48-ма Канадска Празнична и Лятна

  • 31 073
  • 736
# 195
Гери, нашето дете ще е в трети клас наесен. В началото на годината се плащат 515 $ за учебници и за фондацията на у-щето. Автобус няма, т.е. купувам карта за градски транспорт за дете или за 10 мес. ще е към 430 $. Храната на ден е 5,25$, но може и от вкъщи да приготвям. Така, че ще ми струва между 945 и 1890 $.
За обедния сервиз се плаща отделно, предполагам в Албърта също.  newsm78
За първи клас сумите са същите.
Виж целия пост
# 196
А в Квебек как излиза сметката? Може ли някоя квебекска мама да направи същата сметка и за тук,че ми стана интересно.
Виж целия пост
# 197
А в Квебек как излиза сметката? Може ли някоя квебекска мама да направи същата сметка и за тук,че ми стана интересно.

За коя част на квебек питаш  newsm78 щото tisa май за монреал е писала.
Виж целия пост
# 198
tisa , високи ми се виждат таксите във вашето училище, да не би да е получастно? Ние за първокласника ще платим 68$,това включва всички учебници или там каквото ползват, отделно трябва да му купим някои учебни пособия като моливи, гумички и т.н. но не е повече от 50$. Училището има автобус, но ние не го ползваме, защото сме много близо и нямам представа дали се плаща.Впрочем трябва да е безплатен, нали собствениците на къщи плащат такс-сколер newsm78  За сервиз дьо гард плащаме по 7$ на ден, като деца, които ползват само сервиза на обяд мисля, че плащат по 2,50$. Храната си я приготвяме в къщи, иначе има кетеринг (4,75$ на ден).
Любопитна съм какви са таксите в частните основни училища, ако някоя мама ползва, моля да сподели.
Виж целия пост
# 199
Ние имаме около нас освен държавните де само напълно частни демек изцяло несубсидирани и всичко за годината излиза около 12 хиляди.
Виж целия пост
# 200
tisa, и на мен ми се виждат малко високи тези такси.. newsm78 да не би училището да е частно? Мислех си, че в Монтреал училищата са по-евтини.
А какво означа "получастно училище" не знаех, че има и такива Embarassed

 Държавните училища в Калгари са няколко вида-арт, монтесори, научни, изцяло френски, или испанско-англ. и училища за т.нар."надарени деца" , спортни училища(за по-големите деца) и Traditional Learning School (те имат задължително униформи)За автобус е -$300 на година; за да пазят децата на обяд се плаща отделно още-$300 на година; и за консумативи към училището-$60 на година. Спец. в нашето училище няма занималня, но ако искам да ходи в такава (автобуса спира на една детска градина) е около $450 на месец(ако детето е от първи до четвърти клас). Но има училища, където е от 300-550$ на месец.
Обикн. при нас киндергардъна е само 2 часа и половина. През другото време детето си е в къщи, защото ако майката стои в къщи няма субсидия за занималня(детска градина), тоест детето ако е в киндергардън се заплаща цялата сума за детска градина, която варира от $800-$1000 на месец
Кандидастването за държ. училище е по район. Ако родителите искат детето да е в др. училище трябва да го карат с кола и е на принципа, първо децата в района и след това, ако има места от др. райони. Някои държавни като арт имат интервю с детето преди да го приемат!

[b]Чартърни училища[/b] за автобус е около $700-750 на година, а за киндергарден е $350 на година. Имат и училищни такси в размер на $110- $250 на година. Отделно се плаща и такса за пазене на децата за обяд(не мога да намеря в сайта колко $$$) и отделно униформи! При чартърите има чакаща листа. Има чартъри със и без униформа. Тука не важи правилото за това кой къде живее. Автобус си има до всички квартали. За киндегардън има в някои чакаща листа, в други е на принципа на кой по-бързо ще запише детето. От 1-ви клас нагоре си има изпит за влизане в такова училище.

Частните училища(имаме и френски, англ и като католически) варират от $5000 до $18 000/година. Там отделно се плаща за транспорт и другите екстри, като униформи. Частните училища имат и столове, където децата имат богато меню на избор-от вегетарианско до месояд. с много плодове и зеленчуци. Имат и политика всяко дете на имат лаптоп(който се заплаща отделно). Има някаква субсидия-за хора с по-ниски доходи. (около 50% от обучението се поема от държавата, ако родителите са с по-ниски доходи, но се канд. за тази програма).

Държавните католическите училища(има и френски и англ) имат като че ли най-ниските такси от всичките по-горе изброени. Значи  за транспорт е $195 на година, а за училищни материали около $10-$20 на година. За човек, който ги пази на обяд-$8/ месец(тоест $80 на година). Някои имат и фул дей киндергардън, което означава от 9 до 3 всеки ден и е безплатно!

Ще се радвам, ако и др. мами се вкл. с техните провинции и цени. Бях чула преди, че частните френски училища в Монтреал са субсидирани от държавата и могат да ти приспаднат парите с данъците. Чух, че едно частно френски училище в Монтреал е около $3000 на година. А англ. в Монтреал излизали около $10 000/ година. И още нещо: Ако детето е учило 1 година в англ. провинция англ. училище, според законите на френската провинция, можело да се запише в държавно англ. училище в Монтреал newsm78 Поправете ме, ако инфото за Монтреал не ми е много точно


Ние ползваме тази класификация на училищата в Канада:
http://www.fraserinstitute.org/report-cards/school-performance/alberta.aspx

 Hug
Виж целия пост
# 201
Гери наистина разказваш цифри на принципа една жена каза .... до нас има три частни училища триезични са и трите и са по 12 000 (говоря за две в западната част на острова и едно извън острова), френски има и по 8 000 и по 3000 наистина не може да се вадят изводи по едно училище, за което ти си чула и някой ти е казал и информацията на този някой е от преди 5-10 години - като цяло 12 хиляди сякаш са най-високите цени в Монреал и околности, но не изключвам възможността да има и други по-високи цифри. Нека не обобщаваме .. още по-малко за провинции в които не живеем. И вече май не работи схемата с 1 година английско училище - май станаха на 3 годините.
Получастни предполагам са субсидирани частни училища - такива са само френските частни. От субсидирани училища не се приспадат данъци -  приспадат се само за предучилищна във всички частни и за храната в горните класове дори и в държавните. От частните нови училища (новопостроени) ако имаш фирма може да приспадаш един данък който се плаща и е от порядъка на 1000 долара на година - в субсидираните този данък мисля че го няма.

С две думи доста ти се разминава инфото за квебек в частност монреал. Поправена си  Wink

Щом кетъринга на държавните училища варира от 2 и нещо до 5 и нещо явно и другите цифри могат да варират двойно и отгоре.... тук всичко е индивидуално явно...
Виж целия пост
# 202
честито бебче на тета -бета ,да е жив и здрав малкия Кристиян!



По въпроса  за у-щата и на мен ми се виждат високи таксите на Тиса .При нас се плаща еднократна сума от 85$,отделно има списък с пособия ,за които е споменала мама Вени,а таксата за сървиса на обед е 170 или 175$,която се приспада от данъците(аз не знаех и бях много учудена като получих бележката от у-щето) .За автобус не съм плащала нищо.
Виж целия пост
# 203
Замислям се дали има разлика при държавните училища между отделните комисион сколер  newsm78
Виж целия пост
# 204
Май има разлика между отделните комисион сколери Thinkingи то не само в таксите.
Виж целия пост
# 205
Jennie,  лоша работа с кърлежите..ние като живеехме в Едмонтон, в стар дървен блок имахме проблеме с буболечки. Бяха плъзнали навсякъде-дори и в матраците(и ги изхвърлихме) и по краката си имахме малки червени точици. Идваха да ни опаразитяват целия блок..но така е със старите дървени блокове. Иначе тука в Калгари си имаме ята от комари..и са едни големи и ако не се напръскаме ставаме за секунди на пъпки. В Едмонтон поне нямаше комари.

Вчера бяхме със сина ми на нашия плаж с езерото и отиваме до женската тоалетна и познайте какво виждам-страхотна мръсотия: тоалет. хартии по земята, мирише, а вътре в самите тоалетни малки момиченце на 4-6 годинки се обличат до клекалата, а хавлииите, дрехите  им по земята, а около самите тоалетни имаше напишкано. Най-интересното беше, че всички бяха босички и майките им стояха пред тоалетните и видимо, не им пукаше..ето на това ако се казва канадска култура hahaha И дори синът ми отказа да влезе вътре-и каза, че ще се стиска до в къщи, а е само на 5 годинки и ме попита защо си влачат дрехите по мръсната земя..е, какво да му кажа Rolling Eyes
Виж целия пост
# 206
По въпроса за частните училища; обикновено таксата включва обучението и материалите за работа в клас. Освен това обикновено има униформа (допълнително) , много често престоя преди и след училище се заплаща (имат кръжоци, частни уроци и т.н.); всички излети, разходки до музеи, концерти и т.н. се заплащат допълнително. В крайна сметка тези предварително обявени примерно $12, 000 стават доста (ама наистина доста) повече. Нищо не се връща с данъците, освен aftercare  и спорта.

В Квебек бих препоръчала още и музея на пчелите (по пътя към Св. Ана) - интересен е за деца (за 3.5 годишното).  Има и аквариум (не бяхме впечатлени). Наблизо има хубав воден парк.
Виж целия пост
# 207
В Квебек бих препоръчала още и музея на пчелите (по пътя към Св. Ана)

Би ли го написала на английски или френски, или ако имаш сайта му.  Praynig
Виж целия пост
# 208
Мисля, че става въпрос за този:

http://www2.ville.montreal.qc.ca/insectarium/

мамамия, мисля, че този сайт ще ти бъде полезен:

http://ville.montreal.qc.ca/portal/page?_pageid=5517,27301639&am … mp;_schema=PORTAL

A тук можеш да погледаш малко видео от Монтреал и също полезен сайт за интересни неща в Монтреал:

http://www.tourisme-montreal.org/MontrealTV
Виж целия пост
# 209
http://www.musee-abeille.com/en/index.php
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия