Игри, интересни статии, книжки за деца на екологична тематика

  • 7 529
  • 29
Здравейте, много ми се иска да споделим ресурси на тази тема. В момента работим с майка ми, която е детска учителка, по проект за практически занимания за деца по екология и устойчиво развитие. За съжаление има много малко материали на български, а темата е толкова важна! Започнах да превеждам доста неща и ще ги споделя по-късно с вас.
Моля всеки, който намери нещо  интересно, да го постави тук за превеждане или разглеждане. Благодаря ви много!   bouquet
Виж целия пост
# 1
Имаше едно списание Моги, което беше на такава тематика, но мисля че вече не го издават.
Виж целия пост
# 2
Синът ми много харесва тези за  Том и  лисицата Лила http://europa.eu/teachers-corner/0_9/index_bg.htm, но те са доста разпространени, предполагам, че ги знаеш.
Виж целия пост
# 3
Валери, благодаря Hug, не знаех, че ги има на български.  Laughing
Виж целия пост
# 4
Много хубава идея. Искам да ви помогна с превод на материали, ако намерите интересни.
Какво правите с тях, след като ги преведете? Каква ви е идеята, освен събиране на материали?
Виж целия пост
# 5
Има една книжка за деца за разделното събиране на отпадъци. Wicky e правила илюстрациите, можеш да й пишеш за информация, защото не си спомням точно как се казваше. Ние я имаме, но в момента не мога да я намеря, за да ти кажа...
Виж целия пост
# 6
Иска ми се да има на едно място събрани подобни ресурси, за да може всеки, който иска, да ги ползва за образоване на собственото си дете. Сега например превеждах статии, свързани с компостирането. Когато мъжът ми се върне смятам да инсталирам компостер пред блока. Simple Smile Сигурна съм, че ако родителите знаят колко е лесно, полезно и забавно, биха направили същото заедно с децата си.
В Часът на мама пък имаше групичка деца, които нагледно показаха колко малко вода за пиене има на Земята. Кара те да се замислиш някак...
Още помня едно филмче, което гледах като малка за това колко вода  изтича, ако не я спираме, докато си мием зъбите. И 25 години по-късно ми е криво ако я оставя да тече.  Laughing
Според мен тази част от възпитанието е толкова важна, колкото и развиването на умения като четене, писане и смятане, но няма достатъчно информация.
yulinga, thanx!   bouquet
Виж целия пост
# 7
Според мен тази част от възпитанието е толкова важна, колкото и развиването на умения като четене, писане и смятане
Много по-важна е. Чувството за отговорност ни прави хора в много по-голяма степен, отколкото назубрянето на фонетични знаци.

Wicky е Мая Бочева. Художничката с най-уникалния стил   bouquet

zozima, разкажи ми повече за компостера. Аз си събирам боклука разделно, като биологичния го слагам в разградими торбички, но това просто е без значение, понеже го хвърлям в общия (няма къде другаде) и ми се иска да не ми отиват чак толкова напразно усилията.
Но не знам какво би могло да се прави със съдържимото на един компостер, ако човек не си го използва сам по някакъв начин.
Виж целия пост
# 8
Ескарина, можеш да го ползваш за наторяване в градината -помага на песъчливата почва да задържа  по-добре влага и хранителни вещества, подобрява и глинестите почви. Можеш да го слагаш на саксийните цветя или да го разпръснеш като мулч.

Можеш да компостираш в саксия, трап, найлонова торбичка, компостни джобчета и разбира се в компостер. Simple Smile

Компостиране в саксия
Поставете пласт камъчета на дъното на саксията за добра циркулация на въздуха.
Сложете пласт почва (около 5 см) върху тях. После добавете зелена маса и покрийте рехаво с почва.
За следващия пласт сложете кафява маса и отново покрийте с малко почва. Поливайте вода върху всеки пласт, покрит с пръст.
Повтаряйте докато саксията се напълни и преминете към следващия съд.
Проверявайте редовно дали компостът се овлажнява и проветрява добре.
Отвреме- навреме пробивайте дупчици в компоста, за да осигурите въздух за микроорганизмите. Компостът трябва да има приятен аромат на пръст. Ако мирише лошо, значи нещо не е както трябва.
Компостът ще е готов след 4-6 месеца.

Имаме "Кой светна луната" на Уики. Не знаех, че има и друга книжка.
Виж целия пост
# 9
Нямам градина, нямам и цветя. Просто нямам за какво да го използвам, иначе знам, че е много полезно за почвата.
Виж целия пост
# 10
Е, наоколо все ще се намери парче земя, която да наториш. Simple Smile
Виж целия пост
# 11
зозима, какво е зелена и кафява маса?
Виж целия пост
# 12
Ето още малко за компостирането от таблото, което направихме с децата:

Компостирането е природно разлагане на някои органични отпадъци (напр. Хранителни остатъци, стара хартия, шума, дърво и др.) в присъствието на кислород и влага до получаване на компост. От 25 до 45 % от отпадъците в кофата за смет могат да се компостират. При това се спестяват разходите за събиране, транспортиране и депониране на тези отпадъци, а в почвата се връщат ценни съставки. Компостът подобрява структурата и плодородието на почвата и допринася за развитието на здрава коренова система. Той прави глинестата почва по- лека и увеличава способността на песъчливите почви да   задържат вода, намалява ерозията на почвата. Компостът е и чудесна добавка към саксийните смеси.
 „Зелени” се наричат обелките от зеленчуци  и плодове, изсъхналите цветя, окосената трева, плевелите.
„Кафявите” отпадъци са сухите листа, сеното, хартията и картона, дървесината.
„Зелените” отпадъци са източник на азот, а „кафявите” на въглерод!

Как да компостирам?

Смесването на „кафявите” със „зелените” отпадъци успорява процеса на компостиране, затова ги подредете на пластове. Веднъж седмично разбърквайте материалите.   
 
Поддържайте компостната купчинка влажна! Добавяйте отпадъци регулярно.

Къде да компостирам?
Поставете отпадъците в затворен или отворен съд или го оформете като обикновена купчина направо върху почвата или тревата. Оптималният размер на съда/купчината е 1 м3. През лятото го разположете на сянка, за да не изсъхва твърде бързо, а през зимата му осигурете тпло и закътано място, за да не замръзне.

Правилно ли компостирам?
Компостът трябва да мирише на пръст. Ако се появи неприятна миризма, най-вероятно причината е следната: материалът е много влажен и има твърде много „зелени”отпадъци. В този случай обърнете купчината и добавете „кафяви.”
Ако процесът протича много бавно, то в компостътт има твърде много „кафяви” отпадъци, следователно трябва да добавите „зелени”, които богати на азот.

Кога е готов компостът?
След като напълните компостера ще видите как материалът се сляга. Ако процесът протича както трябва, през първите две седмици може да очаквате намаляване на обема с 30%. След два до четири месеца компостната купчина ще се е свила със 70%. През зимните месеци процесът протича по-бавно.
Готовият компост прилича на тъмна рохкава почва.

Готиното на компостирането е, че почти не хвърлям нищо след това в общия контейнер. Рециклирам пластмаса, стъкло и метали, компостирам всичко с растителен произход и давам на кучетата и котките около къщи всичко с животински произход. Просто супер!  Grinning
Виж целия пост
# 13
Ето един линк и от мен Simple Smile:
http://ec.europa.eu/agriculture/organic/files/download-informati … ivity_book_bg.pdf
Виж целия пост
# 14
тук има много интересни и забавни игри свързани с къпането Peace

http://www.tinti.bg/index.php
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия