Раждане вкъщи 18

  • 37 196
  • 748
# 360
Самият факт, че ще си пациент и приемаш да си такъв съдържа в себе си признаването, че си съгласен да оставиш лекаря да прилага изкуството си и че съзнаваш, че това може да доведе до ситуации, които са малко странни. Които, в обичайна обстановка, биха били недостойни, но не и при лечение.

Едва ли липсата на "рутинно бръснене" (все още се питам кое ще да е нерутинно или наложително) ще убие бебето, но определено би дало малко повече комфорт на лекаря да работи, ако му се налага. Какво правим, ако се наложи секцио- чакаме пак сестрата, този път не за "рутинно", а за "бръснене по показания и по спешност". Явно някой има причини да смята, че ще му е по-комфортно да практикува медицина по този начин и това е едно от "правата", за които не бих държала за себе си. Смятам за смехотворно някой да държи на това си "право".
Виж целия пост
# 361
Ами при майка ти е имало сгрешен термин и е извадила късмет. Защото моя приятелка с преносване 10 дни в Швейцария, категорично не е искала упойка, но след два дни контракции и и никаква реакция от страна на персонала, най-накрая склонила на многобройните покани да и сложат епидурална упойка. И след тези 10 дни преносване, водите на тиня, бебето едвам спасено в реанимация, тя на силни антибиотици.......Е случва се. Какво като е Швейцария и раждаш на музика.

Много щеше да е полезна темата, ако не се обобщаваше за щяло и за нещяло. Две еднакви раждания няма. И ако за някой 10 дни преносване не са проблем, за други може да е фатално. Но да се твърди постоянно, че това или онова не е проблем.......не е от полза за никого.

Много лесно й определи термина на майка ми  Crazy -имала съм си всички белези на преносено дете, но не това е темата. Темата е, че тук се издига в култ всички видове болнично раждане, а темата е домашно раждане. Счита се, че щом носиш дете в себе си то неминуемо правиш някакъв избор - дали ще е в болница: извадено с упойка (която тема ти така й не засегна), две-три седмици преди термин, или без екип, оставена сама на себе си, или ще е у дома, или ще е естествено, нефорсирано, с дула, в някоя свръхскъпа частна клиника - винаги има риск: и за детето и за майката. И не мога да разбера, какво толкова странно има в решението на някои жени да раждат по някакъв техен си начин, въпреки вашите убеждения.
Виж целия пост
# 362
Самият факт, че ще си пациент и приемаш да си такъв съдържа в себе си признаването, че си съгласен да оставиш лекаря да прилага изкуството си и че съзнаваш, че това може да доведе до ситуации, които са малко странни. Които, в обичайна обстановка, биха били недостойни, но не и при лечение.

Едва ли липсата на "рутинно бръснене" (все още се питам кое ще да е нерутинно или наложително) ще убие бебето, но определено би дало малко повече комфорт на лекаря да работи, ако му се налага. Какво правим, ако се наложи секцио- чакаме пак сестрата, този път не за "рутинно", а за "бръснене по показания и по спешност". Явно някой има причини да смята, че ще му е по-комфортно да практикува медицина по този начин и това е едно от "правата", за които не бих държала за себе си. Смятам за смехотворно някой да държи на това си "право".

Този пост буди в мен единствено това -  Joy hahaha  ... и съжаление, че проспиваш ситуацията, при която лекарите са свикнали пациентите да нямат права (да не ги обезпокояват да прилагат изкуството си)...  Tired
Виж целия пост
# 363
Общо взето от страната за домашно раждане има два основни аргумента:

1. Безопасно е колкото болничното!

Когато покажеш, че не е така, следва аргумент номер:

2. В края на краищата е въпрос не на наука, а на личен избор!

До сега не си показала никога, че болничното раждане е по-безопасно, защото такова нещо не е показано в световен мащаб в научните изследвания. Твоите "показвания" са някакви смъртоубийствени голословия от рода на  "все ми се струва, че..", "не беше ли еди как си..." и голи аксиоматични твърдения, които са сто процента неверни. Именно науката е обяснила как трябва да се ражда и в болниците ни НЕ се ражда както науката съветва. Ражда се както на лекари учили по съветски учебници от миналия век им е по-удобно, доходоносно и приятно. Почти никой в болниците не спазва съветите на СЗО за раждането, за каква наука може да става дума?!
Виж целия пост
# 364
Писанията ви са направо изкуството! УжасТ
Виж целия пост
# 365
Какво изкуство, какви пет лева hahaha...Изкуство искам да виждам като отида на концерт или изложба, в болниците искам да виждам приложение на последните научни препоръки за протичане на раждане и за съжаление нищо такова не виждам. И съвсем определено НЯМА да се оставя да ми прилагат нещо си по тяхно усмотрение. Натоявам да се спазва хартата за правата на човека и да се спазват без изключение пациентските ми права, вкоито първа точка е, че имам право да приема или откажа всяко предложено ми лечение или подход.

За какъв "комфорт" може да говорим при работа на лекаря при израждане на бебе, при необръснати гениталии?! Да не става дума за порно филм?! Бебетата са  се раждали милиони години с необръснати майки, и се раждат до ден днешен така в огромен брой случаи, но видите ли у нас не може. Дали рутинната епизиотомия няма пръст в тая глупост? И не че имам нещо против бръсненето, аз си се бръсна и без да раждам, рутинно, проблемът е, че жените са подложени на унизителни за много от тях процедури (все пак малко хора са свикнали някоя груба леличка да ги бръсне с тъп и евтин бръснач/надявам се да е еднократен поне, което ме съмнява/) без капка смисъл и нужда, просто щото на някой му е по-кеф да вижда обезкосмени гениталии.И основният проблем е, че това е така за всичко, не само за безобидното бръснене.

Хубаво, че смяташ за смехотворно някой да държи на правата си. Не ми пречиш. И аз смятам за смехотворно разбирането ти за сумати неща, някои от които не по-малко важни от  раждането, но както отбелязахме, не ти се меся и като те прочета някъде какво си изтрещяла не отивам да ти набивам канчето, а мълчаливо отминавам и запазвам мнението си за себе си. Все пак, както знаем и лошият пример е пример.


Самият факт, че ще си пациент и приемаш да си такъв съдържа в себе си признаването, че си съгласен да оставиш лекаря да прилага изкуството си и че съзнаваш, че това може да доведе до ситуации, които са малко странни. Които, в обичайна обстановка, биха били недостойни, но не и при лечение.

Едва ли липсата на "рутинно бръснене" (все още се питам кое ще да е нерутинно или наложително) ще убие бебето, но определено би дало малко повече комфорт на лекаря да работи, ако му се налага. Какво правим, ако се наложи секцио- чакаме пак сестрата, този път не за "рутинно", а за "бръснене по показания и по спешност". Явно някой има причини да смята, че ще му е по-комфортно да практикува медицина по този начин и това е едно от "правата", за които не бих държала за себе си. Смятам за смехотворно някой да държи на това си "право".
Виж целия пост
# 366
"""Смятам за смехотворно някой да държи на това си "право". """

Ей за тва говорех  Joy Joy
Рече тя и отсече!

Не мога просто.... някой, който още не е разбрал, че нормалното навсякъде по.. нормалните места е да НЕ бръснат, обяснява на всички... как трябва да е всичко  Joy
Това от лигавщините ли е или от екстрите (които са глупости и не трябва да държим на тях) е?

Не ми се вярва, че още продължава да се обсъжда.. бръсненето.... изобщо.

Сега.. ще си призная. Мене ме държаха за ръката и ми слагаха загряти възглавнички с черешови костилки на кръста, докато раждах. Това не е шега вече. Една стажантка, през цялото време не прави друго. А аз дори не съм "имала претенции". Явно това е нормална практика в едно обикновено родилно. Добре, не е в БГ, нищо не казвам.
Но явно българките - много от тях, не всички - имат себе си все още за второ-трето качество хора, след като се смятат за недостойни да получават такива "лигавщини". А другаде жените си ги получават, без да става дума дори...
Това, че още не е така у нас е нормално. Имаме още път, доста път, това е ясно. Но това, че много жени не са наясно с много неща, заради което го избиват и на подигравки е някак... жалко.
Виж целия пост
# 367
Ама моля ви се,Мамасита е много права за "изкуството" наречено "медицина".

Корените от латински са  ars medicinae,което означава "лекарско изкуство" и няма нищо общо с наука. Mr. Green
Виж целия пост
# 368
Сега.. ще си призная. Мене ме държаха за ръката и ми слагаха загряти възглавнички с черешови костилки на кръста, докато раждах.

Виж какво - отишла си да раждаш, а не да пиеш чай и да се замеряте с черешови костилки - стига лигавщини...  Stop
Виж целия пост
# 369
Сега.. ще си призная. Мене ме държаха за ръката и ми слагаха загряти възглавнички с черешови костилки на кръста, докато раждах.

Виж какво - отишла си да раждаш, а не да пиеш чай и да се замеряте с черешови костилки - стига лигавщини...  Stop

Tака де, амаха! Joy

Къде, къде по-добре една клизма със студена вода* от пластамсова бутилка от кола* (!), едно бързо изчегъртване с ръждив бръснач* и после рутинна серия интервенции от арсенала на филм на ужасите*. Щото нАуката е "показала", че така се ражда живо бебе, иначе не става.

*по реални събития описани от преживели го
Виж целия пост
# 370
Сега.. ще си призная. Мене ме държаха за ръката и ми слагаха загряти възглавнички с черешови костилки на кръста, докато раждах.

Виж какво - отишла си да раждаш, а не да пиеш чай и да се замеряте с черешови костилки - стига лигавщини...  Stop

Знам.. и мнооо ме е срам.... ама се почувствах много гузно и реших... да си кажа, че дано ми олекне....
Виж целия пост
# 371
Това с егоизма е голям смях. Не търси ли човек инстиктивно най-доброто и безболезнено преживяване - не само при ражданията. Ами какво да кажем за  "егоизма" да се слага упойка, без да сме сигурни как това се отразява на бебето, ммм?(Не че нещо..., аз също бях навита от лекаря си да поискам упойка и благодарение на нея се стигна до секцио, защото се прекрати родилния процес).....
А къде е големия смях, че не разбрах?  newsm78
Факт е, че ти не отрече егоистичните подбуди в решението да родиш не асистирано. Дори напротив - ти ги защити, като ги нарече инстинктивно търсене на безболезненото, а що е то подобно търсене в твоя полза и заплаха за друга страна - егоизъм. Относно упойката, учените са категорични и единодушни по този въпрос, че тя, като вещество, не вреди на бебето по никакъв начин, не си го изсмуквай от пръстите. Болката по принцип е необходима на организма за да се съхрани, но има и случаи, когато точно заради нея може да се стигне до секцио, както можеше да се случи и с мен - между 2 контракции започнах да колабирам и ме поливаха с ледена вода (persimon да отбележиш в статистиката, че съм раждала без упойка). Анестезията е необходима, като вариант!!!

Нека разгледаме доводите ви в защита на домашното раждане:
Незачитането на правата ти, като човек и пациент
Унижението ти от персонала и медицинските лица
Избръсването ти с ръждив бръснач
Направената ти клизма със студена вода
Интервенциите, които ти се извършват без твое желание
Поставената ти система Oxytocin, за ускоряване на процеса
Стресът ти от болничната среда
Пристягането ти с колани за леглото, с цел слушане тоновете на бебето
Неудобната ти поза за раждане
.
.
.
ти
ти
ти

.
.
.

Защо нито веднъж не изтъкнахте, някаква полза за бебето или тя е сливането му с любовта на вселената??? Нали неговото здраве и право на живот, трябва да са преди вашите удобства и комфорт???

Сега пак кажете, че нямало егоизъм  hahaha
Виж целия пост
# 372
stella gemella бебето в теб е по-скоро ти, отколкото болницата.
И при неспазване на някой от изброените неща или предизвикване на други, върху "ти" водят до лоши резултати на "то".

Но няма страшно, те ще те спасят... от тях самите!
И ако си мислиш, че за жените избрали да родят вкъщи, "то" не е по-важно от "ти"...
Виж целия пост
# 373
Относно упойката, учените са категорични и единодушни по този въпрос, че тя, като вещество, не вреди на бебето по никакъв начин, не си го изсмуквай от пръстите.

Няма да споря с учЕните  Wink, само ще отбележа, че от дълги години се забелязва следният интересен процес: известно време се твърди, че едикойси препарат е абсолютно безвреден, след което тихомълком се заменя с нов "по-безвреден", а се оказва, че от старият се получавали някакви си вреди. По този повод само ще кажа, че след раждането на мен ми позволиха да си взема детето и да го кърмя едва след като изпих 1,5 вода за да се изчистя от упойката. Как тази упойка влиза в кръвообращението на майката и не влияе на детето, а после влиза в кърмата и може да повлия за мен остава загадка  Thinking
Виж целия пост
# 374
Майка и бебе са свързани, за това замисляла ли си се? Бебебто се намира вътре в майката. Родилния процес е подвластен изключително силно на отделените хормони, били те на стреса или на спокойствието. Ако една майка е в стрес, шийката не се изглажда и се стига до секцио или до други проблеми. Коланите принуждават майката да лежи по гръб, което затиска кръвоносните съдове в таза и оставя бебето без кслород, което може да доведе то тежки увреждания и дистрес. Ръждивия бръснач е опасен за здравето на майката и от там на бебето, особено като не е еднократен, с него може да е бръзнат някой със СПИН, хепатит, херпес и какво ли не. Как мислиш, че ще се отрази това на бебето? Окситоцинът е изключително опасен и за майка и за бебе и води до тежки усложнения при бебетата и руптура на матката. Неудобна поза за раждане не значи-"ох убива ме малко под дупето", а означава-стеснен родов канал и препятствия пред бебето, които то трябва да продолява с меката си главичка и с помощна на мощни контракции и стрес. Хубаво си настроена да защитаваш бебето, сега остава да научиш кое реално е в негова полза. Не става на гола емоция, необходимо е да прочетеш научната литература по въпроса, има я и в популярен вид. Peace

Това с егоизма е голям смях. Не търси ли човек инстиктивно най-доброто и безболезнено преживяване - не само при ражданията. Ами какво да кажем за  "егоизма" да се слага упойка, без да сме сигурни как това се отразява на бебето, ммм?(Не че нещо..., аз също бях навита от лекаря си да поискам упойка и благодарение на нея се стигна до секцио, защото се прекрати родилния процес).....
А къде е големия смях, че не разбрах?  newsm78
Факт е, че ти не отрече егоистичните подбуди в решението да родиш не асистирано. Дори напротив - ти ги защити, като ги нарече инстинктивно търсене на безболезненото, а що е то подобно търсене в твоя полза и заплаха за друга страна - егоизъм. Относно упойката, учените са категорични и единодушни по този въпрос, че тя, като вещество, не вреди на бебето по никакъв начин, не си го изсмуквай от пръстите. Болката по принцип е необходима на организма за да се съхрани, но има и случаи, когато точно заради нея може да се стигне до секцио, както можеше да се случи и с мен - между 2 контракции започнах да колабирам и ме поливаха с ледена вода (persimon да отбележиш в статистиката, че съм раждала без упойка). Анестезията е необходима, като вариант!!!

Нека разгледаме доводите ви в защита на домашното раждане:
Незачитането на правата ти, като човек и пациент
Унижението ти от персонала и медицинските лица
Избръсването ти с ръждив бръснач
Направената ти клизма със студена вода
Интервенциите, които ти се извършват без твое желание
Поставената ти система Oxytocin, за ускоряване на процеса
Стресът ти от болничната среда
Пристягането ти с колани за леглото, с цел слушане тоновете на бебето
Неудобната ти поза за раждане
.
.
.
ти
ти
ти

.
.
.

Защо нито веднъж не изтъкнахте, някаква полза за бебето или тя е сливането му с любовта на вселената??? Нали неговото здраве и право на живот, трябва да са преди вашите удобства и комфорт???

Сега пак кажете, че нямало егоизъм  hahaha
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия