркам, разбира се, мое мнение. Но и грешките ми са сведени до минимум, доколкото за херпес, гъбички и прочие смешни неща не посещавам аптека. По-скоро ще си сложа пепел от цигара или паста за зъби (нещо такова беше, никога не съм имала херпес) вместо да дам пари в аптеката. И ще стимулирам имунната си система, за да не ми се налага да се оттървам от херпеси повече.
                       Като цяло предпочитам досегашната ситуация: изписва ми се конкретно лекарство, което обаче в аптеката мога да си заменя (незаконно+нисък контрол). Нека компаниите ухажват лекарите, не фармацевтите, в противен случай и в тях доверието ще се стопи.
Виж целия пост
# 213
И на теб да ти предложат познати и непознати дъвки ще предпочетеш познатото.
Може би точно затова сме различни като клиенти..Аз предпочитам непознатите вкусове на дъвки ,пред познатия до болка омръзнал всеки път вкус..Тук говорим за лекарства все пак..Аз казах това,което мисля,че е уместно..Личен проблем е кой колко пари иска да похарчи и на кого ще се довери.
Виж целия пост
# 214
А преди да не се съгласиш с мен - моля иди в най-близката аптека и поискай "Зовиракс","Ациклостад" и "Ацикловир" и си поиграй на открий разликата в състава..Аз това практикувах преди 2 дни и питах фармацевта си..
Ще се радвам ако си направиш труда и ми пишеш какво си открила..
Предварително благодаря!

Има разлика в нивото на контрол и много други неща, нищо, че на етикетите съдържанието е едно и също. Определено бих се доверила на продукт на Глаксо , отколкото на аналог на Стада.
Виж целия пост
# 215
Викито, не разбирам коментара ти, още по малко по какъв начин е свързан с цитираното от теб мое мнение. Това, което исках да кажа, е че дори при една и съща активна съставка, пък дори и при еднакви всички съставки, е възможно, и много често има, разлика между лекарствата. Която почти винаги е в полза на вносния аналог.
Виж целия пост
# 216
И на теб да ти предложат познати и непознати дъвки ще предпочетеш познатото.
Може би точно затова сме различни като клиенти..Аз предпочитам непознатите вкусове на дъвки ,пред познатия до болка омръзнал всеки път вкус..Тук говорим за лекарства все пак..Аз казах това,което мисля,че е уместно..Личен проблем е кой колко пари иска да похарчи и на кого ще се довери.
                     Да, примерът с дъвките е неуместен всъщност  Peace. С лекарствата трудно заменя познатото, изпитано вече лекарство с ново. Надявам се все пак стана ясно какво имах предвид.
                       Рокси, просто продължих коментара ти към Elica.. Нищо към теб.
Виж целия пост
# 217
А преди да не се съгласиш с мен - моля иди в най-близката аптека и поискай "Зовиракс","Ациклостад" и "Ацикловир" и си поиграй на открий разликата в състава..Аз това практикувах преди 2 дни и питах фармацевта си..
Ще се радвам ако си направиш труда и ми пишеш какво си открила..
Предварително благодаря!

Има разлика в нивото на контрол и много други неща, нищо, че на етикетите съдържанието е едно и също. Определено бих се доверила на продукт на Глаксо , отколкото на аналог на Стада.

Това изказване няма начин да не го коментирам, защото вие никога не сте чели аналитичните сертификати за качеството на Стада... Вашето изказване е абсолютна изява на сляпата ви вяра в маркетинговите послания на големите фирми. Никак не казвам, че ГлаксоСмитКлайн днес са лоша компания - те са втората в света, но да твърдите такава смешка за Стада, само защото не я познавате, е също смехотворно.

По-нататък ще коментирам някои от постовете тук.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Виж целия пост
# 218
Уважаеми всички тук (какво обръщение стана само!),

Като заявявам, че уважавам изключително много цялостното присъствие на колегата д-р Имелда Маркос (която даже не знам как изглежда, но има хубави картинки в профила си), веднага искам да кажа на всички, че добрите лекари и добрите фармацевти и добрите стоматолози, та и добрите пациенти не можете да ги сравнявате с лошите и некадърни представители на съответните съсловия.

Да, лекарят е по-запознат със състоянието на пациента, защото това му е работата. Когато я върши добре, обаче. Да, фармацевтът е по-запознат с лекарствата (всички типове лекарства) от лекаря, защото това му е работата. Когато я върши добре, обаче.

Правото на генерична замяна е (цитат на PGEU- фармацевтичната група на Европейския съюз - експертната законодателна организация на Европейската комисия в Брюксел):


What is Generic Substitution?

Generic substitution refers to the right of the pharmacist to substitute a brand name medicine prescribed by a physician with a branded or unbranded generic version of the same medicine.

Definition of generic substitution:

Analogue substitution =   substituting a named (usually branded) medicine with another branded or unbranded generic version of the same active ingredient (molecule)

How is Generic Substitution organised in Europe?

The ability of pharmacists to perform generic substitution varies across Europe. In countries that permit generic substitution, there are often strict guidelines within which substitution can be undertaken. Where generic substitution by the pharmacist is allowed, many States leave the physician with the option of specifying on a prescription that a prescribed medicine cannot be substituted.

Currently many countries allow analogue substitution. In some EU Member States encourage pharmacists to undertake generic substitutions by allowing them to benefit financially usually through higher margins for lower priced generics.

Та, говорихме за правото на магистър-фармацевта да замени аналогово (генерично) един лекарствен продукт с друг. В дефинициите горе е ясно обяснено, че става въпрос за право на магистър фармацевта, на база неговата професионална преценка.

Генеричната замяна не е задължение, а право. Магистър-фармацевтът има това право, защото има нужната квалификация да го направи. Лекарят пък, има правото да забрани генеричната замяна.

Въпреки това, във всички страни, които са се ориентирали към легализиране на генеричната замяна, генеричната замяна е ВИНАГИ разрешена при спешност! Идвате в аптеката в едно никакво време (например, неделя вечерта - няма работещи складове, няма друга работеща аптека, но няма го точно този търговски продукт, има го неговият генерик) и фармацевтът преценява, че може да ви даде генерично същото лекарство. Съгласна българската наредба, ако в аптеката го няма конкретното лекарство с точно това търговско име, фармацевтът трябва да ви каже: "Съжалявам госпожо/господине, имам лекарството, но не точно както го е написал лекарят в рецертата! Елате утре да ви дам лекарството с надпис, идентичен с надписа в рецептата" Съгласно Наредба 4, фармацевтът е длъжен да ви достави лекарството до 24 часа!

Е, те такава наредба няма никъде по света, само в България!

Никой не е казал, че магистър-фармацевтът е толкова безумен, че да сменя всички лекарства с генериците им. Моите пациенти знаят, че аз често ги съветвам- това лекарство го нямам, но няма да ви дам заместител, понеже това, което ви е изписано е по-доброто решение за вас - отидете при колегите в съседната аптека, и ако никъде не го намерите, ето ви телефон, обадете се да ви го поръчам за утре, например.

Предложихме една съвсем нормална европейска практика и дотук виждам, че тя предимно среща подкрепа от неспециалистите (пациентите).

Колеги, лекари, не приемайте желанието ни да упражняваме правата си наравно с отговорностите си като едва ли не все едно ви дърпаме килимчето под краката. Ние също не ви се сърдим, че вашето съсловие ни го е дръпнало преди доста години, като се опитвате да покриете с авторитета си цялата верига прегред-назначаване на лекарството-отпускане на лекарството-ефект от лечението.  Аз твърдя, че вината е била основно в нас, фармацевтите, а вие естествено сте запълнили отворената ниша. Сега просто си търсим обратно място в общата локва.

Мен са ме учили (може да е грешно, обаче вече са ми промили мозъка, съжалявам), че в лечението има трима специалиста - лекар, медицинска сестра и фармацевт. И, като ви казвам за тази тройка, сигурно се сещате всички кой за какво отговаря. Никой от тях не е в състояние да се справи сам. Сама се справяше само д-р Куин Лечителката. Нито аз, като фармацевт, мога без поставена от вас диагноза за препоръчвам лекарства, нито сестрата да знае какви манипулации да прави, нито вие пък можете да обгрижите пациента без сестрата и да прецизирате лекарственото лечение без фармацевта.

При лекарствата, които са едни опасни вещества, с годините се е наложило правилото на ковчежниците. Тези от вас, които са ходили в Рилския манастир, знаят, че ковчеджето с парите на манастира, се е заключвало със седем (7) ключа. Всеки ключ е бил в притежание на по един от старшите монаси. За да се отвори ковчеджето, е трябвало и седемте старейшини да си дадат ключа. Сиреч, да е съгласен парите да се изхарчат за нещо конкретно. Един да не е съгласен, а останалите шест да са се навили, не става.

Същото е с лекарствата- лекарствата по рецепта не са безобидни. Затова се иска в аптеката да не се дават без рецепта. Обаче, дори и да е получил рецепта пациентът, трябва и фармацевтътда е съгласен с лечението и чак тогава пациентът получава вълшебната кутийка! Целта е да се контролираме взаимно! Фармацевтът не случайно е след лекаря - защото фармацевтът работи с продукта на труда на лекаря, а в същото време се явява негов контрольор по отношение на лекарството.

Няма да описвам колко грешки правят лекарите, щото същите грешки ги правят и фармацевтите. Обаче, тези грешки се правят, когато си сам. Когато още един човек те проверява, процентът на грешките намалява. Мога да ви кажа, че съгласно протокола за разтегляне на субстанция в аптеката, винаги двама фармацевти правят едно и също нещо и два подписа се слагат на протокола - единият тегли, а вторият го гледа да не направи грешка. Отговорност носят и двамата.

По същия начин според закона (дори и у нас), ако лекарят предпише грешна доза, а фармацевтът не я коригира или не спре назначението, наказателна отговорност носят и двамата- както лекарят,  че я е изписал, така и фармацевтът, че я е изпълнил! Тази смешка, дето някои лекари ми казват- защо ще ми сменят лекарството- нали аз нося отговорност, те (фармацевтите) не носят, означава, че съответният лекар просто е половин лекар! Щото в нашата професия половината е занаятът, а другата половина е познаването на правото - носенето на наказателна отговорност и познаването на правата ни.

Някак си, тъпо е законът да казва, че магистър-фармацевтът носи солидарна отговорност за изпълненото предписание на лекаря, а в същото време да няма никакви права да упражнява знанията си като магистър.

Пак казвам, не става въпрос за поголовна замяна, а за замяна на генерици на основа преценката на магистъра - дали е нужно, дали е правилно от фармакологична гледна точка, дали е резонно от финансова гледна точка. Това ми е работата- да правя тази преценка. Това ме учат - да правя преценка на база знанията си по фармакология, фармацевтична химия, броматология, фармакотерапия, патология, физиология и биохимия, биофармация, фармакоикономика - фармаковилиджънс и фармакоепидемиология. Знам че част от дисциплините даже не ги знаете какво са, но не е и нужно. Да не говорим за инженерните дисциплини, като технология, анализ на лекарства, химико-фармацевтични технологии, биотехнология, лекарствен дизайн и прочее... Ето, затова настояваме пред обществото, че ние не сме съвсем обикновени "продавачи" на хапченца. Защото едно част само от фармацевтите работят с пари - фармацевтите в аптеките от открит тип (гражданските аптеки). И те съвсем не са всички останали фармацевти. А квалификацията на всички фармацевти е еднаква.

Генеричната замяна е световна практика, пак повтарям, на експертно прилагане на високостойностни професионални знания от магистри по фармация, а не търговийка с бели и зелени хапченца и заготовки за коктейли. Ние не сме "хаптекари".

От тази практика печелят пациентите, здравноосигурителните системи и дори лекарите, защото това намалява нонкъмплайънса на пациентите. Увеличава съпричастността им към лечението. Това не са мои измишльотини - Европейските страни не случайно са го приложили това нещо още преди сума години!

Надявам се, че бях изчерпателен поне по отношение на собствената си визия по въпроса!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Виж целия пост
# 219
................................................
Надявам се, че бях изчерпателен поне по отношение на собствената си визя по въпроса!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Смятам, че да! Освен това, мисля точно като вас, Вълев. Peace
Виж целия пост
# 220
маг.фарм. Антон Вълев, доста изчерпателно и точно. Радвам се, че научих доста нови неща  Grinning
Виж целия пост
# 221
Аз пък съм благодарна на моята фармацевтка. Добре, че беше тя...да ми каже, че изписаното за мен лекарство е противопоказно за състоянието в което бях в онзи момент. че "продавачката" не е уведомила за смяната която прави.

Доктора от бързане ли, от недоглеждане ли от какво ли не знам...можеше да ми навреди сериозно.
По темата, неприятното е, трябвало е "продавачката" да уведоми за смяната.
Виж целия пост
# 222
С толкова много некадърни лекари или пък такива, които получават пари, за да изписват лекарства точно на дадена  фармацевтична фирма, не зная дали не е по-успешен вариант и "продавачите" (които между другото имат магистърска степен по фармация) да ни лекуват.

Първи случай: обикалям близо сто аптеки с една рецепта, на която всеки аптекар се пули и казва, че дори не е чувал лекарсвото. В последната аптекарката ми казва, че е по-евтин индийски антибиотик, те не работят с индийски медикаменти, но ако желая ще ми даде швейцарския му еквивалент. Дали желая ли? Идваше ми да се върна при докторката и да я попитам кой й каза, че желая да ми изписва евтини индийски лекарства, които ги няма никъде. А и по-добре, че не го намерих, преди да знам какво е.

Втори случай: след бъбречна криза влизам в аптеката с рецепта. Аптекарката вика: " Ама кой ви го изписа това, то не се произвежда от 10 години?!"
Виж целия пост
# 223
АБе, има фармацевти, дето не знаят що е туй Циман. Иначе, браво!
Виж целия пост
# 224
Слуайно попаднах на тази информация.

Хора, вижте от кога е този материал! Проф. Минков  НЕ е председател на БФС от 2006г.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия