Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво е било образованието на българските акушерки преди 2000 г.?
Има ли разлика в отношението между старите и младите акушерки? Моля, споделете своя опит.
Какво представлява CPM и какви са неговите компетенции?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво е било образованието на българските акушерки преди 2000 г.?
-
Има ли разлика в отношението между старите и младите акушерки? Моля, споделете своя опит.
От моя опит се забелязва, че има разлика в отношението между старите и младите акушерки. Старите акушерки често следват по-традиционен подход поради техния богат опит, докато младите акушерки са склонни да използват по-съвременни практики и образование поради промените в медицинските стандарти и обучението.
-
Какво представлява CPM и какви са неговите компетенции?
CPM (Certified Professional Midwife) притежава специализирани умения в областта на акушерството и е упълномощен да предоставя грижи по време на раждане и след него. Този сертификат се издава от MAНА (Алианс на акушерките в Северна Америка) и е свързан с компетенции в областта на акушерството. Тестът за компетентност CPMT е разработен от MAНА и се разпространява от независима организация.
-
Какви са принципите на MAНА?
-
Какви са данните за смъртността на бебетата при домашно раждане и какви са процентните стойности на смъртността при домашно раждане?
-имала съм си всички белези на преносено дете, но не това е темата. Темата е, че тук се издига в култ всички видове болнично раждане, а темата е домашно раждане. Счита се, че щом носиш дете в себе си то неминуемо правиш някакъв избор - дали ще е в болница: извадено с упойка (която тема ти така й не засегна), две-три седмици преди термин, или без екип, оставена сама на себе си, или ще е у дома, или ще е естествено, нефорсирано, с дула, в някоя свръхскъпа частна клиника - винаги има риск: и за детето и за майката. И не мога да разбера, какво толкова странно има в решението на някои жени да раждат по някакъв техен си начин, въпреки вашите убеждения.
... и съжаление, че проспиваш ситуацията, при която лекарите са свикнали пациентите да нямат права (да не ги обезпокояват да прилагат изкуството си)...

, само ще отбележа, че от дълги години се забелязва следният интересен процес: известно време се твърди, че едикойси препарат е абсолютно безвреден, след което тихомълком се заменя с нов "по-безвреден", а се оказва, че от старият се получавали някакви си вреди. По този повод само ще кажа, че след раждането на мен ми позволиха да си взема детето и да го кърмя едва след като изпих 1,5 вода за да се изчистя от упойката. Как тази упойка влиза в кръвообращението на майката и не влияе на детето, а после влиза в кърмата и може да повлия за мен остава загадка
