кандидатстване и обучение в САЩ

  • 16 225
  • 47
# 15
Благодаря за изчерпателния отговор.
Виж целия пост
# 16
Много благодаря за темата и отговорите.Сега ще се върна да чета.
Интересно и чуждо за нас.Сега се сетих за един филм ,в който унитата се надпреварваха да канят един кандидат ,който едва скалъпи коефициент 2,5 ,но голям състезател по американски футбол.
Виж целия пост
# 17
Подкрепям, че при кандидатстването за университети в Европа и САЩ критериите са различни. Дори и есето се пише по различен начин. За това и тези форуми и консултантите по въпросите на кандидатстването са мн. полезни.
Например за Европа(както съм писала в преден пост) има значение специалността. За дадена специалност  напр. икономика оценката от дипломата може да не е достатъчна, но за друга (напр. изкуство) да е ок.
Виж целия пост
# 18
 smile3559
Виж целия пост
# 19
А какво означава IB диплома?  Embarassed В кои училища се придобива?
Виж целия пост
# 20
Ето информация за АйБи програмата
http://www.zlatarskischool.org/Texts/ZlatarskiSchoolIBGuide.pdf
http://www.eshsa.com/sredno-obrazovanie-v-chuzhbina/obrazovateln … redno-obrazovanie
Аз знам, че има в "Златарски", АК, ААУ в София. Може някой друг да допълни списъка.
Виж целия пост
# 21
Има и в АК-Аркус -Велико Търново.Ние там ще я взимаме ...евентуално newsm78
Бих искала да попитам ianajar дали таксите в унитата са фиксирани или варират според кандидата?Какви са ориентировъчно?
Друго ,което се чудя е дали Американските дипломи са признати в Европа или се държи приравнителен изпит?
Би ли могъл чужденец завършил щатски университет да се реализира в САЩ?След като завърши веднага ти посочват пътя на обратно?
От мой познат знам ,че в Германия например даже и да си завършил техен университет,никога не можеш да заемеш топ длъжност-например изп.дир.-това е запазено място за немци.Има ли такова отношение и в САЩ към чужденците?
Множко ми станаха питанките.Предварително благодаря.
Виж целия пост
# 22
Дипломата IB върши работа при кандидатстване само в САЩ или и в Европа?

Интересно ми е защо тази диплома в АК се заплаща допълнително? Не е ли въпрос на избор на детето в 11 и 12 клас да избере дали да се подготвя за такава диплома или не? И това не е ли част от таксата за АК? Ако някой знае сумата, която се плаща допълнително за тази диплома в АК, моля да сподели.

Благодаря предварително!
Следя темата с интерес. Благодаря за полезната информация!
Виж целия пост
# 23
И на другите места за АЙБи дипломата се плаща допълнително.
Виж целия пост
# 24
Бих искала да попитам ianajar дали таксите в унитата са фиксирани или варират според кандидата?Какви са ориентировъчно?
Друго ,което се чудя е дали Американските дипломи са признати в Европа или се държи приравнителен изпит?
Би ли могъл чужденец завършил щатски университет да се реализира в САЩ?След като завърши веднага ти посочват пътя на обратно?

Таксите в университетите са фиксирани - всеки уни определя колко ще струва един кредит там, а за всяка специалност се изисква определен брой кредити. Почти навсякъде, обаче, има някаква система за финансова помощ - понякога пълни стипендии (не често, но се случва), понякога частични такива, както и възможности за студентски труд и така нататък. Така обучението всъщност на всеки му струва различно. Преди да бъде приет кандидатът е трудно да се каже каква стипендия ще получи.

Цената на обучението зависи от ранга и престижа на университета обикновено, както и от типа му - частните са по-скъпи от щатските (местният вариант на "държавни"), но често са и по-престижни. Скъпите университети могат да стигнат до 40-45 хиляди долара учебни такси за една година. В моя университет (един от най-скъпите, макар и не от чак най-престижните), в момента четиригодишното обучение на един бакалавър струва точно 200 000 долара, като тази сума включва обучение, общежитие, стол, учебници и здравна застраховка. В много университети (например в Харвард, Чикаго, Принстън и други) през последните години се заделят много големи суми за стипендии на студенти от семейства с ниски и средни доходи. Например в Харвард в момента студентите, чиито семейства имат до 60 000 долара годишен доход (това се смята за среден доход тук в САЩ, не за нисък) не плащат абсолютно нищо за обучението си. В други университети обаче финансовата помощ е ограничена, въпреки много високите цени. Малко е парадоксално, но се получава така, че ако те приемат в университет от Бръшлянената лига, най-престижната, но и най-скъпата група, имаш много добри шансове образованието да ти излезе напълно безплатно, дори да не си супер-звезда.

Доколкото ми е известно, американските дипломи се признават в Европа. Не съм чувала за ограничения.

Чуждестранен студент, завършил американски университет, има право да остане да работи в страната 12 месеца след датата на завършването, без да е необходимо да подновява виза. Почти всички си намират работа преди завършването и съответно остават да работят една година, с надеждата за това време да получат предложение за по-продължителен договор. При кризата в момента, това не се получава при всички, за съжаление.

Предразсъдъци има навсякъде, Щатите не са изключение, но не бих казала, че тук е невъзможно чужденец да стигне много високи постове. Стига да има необходимите качества, включително личностни (да може да се претопи в съответната група, към която иска да принадлежи, за да изглежда като достатъчно "свой човек"). Ако е завършил тук, това вече е сериозен плюс, но и с чужди дипломи не е изключено да стигне човек определени върхове. Изключение правят само някои държавни постове, по очевидни причини. В частния бизнес "запазени" места няма.
Виж целия пост
# 25
mersi за инфото.
Виж целия пост
# 26
Имам впечатления относно кандидатстването в САЩ. Смятам, че и с обикновена езикова гимназия е напълно постижимо да те приемат в Ivy League с пълно финансиране.

Повечето български кандидати се справят със стандартните изпитите от рода на SAT и TOEFL чудесно. Проблеми срещат в подготовката на документи и спазване на сроковете.

Както каза и ianajar, резултатите от изпитите са само един компонент и дори не най-важният. За някои университети това е летва, под която като цяло нямат много студенти, но правят изключения. Много ценени са всякакви награди и международни отличия, както и български такива. Извънкласни занимания, особено насочени към социална дейност и благотворителност. Добри препоръки, които трябва да са "хитро" подбрани т.е. за академичните постижения, лидерските качества и софт уменията на детето. Според мен, летните стажове в горните класове също правят добро впечатление. Въобще изграждане на цялостно портфолио.

Отделно есето, с което се кандидатства, е много важно, повечето ученици сякаш срещат затруднения как хем да се "продадат", хем да са креативни, така че трябва да се отдели внимание - в нета има много примери. По-добрите университети имат и събеседвания по телефона обикновено.

Най-важното е да се събере достатъчно информация и то рано. В САЩ има много университети и колежи, варианти за финансиране, стипендии и т.н. Университетите са известни и силни в дадена област, имат си профил и търсят подходящия за тях тип хора, което за мен е много правилно.
Важно е да се подберат правилно университетите и според ранга си - т.е. няколко по-силни, няколко малко по-слаби и т.н. Физически, според мен, не е възможно да се кандидатства на много места (над 10-15), защото има разлики в изискванията, сроковете, таксите за кандидатстване.

Крайните срокове са през късната есен-зима. Моят опит е, че трябва да се подават документите много в аванс, защото на някои места това оказва голямо влияние за финансовата помощ. Трябва да се чете внимателно по сайтовете и процесът да почне някъде в началото на 11 клас - за взимане на изпити, за подготвяне на документи и за четене.

Има вариант и за трансфериране на кредити от колеж в университет. Това е по-непопулярно в България, защото повечето ученици ги приемат със стипендия директно, но все пак за останалите е възможно да се учи определен брой кредити в по-евтините (и по-непрестижни) community college-и и после да се кандидатства за завършване в по-добър, основно щатски май, университет.
Виж целия пост
# 27
Чак сега имах възможността да прочета отговорите ,тъй като отсъствах.Много благодаря на Ianajar и ks choice за отговорите и инфото.  bouquet
Виж целия пост
# 28
Някой има ли информация за специалността компютърно инжинерство в САЩ.
Кои са водещите университети в тази специалност ,такси и възможност за прием.
Виж целия пост
# 29
ianajar, може ли да дадеш някаква информация относно кандидатстването в Канада?
Изосквания за успех, социални дейности, допълнително положени изпити, такси, отпускане на финансова помощ, цени на общежития. Евентуално сайт с тази информация и впечатления на студенти.
Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия