За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 234 994
  • 4 781
# 4 470
Zara73  много ги харесвам клипчетата на Arnie Gundersen, един от малкото хора от бранша, които си правят усилието да обясняват на широката публика какво се случва в централата.

Изгледайте това клипче http://www.youtube.com/watch?v=VpY7J2qjj38&NR=1. Мисля че в него е показана цялата трагедия в Япония. Без коментар за кадрите Praynig.
Вчера гледах репортаж, в който някакъв техен професор говореше, че хората особено от районите от централата започват да изпадат в униние. Гледайки тия кадри си мисля, че ако това се беше случило щеше са е още хо-страшно.
Виж целия пост
# 4 471
Zara73  много ги харесвам клипчетата на Arnie Gundersen, един от малкото хора от бранша, които си правят усилието да обясняват на широката публика какво се случва в централата.

И аз го харесвам и затова го следя,още повече,че живее на около 200км. от мен, та дава и някаква представа каква е обстановката в района.
Това в Япония е огромна трагедия. Не знам как ще се съвземат.
Виж целия пост
# 4 472
Трагедията е още в началото си. Просто е ужасяваща.
А, още по-ужасяващ е факта, че не се знае, кога това Начало ще свърши.
Защо имам чуството, че не се помръдва и на кота напред... Confused

          пп Може и жестоко да звучи, но мисля, че хората около централата, трябва да осъзнаят факта и да си вземат едно до болка изстрадано Сбогом с родният край  Sad
Виж целия пост
# 4 473
Има нещо в разбиранията на хората там, което не можем да проумеем. Не желаят да се евакуират. Ето новината от днес - една част се връщат в 20км.зона. Едано вдига ръце, че нямат законово основание да ги спират. Явно има юридически пречки, но и щадене да хората  чисто психологически.  В 30км. има още повече. Отвън има вече критики, че такова ходене насам-натам в зоната, при това без организирани пунктове за дезинфекция, разнася радиоактивност. Същевременно вчера пак имаше инфо за дискриминация на хора и дете от зоната, та чак Едано беше заявил, че радиоактивността е доказано незаразна. Ако има наистина такова отношение към тези хора, хич и не се учудвам, че предпочитат да се приберат по къщите, вместо да са по центровете. Но едва ли е само това. В Чернобил е била същата съпротива по селата, само че там хич и не са им дали възможност да не назландисват. И пак са се върнали сума ти стари хора в затворената зона. Без вода и електричество. А там няма такъв проблем с територията, като изключим Припят, района е бил много слабо населен.
 Едно петно силно замърсено има и извън 30км. Предполагам, че за него писа Vjara, че са коментирали Грийнпийс. Ето го на този клип, това е натрупаната доза досега http://www.youtube.com/watch?v=M0eu28MZLoU&NR=1. Сериозни стойностти ми се струват това, а хората извън 30км. зона още по-силно се съпротивляват на евакуацията.

Между другото, някой знае ли как седи при нас от законова гледна точка такава ситуация? Могат ли да ни дадат заповед за евакуация без да се съобразяват какво  искаме?
Виж целия пост
# 4 474
flambe, какво повече от това "...доказано незаразна"... Whistling
    пп все повече се учудвам - за каква зараза може да мислят тези хора.
         Наистина, може би не знаем, какво е това радиация, или пък някои други не знаят... newsm78 /божеее, това ли е за тях радиацията - зараза  Shocked/

         И не е до даване на заповед за евакуация/никой насила не може да накара някого да напусне родният си дом/. Важна е истината. Всеки, като знае точно каква е истината, може като зрял човек, да прецени как да постъпи най-добре за себе си. Но, като гледам, какво означава радиацията за хората там, направо... Confused
Виж целия пост
# 4 475
Мисля, че когато един човек е отчаян и няма вече какво да губи не може да го спре никакъв закон. Не могат за задържат хората насила.  Peace

Понеже по-назад някой беше писал за гъбите в Бавария... Вие взимате ли някакви мерки при закупуването и консумацията на храни в последно време?
Виж целия пост
# 4 476
Ето новината от днес - една част се връщат в 20км.зона. Едано вдига ръце, че нямат законово основание да ги спират. Явно има юридически пречки, но и щадене да хората  чисто психологически.

тоЧно заради това сега плануват да забранят със закон влизането в 20-км. зона. В тази зона са живели 70- 80 000 Човека. Забраната се оЧаква да излезне в петък, а дотогава хората могат да ходят да си приберат лиЧни вещи от радиоактивните си къщи. Вероятно проблемът е в моя телевизор, но логика не намирам. А инаЧе е имало слуЧаи на хора които са търсили убежище в местата за евакуация, но не са ги прибирали защото са били радиоактивни. Не помня веЧе дали това го Четох някъде или показваха нещо по ТВ-то. Липсва организация, такива хора наистина трябва да се деконтаминират преди да се допуснат в убежищата. Това не е дискриминация ако има ред и всеки може да полуЧи тази грижа след което му се предостави място. Но големият проблем според мен продължава да липсата на място за толкова много хора. Има някакви планове да строят нов град за 100000 Човека, но ако си спомянм правилно само във Фукушима живеят около 300000. Пък и тогава сигурно ще построят и нов АЕЦ на новия град...

ДРугата новина е Че са запоЧнали да изпомпват водата от турбините на реактор 2. Не знам защо всеки ден го съобщават като новина, на мен ми се струва Че от 4-5 дена го Чета все като новина. Там се оЧакват около 25000 тона високорадиоактивна вода. До скоро пишеха за 20000, дали се е покаЧило нивото или това нови сметки, никой не казва, макар Че на мен ми се струва Че не би трябвало да е много сложно да се сметне водата доста тоЧно. Това ще продължи около 20 дена. Но в целия комплекс има около 70000 тона радиоактивна вода за изпомпване. Като се абстрахираме от големия проблем какво ще правят с такива колиЧества вода, остава все пак изводът Че трите месеца за запушване на дупките са крайно нереалистиЧен срок защото май се оЧертават 3 месеца помпане на вода. А в същото време вероятно ще наливат още вода отгоре, нали трябва да охлаждат.  Thinking

IAEA смята Че няма опасност за изтиЧане на големи дози радиоактивност в бъдеще. Ще има само леко покаЧване на общата радиоактивност каквото е отЧетено и днес.

fata,
това за гъбите в Бавария е за диворастящите разбира се, инаЧе от магазина можеш да си купуваш култивирани пеЧурки.  Laughing Дивите прасета убити в Бавария все още трябва да се предават за контрол и всяко трето е контаминирано... Аз уж щях да спирам салатите. ОбаЧе като отида на работа, там това има основно за обяд и Чак като си изям салатата се сещам Че щях да я спирам.  ooooh! Вкъщи не купувам салати в момента, а много обиЧам и много се боря със себе си. И млякото на детето щях да ограниЧавам и прясното сирене, уф ами нещо не можем да устоим нито на мляко нито на сирене. Малко по-напред имаше една статия с препоръки на някаква френска агенция, мен много ме стресна Честно казано.
Виж целия пост
# 4 477
fata ® - не, с изключение на океанските риби, въпреки, че е  рано. Високите пробе са все още в района на Фукушима. Но в българските супермаркети и без това няма от две седмици избор на незамразена. Имах намерение да купя повечко и да я замразя, но не стана.
От човешка гледна точка и аз ги разбирам хората и ми е ужасно мъчно за тях, но има моменти, в който решенията трябва да се взимат крайно. Ужасна дилема, знам, ама тия хората не трябва да щъкат там, не трябва да се движат коли нагоре-надолу, с вещите трябва по-внимателно и знаеш ли кое мен ме ужасява Tired. Животните и особено домашните кучета. Те задържат много радиоактивност в козината си и понеже са там от месец...Даже не искам да си помисля дали могат да ги обезаразят, естествено в Чернобил такиви опити дори не са правили. Отстреляли са ги, разправят, че тая заповед е побъркала войниците. Ужасно е всичко просто...
Виж целия пост
# 4 478
Ами, те да вземат да обеззаразят и почвата, и водите...и и и...не знам...
  Какви нови градове, какви нови АЕЦ, какви хора около Фукушима... Crazy, и това след колко време, ще го има /според японските стандарти/  newsm78
Виж целия пост
# 4 479
Има и друга новина http://www.yomiuri.co.jp/dy/national/T110419004267.htm. Горивото в трите реактора вече не е частично повредено /damaged/, а частично разтопено / melted/. Нещо дето се коментира открай време, но аз като отчаян оптимист, все не исках да повярвам докато не се потвърди.
Другото е, че е абсурдно да влязат хора в реакторните сгради, в който и да е реактор. Висока радиация, висока температура, висока влажност, общо взето разчетите се движат окол 10-15 мин. вътре Плюс висококвалифициранат работа, която трябва да вършат, това няма да е мятането от хеликоптер в Чернобил http://mdn.mainichi.jp/mdnnews/news/20110420p2a00m0na010000c.html. Никой там не може да влезе и никакви ремонти работи не може да има.
И така стигаме до водата. С тая вода се изприщих да й следя нивата, затова го зарязах, само вчера се изненадах, че в 4-ри реактор има пет метра вода.
Но общо взето картинката е следната:
Централата е пълна с високо радиоактивна вода. Ама много радиоактивна, в отчета на Тепко е наречена "екстремално високо ниво", американец използва "screaming", а във форумите изчислиха, че в тази под реактор 2, цезия  е 2 000 000 кюри. Лошо ми стана, като си дадох сметка какво представлява.  Имат ужасни проблеми с нея, риск е и помпането, и съхраняването й, и работата на хората и сигурно още сто неща. Нали си спомняте като я откриха, че фона на един метър от нея беше 400 милисиверта ooooh!. Тая вода ще я помпят 20 дена в някаква съседна сграда и чак юни Арева ще им направи инсталация, за да я утилизират. Направо ме втриса какво може да се случи дотогава, остава да се молим само.
И като капак ..май няма никакъв резултат след два дни изпомпване http://english.kyodonews.jp/news/2011/04/86721.html, нивото в тунела на 2-ри реактор е паднало за два дни с 1-2-3 см, обаче се покачила в рова до реактор 3. А те продължават да подават. Ами до юни, какво ще я правят?
Виж целия пост
# 4 480
Споко, Инна. Не знам кога и къде ще строят град. Това беШе една неясна и мъглява информация на която попадам веЧе няколко пъти. Ами къде според тебе трябва да приютят толкова хора? Преди няколко дни показваха 1000 семейства които се нанасяха в някакви фургони, това бяха хора от цунамито. Бяха страшно щастливи, фургоните са се разигравали на лотария. и като прибавиш към тях  евакуираните от централата... това е огромна маса народ, трябва да живее някъде. А за АЕЦ беше мой коментар, Черен хумор, така да се каже.

Има и друга новина http://www.yomiuri.co.jp/dy/national/T110419004267.htm. Горивото в трите реактора вече не е частично повредено /damaged/, а частично разтопено / melted/. Нещо дето се коментира открай време, но аз като отчаян оптимист, все не исках да повярвам докато не се потвърди.


Ти май наистина си голям оптимист.  Че откога се говори колко процента от горивото било разтопено... За това топене толкова много се говори Че на мен така и не ми стана ясно на кое казват повредени пръти и на кое разтопени, имам Чувството Че и на журналистите не им е много ясно и ги използват като синоними.
Виж целия пост
# 4 481
Това ще го пусна като отделна новина, не знам как да го коментирам, утре ще потърся повече инфоhttp://english.kyodonews.jp/news/2011/04/86719.html.
Някакво гражданско сдружение загрижени за влиянието върху майките и бебетата на радиоактивните изхвърляния във Фукушима са казали, че малки количества радиоактивен йод са открити в кърмата на четири жени, живеещи на изток или североизточно от Токио.
От пробите на четири жени,най-високо ниво е в  кърмата на майката на 8-месечното бебе в Кашива, префектура Чиба -  36,3 бекерели на радиоактивен йод на килограм, цезий не са намерили.
Но това е  под  границата от 100 бекерели на килограм за  чешмяната вода на кърмачетата под 1-годишна възраст.

Vjara, японците упорито говореха за повредени, вчера Едано заяви, че не смята, че има мелтдаун, защото ги охлаждали. За мелтдауна се говореше главно отвън, те въобще не го коментираха. Всъщност в Киодо има следната новина, но за сега не може да се прочете цялата http://english.kyodonews.jp/news/2011/04/86750.html. Ако идва от тях наистина си е новина.
Виж целия пост
# 4 482
Малко по-напред имаше една статия с препоръки на някаква френска агенция, мен много ме стресна Честно казано.
Някой ако я открие дали ще я пусне отново, може и на лични   bouquet Аз не можах да я намеря  Tired

Това за дивите прасета в Герминия, които още носят радиоактивност от Чернобил го чух онзи ден по телевизията и честно казано доста ме стресна... Прасетата ядяли много трюфели, които пък били тъпкани с радиоактивни вещества, които навремето попаднали в почвата...
Ние покрай тези новини (и най-вече не-новини) се отказахме да ядем де що има листно и зелено по двора, а така се точех на лапад и коприва  Sad За рибата е ясно, особено океанската, мляко взехме кондензирано засега и от това хомогенизираното.... Сирене купих в тенекия, произведено декември 2010-а... Всъщност не може вечно да избягваме, а и може би няма нужда чак от такива предпазни мерки. Но имаме две малки деца вкъщи, а за тях е нужно съвсем малко...  Sad Знам, че може би звучи пресилено, нищо че всеки ден някой успокоява, че нищо няма. Някак си хич не ми вдъхва доверие начина, по който ВСИЧКИ (не само японците) се отнасят към тази криза.   Thinking

имаше един лаф:  They lie you die...
Виж целия пост
# 4 483
fata, поне за Европа, спокойно можем да си ядем салатки, лапад, коприва и пр.
   За това поне, можем да бъдем спокойни. Защото, колкото и да се напъваме - от Фукушима до Европа, не може да стигне радиация, която да ни застраши /поне за продуктите, които си ги произвеждаме в Европата, не говоря за трансокеански внос/.  Hug

    пп Vjara, къде да ги настанят - в Япония, но не и в района на Фукушима /за мене, този район за дълги години е загубен, като територия, на която може да бъдат "настанявани" хора/. Peace
Виж целия пост
# 4 484
http://www.newsland.ru/news/detail/id/667523/cat/69/
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия