Новите ви книги - 8 тема

  • 55 722
  • 750
# 585

И за тук чакам за коментари и отзиви. Хайдееее четете и пишете Simple Smile
Виж целия пост
# 586
За Рушди - много харесвам "Полунощни деца". У нас май излезе като "Среднощни", ама не е същото. Би ви допаднала, ако харесвате да речем "Тенекиеният барабан" на Гюнтер Грас или магически реализъм. Има красив стил, не съм я чела на български, та не знам доколко е предаден. "Сатанински строфи" е в ужасен превод, направо осакатена.

"Земята под нейните нозе" я зачетох, когато излезе, тоест преди десетина години, но нещо изгубих интерес - а имаше какво да губя, защото определено имах високи очаквания към автора, до този момент събирах всичко, което беше писал, дори превеждах разни неща.

Виж целия пост
# 587
Аз опитах да чета "Сатанински строфи" в интернет - не ми върви на компютър, но не мога да я намеря на хартия. Като ще е електронна, поне да е на английски тогава. Анда, виждала ли си някои от книгите на Рушди в електронен вариант на английски? Не мога да намеря и "Шалимар клоунът" по книжарниците, имаше я само на английски и се поколебах. Сега може да си я взема като казваш за "едно наум" за преводите. По книжарниците на български виждам само "Среднощни деца" (от тези, които търся), но също все се колебая като гледам изданието - някак си небрежно, жълто... Да не би и преводът да е "жълт"... Laughing Ехх, големи претенции... ама много внимателно искам да подходя към този автор. И се чудя - няма ли едно повтаряне, еднакви теми, след като се прочетат повече от 1-2 негови книги...?  

Нови книги - от временна размяна - "Искрено ваш Шурик" (Улицка) и "Сянката на вятъря" (Сафон):
Виж целия пост
# 588
Взех си от библиотеката:

" Теория на облаците " на Стефан Одьоги
" Пътят на змията " на Торни Линдгрен
" Музика от много барабани " на Олга Токарчук
" Всичко свое нося със себе си " на Херта Мюлер
" Последният септември " на Елизабет Боуен
" Възможност за остов " на Мишел Уелбек
Виж целия пост
# 589
Иля, сподели после отзиви  за Уелбек, моля те  Laughing

Аз прочетох "Парижката съпруга" - не очаквах, но ми хареса. С изключения на леко скучноватия на места стил, историята е интересна, още повече, че не е художествена измислица. Особено за почитателите на Хемингуей ще е изключително интригуваща.
Виж целия пост
# 590
Иля, сподели после отзиви  за Уелбек, моля те  Laughing


Лу, точно нея започнах, скоро ще дам отзиви.  Wink
Виж целия пост
# 591
Аз пък мъча "Какво знаеше Мейзи" вече седмица. Не мога да и вляза в епохата, настроението, стила е типичен- много обосноваване, крайъгълни камъни, тромавост и мудност на действието. Джейн Остин си представете, в мъжки вариант и век - два по късно.
Иначе книгата е добра, стойностна(надявам се) и интересна.
Ще изчаква  настройка от моя страна.
За нейна сметка захапах "Колекционерът на кости" на Джефри Дивър, хвърчат меса и кървища на поразия, скоростна двудневка  Laughing. Малко адреналин и празноглавство Simple Smile
Виж целия пост
# 592
Да се похваля с един Шмит аз:
Виж целия пост
# 593
И аз искам Шмит, искам искам! Всичко негово изпих, преведено, в оригинал, разкази, пиеси, романи, ред не пропуснах. Не мога да го чакам да пише, не мога повече.
Виж целия пост
# 594

От Шмит май не съм чела нищо, френските автори са ми непознати Thinking, от коя негова книга да почна?
Тези са ми от днес Peace

Виж целия пост
# 595
Почни от разказите, така ще видиш разнообразието на стила му и ще можеш да решиш дали искаш да опознаеш повече този автор  Peace

Виж целия пост
# 596
Почни от разказите, така ще видиш разнообразието на стила му и ще можеш да решиш дали искаш да опознаеш повече този автор  Peace

Благодаря, задължително Simple Smile
Виж целия пост
# 597
О, "Елегантността на таралежа", о! Толкова хубава книга не ми беше попадала отдавна. Стил, разказ, език , герои ... истински акварел от класическата школа! 
Виж целия пост
# 598
О, "Елегантността на таралежа", о! Толкова хубава книга не ми беше попадала отдавна. Стил, разказ, език , герои ... истински акварел от класическата школа!  
И филмът е на ниво ("Таралеж") - много, много ми хареса! Рядко удоволствие ми достави във всяко едно отношение!

Аз днес от училищната библиотека на сина ми взех:
Майкъл Кутси - "В очакване на варварите" / "Животът и времето на Майкъл К" (старо издание и превод)
Вирджиния Улф - "Смъртта на еднодневката" (разкази и есета)
Симон дьо Бовоар - "Всички са смъртни" (не ми е най-любима френската литература, но пак ще опитам, може да съм преубедена).
Виж целия пост
# 599
Иля, сподели после отзиви  за Уелбек, моля те  Laughing


Не успях да прочета " Възможност за остров " на Мишел Уелбек, нямах желание да я завърша, мъчителен стил.
Съвременната литература залага единствено на скандалното и е загубила усещането си за стойност.
Цитат от книгата " В дена, когато синът ми се самоуби, си приготвих яйца с домати. ".
Болен изказ, цинизми, сексуална незадоволеност, обърканост, страх, това е днешният литературен Аз. И точно тези романи обират всички награди през последните години. Колко жалко!
Липсват ми стойностните книги.
Истинската литература.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия