Сглобяеми къщи 3

  • 358 474
  • 1 080
# 120
Да ви следя, че скоро ще имам нужда от информация.
Виж целия пост
# 121
и аз!
а как стои въпроса с лизинга,ако някой е ползвал за направата?
Виж целия пост
# 122
Има ли изобщо вариант къща на лизинг?  newsm78 Или имаш предвид кредит за строителство?

Ние в момента сме на етап проучване на фирми и оферти.
Нямам съмнения относно надеждността и издържливостта на този вид строителство, понеже преди да се спрем изчетох доста материали за предимствата и недостатъците пред монолитното.
Това, което ме обезпокоява обаче е че тук в БГ обявяват "атрактивна цена", в която в последствие се оказва че не са калкулирани доста важни добавки от изграждането, без които няма как да минеш,  ooooh!
Наред с това в срещите с фирмите, само една ни предостави информация за обработката на дървото например!?  newsm78
Имате ли наблюдения над тези въпроси и съответно отзиви за фирми с добра технология тук?   
Виж целия пост
# 123
Изпратих запитване за оферта до 1 фирма (има такава опция в сайта и) и получих отговор в обещания срок. Като за ориентировъчна, офертата е доста подробна  Peace
Виж целия пост
# 124
ами дайте подробности по вашата ако може за ориентир Peace
Виж целия пост
# 125
Ако някой се интересува за Пловдив и района за цени и други въпроси, мога да дам контакти и информация на лични.

интересуваме се от сглобяеми те къщи моля за информация и контакти ,дадоха ни едни телефони за Асенов град но като се обадим ни казват че имаме грешка . БЛАГОДАРЯ
Виж целия пост
# 126
TeoDora, нашето запитване е за близо 100кв.м двуетажна къща.
Ходихме при няколко фирми, които изготвиха оферта за вариант с наши изисквания за разпределението.
На повечето места ни дадоха цени между 300 - 380 евро на кв. по техен готов проект, но в цената в последствие се оказа, че не са включени много неща... като например основата!!!  Naughty
Както всички знаем, преди изливането й има доста процедури, документи и разрешителни, които те също не поемат..Това автоматично означава, че ако ние се заемем с основата с наша сила или чрез друг изпълнител, по-късно строителната фирма няма как правно да даде гаранция за построената от тях къща..
Фирмата, на която засега сме се спряли - предложиха 450 евро на кв., в които обаче влиза абсолютно всичко. Освен това те поемат и цялата документация и разрешителни до акт 16! Разликата в цената обясниха с това, че не само поемат целия процес, но и работят с най-висок клас материали с американски и европейски сертификати, както и технологията, която е нова за БГ и масово използвана в САЩ.
Все още сме в преговори и проучвания, чакаме си и индивидуалния проект за разпределение, който ни предложиха   Party
Ще пиша пак при развитие и ще следя темата за новости. Успех на всички в начинанието  Hug   
 
Виж целия пост
# 127
Здравейте!
Снощи случайно попаднах в темата, изчетох я вече два пъти и реших да се включа по две причини.
1. Купихме си парцел в Горна баня - Подлозище 500м2 и имаме идея през 2012 година да строим къща. Тя задължително ще е с дървена или метална конструкция.
2. Аз съм строителен инженер с доста стаж. През последните години работя като Ръководител проекти (Проект-мениджър). Занимавам се с цялата работа, която един Инвеститор трябва да свърши, но няма времето за това - работа с проектанти, работа с институции, контрол на строителството като цени, срокове и качество, избор на материали и технологични решения, процедури, произтичащи от законодателството и т.н.  Ще се опитам да обясня някои неща за цените и процедурите, които звучат стряскащо, а в действителност много лесно ще се справите с тях.
Първата стъпка е извадите скица с виза за проектиране. Ако за района, в който ще строите, има цифров модел, скицата се вади от Агенцията по кадастъра и се заверява в Общината (района). Ако няма цифров модел, скицата се издава директно от общината. Скицата се издава за няколко дни и се заплаща дребна сума. Копие от нея се прилага в последствие при искането за разрешение за строеж. Тя трябва да се представи и на проектантите, защото от нея се виждат изискванията за бъдещия строеж - колко максимално голям може да бъде и къде в парцела може да се разположи. При нас в момента приключва процедурата по регулацията (ама това с момента е само по закон, а в действителност означава още 3-4 месеца), но понеже нещата вече са изяснени като показатели и граници, аз подготвям неофициално бъдещия строеж.
Първоначално имах идеята да възложа изпълнението на фирми, специализирани в този род строителство и започнах проучвания и срещи. Обяснявах какво искам като разпределение, етажност и т.н. и очаквах предложения. Да, ама с тях се появиха и първите подводни камъчета. Първо - за проектите. Навсякъде ми обясняваха, че проектът е включен в цената. А какво включва проектът - стандартен отговор "Всичко". По-конкретно? - Части Архитектура, Конструкции, Електро, Вик, ОВК, План за безопасност и здраве (не навсякъде), Геодезия (не навсякъде). Добре, но от миналата година има още две задължителни части на всеки проект, независимо за каква сграда е, без които не те пускат да влезеш в общината, а камо ли да получиш разрешение за строеж - Пожарна безопасност и Енергийна ефективност. - Ами въпрос на допълнително възлагане (стандартен отговор!!!) Значи всичко, ама не съвсем.
До тук - ясно. Ще плащам допълнително.
Всички, с които се срещах, казаха, че няма проблем да работят и по проект, предоставен от мен. Затова   реших, че ще възложа проекта на екип проектанти, несвързани със съответния производител. Цената за пълната проектна документация е в порядък 10-12 евро/м2. Може да се договори и по-ниска цена, но внимавайте какви части включват в нея. За да съм сигурна, договорих с проектантите, че 10% от проектантския хонорар ще си получат след като аз получа разрешението за строеж. За да няма изненади.
Видях, че някои се притесняват от процедурите по одобряване на проекта и получаване на разрешение за строеж.
Тази процедура не е нито сложна, нито скъпа.  За да стигнете до нея обаче, освен проект, ви трябват и предварителни договори за присъединяване към инфраструктурата. Те са задължение на инвеститора и фирмите нямат отношение към тях. Първият договор е с електроразпределителното дружество - ЧЕЗ, ЕОн или ЕВН (зависи от региона). Дори и да имате ток в парцела, трябва да отидете при тях, за да ви изтготвят предварителен договор, че именно този обект (бъдещата къща) ще бъде присъединена. Ще платите такса от 98лв и след 30 дни ще имате този договор. Вторият е с ВиК. Там може, ако имате вода, да ви издадат само удостоверение. Ако няма възможност за захранване с вода, се прилага друг трик, но ще го обясня само ако някой се интересува конкретно. Та с тези договори и проекта вече може да очаквате разрешението за строеж. Пропуснах: Не е необходимо да имате проект, за да движите предварителните договори, необходима ви е само скицата. Получаването им и проектирането може да се движат паралелно.
Има два възможни начина да одобрите проекта. Първи вариант - взимате си проекта и предварителните договори и ги внасяте в общината (или района). Там проектът се разглежда на експертен съвет, т.е. гледат го различни специалисти и отправят най-различни забележки относно съответствието му с нормативната база. В срок от 21 дни получавате становище - ако няма забележки, имате Разрешение за строеж, ако има такива - връщат проекта за преработка. Това е по-сложния път - не е свързан с допълнителни разходи (освен таксите към общината, които дължите във всички случаи и са ваш ангажимент), но е неясен във времето.
Втори вариант - много по-лесен. Намирате фирма за строителен надзор (има колкото искате). За 400-500лв (зависи колко е голяма къщата) те ви изготвят доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проекта с действащото законодателство. Това заменя разглеждането на експертен съвет и възможността за връщане на проекта. Надзорът внася в общината комплекта документи - проект, предварителни договори и доклада и в срок от 7 (СЕДЕМ) дни главният архитект ви издава разрешение за строеж.
До тук обобщение: Възложих проекта на проектантски екип и в момента коментираме архитектурата - разпределения, фасади; намерих надзор, който ще прегледа проекта още преди да ми го предадат официално и ще подготви доклада, след което той ще ми внесе документите в общината (разбира се когато приключи процедурата по регулацията - до тогава нямам право да искам разрешение за строеж). След като всички станат готови, ще имам разрешение за строеж за 7 дни. При това ще се наложи само един път да отида до общината - да си го получа. А по принцип възнамерявам строежа да го започна през пролетта на следващата година.
Ще ви отнема още малко време - по въпроса за стойността. Предложиха ми цени от порядъка на 380 евро (без основи) до 430-450 евро/м2 за цялостно изпълнение. Ужас!!!
Споменах в началото с какво се занимавам. През последните години съм участвала в редица големи проекти на хотелски комплекси с много звезди - мащабни и сложни. До момента максималната стойност, на която са излизали за инвеститорите (а те са плащаи на строителни фирми за изпълнението, не са строили сами) е 550 евро/м2. И това е цената за целия комплекс, включително обзавеждане, оборудване, вертикална планировка, сложна инфраструктура. От анализите, който съм правила, се оказа, че сградите - напълно обзаведени и оборудвани, са излизали максимум 450евро/м2. И какво се оказа - че един хотел, в чиито фоайета висят полилеи за десетки хиляди евро (!) и оборудването на СПА-центъра се измерва в 7-цифрена сума в лева (смятайте над милион), в който са пръснати сума пари за закрити басейни, ресторанти и какво ли още не красоти и скъпотии, всичко си е на мястото - от мебелите до пердетата и бялата техника на водещи производители, струва на инвеститора толкова, колкото ще излезе моята къща, без сигурни гаранции, че това ще е всичко. На всичкото отгоре там става дума за стоманобетонна конструкция, а аз съм избрала по-евтината!
Но за сега - толкова. Как ще процедирам по-нататък, за да оптимизирам разходите и какви материали ще използвам - ще разкажа по-късно, ако ви е интересно или полезно.
Искам само да поздравя всички, избрали коментирания тук начин на изпълнение. Имам познати, които от 3 години живеят в такава къща и са безкрайно доволни.
Само да поясня, че с моята къща трябва да задоволя жилищните нужди на няколко домакинства, затова къщата ще бъде на три етажа, с обща разгъната площ 450м2 и допълнително усвоено подпокривно пространство (още около 80м2). И съм сметнала, че за основите (за 150м2 - изкоп, бетон, армировка, изолации, бетонова настилка) ще похарча не повече от 12 000лв, а за конструкцията по-нагоре - дървена или метална (включително и тази за покрива) - максимум 65-70 000лв (около 70 евро/м2) - за труд и материали.
Виж целия пост
# 128
Благодаря ти много за полезната информация , ЕЦонева. Ще сме ти благодарни ако споделиш и как смяташ да постигнеш цената от 70 евро/м2  Hug
Виж целия пост
# 129
TeoDora, нашето запитване е за близо 100кв.м двуетажна къща.
Ходихме при няколко фирми, които изготвиха оферта за вариант с наши изисквания за разпределението.
На повечето места ни дадоха цени между 300 - 380 евро на кв. по техен готов проект, но в цената в последствие се оказа, че не са включени много неща... като например основата!!!  Naughty
Както всички знаем, преди изливането й има доста процедури, документи и разрешителни, които те също не поемат..Това автоматично означава, че ако ние се заемем с основата с наша сила или чрез друг изпълнител, по-късно строителната фирма няма как правно да даде гаранция за построената от тях къща..
Фирмата, на която засега сме се спряли - предложиха 450 евро на кв., в които обаче влиза абсолютно всичко. Освен това те поемат и цялата документация и разрешителни до акт 16! Разликата в цената обясниха с това, че не само поемат целия процес, но и работят с най-висок клас материали с американски и европейски сертификати, както и технологията, която е нова за БГ и масово използвана в САЩ.
Все още сме в преговори и проучвания, чакаме си и индивидуалния проект за разпределение, който ни предложиха   Party
Ще пиша пак при развитие и ще следя темата за новости. Успех на всички в начинанието  Hug   
 
Здравейте,
Прочетох за вашите притеснения. Искам малко да ви успокоя:
Съгласно българското законодателство фактът, че вие ще си изпълните основата, не означава, че строителят няма да поеме отговорност за неговите работи. Нещо повече - той е ДЛЪЖЕН да ви даде гаранция за доста дълъг период от време - между 5 и 10 години за различните видове работи.
Видях, че по-скъпият е поел отговорност за всички работи до Акт 16. Ами по закон и първият е длъжен да го направи почти до същия момент. Това, че по-скъпият го изтъква, а другият премълчава, нищо не означава - законът задължава и единия, и другия. А ако си сключите добър договор, ще задължите и двамата.
"Влиза всичко" е много относително - зависи какви са материалите, какви са им характеристиките и т.н. Ще ви дам примери: може да ви напишат гипсокартон KNAUF, но той може да е 12,5, може да е 9,5мм. Има разлика и в цената, и в техническите характеристики. Ще ви напишат фасадна топлоизолация. Добре, но от миналата година влезе в сила нова наредба за енергийната ефективност и фасадната топлоизолация се изчислява строго индивидуално - в кой географски район се намира къщата, какво и е изложението, какви са дограмите, колко са големи прозорците, какви са стените... сложна работа. Като краен вариант изолацията може да тръгне от 5 см и да стигне до 15см - за една и съща къща като архитектура, но на различно място и изпълнена по различна технология.
Разбрах, че имате различни оферти.
Съвет: Прегледайте внимателно офертите, които сте получили. Едната разлика сте видели. Сравнете останалата част - вижте те по какво се различават.
Ако имате други въпроси - задайте ги - във форума или като ЛС.
Виж целия пост
# 130
Благодаря ти много за полезната информация , ЕЦонева. Ще сме ти благодарни ако споделиш и как смяташ да постигнеш цената от 70 евро/м2  Hug
Аз споменах, че за конструкцията няма да похарча повече от 70 000лв. В понятието конструкция при стоманобетона се включват всички колони, греди, плочи, стълбища и дървената конструкция на покрива, върху която по-късно ще се наредят керемиди (примерно). В случая конструкцията представлява дървена решетка на стените, между етажите и за покрива, които в последствие трябва да се "облекат" с гипскартон, OSB и т.н.
Общо за къщата по предварителни изчисления ще са ми необходими около 52м3 дървен материал. В полза на сигурността аз залагам 60м3. В момента на пазара може да се намери дървен материал за 380 - 400лв/м3. За него няма гаранция, че отговаря на всички изисквания - може да е с влажност над допустимата от 12%, може да не е с правилна геометрия и т.н. Затова аз предвидих за отговорните елементи, които са около 30% да използвам слепени греди, които струват около 1 000-1 200лв/м3 , т.е. 20 000лв., а за останалите заложих на цена 600лв/м3  - с 50% над стандартната, т.е. още около 25 000лв. До тук за основния материал 45 000лв. Предвидих още 5 000 лв за импрегнация и други консумативи. Станаха 50 000лв. Направих проучване на пазара на труда. От едно място за заготовка и монтаж ми предложиха 200 лв/м3, т.е.12 000 лв. Други изпълнители поискаха 5лв/м2 конструкция (стените и таваните са ми около 1 800м2) и 3 000лв за покривната конструкция - т.е. отново около 12 000лв. Е, станаха 62 000лв. Затова като краен вариант написах 65 000- 70 000лв, но ако внимателно проследите написаното до тук, ще видите, че има поне 10 000 - 12 000лв. запас. Самото изпълнение предвиждам по следния начин: След изпълнението на фундаментите и бетоновата настилка ще се оформи равна бетонирана площадка от около 150м2. Именно на нея ще се подготвят всички елементи и ще се съберат на модули, които после ще се изправят и ще се оформи цялата конструкция.  Продължих с разчетите и сметнах, че цялата къща при качествени материали и нормални цени за труд абсолютно завършена с боядисване, настилки и т.н. "до ключ" ще излезе около 220 - 230евро/м3. В тази цена не влиза само отоплителната инсталация, защото все още обсъждаме различни варианти. Но за сметка на това сме предвидили редица допълнителни неща, които в нито една оферта не срещнахме.
В момента изследвам едно изпълнение. Преди няколко дни ми хрумна идеята вместо слепени греди да използвам дървени елементи, широко разпространени на пазара, които обаче се използват за съвсем други цели. Поне засега сметките ми показват, че решението ще е по-надеждно, а същевременно и по-евтино - цената на конструкцията ще падне гарантирано с още около 10 000лв, но ще ви разкажа за него след като съм сигурна, че може да се реализира
Виж целия пост
# 131
ЕЦонева, благодаря за подробната и изключително полезна информация! Ще следя постовете ти с интерес  Peace
Виж целия пост
# 132
Днес реших да си допълня профила, за да внеса малко пояснения в нашата идея.
Вече няколко пъти писах, че ще строим голяма къща - около 530 кв.м. Не изгарям от желание да чистя такава огромна площ, нито пък страдам от мегаломания. Просто ние сме голямо семейство. Имаме 4 деца - "Тримата братя и златната ябълка". Младежите - двама работещи студенти и един гимназист и 11 годишна госпожица. Grinning (Доказателство - снимка)
Живели сме в различни жилища. Навремето една съседка ми казваше, че у нас ако се спъне човек, няма къде да падне. Но винаги е весело.
Когато дойде моментът да строим, първоначалната идея беше за всеки да има стая. Само че после си дадох сметка, че докато станем готови, може вече да не сме само 6+1 (ние шестимата и временно приходяща баба - майка ми). И тогава отново за някой ще е тясно и ще отиде на квартира. Затова решихме да обединим усилията и в нашата къща да поберем 4 апартамента и както аз я наричам "Зона за обществено обслужване" (разбирайте голяма кухня, столова с дневна, други помещения като килер, перално и разбира се стаи за обслужващия персонал - ние и мама).
Това е предисторията на Началото. После навлязохме в детайлите. Живеех с представата, че щом е къща, то задължително в нея трябва да има мазе (изба). Когато дойде време да направя предварителния бюджет, се замислих за какво ми е - заради него трябваше да изградя цял подземен етаж с много изкопи, бетон, армировка, а и надеждна хидроизолация, защото имаме плитки подпочвени води. С една дума щяхме да закопаем няколко десетки хиляди лева под  земята, за да осигуря място за някой и друг буркан, който на всичкото отгоре трябваше да разнасям нагоре-надолу по стълби. И дойде другата идея - вместо мазе под земята, ще направим по-голям килер на първия етаж. Допълнително ще му направим вътрешна топлоизолация на стените и тавана, за да не се влияе от температурата в останалата част на къщата. Освен връзка с кухнята ще има и директен излаз към двора - лесен за достъп и обслужване. А икономисаните пари във всички случаи ще си намерят място в строежа - за по-качествени материали, по-голяма енергийна ефективност и т.н.
Това беше лирическо отстъпление от темата, а и времето ми за почивка изтече. Трябва да се работи, че къщата иска пари  Simple Smile. Следващия път ще ви разкажа как ще избирам изпълнителите и как според мен трябва да се събират оферти, за да си гарантираме качествено изпълнение.
Виж целия пост
# 133
ЕЦонева,   Hug това за мазето трябва да го покажа на мъжа ми задължително! В момента живеем в къща на повече от 50 години. Едната ни идея беше да я укрепим и надстроим, но вече се отказахме. Та, въпросната къща има към 30 кв.м. мазе. Обсъждайки за 10000000-ен път каква къща ще строим, мъжът ми заяви, за задължително трябва да има мазе  Confused Опитах се да го убедя, че и килер ще ни върши работа, но не се съгласи. Но същото, казано от професионалист звучи доооста по-убедително  Wink
Виж целия пост
# 134
ЕЦонева , безкрайно ми е интересно да чета постингите ти Simple Smile След седмица излиза разрешителното за строеж на временна постройка , която ще бъде в действителност постоянната ни дървена къща. Проект има - и за дървено сглобяемо строителство (панели) и за строителство на място, с дървени колони, греди , распорки и т.н., изграждането ще е с наши сили или евентуално някоя бригада, която ще вдигне скелета. Това не виждам как ще се случи тази година, и заради достатъчното време търсим оптимални варианти за изграждането й. Недостатъка в нашия случай е това, че къщата трябва бързо да се покрие и защити от атмосферни влияния, което за двама - трима души, работещи след работа и в уикенда, особено аматьори, ще е  трудна задача. Confused Аз също опитах да правя спесификации, докарах сумата за 120кв.м. къща (2х60кв.м.) до 40 000лв с една солидна резерва (до ключ без луксозни изхвърляния), без да включвам пари за труд за която и да е част.
Но...както казват руснаците - Поживём — увидим.

Липсата на достатъчно по площ сервизни помещения, най-вече килери и складове, си е сериозен недостатък в готовите проекти. Дори кухнята бокс ми се струва крайно недостатъчна, дали заради по-голямото ни семейство или факта, че ми се налага да прекарвам там голяма част от деня Rolling EyesЗатова съм отделила специално внимание точно на нея Simple Smile Ще разчитам много и на лятната кухня навън. Хубавото при дървените къщи е, че лесно се събарят стени и се променят разпределения, така биха се нагодили към нови изисквания в бъдеще Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия