Училища първолаци Варна

  • 152 870
  • 1 111
# 195
ОК, значи ще подаваме документи само в едно училище. А как ще се разпределят децата, които не са приети? В момента за детските градини също ли се кандидатства само на едно място?
Виж целия пост
# 196



В "Найден Геров" тази година ще приемат пет паралелки. Учителките са: Александрова, Георгиева, Илиева, Рухова и Страшимирова.
Въпроса ми е за г-жа Рухова (от Н. Геров)- има МариАна и МариЯна. Едната е в Н.Геров, другата в З.Стоянов.
Намирам следните неща за нея - "Клуб „Театър” към СОУ „Найден Геров” с ръководители Мариана Рухова и Кремена Момчилова" и Двама първенци прославиха VII СОУ „Найден Геров“ на 14-я национален математически турнир „Академик Кирил Попов".Шампионите бяха подготвени от преподавателките Кремена Момчилова и Марияна Рухова. Предполагам, че става дума за една и съща преподавателка, което означава че се занимава допълнително с Театър и Математика. Така ли е или нещо бъркам  newsm78
Виж целия пост
# 197
Не, не бъркате. Г-жа Рухова беше учителка в ОУ "З.Стоянов", а след това се премести в "Н. Геров". Води школа по математика, класовете й се занимават с театър. Добър избор е.
Виж целия пост
# 198
Из печата:

Записват първолаци само в едно школо

Публикувано на: 22.02.2011 | източник: в. Стандарт | автор: Стела Стоянова
Сподели в Svejo.net | Facebook| Последни новини

До 30 май приемат документи, важат адреси отпреди Нова година

Първокласниците тази година ще се записват само в едно училище. Това ще става с оригиналното удостоверение, че са завършили предучилищно обучение. Мярката е заради опитите на много родители да запишат детето в две или три школа само с цел "да му пазят място". По този начин те блокират бройки, които могат да бъдат дадени на други деца, обясниха от просветното министерство.
Ново изискване е също в случаите, когато при класирането важи адресната регистрация, да се гледа адресът отпреди 1 януари. Ако след това той е променен, това не бива да се взема под внимание, пише в заповедта за прием на първолаците. Причината е, че много семейства се регистрирали малко преди записването при свои роднини или познати, които живеят близо до по-добро училище. Това се прави с идеята детето да бъде класирано с предимство. Сред другите критерии, по които ще се класират децата там, където кандидатите са повече от бройките, е изискването първолакът да е завършил подготвителна група в същото училище. С предимство се ползват и деца, които имат братче и сестриче в школото. Всяко училище обаче може да предложи и допълнителни критерии. Те задължително трябва да бъдат оповестени до 16 април, а до 30 май тече подаването на документи. Записването е до 15 юни.
Класовете тази година ще могат да бъдат увеличавани само с разрешение на просветния министър. Стандартът е в паралелка да има от 18 до 22 деца. Увеличение ще бъде възможно предимно там, където паралелката е единствена за населеното място.
Успех на всички в избора.
Виж целия пост
# 199
Ако детето не е прието в единственото училище, в което кандидатства, не може да се запише в следващото по-близко училище, защото според правилата е кандидатствало в едно, какво с следва?

Да разбирам ли, че ако не го приемат в нашия квартал, тъй като там училището е желано, а нямаме братя и сестри, после- където има места?Т.е. напр. от центъра да го водя във Владиславово, за да не остане без училище?

Виж целия пост
# 200
To хубаво в едно училище, но държавата ще ми гарантира ли, че детето ми ще бъде прието в това училище дето е на съседната улица, как изобщо ще се извърши районирането, защото сега има райони с много деца и малко паралелки, както и такива с малко деца и паралелки на минимума

И още нещо, когато се налагат такива ограничения над правата за обучение на децата ни, то държавата/ общината трябва да осигури училища за всички с еднаква програма и да следи за изпълнението й, както и минимални образователни стандарти.

За смяната на адресната регистрация е глупост безобразна, просто който ще сменя ще си я смени преди 1 януари и толкова 1-2 месеца напред не е болка за умиране.. Но какво става с деца, който наистина живеят в района на училището от февруари месец, какво и апартаменти ли да не купуваме

Истината е като при ДГ трябват нови училища в големите градове, в райони в които се построиха нови коооперации .. ама като се замислите може и докато ги построят да няма кой да учи
Виж целия пост
# 201
Момичета, не се шашкайте, това, което пише в статията, не е нещо по-различно от сегашното положение. Не става въпрос за ограничаване на възможността да се подават заявления в повече от едно училище, а за "записване" на детето в едно. То и в момента не е възможно записване в повече от едно училище, защото оригиналното свидетелство, което се издава от градината в края на май и с което се записва детето в училище през юни, е само едно.  Peace
Виж целия пост
# 202
Някой има ли представа, наистина, как се процедира в случай, че детето остане извън списъците на приетите деца в желаното училище? Thinking Rolling Eyes
Виж целия пост
# 203
...
То и в момента не е възможно записване в повече от едно училище, защото оригиналното свидетелство, което се издава от градината в края на май и с което се записва детето в училище през юни, е само едно.  Peace

Точно така. Като си  го вземете и отидете във въпросното ви желано училище, оставяйки го там, наред с другите документи, бройте, че детето ви е записано. Laughing Вече ще фигурира в списъка на приетите. Проблем ще има, ако искате да е в конкретна паралелка, а то не е.

Някой има ли представа, наистина, как се процедира в случай, че детето остане извън списъците на приетите деца в желаното училище? Thinking Rolling Eyes

Записвате се в друго училище.
Виж целия пост
# 204
Аз нямам възможност да избирам училище, понеже в нашия отдалечен квартал има само 1. И нямам подобни проблеми. По скоро се чудя как да да разбера кой е подходящ учител!?  newsm78
Виж целия пост
# 205
Аз нямам възможност да избирам училище, понеже в нашия отдалечен квартал има само 1. И нямам подобни проблеми. По скоро се чудя как да да разбера кой е подходящ учител!?  newsm78

Присъствай на въпросните родителски срещи, които училищата организират, за да представят учителите си - в ДГ или в самото училище. Разговаряй с познати, които имат деца там, със самите деца-завършващи четвъртокласници.
Виж целия пост
# 206
Момичета, а какво става когато датите за записване драстично се разминават между различните училища? Днес питах в "Славейков" и ми казаха, че там класирането ще стане на 15,06 и записването ще е в следващите 3 дни, но в "Цар Симеон", където синът ми сега е в ПГ, класирането ще стане на 07,06 и записването ще е до 09,06. А никой не ми гарантира, че ще бъдем приети в "Славейков". Това е безобразие и мисля, че е направено съвсем съзнателно.
Същото беше и с ПГ - приема и записването беше до края на май 2010, а изведнъж през август направиха и ПГ в "Славейков".  Моля да споделите опит в тази насока.
Виж целия пост
# 207
Не драматизирайте записването в 1 клас. И на 15.09. да отидете , пак ще запишат детето в 1 клас, защото по Конституция образованието в страната ни е задължително до 16 години. Въпросът е, че в "Славейков' може и да не ви запишат, ако не отговаряте на критериите, защото напливът там е голям/ по незнайни за мен причини/. В "Цар Симеон" ще ви запишат по всяко време.
Виж целия пост
# 208
Helena, това ми е ясно, но по тази логика като свършат местата в центъра (защото аз живея и работя там), пък има свободни места в Кайсиева градина, нека да ми се спазят правата по Конституция и да запишат детето ми на края на града !!! Това е повече от глупаво - то е ясно, че в Ихтиман например ще има повече от наличните места, но във Варна и София какво правим? Това, което ме е яд, че вместо да решава въпроса на все по-западащото бълг образование и да стимулира кадърни хора да стават учители, а не безработни специалисти от не знам си къде, МОН се занимава точно да ограничава избора ни - защо просто не се запита това министерство защо определени училища са предпочитани пред други? Защо не въведе атестация поне веднъж годишно на учителите, където да има възможност несправящите се да изпадат от системата? Извинявам се за острия тон, но тези постоянни промени в последния момент са повече от изнервящи. По конституция трябва да си знаем правата и правилата още на 15,09 миналата година, а не да чакаме последните решения през април тази година.
Виж целия пост
# 209
Manzhelka, не се ядосвай на всичко.....направили са август ПГ в Славейков, защото са ремонтирали някаква сграда допълнително.....на моя позната детето така набързо е тръгнало там.....
Нормално е понякога нещата да се променят в движение, т.е. в последната минута, цялата ни държава е така, та училищата ли да са наред....
Добре, че живея в "квартал" Simple Smile - така детето ми поне ще почва училище в 8:10, а не в идиотския ранен час 7:30!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия