За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 233 815
  • 4 781
# 4 635
Най-новото е, че признаха пълен мелтдаун и в трите реактора и  повреда на корпусите, за контайментите също в различна степен.
За мен разиграха ситуацията блестящо, изчакаха два месеца докато стихне интереса и започнаха да признават това, което всички подозираха.
Тайфуна е много притеснителен защото са заринати с вода, Ройтерс нарече водата, която откриха в подземието на 1-ви блок - басейн с олимпийски размери. Изпомват, но съдовете им свършват, а полза логично няма. Така че очакваните дъждове нищо чудно съвсем да влошат положението и да потечат яко към океана. Натруват чували с пясък.
Иначе излизат от време на време съобщения за повишени нива на радиация, напр. в чая на 50км. южно от Токио, в противоположна посока от централата. Всъщност те самите официално признаха, че замърсяванията съотвестват на чернобилските. Силно се надявам, че няма да има влошаване и в това положение засегнатите райони са много по-гъсто населени от чернобилските.
Виж целия пост
# 4 636
flambe, да - беше ясно. Но си звучи страшничко и до последно все се надяваш, че не е така. Какво замърсяване се очаква от тези стопявания, има ли проникване в почвата отдолу? Не мога да повярвам още, че такова нещо се случва. Това е някакъв ад.
Виж целия пост
# 4 637
Вчера при нас коментираха, че реактор 5 е бил няколко часа без охлаждане, защото помпите не работили качествено и се наложило да превключат на резервните.
Виж целия пост
# 4 638
I see you , това, което признаха и потвърдиха от японска страна е, че стопилката от мелтдауна е на дъното на корпусите на реакторите и са го прогорили в различна степен. Отвън корпуса е обвит в така нар. контаймент (също от стомана, но по-тънка) и за тях също малко условно, но приемат, че имат щети. Дали стопилката или част от нея е преминала и през двете и е в бетонната шахта отдолу е божа работа. За 1-ви и 2-ри реактор има много силни съмнения, японците засега настояват, че е все още е на дъното на  реактора.
Такава авария няма аналог, разчита се на моделиране, а и то е относително, защото в последните дни японците непрекъснато сменят версиите какво точно се случило в първите дни. При всички случаи охлаждат така че, да се надяваме, че стопеното гориво ще си остане там където е и няма да прогаря още.
Лошото е, че промениха плана за затворения контур(то няма и друга възможност), сега обявиха, че ще изпомпват от мазетата и тунелите, ще я очистват с инсталацията на Арева (която би трябвало да стане в средата на юни) и ще я връщат за охлаждане. Само, че  постоянното присъствие на такива количества вода в подземията е голям риск във времето дори и за фундаментите. А времето да спрат да охлаждат ще е дълго, едни говорят за 2 години, други за 5, все едно - много е.


Тайфуна е отслабнал с приближаването, но силните ветрове и дъждове не са се разминали. Предупреждават за наводнения в района, а сега започвал и сезона на дъждовете. За две денонощия дъждовете са повишили нивото на водата в 1-ви реактор с 20см. Положението на другите реактори не е по-розово, по-тяхни данни в подземията имат около 85 хил.тона много силно радиоактивна вода.  При проблемите им с водата от охлаждането само това липсва. Тепко са признали, че не са готови са очакваните дъждове, така че нищо чудно да текнат радиоактивни потоци към океана.


Мен най-силно ме вълнува обаче какво се случва с хората от замърсените райони. Имаше инфо, че вдигнаха нормата за годишно облъчване на децата с 20 пъти и това се отнасяше за гр. Фукушима на 60км от централата. Тогава и един от уважаните им професори, съветник на правителството, буквално със сълзи в очите на пресконференцията си подаде оставката в знак на протест. След като е имало протести на родители, най-после са решили да правят някаква дезактивация на училищата понеhttp://www.nytimes.com/2011/05/28/world/asia/28japan.html?ref=asia. Настоящето на тези хора ме ужасява.
Виж целия пост
# 4 639
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. Великобритания доколкото разбрах също. Аплодирам ги затова. Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.
Виж целия пост
# 4 640
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. Великобритания доколкото разбрах също. Аплодирам ги затова. Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.
Ама пак си оставиха вратичка - за евентуални сривове на доставките на енергия, ще оставят две централи в запас за след 2022 г.
Виж целия пост
# 4 641


Мощен взрив във "Фукушима 1"


http://bg.time.mk/read/890665d399/b1c7306cb6/index.html

от Дарик
http://bg.time.mk/read/890665d399/90a5493192/index.html
Виж целия пост
# 4 642

Японският премиер Наото Кан готов да се откаже от ядрената енергетика

Naoto Kan: I have realized that nuclear accidents cannot be prevented completely with the conventional safety measures we have at present.


Наото Кан иска страната да мине на възобновяеми източници

"Японските власти правят това признание въпреки миналогодиш … тписват ги!"
Виж целия пост
# 4 643
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.
Виж целия пост
# 4 644
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.

Точно така е. Може ли в такъв опасен район да се допуска да се строят ядрени централи. А се вторачили в  нашата, но тя издържа при свищовското земетресение и не изтрови половин свят.
Виж целия пост
# 4 645
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.

Точно така е. Може ли в такъв опасен район да се допуска да се строят ядрени централи. А се вторачили в  нашата, но тя издържа при свищовското земетресение и не изтрови половин свят.

        Да, издържа, защото е в Козлодуй. /за Белене не гарантирам/  Mr. Green
Виж целия пост
# 4 646
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. ....

Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.

най-вероятно защото са от същия тип като тази във Фукушима  Tired защо ли пропуснаха да го кажат?

зелена, зелена, колко да е зелена?  Confused в някои скандинавски страни се спират вятърните генератори. Не са много зелени май  Tired
Виж целия пост
# 4 647
Назад към природата, май това е решението.

Малко off:

Наскоро гледах документален филм за Луната. В почвата и се съдържал някакъв изключително мощен като енергия елемент, който в същото време бил напълно безопасен за природата, т.е. не замърсява, и е нерадиоктивен. Много малко количество от него можело да осигури енергийните нужди на голям град в САЩ за 1 година. Дано измислят нещо, защото с ядрените централи сме до никъде.
Виж целия пост
# 4 648
Рекордна радиация във "Фукушима"

Хората от Фукушима ще са бежанци десетки години
Виж целия пост
# 4 649
Хексе, мерси за информацията! Горките хора в Япония...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия