Глоба ако оставите детето си само

  • 8 703
  • 343
# 30
Защо се изключва възможността едно дете да се научи да бъде самостоятелно, дори и при наличието на възрастен у дома? Това че, аз съм у дома със седемгодишното го обрича на доживотен идиотизъм, а пуснатото само да пресича натоварен булевард, например, ще гарантира успехите му?
Виж целия пост
# 31
Джуди, донякъде си права...ама донякъде...имаше една тема преди, от типа - от кога децата сами...
та там масово се оставяха деца на по под 5, за да се отиде до магазин, разходка и кафе...ще ме прощаваш, но това не може да е защото няма места в градините...
Имах и позната, слагаше бебето да спи и излизаше цяла нощ по барове и свалки...

Така че не всичко е до нуждата, че трябва да се работи, пък няма кой да гледа детето, има и много, много случаи извън това.

иначе в крайна сметка както си намирал на кой да оставиш едно малко дете, така ще  намира човек къде да оставя и по-голямо в крайна сметка.
Виж целия пост
# 32
За 5-6 години поне има ДГ. Това вече го отразих. Да не въртим около същото.
Обаче държавата пак е длъжник, като в някои градове не е създала условия родителите спокойно да разчитат на места в тях.
Проблемът, реалният, става след това, в І-ІІ клас, за училища, които нямат организирано целодневно обучение или занималня за следобед.
Няма място за сравнение между намиране на места за големи и малки. По същата логика може да се твърди, че родителите следва да се задължат да правят това и до 12 годишна възраст на децата. Просто не върви. Когато държавата създава ангажименти, то тя следва да поеме грижата задължените да имат реалната възможност да ги спазят. У нас не е така. За жалост отново слагаме каруцата пред коня.
По чужбинско има целодневно обучение, има възможности за почасова работа, реални, не само по кодекс, има висок размер на социалните плащания, съответно- реална възможност с един работещ родител да се отглеждат децата от другия, който не работи.
И на мен ми се щат много работи, иначе.
Виж целия пост
# 33
има...ама и те имат ваканции...
Виж целия пост
# 34
Да се изкажа от първо лице и собствен опит. Синът ми завърши първи клас. Ваканцията му е сто дни. Принципно детето е сериозно и отговорно, но работния ми ден е 8 часа, на баща му - малко повече, и да остане сам в къщи, означава да е сам 10 часа. Това е страшно много време. Вероятността тихо и кротко да си чете книжка или да играе на компютър, през цялото време, просто не е реална. И двете дейности ще му отнемат максимум по един час. Значи, уплътнихме два часа. Остават осем. Освен това за цялото това време, ще огладнее поне 3 пъти - ще реже с нож, ще пуска печката... Не съм убедена, че може сам да си окаже първа помощ, ако се пореже, потече кръв и се стресне... Или ако се изгори на печката...
Освен това с мъжа ми все още не сме решили генералния въпрос - отключен или заключен да стои у дома? Ако е отключен, някой може лесно да влезе. А у дома има блиндирани каси с оръжие и какво ли още не. А ако е заключен и стане нещо, а той не може да излезе? Ако в паниката се счупи ключа в ключалката? На мен лично два пъти ми се е чупил ключ в ключалката отвътре, и съм изпадала в паника, а той е дете. Освен това живеем на осмия етаж. Гръмотевичните бури, които се случват напоследък, могат да изкарат извън нерви и възрастен - святка и тряска в полето, спира тока, на моменти имаш чувството, че блока се клати...

Нека съм свръхпротективен родител, а детето ми - непригодно за "живота", но да съм сигурна, че ще го заваря живо и здраво  Peace
Виж целия пост
# 35
Моето дете не е стояло само на тази възраст , защото си имаме баба .
Но долу , пред блока е слизала да играе от около 7 годишна .
 
За беля , да не дава Господ , но винаги може да стане .
Пукна си главата в мое присъствие , прибирайки я от градина .

В началното училище , от 2 клас децата можеха да пътуват сами , ако имат подписана декларация от родителя .
Аз не съм я пускала , но имаше деца , които си пътуваха , даже сменяха автобуси .

Децата , които учеха в районното училище си ходеха сами , повечето .
Виж целия пост
# 36
BirdsFlu, съгласна съм с всичко написано ... НО аз разбирам, че по закон искат да глобяват и за 10 мин ако си оставиш 7г. дете. А и да не забравяме, че България не е само София. Тук е неприемливо детето да стои вкъщи или да играе навън само, но на село?!
Съгласна съм с Judy. От друга страна как и каква глоба ще вземат от Айше като тя няма никакви пари? В затвора ли ще я вкарат? Децата ли ще и вземат? И то само защото ги оставила в Долно-нанагорно да играят сами на неасфалтираната, коларска улица дето през деня я мине една каруца я не мине.
Виж целия пост
# 37
Ех, това чужбинско, дето все всичко е цветя и рози там, а тук само кусури се търсят.
Къде по чужбинско има майчинство две години? Къде държавата се грижи да има места за всички в държавни детски заведения? Масата хора са принудени да изпращат децата си в частни детски градини, където таксите са по стотици евро. Да, взимат по-високи заплати и да, могат да си позволят повече неща, но тук имаме също доста добри условия, само че ми се струва, че каквито и условия да ни създаде държавата, пак ще мрънкаме и няма да сме доволни.

BirdsFlu, според мен разсъждаваш много правилно. На мен ми се е случвало мъжът ми да тръгне за работа и да ни заключи с малката, а пък аз си бях забравила ключа в офиса предния ден. Полудях.
Ако си спомняте, имаше такъв случай на деца, които са били оставени сами вкъщи заключени, станал е някакъв инцидент с бойлер ли беше, газова бутилка ли беше (не помня вече) и децата изгорели вътре, защото не могат да излязат. Просто е абсурдно.

Това за ходенето на кафе или до магазина аз също съм го чувала не веднъж, не опира въпросът до отговорност на държавата в случая.
Виж целия пост
# 38
Защо се изключва възможността едно дете да се научи да бъде самостоятелно, дори и при наличието на възрастен у дома?
Аз лично говоря за грижа за собствената безопасност, иначе самостоятелност е много широко понятие и за различните възрасти включва съвсем различни неща.
А според мен да се научи едно дете да се грижи за себе си, докато някой друг се грижи за него, е все едно да се научиш да караш колело, докато гледаш как друг го прави.
Много пъти казах, че за различните възрасти се очаква детето да може различни неща, защото на това се учиш постепенно, а не от раз. Нямам предвид на 7 да пресича натоварени булеварди или да стои само вкъщи по 10 часа. Но да отиде само до магазина и да остане вкъщи само поне час, не би трябвало да е престъпление.
Децата правят бели и на 14 и 15, че и нагоре. Особено тези, които на тази възраст за пръв път остават сами. Освен, като видим, че и на толкова не са "узрели" да са сами, да седим до тях, докато узреят  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 39
Елора, имам пример пред мен за дете, което никога не е оставало само у дома, но се грижи чудесно за себе си, защото възрастния у дома му го налага. Т.е. научило се е да кара колело.  Wink Сега е на почти 7, и знаеш ли, в неделя е готвило супа топчета, сподели изумената ми свекърва. Иначе храненето, елементарните сандвичи и пр. са негова грижа от доста отдавна, независимо дали родителите му с в хола или на работа.
Виж целия пост
# 40
BirdsFlu, съгласна съм с всичко написано ... НО аз разбирам, че по закон искат да глобяват и за 10 мин ако си оставиш 7г. дете. А и да не забравяме, че България не е само София. Тук е неприемливо детето да стои вкъщи или да играе навън само, но на село?!

Е нали е ясно как точно ще се осигури контролен ресурс, който да осъществява надзор над всяко седемгодишно  Twisted Evil
Аз не коментирам промяната в закона, защото тя е спорна по доста показатели.

Но съм ЗА повдигането на дебат по отношение контрола, сигурността и отговорността към децата. Защото както София не е България, така и бг-мамма не представлява всички майки. Ако страха да не бъде глобена с 1000 лева накара поне една безотговорна патка да ревизира малко поведението си, пак е нещо. Защото да си затваряме очите, че има самоотглеждащи се и неглижирани деца, също няма смисъл.
Виж целия пост
# 41
Дебатите са едно, законодателните решения, вече взети- друго.
Аз се питам не дали е нужна мярката, а как ще се осъществи и то у нас, при нашите условия.
Отглеждащите се сами деца са най- често децата баш на Айшето или на Анелия, дето е в Испания и тук някоя баба или леля й понаглежда децата. Ми да ги глобят, няма лошо. Ще си пишем плюсчета без реални ползи само.
Другите са на родителите, чиито общ доход я надхвърля 1000 лв., я не и имат по 20 дни платен годишен отпуск, дето я го ползват реално, я не. Питайте по счетоводните кантори, примерно, как и по колко си ползват.
Първо нека се реши къде ще стоят децата до 8 години с работещи родители, без да се налага те да висят по тъмно на опашки за градини и да се направи възможно да има занимални до края на работния ден за всички желаещи, а после да наказват.
Т.е. проблем си има, но не това е решението или поне не по този начин в тази поредност. Още повече, че поредност може и да няма, понеже не виждам да се работи по истинския проблем- място за всяко дете в градината и на занималня, за което родителите не могат да организират друг начин на отглеждане от възрастен.
За родителя обикновен е простено, но законодателят не може да излиза от крайно стеснените си и лични схващания и хоризонти, а следва да отчете етапът, на който се намира обществото и нуждите му, за да изпълни една законова мярка, ако има желанието да я спази. Законодателят следва да мисли и за Айшето, и за Анелия, както и за онези, с 20-те дни платен отпуск и заплата от по 400-500лв., а не само за майката и децата й, чиито татко взема над 2 хилки месечно или имат две баби- здрави и прави под ръка, с желание да гледат внучета.
Ни Айшето ще се замисли за глобата, ни Анелия. Онези, средностатистическите, със средностатистическите заплати и да се съдерат, няма що да сторят, освен шапката, куфарът- и айде в положението на Анелия. Пишете ме песимист, ако щете, но опитът ми досегашен натам ме води.
И досега се питам- имаме възможност за ограничаване и лишаване от род. права на родители, които поставят живота и здравето на децата си в опасност. Нека почнем от прилагането на тази мярка. Че тя от десетилетия си е налице. Да се уредят места за децата с работещи родители. Като пишем една нова глоба та какво- нещо ще се промени? Съмнявам се, ама доста.
Виж целия пост
# 42
Касита, да се научи да готви е нещо, което не само че спокойно може да стане И в присъствие на възрастен, а дори такъв е наложително да има.
Говоря за други умения. Точно затова изрично се разграничих от самостоятелността и самообслужването.
Виж целия пост
# 43
Касита, да се научи да готви е нещо, което не само че спокойно може да стане И в присъствие на възрастен, а дори такъв е наложително да има.
Говоря за други умения. Точно затова изрично се разграничих от самостоятелността и самообслужването.


Няма значение. Не ми се навлиза в повече подробности, за този случай само мога да кажа, че неволята учи, не възрастният.
Виж целия пост
# 44
Крайно време беше за подобна мярка. Подкрепям това решение - малко позакъсняло, но дано не е фатално късно.
Странна порода сме българите - искаме да получаваме от държавата всичко наготово и безплатно, но нищо да не даваме.
За деца до 8 години държавата е осигурила възможност те да посещават целодневно училище. Тоест- няма проблем с това кой ще гледа детето - в училище ще се грижат за него, при това - напълно безплатно.
През ваканциите също в училищата има възможност да се грижат за детето ви.
Е, какъв е до тук проблемът?
Отговорността на родителите често се прехвърля на държавата и училището. Печалният резултат - ако скоро сте влизали в едно училище по време на междучасие, в коридорите и класните стаи  цари хаос, грубост, вулгарност. Учителите не могат или не искат да се справят. Има и изключения, разбира се - при засилен контрол от учителите. Но колко училища могат да си разрешат да направят забележка на ученик и да рискуват той да се премести в друго училище?!
А знаете ли как протичат повечето часове в прогимназията, например? А в гимназиите? Къде е причината за арогантното поведение на голямата част от децата?
Всичко това е в резултат на самоотглеждането на децата - те придобиват улични умения за общуване. Всички деца, които не общуват по този начин, биват елиминирани от групата и тормозени от съучениците си.
Ако някой е бил в друга европейска държава, влизал е в училище, нека сподели впечатленията си.
Само ще вметна, че има една тема за Япония тук, в този форум, където наш преподавател, който е започнал работа там, споделя своите впечатления за начина на възпитание в семейството и училището. Всеки си знае мястото и всеки си стои там - няма фалшиво самочувствие от бицепси или пари, респектът е в резултат на други качества.
Но.. обществото не толерира подобни прояви, децата са под непрекъснат контрол дотогава, до когато съзреят достатъчно и придобият елементарни навици за интелигентно общуване. Всички са с униформи и не роптаят, защото така всеки е с равен старт.


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия