Професия "учител"

  • 475 481
  • 4 520
# 45
Аз говоря за този курс:
http://www.cet-vtu.com/site/bul/CK_uchitel.html
Не съм разпитвала за него, но ми звучи като да има практика, защото все пак изпита за успешно завършен курс е :"полагане на Практико-приложен държавен изпит (изнасяне на урок в училище)"
Виж целия пост
# 46
И аз ги гледах тези курсове за учителска правоспособност.
Някой може ли да ми каже със завършена социална педагогика и този курс ще имам ли право да преподавам в ДГ или училище?
Да.
Дори и да няма практика (а там има!), завършването на този курс ще ти даде тапия за учителска правоспособност. А както вече казах, при кандидатстване ти гледат дУкИментите и малко ги е грижа за знанията и уменията.

tanch,  не знам в коя вселена живееш, но идея си нямаш за реалността в бг училищата.
Виж целия пост
# 47
Ами провежда го ВТУ, би трябвало всичко да е изпипано, понеже ВТУ е един от най-старите университети с педагогически профили, демек един вид ветеран в тази област. Прочетох го, на мен ми звучи като да няма практика, а само практически изпит изнасяне на урок. Ама къде се изнася този урок- дали пред ученици и комисия или само пред комисия, това не ми стана ясно от инфото. Ако е пред ученици и не си им преподавала преди, а ги виждаш за първи път, може да стане много кофти. Историята помни много провалени изпити, защото класът не се кефи на учителя и саботира часа като говорят, хилят се или ти задават някакви въпроси, на които не можеш да отговориш. И всичко това влияе на оценката. Поинтересувай се, звънни в университета и ще ти обяснят всичко, или ако някоя мама е карала такъв курс във ВТУ да разкаже. Аз водех 6-ти клас 4 месеца и да ти кажа първите часове едва ги изкарах, понеже или не ми съдействаха и мълчаха като пукали, или си говореха и не ме отразяваха изобщо. А имах колежки в последните класове, те излизаха направо разревани от стаята.
Делфина, спокойно с изказванията, ако обичаш Peace Имам идеална представа какво се случва в БГ училищата, доста време поизкарах в училище. Да не говорим, че и майка ми е учителка и то с над 30 год. стаж и имам наблюдения и върху нейното училище.
Виж целия пост
# 48
Sinara, аз още от миналата година съм записала спец. Икономическа педагогика.
Сега края на септември са очните, а след това ще насрочат и датите за изпитите за 3ти семестър.

Виж целия пост
# 49
Делфина, благодаря  Hug

То добре ще ми даде право да преподавам, но какво точно - начално училище и ДГ, така ли?
Виж целия пост
# 50
По мое време можеше да се вземе втора специалност педагогика по специалността, кяото  изучаваш, например биология. Но с тази втора специалност не можеш да станеш учител по математика.
Виж целия пост
# 51
Делфина, благодаря  Hug

То добре ще ми даде право да преподавам, но какво точно - начално училище и ДГ, така ли?
Всичко.
Моите колеги - магистър-психолози караха този курс, за да имат право да преподават, а психология се учи чак в гимназията.
Всъщност, обади се и питай. Сега видях, че си със социална педагогика - дали изобщо ти трябва да го караш newsm78
Виж целия пост
# 52
Да, не мога да практикувам учителска професия само със социално педагогика.
По-скоро не ми е ясно какъв точно учител ще бъда, ако евентуално изкарам този курс.
Виж целия пост
# 53
Със социална педагогика не са ли педагогическите съветници?
Виж целия пост
# 54
Искате да ми кажете, че за учител в начален курс и ДГ може да бъде назначен човек, който няма съответното образование - Начална училищна педагогика, Предучилищна педагогика? Не вярвам, поне във Варна е невъзможно. Компромиси се правят само за учителите по езици, защото тотално липсват желаещи. Всъщност, да, като започнат да липсват и от другите специалност, ще се назначава кой да е.
Социална педагокига кои предмети дава право да се преподават?
Виж целия пост
# 55
 Crazy
В момента със завършена социална педагогика нямам право да преподавам нищо.
Имам право да работя като възпитател, психолог, пед. съветник, соц. работник.
Но съм изучавала доста подробно и предучилищна, и начална педагогика и си мислех, че ако мина този курс ще имам право да преподавам нещо, защото основата я имам.Правоспособността я нямам на документ. Имали сме и практики в училища, в ДГ..
Виж целия пост
# 56
Момичета и аз да се включа в темата.
Завършила съм Информационни технологии, но ми се иска да придобия учителска правоспособност към специалността ми, за да мога да преподавам в училище ИТ. За жалост, университета, в който съм завършила не предлага следдипломна квалификация - педагогика, и трябва да си търся такава в друг университет. Някоя от вас знае ли такъв в София, който ще ме приеме, при положение, че не съм завършила при тях? Говорим за преквалификация, която трае около 3 семестъра, не цял бакалавър педагогика. Благодаря на тези, които ще се отзоват! Simple Smile
Виж целия пост
# 57
В СУ ще да може. Отиваш и питаш на място.
Виж целия пост
# 58
Назначават хора, заети в туризма, които учителстват само зимата, заради кризата, често са със специалност лингвистика, а не филология, често нямат педагогическа правоспособност, а понякога са само с езикова гимназия. Това е качеството на езиковото обучение у нас, в момента.
А родителите плащат скъпи уроци, за да попаднат отроците в елитните езикови гимназии.

Базата, която ти дава езиковата гимназия, нито университет в БГ, нито най-скъпо платеният курс може да ти даде. А единственото, което се учи при филологията по-различно от лингвистиките  е латинският език, а след това почва едно дълбаене в литературата на съотвтения език. При лингвистиката езикът се разглежда на много по-многопластово ниво.
С лингвистика имаш право да си преподавател в университет и без допълнителни удостоверения, само за училищата по правило се изисква педагогика, тъй като взе пак се работи с деца.
Друг е въпросът, че учители по език стават тези, които са си изкарвали изпитите с тройки в общия случай (има и такива надъхани да стават учители - чак звучи невероятно), по-оправните отдавна са си намерели друго поприще.
Виж целия пост
# 59
Разбира се, че имаш право да си преподавател в университет и без педагогическа правоспособност. Това не се отнася само до лингвистиката, а важи за всяка университетска специалност. Каквото и да преподаваш в училище обаче, ти е нужна педагогическа правоспособност. Ако преподаваш на деца до 5 клас, ти е задължително ти е нужна  Начална училищна педагогика. Стажът, който имаш от преподаване в университет, не е педагогически стаж. А "дълбаенето" в литературата е най-големият плюс при изучаване на език. Последното го казвам като "потърпевш", не като преподавател по език.

Използвам включването си, за да редактирам мнението си от миналата година - не, в качествените училища вече не назначават учители по език, които нямат филология и педагогическа правоспособност. Нито един директор, който държи на реномето на училището, не би го направил.
И още нещо - при равни други условия, диплома от СУ е предимство.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия