(Био) зеленчукова градина 10

  • 99 426
  • 756
# 465
Дания, заповядай във Варна, пълно е с албиции. Някои са по-интензивно розови, някои

Благодаря за поканата, то както вървят нещата в семеен аспект /мъжа ми работи предимно там/, нищо  чудно, след време да се преселим трайно във Варна.

Иначе се влюбих в Албицията, понеже мои близки отглеждаха такава в Асеновград. Комшиите, които имат огромно дърво /над 10 м./, им бяха дали издънка/фиданка около 1.5 м. и за 4-5 години стана сериозно дърво. Аромата е вълшебен рано сутрин и привечер, но там има вечерник. От семка не знам колко ще трябва да се чака...
Виж целия пост
# 466
Дания, заповядай във Варна, пълно е с албиции. Някои са по-интензивно розови, някои

Благодаря за поканата, то както вървят нещата в семеен аспект /мъжа ми работи предимно там/, нищо  чудно, след време да се преселим трайно във Варна...
 

С Манжелка имаме приказка по време на отпуската (някъде август) да се видим на кафе, та ще е хубаво и ти да си с нас.
Виж целия пост
# 467
Албицията е много ценена от пчеларите в райони, в които няма непрекъснато паша за пчелите - както сега при нас в сушата - липите прецъфтяха и им е останала една гръцка коприва, магарешки тръни, бучиниш, и ряпата ми за семе.
Та пчеларите ги садят такива дървета, а също и китайски мехурник. Другото име на албицията е копринено дърво http://donboneti.mylivepage.ru/wiki/317/107_%D0%90%D0%9B%D0%91%D … D1%80%D0%B2%D0%BE
Виж целия пост
# 468
Вълк, за медоноси през август сложи и лагерстремията (индийски люляк). Но даже при леко засенчване спира да цъфти, иначе цъфти та се къса. Имам и сирийски хибискус, но за него се лакомят само едни големи бръмбари, които по цял ден далдисват в цветовете. Ама най-много пчели имам през цялата есен по едни лилави многогодишни есенни астри, които се опитват да превземат всяка педя земя. Купища коренища хвърлям всяка година и до м. май те вече са си възстановили територията. Обаче е толкова красиво и пълно с живот в слънчев есенен ден.
Виж целия пост
# 469
Дания, заповядай във Варна, пълно е с албиции. Някои са по-интензивно розови, някои

Благодаря за поканата, то както вървят нещата в семеен аспект /мъжа ми работи предимно там/, нищо  чудно, след време да се преселим трайно във Варна...
 


С Манжелка имаме приказка по време на отпуската (някъде август) да се видим на кафе, та ще е хубаво и ти да си с нас.
Айде и аз към групата за кафе - тъкмо август ще съм си във Варна
Виж целия пост
# 470
Много ми е интересно как действат при различните цветове. В невена пчелите кацат като хеликоптер на площадка, правят едно кръгче плътно до листата, като сякаш нарочно си тътрят краката, и отлитат. А баклата е от устоцветни, на нейния цвят кацат на долната половина на цвета, държат се със всичките крачета, с чело натискат горната част на цвета, да се поотвори още малко, и си пъхат главата вътре. Направо прилича на изнасилване.
Цветчетата на мъртвата коприва също са устоцветни, но по-плитки от тия на баклата, и не се налага да си пъхат главите вътре, а само хоботчето, идват им идеални по мярка и работят бързо.
Виж целия пост
# 471
Опунции. Снимката е от тази неделя. Уикито на английски (http://en.wikipedia.org/wiki/Opuntia_ficus-indica) обяснява пространно за кулинарните достойнства не само на плодовете, а и на листата, които преди да се втвърдят бодличките могат да се режат на ивички и да се пържат с яйца, имали вкус на зелен боб.

От това става и чудна салата, нарязано на ивици, кориандър, домат, халапино ( лщта мексиканска чушка). Страхотно е за топлите летни нощи.
Така го продават и тук - или цели или нарязани на ивици. Купувала съм и плодовете му, но определено листата са мн по-добри - поне за мен.
Виж целия пост
# 472
А аз се учудвам , че на Любознателна, на юг албицията е измръзнала. Миналата година бях по северното черномоорие. Там това дръвче е на почит, В Кранево няма двор без него. Много е касиво.
Виж целия пост
# 473
Здравейте!
Вече започвам да се отчайвам. Джанката ми е цялата с белокрилка,  чак листата мазнят. Едната праскова и тя се зарази. Имат и загнили плодове. Не мога да се преборя и с картофената мана па доматите. Тези на открито има цели увехнали корени. Даже не искам да снимам.
Някой гледал ли е броколи? Аз очаквам да връзва букетчета, а те започнаха да цъфтят в жълти цветове.
Ряпата вече ми изникна.
amica1, не знам да пробвам ли рецептата с мляко и йод от сайта, който даде manandy, защото моите вече ще зреят. newsm78

Виж целия пост
# 474
При мен албицията е на повече от 10 години .Расте като храст.Красива е ,но не цъфти и не знам защо.
Опунцията си се чуства чудесно в балкана и не мръзне ,но също не съм я виждала да цъфти.
Аз пръсках с мляко и вода за мана;със сода ,зехтин и сапун  .Вече няколко пъти пръсках и съм доволна.Сега научих средство против колорадски бръмбари - посипва се с чубрица растението и те падат от патладжана  като дрогирани и се събират ръчно от земята .Много било ефикасно ,но не съм опитвала. Купих си "Умната оранжерия" на Курдюмов и Малишевски и тази вечер ще я чета.
Виж целия пост
# 475
amica1, не знам да пробвам ли рецептата с мляко и йод от сайта, който даде manandy, защото моите вече ще зреят. newsm78
Разбира се, нищо не пречи да пробваш, повечето неща, които се използват против картофена мана от сайтовете, които даде Мананди се намират или в хладилника, или в аптечката, само бордолезовият разтвор е по-тежка артилерия. Силно поразените доматени растения обаче ги отскубнах, годните плодове ги прибрах в хладилника, окърших и много листа от околните. После всичко поразено го завих във вестници, сложих го в чувал и го оставих 1 седмица на слънце. Някъде прочетох, че така заразата загивала. 2 седмици след това боднах по 1 колтук на същите места, сега да видим дали ще се хванат.
А, не залагай само на едно средство. Това е принцип. Също като при крадците. Познавам един човек, който имаше 9 хитринки срещу крадци. Големите наглеци не можеш да откажеш, каквото и да правиш, но повечето се отказват, като пробват веднъж-дваж и не случат.
P.S. Добавям снимка на мястото, където бяха моите болни домати - трите празни колеца са техни. Снимката е от тази събота.
http://www.prikachi.com/images.php?images/800/3562800U.jpg
Вижда се, че картофена мана в района няма. Щирът по пътеката за щирник също се вижда. Плевелите в района също си стоят и са предпочитани от въшки и скакалци, които обаче вече не ми "барат" растенията. Виждаш ли в дъното едно столче и до него бутилка. Тя е с разтвор на калиев перманганат за дезинфекциране (убийствено патладжанен на цвят) и е изрязана така, че да мога да потапям в него ножицата, за да не разнасям болести навсякъде. Бялата спретната къщурка е на съседа. Да, и капковото се вижда, варелът се синее горе вляво, но както казах на Куркума на някакъв период поливам и гравитачно, според нуждата.

Мисля, че от вчера мъжът ми окончателно се "зафени" по биото. Отрязахме си първата краставица "Гергана". Аз също бях изненадана от различния вкус.

А тук ще ви покажа едно "предчувствие за стих".
http://www.prikachi.com/images.php?images/897/3562897R.jpg
http://www.prikachi.com/images.php?images/896/3562896i.jpg
По пирамидката по средата вървят високи жълти черита, а в основата съм посадила ниски червени черита. Чакам с нетърпение да зазреят.


Джанката ми е цялата с белокрилка,  чак листата мазнят. Едната праскова и тя се зарази. Имат и загнили плодове.  
Сигурна ли си, че е белокрилка? Щом "мазнят" дали не са въшки? А загнилите плодове вероятно са от късното кафяво гниене.
Виж целия пост
# 476
amica1, това е рецепта за корейска лютива кисела ряпа. Наричат я Кактуги.
http://www.cdkitchen.com/recipes/recs/79/Kaktugi_Kimchi55008.shtml
Има и подобно кесело зеле - Kimchi. Ето тук и една рецепта за него: http://www.maangchi.com/recipe/kimchi-kaktugi
Това са основни ястия в тяхната кухня. Ядат се при всяко ядене. Целогодишно.
Ако успееш да ги направиш те правят почетен гражданин на Корея  Laughing.

Предупреждение: Люти са и миришат доста. Нещо като нашето зеле след Март, че и отгоре.
На мен ми трябваха 4-5 години на им свикна.

Е, това е представата ми за градинка ако някой ден имам своя  newsm10. Но с повдигнати стационарни лехи и много мулч. На кратко - продуктова гора на 3-4 нива, за тези които са запознати с понятието.
Виж целия пост
# 477
Голямо е изобилието тази година  Mr. Green.Дано успеем да запазим докрай продукцията.
Вече едва насмогваме-зелен боб,корнишони,малини,джанки.До края на седмицата ще правим първото бране за консерви на люти чушлета.Тиквичките отиват предимно за овцете.На доматите и чушките все още им насмогваме в салати  Mr. Green.Лука и чесъна са извадени и сплетени.Предстои голямото вадене на картофи.Къпините са на старта.Прасковите също.И летните круши.
Най-обичам градината си от сега до края на октомври-от нея струи изобилие,цветове,миризми,живот.Влизаш,дръпваш от това,онова и вечерята сама се е измислила  Laughing
Ана,почисти си пощата,моля  Hug
Виж целия пост
# 478
А аз се учудвам , че на Любознателна, на юг албицията е измръзнала. Миналата година бях по северното черномоорие. Там това дръвче е на почит, В Кранево няма двор без него. Много е касиво.

и при нас е пълно с албиции, а сме доста на север  Thinking
сега се сещам, че тази пролет някой писа, че албицията му май е измръзнала. а тя просто много по-късно развива листенца  Hug
Виж целия пост
# 479
Здравейте и от мен.
Моята опунция расте и зимува над 800 м., а в момента и цъфти:
 http://new1.snimka.bg/flowers/cvetya.591446.24229445
не знаех, че се и яде Simple Smile

Грахчето ми:
http://new1.snimka.bg/flowers/zelenchuci.598190.24229524
но се оказа, че има доста червиви
http://new1.snimka.bg/flowers/zelenchuci.598190.24229527.big
Съседка сади Чудото на Калведон, едър, рано стана, много е доволна, догодина ще опитам и аз.

amica, докато цъфтят доматите могат ли да се пръскат със содения разтвор, няма ли да причини нещо на цвета?
Тепърва връзват моите домати, предстои ни море след десетина дни, много искам да оцелеят.

ПП.  През седмица си колтуча, правя си разтвор от колтуци и пръскам наред. Simple Smile

Засега се радвам на реколтата ви, дано скоро споделя и аз някой домат! Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия