Кипър

  • 13 981
  • 45
# 15
За нищо   bouquet

Дано съм ти била полезна Peace
Виж целия пост
# 16
От България най-евтините билети са на Bulgaria air и Cyprus airways. Нискобюджетни няма, с прекачване разликата в цената е минимална. Не знам откъде си, но от Букурещ с Blue air излиза около 3-4 пъти по-евтино.
Виж целия пост
# 17
За да разгледате турската част, например в Никозия, се нареждате на една ГКПП, с ЛК само и ви дават някакви бележки /не помня какви точно, веднага ги прибрах в калъфа на апарата/. Влизате си и разглеждате без проблем, но е ужасно мизерно и гнусно, конкретно за Никозия говоря.
Най-евтините полети са от Букурещ до Ларнака с Блу ер, аз летях с Бълг. Ер, София-Пафос около 300Е, удобен и приятен полет.
Виж целия пост
# 18
От България най-евтините билети са на Bulgaria air и Cyprus airways. Нискобюджетни няма, с прекачване разликата в цената е минимална. Не знам откъде си, но от Букурещ с Blue air излиза около 3-4 пъти по-евтино.

Не съм проверявала, но наши приятели, които живеят в Кипър ни казаха, че ще спират полетите от Букурещ.
Виж целия пост
# 19
има си полети от Букурещ  150 лева двупосочен билет
Виж целия пост
# 20
Привет.Ние се завърнахме от Кипър.Много ни хареса.Направо ни очарова.Времето беше добро.През деня слънчево, но леко духовито, а вечер захладняваше.Но за нас това е по-добрият вариант пред голямата жега.Поваля и малко пясъчен дъжд, но беше само за ден-два.
Бяхме отседнали в Паралимни.Ходихме на плаж в Протарас.Има редовен градски транспорт, като билетчето е 1 евро.
Отделно си платихме за екскурзия до Фамагуста(52 евро за двама с Ред Бъс).Страхотно беше.Много добър гид, страхотни местенца.Показаха ни буферната зона Вароша, Катедралата/джамия Св.Никола,
Ходихме до Кабо Греко.Е, няма такава красота.Такова синьо море, че не можеш да откъснеш очи от него.
Два дни изкарахме и в Ларнака.Много приятно беше-магазини, заведения с рибни мезета  Crazy
Абе определено ще се върнем пак там.
Виж целия пост
# 21
Кипър
Малко впечатления и от мен. Пътуването ми беше до гр. Пафос. До средата на м.май
нямаше голям избор оферти за пакетни почивки за Кипър, а единствената оферта към която се насочих, в последствие разбрах че беше със 100-150 евро по-скъпа от реалната цена. Резервирах отделно самолетен билет на Bulgaria air и отделно направих за хотел. От 2011 г. е въведен градски транспорт в гр. Пафос, като билетчето струва 1 евро за еднократен билет (жълт). За обиколка с различни номера автобуси има многократен билет 2 евро (розов). Има автобус от Международното летище на Пафос до града (авт.номер 12). Съжалявам, че не се заех по-рано с организацията на пътуването. Реално направих резервации 3 седмици по-рано, а ако беше 2-3 месеца преди това можеше да излезе по-евтино. Въпреки сухия климат и бедната естествена растителност, зеленината (палми, зокуми, рози, мушката, китайска роза, цветни храсти, иглолистни дървета) обграждат отвсякъде. Поддържат се с капково напояване, има специални разсадници за палми. Темпратурите за юни варират от 20 до 30 градуса, но поради наличието на морето в близост и влагата във въздуха се усещат като 40 градуса. Един съвет – винаги носете със себе си шапка, вода и защитен крем срещу слънцето, използвайте удобни обувки. Преобладават едноетажни и двуетажни здания и къщи, като със закон е разрешено да се строи до четири етажа. Като Пафос е туристическият район на града, а Ано Пафос е административният център, в който има и различни офиси, банки, луксозни магазини и др.
В Кипър работят много българи, както и чужденци от най-различни краища на света. Основният приток туристи са англичани, западни европейци и руснаци. Кризата определно е дала отражение и върху туристическия поток и посещаемостта на хотели, ресторанти и т.н. В гр. Пафос посетих археологическия парк до пристанището (мозайките обявени за световно културно наследство), пристанищната крепост, царските гробници, няколко църкви, византийския музей, етнографския музей, археологическия музей, а в село Героскипу – музеят на народното творчество. Обикновено входът за музеите е 1,70 евро, но в някои може да достигне около 3 -3,50 евро. Има и червен туристически автобус, предназначен за обиколка покрай забележителностите на града. С автобуси 610 (от пазара) и 615 (от воден парк „Афродита”) можете да стигнете до всеизвестния плаж Coral bay. В туристическите офиси се предлагат различни екскурзии в околността и по крайбрежието ( с корабчета), а цените им варират от 20-30 евро до 70-80 евро. Цените на хранителните стоки, сувенири и дрехи са подобни на тези в Гърция. Кухнята и храната са типично гръцки + местните специалитети шефталя (кебапчета изпечени в було), халуми (сирене), анари (сирене), колокаси (сладък картоф), афеля (задушено месо), командрия (сладко вино), судзукос (сладкиш). Въпреки това в менютата на много ресторанти присъстват типично английски ястия (една голяма част от туристите са англичани). Като бивша британска колония в страната по пътищата е запазено лявото движение, което доста обърква чужденците наемащи коли и е причина за катастрофи. Ще видите и много англичани, които имат собствени къщи и имоти на острова. Кризата за вода, която беше много сериозен проблем до преди 1 година, сега вече не съществува.
Носете си адаптер за зарядните устройства за батерии, тъй като в Кипър (както и във Великобритания) електросистемата изисква специална приставка за ел.контакти.
Виж целия пост
# 22
Lana26, а каква цена ти излезе твоята организация полет+ хотел ( ориентировъчно )?
Виж целия пост
# 23
Билет за самолет - 256 евро в средата на м.май. В средата на април билетът струваше 239 евро. За гр. Пафос има полет един път седмично - всеки четвъртък. А стая в хотел с апартаменти, 3 звезди за 7 нощувки със закуска (2.06-9.06) за 390 лв за 1 човек. Сега с настъпването на високия сезон, цените леко се вдигат. Спокойно можех да мина и без закуската ако знаех че ще е толкова еднообразна. Избирах между continental breakfast и различни видове тостове, продуктите си бяха едни същи (шунка, кашкавал, масло,хляб, кафе или чай). От магазина на хотела купих нес-кафе в малка кутия за 2,30 евро, което го препоръчвам на кафеджиите, защото в чужбина аз винаги съм имала проблем с качеството и количеството на кафето.В случая кафето към закуската беше малко като количество. Кипърско кафе е 1-1,50 евро, еспресо - 2 евро, нес-кафе - към 3 евро. За предпочитане е в Кипър да се ходи през юни или септември-октомври, защото жегата е нетърпима. Морето е много чисто, специално района на Пафос има няколко плажа, които са носители на приза "Син флаг" (тази оценка е на ЕС по няколко критерия). Мисля че другите страни със "Син флаг" са Испания и Гърция. Аз не бях си поставила за цел да ходя на плаж, тъй като много не ме влече. Но който иска спокойно може да пече - или на някой от плажовете, или край хотелския басейн.
За самолетните билети - като че ли имаше евтини билети на Blue air от Солун за Пафос.
Предварителна информация ползвах от сайта:http://www.visitpafos.org.cy/
Сайтът на КОТ (Кипърска организация за туризъм) е: www.visitcyprus.com
Виж целия пост
# 24
След подробния разказ на Lana26 за Пафос и региона, да разкажа малко за останалата част от острова.

Честно казано за мен Кипър се оказа много подценена дестинация, очаквах да видя изсъхнала трева и комплекси тип Слънчев бряг. 8 дни не ни стигнаха за острова, който при това не е толкова голям. Обикаляхме с кола под наем, което е единственият вариант за по-голяма обиколка. Тук да вметна, че ако ще се посещава турската част, е добре да се вземе колата от турската част на Никозия, за да важат застраховките. Има няколко пункта за преминаване, пеша може да се минат всички, но с кола - само определени. Минава се с лк и една бележка, на която слагат печати с визи - първия е за 10 дни, втория за 30, като няма значение, ако си влязъл-излязъл сутринта и следобед пак - брои се за втори път. Не е разрешено да се пренасят хранителни продукти от турската в гръцката част (особено млечни и месни), защото уж не се били спазвали нужните санитарно-хигиенни изисквания. Според мен беше поради по-ниската цена на стоки основно (ДДС-то беше 7%, а за млечни и месни дори 5%).

Освен турска и гръцка част има и 2 суверенни английски бази (преминахме през едната от тях), където си беше като в английско - къщите, надписите, пабовете и всичко.

Ако гръцката част на острова е по-суха и пейзажът още през май е кафяв (изключая курортите), то на север драстично се променя в зелено, а и растителността е друга. Сърцето ми остана на едни от плажовете в турската част, на Карпаз, който е защитена местност и там снасят костенурките през юли. Там видяхме и дивите магарета, символ на Кипър. Останахме само 2-3 дни, живот и здраве ще се върнем за повече. Но това са места за любителите на девствената природа.

Много ми хареса Кирения, където вечеряхме на пристанището - изключително красиво крайбрежие с надвиснала отгоре планина.

Общото ми впечатление е, че турците са заграбили по-красивата и природно облагодетелствана част на острова.

Храната е коренно различна в 2-те части на острова - гръцка в едната, турска в другата, морското си беше морско и в двете, но навсякъде - много вкусно. Никъде не лъжат в цените, дори при обмяна, защото в турската няма проблем да платиш в евро (но на повечето места връщат лири).

Впечатление прави изобилието от плодове и зеленчуци в магазините, като от всичко имаше местно производство (да се неначудиш на този сух остров) - много вкусни, но без "фасон" и вносен аналог, добър само на външен вид.

Друго, което ме впечатли - не се краде. Къщите, колите стоят отключени и с отворени прозорци заради топлото време. То местните добре, но как са решили проблема с чужденците за мен си остана пълна загадка.

В турската част ме подразни, че огромни готически катедрали бяха превърнати в джамии, които се поддържат, но всички други църкви бяха почти руини.

Впечатляващо плашещ е комплексът Вароша - точно до Фамагуста - с призрачните си хотели (огромен курорт с невероятна плажна ивица, може би около 4-5 км.), избомбени и минирани през 1974г. Сега са оградени с бодлива тел и се охраняват, забранено е да се снима. Подобен е ефектът и на буферната зона в Никозия - бодлива тел и руини, пази се в двата края от гръцки и турски патрул, като последният ти посочва пушката си, ако види да снимаш там. Последния инцидент със застрелян снимащ турист, както ни успокоиха, бил през 80-те години.

Странно място е Кипър. След толкова години никой вече не може адекватно да обясни защо е започнал този конфликт тогава, защо са се изпозаклали довчерашни съседи. То всъщност чак като е започнало клането са дошли турците да защитят своите. Сега кипърските турци мразят кипърските гърци и турците (приемат ги за окупатори), а кипърските гърци мразят кипърските турци и гърците, щото те били кипърци, а не гърци. И няма как да не го усетиш това в атмосферата, като минеш само 3-4 пъти през буфера например. Иначе към чужденците са много благоразположени.

Малко дълго стана  Grinning


Виж целия пост
# 25
Момичета,   bouquet! Много подробна и полезна информация сте дали!
Виж целия пост
# 26
Конфликтът породил разделението на острова и противоречията между кипърско-гръцката и кипърско-турската общност или така нареченият Кипърски проблем възниква след като през
1960 г. Кипър извоюва независимостта си от Великобритания. Според подписания договор двете общности на острова имат равни права и задължения. Но с течение на времето възниква напрежение, подклаждано от страните-гаранти по договора Турция и Гърция. Още преди
инвазията на Турция през 1974 г., Турция е имала идеята за разделението на острова.
Политическата нестабилност на Гърция през 1974 г. дава повод за нахлуване на окупационни турски войски, които уж имат за цел защита на турското малцинство (реално обслужват геостратегически интереси на Турция). Водените в продължение на години преговори за обединяване на острова досега не са дали резултат. Планът Анан под егидата на
ООН е отхвърлен на референдум с болшинството гласове на гръцко-кипърската общност.
Ако островът бъде обединен, то гръцко-кипърската общност ще трябва да плати финансово-
икономическата цена за по-слабо развитата северна турска част - Северно кипърската република. Т. е. за изравняване на разликата между севрната и южната част финансовите негативи ще бъдат поети от гръцко-кипърската общност, които и без това загубиха от влизането си в Еврозоната през 2008 г.
Виж целия пост
# 27
jul,

Искам да попитам колко за плаща за визите при преминаване от гръцката в турската част?
Виж целия пост
# 28
Не се плаща нищо. Подаваш си лк с написаната хвърчаща бележка и на нея ти бият печат с право на престой.

п.с. описанието на политическата обстановка (както обикновено) не съвпада много с виждането на кипърците, затова и писах, че вече никой не знае цялата истина по темата. Ама да не задълбаваме с политика, че ще развалим хубавата тема  Grinning
Виж целия пост
# 29
В по-мръсна държава не съм била през живота си. Това ми е единственото мнение за Кипър.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия