Учите ли вече чужд език?

  • 6 970
  • 93
# 30
Като започнеш да плащаш още от яслата, ще плащаш за английския му език чак докато стане абитуриент (поне), иначе се забравя. Като стане на 20 ще знае езика толкова, колкото и един добре учил се ученик, започнал да го учи на 15г.


не съм съгласна с това твърдение. не мисля, че и някой преподавател по чужди езици ще се съгласи.



Ще те разочаровам, но и като преподавател, и като човек започнал да учи езика на 15г, интензивно и сериозно, съм напълно съгласна с това мнение, което споделят и доста от моите колеги.
Полезно би било пребиваването на детето в чуждоезикова среда,  след което езикът се подържа или възобновява с уроци. Езиковите занимални за едва проговорили (да не кажа проходили) деца могат да събудят интереса им и да настроят ухото им към чуждо звучене, но няколкото песнички, стихчета и игрички няма да направят от тях полиглоти!
За мен има едно правило, за да се проговори истински един език, учещият трябва да има какво да каже, тоест да притежава достатъчен речников багаж и култура първо на собствения си език и второ , да има желанието да опознае чуждата. В идеалния случай, да има и с кого да разговаря за всичко това, което пък означава, че индивидуални уроци за съвсем малко дете са в повчето случаи губене на пари и време. Изключение правят децата с висок коефицент на интелигнетност.

не виждам с какво си съгласна, след като коментираш неща, които не са казани.

1. не говорим за учене на чужд език от бебета, а от 4-5 годишни деца. има съществена разлика!

2. не говорим за "научаване на няколко стихчета и песнички", а за добре формулирана програма за обучение, която на тази възраст не може да мине без игровия елемент.

всички текстове от специалисти по темата, които съм чела, твърдят единодушно, че език се учи най-добре и най-лесно в ранна детска възраст. няма разнобой в мненията по този въпрос и практиката го показва непрекъснато.

ще дам себе си за пример. учила съм руски в детската градина. когато започнахме да учим руски в училище (по мое време - от трети клас), учителката ме попита дали родителите ми не са руснаци - аз просто си го знаех този език! никога повече не съм го учила тенденциозно и целенасочено, но владеенето му си е в мен, включително добрият акцент. не съм живяла нито ден в рускоезична среда.
английски започнах да уча на 12 годишна възраст, никога не ми се получи този ефект на владеене, както при руския, въпреки несравнимо повечето усилия, труд и вложени години в обучение.
Виж целия пост
# 31
Хайде и аз като преподавател да кажа, че съм напълно съгласна с jam  Wink
Не е нужно "да плащаш" за езика до не знам си кога. Ако детето до предгимназиална възраст го говори свободно, а това неминуемо ще стане, щом е започнало да го учи в детската градина, то от там нататък може да си го поддържа само. Да чете книги и статии на английски, да гледа филми без субтитри, предавания, да комуникира с чужденци, по чат или друг начин. И не на последно място, в държавното училище също се учи чужд език, даже два, така че пак ще може да го поддържа и без да плаща.

А относно дали ще го знае колкото някой, започнал на 15 години, много е спорно. Аз съм преподавала език на хора от 5 до 70 годишна възраст и мога да направя много сравнения. 70 годишната жена, която на младини беше учила два чужди езика и ги говореше с лекота, се справи с английския по-добре от 25 годишен младеж, учещ първия си език, който за целия курс не схвана как да разбира кое е подлога и кое сказуемото. Нещо, което на 5 годишното дете не му е нужно да знае, докато учи чужд език, но 25-годишният не може да мине без това.
Искам да кажа, че да проговори всеки може, но да се учи език на над 15 годишна възраст се удава най-добре на хората, които имат усет за това. Някои просто са скарани с езиците, граматиката и синтаксиса, а за да научат добре чужд език на тази възраст им трябва нужната нагласа. Да научат език на 4-5 години нищо не им е нужно, освен някой да им говори на него.
Виж целия пост
# 32
Школи по английски за малки деца има и други освен Хелен Дорон, тези, които знам аз поне - http://www.studywithme.org/ , http://www.eleazar.co.uk/ , а отделно има наистина доста частни ясли и детски градини (сещам се за http://kangaroo-bg.com/ , http://www.cosmos-kids.org/), в които персоналът говори на английски, с което успяват да създадат необходимата езикова среда.

Моето изказване беше малко крайно, искаше ми се да провокирам точно тази дискусия. Спор няма, че децата учат най-добре като малки. Само че и най-добре забравят като малки.

С английския и руския аз пък съм точно обратния пример. Учих в руско училище от първи клас. До седми клас го говорех горе-долу добре. След това обаче влязох в английска гимназия и така и ми останаха малко случаите, в които да практикувам руския - и определено като тийнейджър през ум не ми е минавало да правя нещо, за да си поддържам руския. На 20 години говорех английски почти перфектно и никакъв руски (или поне не повече от средностатистическия българин, който на плажа на рускините казва - Давайте пощракаемся!)

Някои просто са скарани с езиците, граматиката и синтаксиса, а за да научат добре чужд език на тази възраст им трябва нужната нагласа. Да научат език на 4-5 години нищо не им е нужно, освен някой да им говори на него.

Съвсем права си. Аз също смятам, че колкото по-рано го учат, толкова по-лесно им е. Което не значи обаче, че и един по-голям ученик с малко повече усилия може да постигне същите резултати. Виж, мине ли човек 25 или на колкото там почне да работи, някакси самата нагласа се променя, а и съзнанието не може да се освободи толкова лесно, за да започне да възприема.
Виж целия пост
# 33
Примери всякакви, още повече и хората са различни един учи по един начин на 15, друг по друг, на трети хич не му се учи.
Най-голямото предимство децата да започнат от рано да учат чужд език е, че за тях това не е "учене". В перфектния вариант е игра, която се случва на друг език, създава им се положително отношение към езика и е голям шанса в бъдеще да им е много по-приятно продължат. Със сигурност им е и много по-лесно. Това го знам и аз от опит, започнала съм на 15 и ми беше супер трудно. Много усилия и време ми бяха необходими за да започна да разбирам някои от нещата, които сега дъщеря ми на 3 години използва точно на място без да и  е ясно защо. (конкретния пример - сегашно перфектно време).
Ако искате да улесните живота на децата ви поне с нещо - да учат чужд език от малки е едно от най-достъпните неща, че най-добре и вкъщи, ако има такава възможност. Че то трябва и втори да се учи по някое време  Laughing
Виж целия пост
# 34
Може да се каже, че уди, да. Вкъщи говорим само на български, на училище учи на френски, а като допълнителен език - английски, но не засилено обучение засега.
Виж целия пост
# 35
От първа група в детската градина /3 г./ учат английски. Голяма загуба на време, според мен. Едва напоследък /вече са в пети и четвърти клас/ започват да вдяват и да се ориентират.
Ако детето не е в двуезично семейство, или в съответната среда, за мен е безмислено да се напряга. Та те още български не знаят!
Виж целия пост
# 36
Бих искала хората да се концентрират повече върху това децата им да овладеят родния си език - защото напоследък забелязвам, че на 80-90% от младото поколение му куца Simple Smile Той е същественият.

На анкетата - учи в градината чрез обичайните песнички и т.н., но на мен ми е безразлично. Както и на нея. И аз, и мъжът ми, и предишното ми гадже и т.н. сме достатъчно възрастни - така че сме започнали да учим английски след 10-15-годишна възраст, пък сме го докарали до native speakers в някакъв етап. Обаче, семейството ми живее в България сега и наблюдавам следното - за един месец през лятото в Гърция (не е непрекъснат престой и никой от нас не говори свободно гръцки), дъщеря ми научава повече от този език, отколкото от английския по разни измислени "системи за деца".
Виж целия пост
# 37

    Чужд език се научава най-добре в естествената му среда.

за един месец през лятото в Гърция (не е непрекъснат престой и никой от нас не говори свободно гръцки), дъщеря ми научава повече от този език, отколкото от английския по разни измислени "системи за деца".

   Моя позната, която не знаеше грам английски (36 год. ), замина да работи в Англия. Само след два месеца от пристигането й беше научила отлично езика (разговорно, писмено- не достатъчно добре, но това е по-трудно).
   Както и да е, децата няма как да ги изпращаме, но съм на мнение, че не е хубаво от ранна възраст да се учи. Лично мое мнение! Сигурна съм, че детето ми и в по-късен етап ще го научи толкова добре, колкото дете, което е започнало от ранна възраст.
Виж целия пост
# 38
за един месец през лятото в Гърция (не е непрекъснат престой и никой от нас не говори свободно гръцки), дъщеря ми научава повече от този език, отколкото от английския по разни измислени "системи за деца".

бонжур, дето се вика... Simple Smile


   Моя позната, която не знаеше грам английски (36 год. ), замина да работи в Англия. Само след два месеца от пристигането й беше научила отлично езика (разговорно, писмено- не достатъчно добре, но това е по-трудно).

цитатът само показва колко са ни различни критериите... очевидно, за теб "научила отлично езика" означава човек, който може да си поръча фиш енд чипс, да разбере съобщението в метрото и да си плати на касата в супермаркета. тоест, овладял някакви базови познания по езика и един базов речник от прости думи, достатъчен за справяне в средата. не ми казвай, че за 2 месеца се е научила да чете и разбира безпроблемно The Times, примерно...


та така с отличното научава и нейтив спийкърите...
Виж целия пост
# 39

    Ех, Jam, като пускаш тема, поне приемай и различни мнения!  Peace
    Тя го научи не само до степен- да си поръча нещо. Може да разговаря лесно, с когото си поиска на каквато си поиска тема. Отлично като за два месеца, все пак. Нали не очакваш, че след тези два месеца жената е престанала да го учи? След известно време се записа и на курс. Но за тези два месеца можеше отлично да води разговор. Което много млади хора не умеят, независимо от 2,3 или повече години учене на езика.
   Дали да започне детето ти да учи чужд език от толкова ранна възраст е въпрос на избор. Каквото и да избереш, си има своите недостатъци. Но все пак е въпрос на избор.
Виж целия пост
# 40
Аз не вярвам, че една жена на 36 години, която не знае грам английски, като отиде в напълно чуждоезикова среда, без никой нищо да й преподава, само от слушане на околните, ще научи английския до степен да разговаря с всеки на всякакви теми свободно.
Или е имала някаква основа, на която да надгражда или усвоените умения за два месеца са силно преувеличени. Най-вероятно и двете едновременно.
Но дори да допуснем, че съществува подобен рядък гений, за съжаление уменията му не са представителни за всички хора.
Виж целия пост
# 41

    Така е, не при всеки ще се получи. Това, в което не вярваме, не винаги е невъзможно, нали така? Колкото до това, че съм преувеличила- няма как да убедя кой и да било тук, пък и не е нужно. Казах мнението си, а за приятелката си мога само да се радвам, все пак тя няма нищо общо с темата...
    Хубаво е, че хората сме различни, имаме различни възможности и един човек може да постигне и много повече, дори и другите да не му повярват.  Peace
Виж целия пост
# 42
И на мен ми се струва много малко /като време /да научи перфектно езика.
Виж целия пост
# 43
Частни случаи - всякакви. Безспорно е, обаче, че ранното чуждоезиково обучение е само от предимство. Разбира се, че трябва да се провежда по подходящ начин и в такъв случай може да е единствено развиващо за детето - не само по отношение проговарянето му на съответния език. Но трябва да е реално, а не само проформа. (както чух наскоро от една детска, в която се обаждах за информация на въпроса ми за обучението им по английски - "Ами имаме някакъв учебник с диск тук, но се оказа много труден за децата и ги учим на думички само" (това от учителя по анлгийски)  #Crazy - та заради такива случаи има много негативни мнения за ползата децата да учат език от малки.
Виж целия пост
# 44
Не смятам за нужно отсега да карам сина ми да учи чужд език. Та той от две години говори разбираемо български. Вярно е, че в чуждоезична среда детето се научава по-бързо и по-лесно, но дали е правилно граматически? Аз самата знам френски, английски и испански (като всичките започнах да уча в гимназията) и когато му потрябва помощ ще му я дам, но предпочитам основата да му я дадат квалифицирани преподаватели. На мен лично чуждите езици са ми слабост, уча ги с лекота и искам да знам поне 5. Като родител ще настоявам и сина ми да знае поне 2 езика, защото си е голямо преимущество. Но както се казва - като му дойде времето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия