Отиваме си в България 2- реалности ....

  • 64 776
  • 1 441
# 1 290
Мата, ама при вас е много тежко с образованието бе...
Аз си признавам, че само подочути неща знам, но там децата се оценяват и разпределят от доста рано. Да добуташ до университет не е лесно като в БГ, а и почти на всякъде.
Ако не те мързи разясни малко немската система, на мен ще ми е интересно, макар че надали някога ще ме засяга пряко  Grinning.
Виж целия пост
# 1 291
Ще е интересно да сподели, за нас предстоящото тръгване на училище на 4 годинки и влизането в "системата" също беше много решаващ фактор за завръщането ни тук.

На нас точно това бе решаващият фактор да заминем навън - детето да успее да влезе в системата на 5 г. /Много майки си пускат децата не на 4 г, а на 5 г/. В БГ със започването на 1 клас започват тепърва да се учат да четат и пишат и много от тях изостават. Но т.к. по закон няма право дете да повтаря още една година от 1 до 4 клас, в 5 клас вече е много късно. Ако започне от 5 г има 2 г да създаде навици за писане и четене, подкрепено с многоооо упражнения и социализация и в 1 клас не му е толкова трудно. Дано скоро тази система с приемането на задължителната ПГУ стане реалност и в БГ.
Виж целия пост
# 1 292
За началното образование в България - тук изостават много деца, защото началното образование е натоварено откъм материал и доста трудно, но пък започват по - късно в замяна на това. Тук началното образование е направено за деца, които се справят, а те са все по-малко, причините се знаят. Изобщо не е помислено за тези, които изостават, те просто са обречени да си останат неграмотни, защото няма механизми чрез които да успеят да наваксат. Не знам какво разбирате под израза "влизане в системата" Rolling Eyes и каква е причината да се бяга от нея newsm78...По мое мнение не е лошо за едно будно дете тук да изкара началното образование, по-нататък трябва добре да се помисли Rolling Eyes, висшето обаче - в никакъв случай Naughty
Виж целия пост
# 1 293
Не съм съгласна с вас за началното образование- за мен в БГ то е по- добро, особено при добър учител. Peace
Виж целия пост
# 1 294
Гуги, немската система е - начално училище от 1 до 4 клас. След това следва разпределение - гимназия (подобни на българските природоматематически или езикови гимназии), реалшуле (нещо подобно на нашите ЕСПУ) и гезамтшуле (нормална реална гимназия)
Още от първи клас те вкарват в рамка - сива кротка маса, шарени птички и бавни охлюви. Сивата кротка маса е най-удобна за даскалите - лесно се оформят точно както на тях им е удобно. От тях излизат средна класа - работници, занавтчиия и тн. Шарените птички или остават такива или биват смазани до сива маса - от тях може да излязат свестни хора, да се издигнат, да учат висше и тн.
Бавните охлюви ги пиши бегали - бъдещи получатели на социални помощи, просто, защото няма да стигнат ниво да получат образование и да имат работа.
Само завършилите гимназия с матура имат право да кандидатстват за висше образование. Междувременно разрешиха да се взема матура и в реалшуле и в гезамтшуле. Но с по-занижени изисквания и от обикновено с не много обичани професии.
Гимназистите държат матура по немски, математика, английски и избран предмет, който се избира в 8 клас. Според провинцията може да завършиш след 12 или след 13 г. общо образование, т.е. гимназията е или 8 или 9 г. В гимназиите, ако имаш 3 (българска оценка) по два от основните предмети за края на годината, нямаш право да продължиш в следващата година в това училище, защото преценяват, че няма да можеш да се справиш с изискванията им по-нагоре. След което заминаваш в реалшуле или гезамтшуле.
Реалшуле имат ниво до 9 клас. Все едно си завършил основно образование в България. Според успеха ти, можеш да продължиш нагоре, да кандидатстваш за СПТУ за 3 г, където можеш да си вземеш занаят, но трябва задължително да си намериш и работно място по специалността, която искаш да учиш. Защото при тях ходиш на училище сутрин, а следобед си на стаж задължително всеки ден по 4 ч. Е, пада по някой лев, но тарифите за обучаващи са на половина от тарифите за нормални работници, а вършиш работа наравно с тях. Малко на принципа на нашите едновремешни социалистически бригади за прибиране на реколтата или по консервните фабрики.  Joy
Ако имаш пари и късмет, можеш да си пратиш детето от 1 клас в Монтесори или във Валдорф. Там системата е от 1 до 12 клас. Можеш да изкараш допълнително матура, ако искаш да учиш нагоре.
Виж целия пост
# 1 295
Вечерница, много е интересен постът ти.  bouquet Извинявам се, че ще разводня темата, обаче съм учителка и много искам да разбера как точно стоят нещата с образованието в Германия, затова ще задам няколко въпроса:
* Как се определя кой да отиде в гимназия, реалшуле или гезамтшуле още след 4 клас, изпити ли има, какви? Shocked
* Ако си в гимназия, подобна на езиковите тук или в математическа каква е разликата в изучаваните предмети - набляга се на математика или езици ли или пък дават добра обща подготовка + мат. или езици?
* Основите им предмети  в гимназиите припокриват ли се в голяма степен или са напълно различни? Тук ме интересува ако едно дете примерно е добре по езиците и хуманитарните предмети и е в гимназия, но е пълна дупка по математика, какво се случва с него?
*Изобщо възможно ли е дете, което разбира математиката и техническите науки да речем, но с езиците се справя много зле да е в гимназия?, Питам, защото тук в езикова е невъзможно, тъй като изпитите са по БЕЛ и математика, а в Германия може ли да стане?
* От гимназия можеш да попаднеш в реалшуле, но обратното възможно ли е и при какви условия евентуално?
*Монтесори и Валдорф са частни училища по определена система, само с пари ли става записването или има и някакви изисквания към нивото на децата?
Извинявам се, че питам в тази тема Hug
Виж целия пост
# 1 296
според мен малко очерняте немската училищната система. Вярно е, че нямам деца в училищна възраст, но пък съм завършила добър университет (не FH) тук, и то специалност нумерус клаузус (с ограничен брой прием). Не съм забелязала състудентите ми да са сива маса. Напротив бяха много шарени- от много будни и умни- до такива, на които им се чудех, как изобщо са ги приели да следват. И в унито така са организирани нещата, че неспособните да отпадат- (ако те скъсат 3x по един и същ предмет- нямаш право да продължиш да учиш същата специалност нито в тоя уни нито в някой друг в цяла германия )

Доколкото знам и в училище (както в университета) изпитванията са писмени, така че максимално да отпадне субективната оценка на учителя. Колкото и да не им се иска на някои майки- не всички деца са умни, и някои колкото и да ги ръчкате, в каквото и училище да ги запишете, пак ще си останат посредствени.
Но системата е направена така, че и те добре да живеят. Не е рядкост един монтажист да печели по-добре от един информатик.
Виж целия пост
# 1 297
Съгласна съм с Азалее  Peace
Виж целия пост
# 1 298
Да разбирам ли , че само завършилите най - висок клас гимназия имат право да кандидатстват за висше образование ?
Виж целия пост
# 1 299
Само тези, които имат матура могат да кандидатстват в университети. Кандидатства се с оценката от матурата. Матура има само в гимназиите  Peace
Виж целия пост
# 1 300
Бях си за една седмица в България.

Ще започна с това, което най-много ме възмути - всеки селски полицай в БГ е ЗАКОНЪТ.
За него не важи, какво действително пише в законите,
не важи, какво е постановило Народното събание и Правителството, всеки си решава сам.
В резултат, безкрайни разправии и много, много нерви.
Няма да ви отекчавам с конкретните случки, но чувството на нищожност и безсилие е ужасно.

Имам много приятелки учители, сестра ми също е такава. С по над 10 години стаж са.
Една от тях вече е и директорка. Честно и почтено си спечели мястото.
Каза ми - След 20 години стаж като такава, намразих учителите. Мързеливи и долни хора са.
Проучвала е и се оказва, че в България, няма уволнен учител, който е обжалвал и съдът да не го е възстановил.
Сестра ми добави-Ами да, нашия Костов с белязаните пари за подкуп го хванаха,
осъдиха го, има присъда, но другия съд го върна и му наплатиха сума пари.
Директорката ми сподели-Имам една група, която не искат да работят,
карат си по течението и само реват за пари и колко лоши са децата.
Не мога да ги бутна. Трябва да чакам да се пенсионират и това е.
А междувременно пускат донос след донос..
Друга приятелка, от град на другия край на България, потвърждава-
Ооо, при нас е същата история, какво те учудва.. Някой имат толкова силен гръб в Инспектората,
че колкото и да се оплакват децата и родителите, колкото и да не си изпълняват задълженията,
няма сила, която да ги махне от училище..
А, най-отвратителното е, че тези не само не си вършат работата,
но и пречат на малкото, които искат да направят нещо..

За моралът на лекарите има достатъчно изписано и в тази тема и във форумът като цяло.

Не коментирам коя система била по-добра, коя по-лоша.
Няма перфектна система нито в Англия, нито в Германия, нито никъде по света.
За мен бедата е, че трите професионални съсловия, които трябва да са примера
и лицето на Обществото-Полиция, Учители и Лекари
са се напълнили с неграмотни, дребни, корумпирани, поставени лица,
които единствено съсипват и опорочават. И това е страшно с последствията си..

Приятелите ми са добре. Работят и печелят добри пари. Имат или планират второ дете.
Всички са си закупили жилища на изплащане, ходят на почивки по света.
Носят хубави дрехи и карат скъпи коли. Усмихват се и изглеждат щастливи.
Живеят добре, въпреки системата и безкрайно много ме радват.
Носим еднаква ценностна система и отношение към хората, труда, света като цяло.
Аз, обаче, не се оправих и не издържах да живея в Родината.
Не знам, дали е защото опитах навън, а веднъж сторил го, е трудно да се адаптираш пак..
Не знам, не търся и толкова дълбоко. Радвам се, че те са си все същите усмихнати и позитивни,
че се обичаме, оценяваме един друг и си помагаме с каквото можем. Защото никъде не е лесно..
Виж целия пост
# 1 301
всички, които имат матура, могат да се запишат в университет или FH (нещо като уни, но малко по- практически ориентирано). Като за да влезеш нумерус клаузус специалност (право, медицина, стоматология, икономика) трябва да имаш високи оценки, във всички останали специалности приемът е неограничен.
с матура се завършва в гимназията. Но ученици и от други училища имат право да правят матура, само при какви уловия- не ми е ясно.
Доколкото знам няма езикови и математически гимназии, няма художествени и спортни училища както в БГ. Май във всяко училище се изучават едни и същи предмети, само се различават по сложност на материала.
Виж целия пост
# 1 302
Гимназиите са тясно профилирани - едните са повече с езикова насоченост, природоматематически, тази която пък е близо до нас е тясно профилирана -  езици сас соЦциални или икономически науки, има тясно специализирана гимназия по музика а има и още много други в нашият град. Влиза се в гимназията с препоръка от училището или пък се държи изпит на общо основане и ако изкара оценка 2 (българска 5) или повече влизаш, в противен случаЙ  отпадаш. Тази година гиманзиите си въведоха собствени критерии и независимо от препоръките кандидат гимназистите се явяват на допълнителни тестове, разработени от самите гимназии. след допълнително събеседване с родителите и децата, гимназиите си подбират кандидатите. Особена роля играе и оценката за поведение.
Виж целия пост
# 1 303
Забравих да спомена, че всяка провинция в Германия има собствена образователна система, която определя правилата за прием в гимназиите. Написаното по-горе се отнася за Саксония.
Виж целия пост
# 1 304
Аз следя темата от ден първи, много дълго време живях с проблема и ми е интересно...

Някои казаха, че споделянето на личен опит им е полезно, затова днес реших, че мога да споделя моят...

Моето детство и тийн години минаха в БГ по времето на комунизма, казвам го, за да е ясно защо си мисля, че знам много за живота, от тази и от онази страна или 2 и 200 казано иначе... Никога не съм искала да се махам от БГ, напротив, била съм патриот и съм защитавала позицията си, когато се е налагало. След години борба и упорита работа в БГ, си имах всичко, за което бих мечтала, от към кариера и материално състояние, много добър социален статус, превъзходна работа, която ми позволяваше освен отлични доходи ...поне 2-3 дена в седмицата да пътувам някъде извън БГ... Като личност не съм се чувствала никога на мястото си, успях да постигна каквото исках въпреки ситуацията в БГ, а не благодарение на нея...

Няма да навлизам в подробности, но след 4 години живот в чужбина решихме да се върнем в БГ поне за раждането на детето ни и за периода на майчинството...с идеята, че ако намерим подходяща работа за двама ни, ще останем. Защо - ами заради идеята да живеем в собствените, изплатени, жилища, бабите да ни помагат с детето, и ние да живеем малко по-така Confused Самото раждане държах да е там, поради дългосрочното ми и безкомпромисно отхвърляне на Английската здравна система.

Та какво стана, в края на 8 месец се приземихме в БГ, майчинството ми тук вече течеше, за миг не си помислих да си отрежа пътя за връщане назад Wink ... Детето ни се роди, еуфорията и заетостта през първите месеци не ми дадоха време да мисля за обстановката, 6 месеца по-късно обаче започнах да си задавам въпроси. Ако ставаше дума само за мен, тръгвах си обратно на момента, но трябваше да мисля за още 2 души... Чувствах се зле въпреки многото хубави неща, които ми се случваха, лошотията на хората е това, за което винаги се сещам на първо място, примери много, случки също, не искам да пише роман тук. Търпеливо и безкрайно толерантно същество като приятелят ми се промени след около 4 месеца, спря да поздравява на улицата, да се усмихва на непознати, прагматизмът му започна да отстъпва място на по-емоционални чувства и въпроси като "това ли искаме за детето ни" започнаха да се задават все по-често...
Отне ни 4-5 месеца докато дойдем до крайно единодушно решение. През това време аз ходих на 14 интервюта за работа, не е като да не опитах. Накрая реших, че не мога да зарежа всичко, което съм постигнала сама след толкова упорство, да го зарежа и да се свра някъде си. Както казва приятелят ми, БГ ми е като "черно-бяла телевизия", не знам дали ставам ясна с това?!

Та след точно 1 година престой ние си взехме детето, заключихме собствените си къщи, подарихме колата, опаковахме всичко наново и се донесохме обратно... Живеем според очакванията, много е трудно понякога, няма как да излезем двамата някъде, разходите са огромни, най-вече около детето, но сме щастливи и нито за миг не съм съжалила за решението ни. Чувството, че правя точно каквото искам е страхотно.

Сега ще идваме в БГ за 2 седмици, и както някои са го казали преди мен - много ми е неспокойно, не мога да определя защо, но така се чувствам Sad

Извинявам се за дългия разказ, но нямаше как да кажа всичко това на кратко Simple Smile

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия