Как отглеждат децата си в чужбина

  • 32 707
  • 634
# 15
В чужбина децата се отглеждат както навсякъде по света- с много любов,съобразно ценностите,вкусовете,религията,състоянието,възгледите,порядките,възпитанието и възможностите на родителите и климатичните особености на страната.Има семейства с по 6-7 деца,както и такива без деца,но не си гледат един друг в канчетата,уважават чуждия избор и не си насаждат чувство на вина,че са такива,каквито са.

Единствената разлика в моите очи е,че бащите са изключително ангажирани с децата и домакинската работа у дома,така са възпитани.Не намират за ненормално да пропуснат мач,концерт или купон,за да заведат децата си на детско тържество,например или да са си у дома вечер,за да прочетат приказка,вместо да запиват с приятели.Тук за първи път видях толкова много татковци с колички.

Виж целия пост
# 16
Гърция.
Платено майчинство 53 дена преди датата на раждане и 63 дни след раждането. Само за работещите.
После, още 6 месеца, непатено майчинство. (ако и работодателят е съгласен)  Mr. Green
Болнични, заради болно дете - Няма. (Когато малката бе приета в инфекциозна болница - взех си дни от нормалната ми отпуска).
Болничните (за работещите) са три дни, които се изплащат от здравната каса. Имаш право на 15 болнични за цялата година. Ако се наложи лечение, терапия за повече дни - задължително през комисия.
Когато се върнеш на работа - имаш право на един час по-малко работен ден.
В частните детски ясли взимат бебетата от 6 м. възраст.
Държавните детски градини - от 2 г. и половина при условия, че детето не носи памперс.
Ако няма баби - наемаш си жена за гледане на бебето/детето.
Не допускат в детската градина деца с Т, разтройство и повръщане.
В суперите почти няма пюренца, сокчета, бурканчета за бебета. Т.е има, но изборът в сравнение с България е супер ограничен. От педиатрите се стимулира и препоръчва дом. приготвени пюрета.


Виж целия пост
# 17


но пък тук в ясла и градина лекарства не се дават, дори и ако предписани от лекар. така че, докато е на лекарства детето : в къщи.

В това отношение практичните канадци са разрешили вьпроса  Laughing ако лекарството е изписано с рецепта, учителките в детската градина го администрират и дават доза според предписанието.

то не само е практичност, ми и здрав разум. ама тук се вижда като огрооомна отговорност, тъй че, не  ooooh!


Същото е и тук. Белгийците раждат обикновено по 3 деца едно след друго

ей туй с очите си (туристически) го видях и ми направи огромно впечатление. в добрия смисъл : толкова млади двойки с малки дечурлига, разхождащи се навсякъде, във време, в което в Италия ще си ги държат в къщи, или най-много в мола. после сигурно не всичко е розово, ама на мен ми подейства ободряващо  Peace


За мен обаче, цялата картинка на щастливо семейство с 3/4 деца, помагащ баща,
работеща майка е малко измамна.

съгласна съм с теб. или е резултат на огромен стрес и тогава, а мерси, или има някакви минимални претенции за покриване. и вниманието е общо, а не индивидуално  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 18
  В Англия майчинството е 9 месеца от датата, на която напуснеш работа+3 месеца неплатено след изтичането им. Болничен за гледане на дете няма. Градините приемат от новородени, лекарства дават всякакви. Градините са доста скъпи, но ако си с по-нисък доход може да се взима помощ от държавата. За това как се гледат децата не мога да кажа точно, всяко семейство си е различно. Като цяло не се вживяват като в БГ, но според мен и в БГ се прекалява. Като е болна плащам на гледачка да я гледа, моя приятелка. Не ми се мисли, какво става тя като е заета. Сега работя по 3 часа на ден и се справяме.
Виж целия пост
# 19
Само да добавя за децата в Холандия, понеже вече почти всичко се изписа: с минимални количества лекарства. Whistling
Виж целия пост
# 20
В Австрия майчинството е две платени и една неплатена година. Ако майката реши да работи, третата година може бащата да остане в майчинство и да гледа децата. Иначе децата се гледат различно, зависи от родителите, техните представи, възгледи и предпочитан начин на живот.
Също както е казала Kartinka никой не гледа кой колко деца или няма. Това, което е споменато за настинките важи и тук. През лятото повечето деца тичат боси в тревата.
Виж целия пост
# 21
В Австрия майчинството е две платени и една неплатена година.

Уау,  Shocked браво на австрийците   Hands Thumbsup
Виж целия пост
# 22
Блонди, Австрия е социална страна и откровено казано по отношение на законите и реда им се възхищавам много, затова си плащам данъците, без да ми е жал. Като виждам, как се грижат за гражданите си, ще ми е съвестно ако се опитам да скрия от доходите си, за да платя по-малко данък.
Все пак искам да кажа, че майчинството не зависи от заплатата, която майките са получавали преди това. То е точно определено. Разбира се има значение колко майчинство ще предпочете майката да получава и от там 3 години или 2,5 е то. Но да не ви занимавам с подробностите, споменах само така съвсем общо, за да имате малка представа. Също майките могат да работят и да печелят определена сума на годината, до която сума, майчинството им не се отнема.
Виж целия пост
# 23
Наистина, браво на австрийците. Ако и тук беше така, но няма изгледи...
Виж целия пост
# 24
И аз завиждам на австрийците. Тук майчинството е 3 месеца на половин заплата, после всеки се оправя сам. На някои места са се изтарикатили и дават на майките още един месец на частично заплащане, който здравната осигуровка по принцип предоставя само на "временни инвалиди", та причисляват майчинството като "временна инвалидност" само и само да изкрънкат още един месец  Rolling Eyes За съжаление страната е устроена за работещи бащи и майки-домакини. Така е било до скоро, и сега който иска да се цепи от "златното правило", му идва бая соленичко.

Много от споменатите разлики мога да потвърдя, особено относно закаляването на децата. Няма го българското бабешко навличане с пет ката дрехи и вардене от всичко - тичат навън по тениски докато не завали сняг, лазят по земята, гледат се бебета с кучета и котки вкъщи, няма я тая параноя по идеалната чистота. Иначе за болничните, не може да се обобщава защото зависят строго от конкретната фирма. Някои имат ограничен брой дни, докато други (като нашата) ни дават неограничени болнични.
Виж целия пост
# 25
Между другото сега погледнах, че от скоро има промяна в закона за майчинството. Паричният размера вече зависи от това, колко е получавала майката преди. Също майчинството е платено 2,5 години и може още половин година ако бащата реши да го ползва, така че  общо е пак 3 години, но и трите са платени. Има няколко модела майчинство. Зависи кой модел ще си избере майката. Ако реши може да ползва само една година майчинство като за тази една година си получава парите, които и´ се полагат за периода за майчинство и след това може да даде детето на детски ясли и да иде да работи. Болничните за болен от семейството са 10 дни на годината. За деца до 12 години в случай на нужда, може да се даде още една седмица.
Виж целия пост
# 26
И аз завиждам на австрийците.
Нали знаете, че ако нещо звучи прекалено хубаво, то най вероятно не е истина  Laughing
Виж целия пост
# 27
И аз завиждам на австрийците.
Нали знаете, че ако нещо звучи прекалено хубаво, то най вероятно не е истина  Laughing

Не е истина за тези, които не са работили!
Виж целия пост
# 28
И аз завиждам на австрийците.
Нали знаете, че ако нещо звучи прекалено хубаво, то най вероятно не е истина  Laughing
Абе и да не е истина, сигурно пак е по-добре от тук  Tired
Виж целия пост
# 29
Е, вие сте в the greatest country, страна на свободен предприемачески дух и неограничени възможности ( аз не съм с такива де) Grinning Но шегата настрана, всеки път когато ползвам стока, закупена в САЩ или избирам някаква техника, си псувам наум факта, че живея в Европа.
Просто ситуациите от двете страни на океана са абсолютно различни, и едва ли има по хубаво и по лошо.

Да допиша, че да съм по темата.Ей това ми изглежда основната разлика:
Също децата са изключително и при всякакво време навън - няма зима, няма лято, само ако е много мъгливо или вее някоя виелица или има опасност силен вятър да прекърши клон и да нацели някой по тимберицата си седят в градината. Иначе гумените галоши, гумираните гащи и "буйрум в джваканацията" Mr. Green
На мен като на пришълец ми прави впечатление огромния избор от 'дъждовни' артикули по магазините в периода септеври- октомври. Манто за дъжд, яке за дъжд, колоездачен екип за дъж, шапка за дъжд, гумени ботуши, чадъри, елечета, сто и един вида термо бельо, дори чорапи специални. И камъни да валят, пак ще се продават адекватни дрехи и народът ще щрапа с радост из локви и преспи.
И изобщо не им дреме на колко години трябва да слезе детето от количката или да изплюе биберона, кой е паднал и реве като магаре или препуска точно на предпазната линия на метрото ( ей това последното, признавам си, ме изправя на нокти).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия