Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява методът за самостоятелно хранене на бебето (BLW)?
Каква е препоръчителната схема за захранване на бебета след 6-месечна възраст?
Какви са препоръките за въвеждане на различни видове храни според възрастта на бебето?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява методът за самостоятелно хранене на бебето (BLW)?
Методът за самостоятелно хранене на бебето (BLW) е известен също като baby-led weaning или Рапли метод. Той позволява на бебето да започне да се храни самостоятелно от ранна възраст и да изследва текстурата, формата и вкуса на храната. Идеята зад този метод е, че традиционните пюрета и пасирани храни не са естественият преход към твърди храни за бебетата. Той насърчава развитието на храносмилателната система на бебето и уменията му за самостоятелно хранене.
-
Каква е препоръчителната схема за захранване на бебета след 6-месечна възраст?
Препоръчителната схема за захранване след 6-месечна възраст предлага систематичен подход към въвеждането на различни видове храни въз основа на възрастта на бебето. Той подкрепя кърменето и е съобразен с алергиите. Въпреки че не е задължителен, този план служи като ръководство за родителите при включването на различни храни в диетата на бебето.
-
Какви са препоръките за въвеждане на различни видове храни според възрастта на бебето?
Препоръките за въвеждане на различни видове храни според възрастта на бебето включват спокоен подход, който подкрепя кърменето и е съобразен с алергиите. Те предоставят насоки на родителите как да въведат различните видове храни в диетата на бебето, като насърчават разнообразието и баланса в хранителния режим на децата.
-
Как мога да науча детето си ефективно да използва лъжица, докато се храни?
-
Как мога да повиша нивата на желязо на детето си без да използвам лекарства?
(освен плодове). Жълтъка, например се наложи да му го набутвам в устата, знам че противоречи на BLW-то, но то ми писна да изхвърлям всичко, което му правя. Той по принцип плюе, каквото не му харесва, пък жълтъка си го сдъвка и преглътна без отвращение. После естествено с кеф си изяде парче маносам.

Относно схемите за захранване и кога е добре да се въведе дадена храна има толкова противоречива информация, че човек да се чуди на кое да вярва. За себе си просто реших, че ще въвеждам всички храни постепенно и ще следя за реакции. Ако всичко е наред, няма място за безпокойство. Бях решила да им дам зелен грах и тъй и не намерих начин да го хапват така, както си е и направих кюфтенца. Една рецепта, която от моите младежи се хареса на второ четене, въпреки, че забравих да сложа мазнина и ги поизгорих малко, но ги хапнаха с удоволствие:


След годинката повечето деца рестават да са предишните пухкави бебенца 
И в самата схема пише в началото, че тя не е задължителна. 

парченца краставици, круша, ябълка, морков..както влизат така излизат...и се чудех редно ли е това
.Ние сме на вълна сами да ядем с лъжица, обожаваме банички с ръце да ги хапваме сами....изобщо яденето с ръце май по ни се отдава.
не ви казвам какво ядене падна ) И понеже майката се оплакваше как били злояди и предложих почти на шега да им даде да ядат сами. Пред очите на всички мъниците изплюскаха с кеф какво ли не...