Епосът "Песен за огън и лед" на Джордж Р.Р. Мартин

  • 57 541
  • 737
# 630
Както и да го въртим все стигаме дотам, че вероятно Джон е син на Лиана и Регар.  ooooh!
Виж целия пост
# 631
Както и да го въртим все стигаме дотам, че вероятно Джон е син на Лиана и Регар.  ooooh!
Е, стига де....макар, че е вероятно май...или пък не? newsm78
Виж целия пост
# 632
За мен Джон определено е една от главите на Дракона..
Виж целия пост
# 633
И аз мисля, че Джон  ще се свърже с дракон по някакъв начин...
Виж целия пост
# 634
Както и да го въртим все стигаме дотам, че вероятно Джон е син на Лиана и Регар.  ooooh!
Е, стига де....макар, че е вероятно май...или пък не? newsm78

Ако не е техен син, чии син може да е? Един от родителите му със сигурност е Старк. Wink
Виж целия пост
# 635
Санса и Зимен хребет? или тя ще остане на юг според вас?
Виж целия пост
# 636
Както и да го въртим все стигаме дотам, че вероятно Джон е син на Лиана и Регар.  ooooh!
и аз съм на това мнение, а още не съм чела 5-тата книга  Peace
Виж целия пост
# 637
Внимание, дълъг пост инкаминг:

Последната воля на Роб беше Джон да го наследи като Старк. Това по време, когато се смяташе, че именно Роб е последният такъв, ако не се брои Санса, омъжена за Ланистър. Понеже не можеха да си позволят Северът по законно основание да премине в ръцете на враговете им, Роб се подсигури по единствения логичен начин. Драмите на майка му по този въпрос допълнително я бетонираха като най-омразния ми и антипатичен герой от цялата серия.

Сега по въпрос за произхода на Джон. Не вярвам, че е син на Лиана и Регар. Заради същата причина, поради която децата на Церсей не са на Робърт. Какво знаем за таргариените? Всеки от тях, без изключение, има лилави очи и бяла коса. То така и се разпознават. До един, независимо с кого се мешеха. Последният пример е изникналият като дявол от кутийка Егон n-найсти, истинският син на Регар от Елия Дорн. Дори Денерис видя сина си от монгола в едно видение - имаше тъмна кожа на монгол, тъй де, дотрак, но все така си беше лилавоок и белокос.

Ето и какво мисля за Джон. Какво знаем за Нед - абсолютно верен на семейството си, на честта си... и на Робърт - във възходящ ред. Точно преди войната с таргариените Нед е втори син, неангажиран и с пълна свобода да прави каквото иска, с блестящо бъдеще пред себе си. Единственото петно, което се появява върху мантията му на чест до края на живота му, е самият Джон - синът копеле, чиято майка е 1) някаква перачка ли беше, рибарка ли; 2) Ашара Дейн, благородничка и сестра на Артър Дейн, един от най-бляскавите и честни рицари на кралството и кумир на Нед.
Мартин ни каза, че Едард и Ашара се срещат точно преди войната, май на някакъв турнир. И двамата свободни, и двамата млади. Съвсем малко след това (може би на същия турнир Регар връчваше букета на Лиана, забравих) Регар отвлича сестра му, брат му отива да търси справедливост и става това, което всички знаем.
Нед се оказва въвлечен в неочаквана война. Честта на семейството му е засегната, брат и баща - убити, Робърт - повел армии в отмъщение. Изходът е един - събира знамената и се отправя на юг. Това и знаем, че е направил. Като преди това е задължен да се ожени за Катлин Тъли, момичето на убития му брат.
Знаем още и че в началото двамата хич не са се обичали. Всичко е било въпрос на дълг и далеч по-късно, покрай раждането на децата им и с годините се привързват един към друг.

През това време войната отдавна е спечелена, Нед е отишъл за сестра си, убил е защитаващия я по волята на Регар Артър Дейн и се е прибрал с 'копелето си' Джон у дома, при Кат и новородения Роб. А Ашара Дейн се самоубива, хвърляйки се от замъка си.

Категорично мисля, че първата и истинска любов на Едард е именно Ашара. Влюбва се в нея и... буквално дни по-късно дългът го задължава да поведе войските и да се ожени за Кат. Знаем, че Джон и Роб са родени в една година. На мнение съм, че Джон е именно син на Нед от истинската му любов и е със съвсем малко по-голям от Роб, сигурно само месец-два. Първородният син на Нед, законният наследник на Зимен хребет и Северът, семейството, което Нед е искал да има. А Ашара, чувайки, че любовта й се е оженил за друга и че на всичкото отгоре е убил брат й, се прекършва и самоубива. Нед погребва сестра си и загиналите там рицари и на връщане минава през замъка на Дейн, за да прибере сина си, където узнава за кончината на онази, която обича.

И се прибира у дома, където го чака Кат, съпругата, към която има само дълг - момичето, която е трябвало да се омъжи за брат му. С новороден син - Роб, за който не е знаел до момента.

През цялото време винаги, когато в главите на Нед ставаше дума за Джон, той винаги се свиваше и беше гузен. Не мисля, че подобна тежка вина е породена от простото 'не мога да му кажа кои са родителите му'. Напротив - поради честта си Едард Старк се е оказал задължен да низвергне първородния си син, да го ограби от всичко, което му се е полагало по право, от всички права и наследства, да го нарече незаконен, да унищожи семейството му, като стане косвена причина за смъртта на майка му и убие чичо му. И за капак - да го отгледа не само като копеле, но и като копеле, живеещо под погледа на жена, която ще го мрази от дъното на сърцето си (без никаква реална причина). И че през цялото време не му е казал коя е майка му, понеже не иска Джон да разбере, че тя е мъртва - и още повече, мъртва заради баща му. Нед цени честта и тя го зове да поправи неправдата спрямо сина му и едновременно с това го обрича на доживотен конфликт поради знанието, че не е възможно.

Подозирам още, че именно и затова са всички закачки на писателя с Джон - Джон Сняг като момче, мечтаещо как баща му му връчва семейния меч и го прави наследник на Зимен хребет, Джон Сняг като момче, мечтаещо как го обявяват за Джон Старк. Джон Сняг, провъзгласен за Старк и наследник на севера от брат си Роб с документ, изгубен навеки заедно и с написалия го, и със свидетелите на подписването му, всички избити от Фрей. Джон Сняг, изкушаван многократно да бъде провъзгласен за Старк и владетел на севера от Станис и отказал поради честта си и с мисълта, че и баща му би направил същото.

И си мисля - каква ирония само, ако след всичко това Джон наистина си е първородния син на Едард и законния наследник на всичко, за което мечтае през цялата серия.

Джон е просто прекалено Старк, за да бъде Таргариен. Та той дори е и единственият освен Аря, който наистина има чертите на Старк. Всички останали са типични Тълита.

А относно обещанието на Едард към Лиана - той постоянно има кошмари по този повод и подозирам, че причината не е само в 'да, Лиана, обещавам ти - ще го отгледам като собствен син, ще бъде нахранен и в безопасност и нищо лошо няма да му се случи, няма да им позволя да узнаят кой е'. Тежко, но не ми се струва като достатъчна причина човек да страда от кошмари до края на живота си заради подобно обещание. Съдбата на Лиана е обвързана пряко с тази на Регар и предполагам, че ще разберем повече за смъртта й и обещанието, когато и ни се каже повече за самия Регар, причината за вечното му безпокойствие и тъга, мотивите да се обърне към Лиана и т.н.
Виж целия пост
# 638
Много интересно мнение  Hug
Но все пак - независимо кога е роден Джон - преди или след Роб и коя е майка му - той пак е копеле, защото не е роден в законен брак  Peace
Виж целия пост
# 639
Koronis, много ми хареса    bouquet
Виж целия пост
# 640
Така е, но ето ти и конфликтът на Едард - първият му син, роден от жена, която обича и за която (сигурно) е искал да се жени - но бум война и заради дълга към семейство и Робърт е принуден да се ожени за друга и има син и от нея. За човек с неговите разбирания подобно нещо определено би било ужасно и ще го измъчва всеки ден.
Виж целия пост
# 641
Много добър пост. Peace Ще ми се и аз да мога да бъда толкова обстоятелствена.
Има няколко факта, които обаче противоречат на тази теория.
1. Според Баристан, Ашара е родила дъщеря.
2. Минават повече от 2-3 месеца от срещата на Ашара и Нед на турнира. Със сигурност ако бебетата имаха по-голяма разлика, Катлин щеше да знае и да не се притесни толкова.
3. На срещата между Ашара и Нед на турнира, Нед е болезнено срамежлив и дори танцува с Ашара, едва след като брат му е говорил с нея.
4. Таргариените имат толкова типични черти, не защото гените им са толкова силни, а защото се женят само за роднини.
5. Защо Ашара не се самоубива след сватбата на Нед, а след смъртта на брат си? (ако изобщо се е самоубила Crazy)
6. Нед крие произхода на Джон дори и от Робърт, едва ли е за да запази честта на Ашара, за нея всички знаят , че е родила дете.
7. От какво умира Лиана? Мартин използва "кърваво легло", когато има раждане.
8.

Ще допълвам ако се сетя, че трябва да изпратя децата на училище.  Laughing Blush


П.П.

През цялото време винаги, когато в главите на Нед ставаше дума за Джон, той винаги се свиваше и беше гузен. Не мисля, че подобна тежка вина е породена от простото 'не мога да му кажа кои са родителите му'. Напротив - поради честта си Едард Старк се е оказал задължен да низвергне първородния си син, да го ограби от всичко, което му се е полагало по право, от всички права и наследства, да го нарече незаконен, да унищожи семейството му, като стане косвена причина за смъртта на майка му и убие чичо му. И за капак - да го отгледа не само като копеле, но и като копеле, живеещо под погледа на жена, която ще го мрази от дъното на сърцето си (без никаква реална причина). И че през цялото време не му е казал коя е майка му, понеже не иска Джон да разбере, че тя е мъртва - и още повече, мъртва заради баща му. Нед цени честта и тя го зове да поправи неправдата спрямо сина му и едновременно с това го обрича на доживотен конфликт поради знанието, че не е възможно. Точно с взимането му в Зимен хребет го обрича на нещастен живот. Можеше да го прати при Робърт да бъде нечий оръженосец, защо не и рицар.  Но, не трябва да го крие от чуждите очи, за да не се задават неудобни въпроси. Предпочита да го прати на Вала с което да го лиши от възможността да има семейство и деца.Това защо не му е казал коя е майка му, за да му спести че е мъртва е лишено от всякаква логика. Защо изобщо Дейн са му поверили бебето, ако то е на Ашара?


И си мисля - каква ирония само, ако след всичко това Джон наистина си е първородния син на Едард и законния наследник на всичко, за което мечтае през цялата серия. - Нед много добре знае статута на копелетата, Джон не може да бъде негов наследник.
Виж целия пост
# 642
Детето на Ашара не е ли възможно да е от Брандън?


ps
Всеки от тях, без изключение, има лилави очи и бяла коса. То така и се разпознават. До един, независимо с кого се мешеха. Последният пример е изникналият като дявол от кутийка Егон n-найсти, истинският син на Регар от Елия Дорн. Дори Денерис видя сина си от монгола в едно видение - имаше тъмна кожа на монгол, тъй де, дотрак, но все така си беше лилавоок и белокос.
Това ми е единственото съмнение.

4. Таргариените имат толкова типични черти, не защото гените им са толкова силни, а защото се женят само за роднини.

Генетика на Мартин му е доста мъглява, нагласява си доказателствата, както му изнася за фабулата...
Гените на Баратеон са по-силни от Ланистърските, но Таргариен бие всички Mr. Green

Според мен не е случайно и че Дух е бял, не е само заради Вала и Севера.

pps
Едард, може да е гузен във връзка с Джон, просто защото крие в дома си Таргариен, по-голямо предателство спрямо Краля му, здраве му кажи, не споделя нищо, дори и с жена си която му е доказано лоялна и му е родила 5 деца?!


ppps След като изгоря косата на Денерис, не почна ли да расте черна?
Виж целия пост
# 643
Детето на Ашара не е ли възможно да е от Брандън? - Това е и моето предположение.


ps
Всеки от тях, без изключение, има лилави очи и бяла коса. То така и се разпознават. До един, независимо с кого се мешеха. Последният пример е изникналият като дявол от кутийка Егон n-найсти, истинският син на Регар от Елия Дорн. Дори Денерис видя сина си от монгола в едно видение - имаше тъмна кожа на монгол, тъй де, дотрак, но все така си беше лилавоок и белокос.
Това ми е единственото съмнение.
Регар не беше ли също  тъмнокос?
4. Таргариените имат толкова типични черти, не защото гените им са толкова силни, а защото се женят само за роднини.

Генетика на Мартин му е доста мъглява, нагласява си доказателствата, както му изнася за фабулата...
Гените на Баратеон са по-силни от Ланистърските, но Таргариен бие всички Mr. Green

Според мен не е случайно и че Дух е бял, не е само заради Вала и Севера.

pps
Едард, може да е гузен във връзка с Джон, просто защото крие в дома си Таргариен, по-голямо предателство спрямо Краля му, здраве му кажи, не споделя нищо, дори и с жена си която му е доказано лоялна и му е родила 5 деца?! Едард се съмнявам да е гузен. Той изпълнява обещание дадено на жена минути преди смъртта ѝ. И то е да опази сина и тайната ѝ. Ако по някакъв начин се разбере, че Джон е потомък на Таргариен, това ще подпише моментално смъртната му присъда. Peace


ppps След като изгоря косата на Денерис, не почна ли да расте черна?
Виж целия пост
# 644
Регар не беше ли също  тъмнокос?
Не белокос е, но той е съвсем чистъкръвен от брак на брат и сестра.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия