Израел 54

  • 44 775
  • 739
# 360
Рая, не става въпрос за това, че някой ти е намерил работата. Най-малкото наемът на жилището не виси на твоя гръб.

Подписвам се с 2 ръце под написаното от Илка  Peace
Виж целия пост
# 361
сабаба   Party  и аз мисля,че това ,което тя казва е вярно. и аз казах каквото мисля  Peace
а и за наема си права
Виж целия пост
# 362
E, Рая, явно пишещите в тази тема, плюс моите роднини, приятели и познари, които са споделяли, че в Израел животът е станал много труден напоследък, са или мързеливи или неквалифицирани.  Wink
Но все пак си мисля, че ако си учил висше 4-5 години и си инжинерм примерно, е тъпо да се хванеш да чистиш хорските къщи за минимално заплащане.  Crossing Arms

В БГ масата казват, че няма работа, защото не могат да си намерят такава, отговаряща на опита и квалификацията им. Отделно работодателите търсят персонал, какъвто няма на пазара. И ето ти свободните работни места и свободната работна ръка. Но те не са взаимно допълващи се.
Е, има ги и тия, дето си търсят работа от шеф нагоре, с колкото може по-малко отговорности и по-висока заплата.  Peace
Виж целия пост
# 363
Тъпо е, но е въпрос на оцеляване. Аз познавам и лекарка, която първоначално е чистила, докато учи в улпана и т.н. Въпрос на време - тя отдавна вече си работи по специалността. И аз съм чистила и сервирала, но това не ми попречи година и 10 месеца след пристигането ми да бъда одобрена за за преподавателска работа. Даже, като се замисля, по-добре, че не наемат всеки с претенции за специалист от Източния блок  Wink че първо трябва да те видят що за стока си  Simple Smile
Виж целия пост
# 364
На чужд гръб и сто тояги са малко  Tired
Като знам момичетата от Улпана как си скъсваха задниците да чистят и да пътуват до ТА за медицинския Улпан  Tired Дошли са с квалификация, но минаха през чистенето... Тук няма нищо срамно да чистиш, гледаш деца или каквото и да е, та дори и самите израелци минават през тези позиции във времето преди казарма и през студентските години... Има и такива, на които професиите са не признати тук, били са квалифицирани и сега са на нулева позиция за това и държавата предлга толкова курсове по преквалификация...
Илче, паричките от чистене не са минимума и ако имаш гръб са много добри парички  Peace Също много добри парички съм правила от детски рождени дни...

Верано, липсваш ми  Hug
Алекс, писах ти на лични, но не разбрах дали си получила съобщението  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 365
  Elinda, мъжа ми се е обаждал в мисрад арушуи и са му казали, ако съм повече от 3 години в Израел, ми трябва израелска книжка. Срещу бълграската е само кормуване, но ако искам да не си я давам, целия процес отначало-часове,изпит, листовки Peace
   Направо ме уби с тия домати Joy Joy
   Бубе, ами като чета по диагонал така е Embarassed, иначе питах дали знаеш случайно ресторант на плажа, много гости като ни идват от чужбина са свикнали да си пият кафето или да хапват на плажа, та за това Grinning Иначе елате другия път при нас на плаж, няма такива "екстри" при нас Peace
    Бубе, срамна работа няма и според мен, освен най-древната професия Simple Smile
     Илка, подкрепям и аз написаното от теб Peace
Виж целия пост
# 366
Мимкис, чувала съм, че на хоф Дадо има много барове и ресторанти, но не съм ходила. Иначе вчера бяхме със свеки та... на където тя кара  Crazy
Виж целия пост
# 367
Аз пък да си призная, Мъничко червеничко, малко ме озадачи поста ти  Rolling Eyes По-специално частта за изхранването на олимите  Confused Не бях чувала, че народът му е писнало да ги изхранва, нито някога съм се чувствала изхранвана. Даже и до жилище, очевидно, не съм се доредила.

Не си видяла олими и религиозни по Ротшилд, защото това не са типичното население на Тел Авив, а не защото на тях всичко им е уредено. Почти съм сигурна, че жилище в Крайот или в Бат Ям и вие може да си позволите. Там се настаняват и олимите, по улиците на тези градове почти няма да чуеш иврит.
Облекченията при покупка на жилище за олим хадашим са за първите години, точно времето на ниските доходи, за което си говорим... Ами, ако някой толкова пък им завижда на положението, защо не се хване и за работата, която обикновено се върши от тях  Rolling Eyes

Сит на гладен не вярва, както си казала, и на чужд гръб и 100 тояги са малко, ако цитирам Борянка.  Peace

Бубе, по въпроса ти - не знам какво да очаквам  Confused Факт, че още преди похода на майките с колички, свалиха цената на билета за разпъната количка с 50%. От друга страна, да не стане като с "революцията за котиджа", когато свалиха цената на котиджа и уж удовлетвриха исканията на хората, но пък повишиха цените на всички останали млечни изделия, за да си избият парите  Rolling Eyes За жилищата съм по-скептична, защото там и кризата е по-задълбочена като-че-ли  Sad


http://imot.yapl.org/archives/35
http://www.monitor.bg/article?id=300331
Виж целия пост
# 368
Според мен цените на жилищата за покупка няма да мръднат, за наемите също, може да паднат лихвите по машканта . Това е една пренаселена държава и който успял-успял. Аз ще се радвам да се променят нещата свързани с децата, все пак това наистина са ненормални цени а уж децата са бъдещето ни  Peace
Ментуш, това за изхранването аз съм го чувала от много хора  Tired Да ползвам друга поговорка: Чуждата кокошка патка се вижда  Peace Преди време бяха се опитали да ме подкупят да стана еврейка точно с екстрите, които ще получа: сал клита, платено учене, машканта с ниски лихви и кола без мито. Незнам до колко това са слухове, но това са историите, които се разхождат между кореняк израелците  Peace
Аз знам само, че олимите, които познавам се борят здравата, преминават какви ли не унижения, и в по-голяма част успяват да се докажат  Peace
Виж целия пост
# 369
И тревата на съседа е по-зелена...

Да получаваш сал клита 1200 шекела в продължение на 6 месеца (+ още 6 месеца за висшисти, които учат) за някой може да се стори страшна работа, сравнявайки го с това да не получаваш нищо. Но изхранване не е.

Явно съм заобиколена от хора с такт (които не са искали да ме засегнат примерно) или пък такива, които са по-наясно с положението на олимите, но подобно нещо за 9-те години, откакто живея тук, не бях чувала.  Peace

---
За кризата и за протестите се сетих още нещо, за което си мисля напоследък - и да свалят Нетаняху (в което ми е трудно да повярвам), аз не виждам никаква политическа алтернатива. Просто и сред лидерите има криза, предишните години не беше толкова ясно изразена, а сега не знам за кого бих гласувала, ако има избори  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 370
а сега не знам за кого бих гласувала, ако има избори  Rolling Eyes

Предимството да не можеш да гласуваш  Grinning
А за тактичните ти приятели, това е страхотно, че ги имаш  Hug Аз си спомням една ситуация от моя Улпан. Имаше една около 50год. жена, германка та тази жена много излобя когато една руска девойка си купиха жилище. Опитах се да и обясня, че Вика са купили това жилище защото са си дошли от Украйна с пари от продадено там жилище, но тя си знаеше нейното. Злобата не е нещо непознато тук..

Да не забравя да напиша, че това е мой опит  Peace
Виж целия пост
# 371
  Не съм МЧ, но според мен тя визираше отстъпките за жилище основно, а не всичко свързано с олимите Peace Друг е въпроса, че олимите рядко имат възможност да купят жилище с пристигането си или през първите години и се получава ситуацията на много олими, които вече са интегрирани в обществото и се водят средна класа, но живеят под наем, примери много, мъжа ми е също такъв случай Peace Проблема идва и от нещо друго, когато идват двойка олими, независимо, че жената е друга религия(рядко е еврейка), те и двамата имат статут олими, жената получава документи по едно и също време с мъжа и сал клита и т.н. Няма го това размотаване и гаврене както при смесените двойки Peace При смесените двойки има поне 2 години, в които мъжа не само, че издържа семейството, а е длъжен постоянно да гарантира, че има средства пред мисрад апним Tired Според мен промяната трябва да е в уеднаквяване независимо от статута. Да речем за всички млади да са жилищата с намалено ДДС или нещо подобно, просто пример Peace
    Борянка, за пренаселването си само донякъде права Peace, наскоро гледах репортаж как има 150 000 празни жилища, чийто собственици не са в Израел, но не ги и продават. А за олимите има и друг момент, хора, които си идват с пари и купуват по няколко, а за цабарим е непосилно купуването на 1 жилище Peace Идеята ми е, че има и хора и хора, не всички олими са мискеним( примерно и Плато Шарон е станал олим като е откраднал няколко милиона във Франция Mr. Green), както и не всички са богати или мързеливи и т.н.
   Религиозните са отделен и сложен въпрос, те като, че ли са си държава в държавата, но това е мое виждане Peace
Виж целия пост
# 372
окей "много е трудно да се живее и намери работа тук"щом това е най-предпочитаният отговор  Mr. Green    
Виж целия пост
# 373
Мимкисче, по-скоро се получава едно недоразбиране както винаги става във форум или чат (поне се надявам, че е това)Мисля, че никой не иска да засегне някой нарочно. За това смятам, че е необходима бързо, бързо една форумска срещичка  Hug Чакам септември месец и планувам ли планувам  Hug
Виж целия пост
# 374
Злобата не е нещо непознато тук..

О, да, знам, че покрай събирането на толкова различни хора на едно място, има и много антагонизъм между различните групи (религиозни вс. светски; източни вс. ашкенази; новодошли вс. цабари; евреи вс. неевреи и т.н.).

Иначе за помощите, може би знаете, но те не са еднакви за всички олими, ами е според това от къде идват. Тези, които идват от по-бедни държави и съответно не може да се очаква, че идват с голям първоначален капитал, получават по-голяма субсидия. Тези неща са изчислени, не са такива балами управляващите  Laughing Има и друг момент - украинците напр. губят гражданството си, когато придобиват израелското такова и при тях е неизбежно да не си продадат тамошните имоти. Докато някои други (французи, американци, вкл. и българите) - често си пазят вратичката за връщане отворена и каквото си имат, не си го продават, за да направят алия... Wink Случаи много и най-различни  Peace

Аз не мисля, че някой е искал да ме засегне, при това имам честта и удоволствието да познавам МЧ лично. Тя е представила позиция А в поста си, аз представям позиция Б в своя. Няма драма, надявам се да няма и обидени  Peace

Ще се поразровя в нета да ги видя тези облекчения за олими. Винаги съм казвала, че мъжът ми по сметка се ожени за мен Mr. Green, а колко съм му натъртвала за това, че имам право на някакви облекчения при закупуване на жилище, но явно не е много изкусителна офертата ми, защото бая време му отне да се ожени за мен, пък и жилище - нъцки, голям пропуск!  Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия