Осми клас преполовихме, дружно се успокоихме

  • 38 681
  • 740
# 510
cayenne Поздравления за отличното представяне!   bouquet На нас не ни дават да си погледнем работите, били "засекретени". Вие как ги получихте?
Виж целия пост
# 511
mamamilk , благодаря  Hug.
 Вярно е , че се скатах вчера /  Blush/, но ми беше пламнала главата.
 Купонът е бил супер, децата са си изкарали страхотно. На теб специални благодарности за съдействието  Laughing.
 
Виж целия пост
# 512
     В контраст със заглавието на темата /в частта му с успокояването/  и с всички ваши похвали и успехи, за които искрено ви поздравявам, ще споделя огромното си разочарование, потрес и болка от онова, на което попаднахме, търсейки уж най-доброто за детето си и давайки му право на избор - все пак!
     Е да, става въпрос за гимназията с най-висок бал, за СМГ! След като имахме бал "за навсякъде", ние попаднахме в нещо, което бях чувала само за техникумите... Дисциплината в класа на сина ни е толкова ужасна, че не виждам смисъл да се ходи на училище. Историята е дълга, но  накратко: първо попаднахме на класна по английски, учител за първа година, без опит, а и с малко характерови особености, но добър специалист, поне според директорката. Имаше ужасни изпълнения в нейните часове, научиха ги в цялата гимназия, писахме писмо, правиха извънредна родителска среща -  назначиха класна - чуден преподавател и човек /по немски - от догодина/, по английски дойде симпатична млада госпожа, но...дисциплината отново е тревожна. От пет предмета, които учат, по трите имат само пародия на учебни часове, /защото по четвъртия,български, са толкова творчески и свободни часовете, че чак не си струва да правят магарии/. Само при математичката няма мърдане, но тя си е хард. В беснуването участват не единици, а единици са тези, които не участват! Пеене в час, блъскане, излизане на двора и скандиране... Това поне разказва нашият...
     Че системата е глупава, специално за математическите паралелки в осми клас, вече се писа. Че можеха да учат някакъв друг език от нулата, независимо колко часа ще имат нагоре, явно бавно ще осъзнаят в министерството, за да го въведат... Че в СМГ са имали проблеми с учениците от тези два класа, които формират основата на сегашния им клас, и въпреки всичко са ги събрали заедно, си е тяхната грешка. Че не всички имат възможност да се спасяват поединично /т.е. да мотивират в семейството и да компенсират пропуските от училище с уроци и школи/ е ясно. Че ми иде да вия, като знам колко работа се върши в една езикова гимназия в първата година, а той си я пропиля...
      Е, простете, че наруших безметежната поредица от хубави постове... След като не можем да върнем времето на избора, какво според вас може да се направи?
Виж целия пост
# 513
m.cha-cha съжалявам да прочета това...Не зная какво да те посъветвам.
Засега съм доволна от класа и класната.Имах известни опасения по отношение на езиковата година,обаче тревогите ми се оказаха напразни.Жената се справя добре и се опитва да ги направи сплотен клас,което не е въобще маловажно.
В коя паралелка е детето ти,може и на ЛС?
Виж целия пост
# 514
 Че ми иде да вия, като знам колко работа се върши в една езикова гимназия в първата година, а той си я пропиля... Е, простете, че наруших безметежната поредица от хубави постове... След като не можем да върнем времето на избора, какво според вас може да се направи?

Може да се учи друг език на школа извън училището; Може да се набляга на математиката; Може да се почива и разпуска.

Иначе и аз не харесвам организацията в 8 клас. Нека приемем, че засиленото езиково обучение не е непременно лошо нещо, но би трябвало обучението по език да не става по класове. Идеята ми е  всички останали предмети да са разпределени да кажем в понеделник и петък, а вторник, сряда и четвъртък да са дни за езикова подготовка. И в тези дни децата да учат в други конфигурации от класове според желания език и нивото на владеене. Разпределението да става с входящ тест (нещо като АКС).
Това би било екстра.
Виж целия пост
# 515
Иначе и аз не харесвам организацията в 8 клас. Нека приемем, че засиленото езиково обучение не е непременно лошо нещо, но би трябвало обучението по език да не става по класове. Идеята ми е  всички останали предмети да са разпределени да кажем в понеделник и петък, а вторник, сряда и четвъртък да са дни за езикова подготовка. И в тези дни децата да учат в други конфигурации от класове според желания език и нивото на владеене. Разпределението да става с входящ тест (нещо като АКС). Това би било екстра.

Ето тази идея е просто страхотна и според мен трябва да се въведе във всички училища. Peace

Трябва да има разпределение и по входящо ниво на владеене на езика и да има допълнителни групи, в които да се учи езика, които да не са точно класовете, които пък са сформирани на база успеха по математика.

Колкото до останалото m.cha-cha съжалявам да прочета това и за жалост то потвържва на 100% информацията, която имах от предната година за това иначе уникално училище. Много жалко, защото там наистина са събрани едни от най-добрите деца на всеки випуск и така да се пропилява този потенциал ....
Иначе какво да ви кажа явно в 8-ми клас е малко момента на бунта и разпускането, защото децата в повечето случаи са били под напрежение в предната година и оказвайки се на финала  в желаните от тях училища се поотпускат .... при нас също имаше дребни препятствия тази година с дисциплината и то при положение, че в класа има само 2 нови деца, а и всъщност те не създват проблемите. Имахме РС с децата, взеха се мерки  Twisted Evil Но и родителите трябва да настояваме за такива и да поддържаме училищното ръководство в санкциите, за да се овладеят подобни прояви още в зародиш!
Виж целия пост
# 516
Не съм изненадана от това което написа m.cha-cha... Моя син именно за това отказа категорично да учи повече в това училище... Изкара там 5-ти клас и зареди такива проблеми се махнахме... Имаше групичка деца, които се гавреха с него и когато неговите нерви не издържаха и ги наби, го изкараха него виновен... Беше просто отвратително!!! Сега му се случи подобна история, но на класната му беше пределно ясно, че той е бил предизвикан, но просто искаше да сравни версиите, за да знае как да се накажат тормозителите... За първи път някой се интересуваше защо се е стигнало до дадена неприятна ситуация и след като излезнахме с младежа от срещата в училище той се обърна и ми каза, че ако беше в СМГ отново той щеше да бъде виновен...
Ние с баща му и вуйчо му сме възпитаници на СМГ и много искахме той да учи там, но след историята в 5-ти клас той не искаше и да чуе и сега четейки разказа на m.cha-cha се радвам, че сме се съгласили с неговото желание...
Виж целия пост
# 517
m.cha-cha , не знам какво да кажа!  Жалко е , защото все пак вашият клас не е само от външни деца , но може би това е проблема.
 Аз мога да кажа , че детето е доволно. По английски си учат, правят много контролни и диктовки. Няма деца , които не влизат в час. Е, имало разговарящи в час, но били единици. С две думи получихме това , което сме очаквали. Даже бях се примирила , че английски почти няма да учат, но се радвам , че не е така.
 А какво можеш да направиш - не знам  Tired. Надявам се да  намерите най-доброто разрешение на проблема , защото до 7 клас при нас историята беше почти същата.
Виж целия пост
# 518
Мисля, че от няколко примера не може да се обобщава за качеството на училището. По-скоро се касае за липса на "пасване" между конкретното дете и средата в училището, както и за лош късмет (нещата да тръгнат зле от началото, или ролята на черната овца да се падне на конкретното дете).
Но на което дете се падне лошият жребий трябва да потърси изход. Може би в друго училище, защото това явно не е за него. В София има НПМГ и ПЧМГ. Може там нещата да потъргнат, а с тези две училища не би трябвало да има проблеми да се организира преместването.
Виж целия пост
# 519
Аз поне не усетих в постинга на м-ча-ча обобщение на качествата на училището, още по-малко детето и да е черна овца! Но определено това:

... Дисциплината в класа на сина ни е толкова ужасна, че не виждам смисъл да се ходи на училище. ... В беснуването участват не единици, а единици са тези, които не участват! Пеене в час, блъскане, излизане на двора и скандиране... Това поне разказва нашият...
  ... Че в СМГ са имали проблеми с учениците от тези два класа, които формират основата на сегашния им клас, и въпреки всичко са ги събрали заедно, си е тяхната грешка. Че не всички имат възможност да се спасяват поединично /т.е. да мотивират в семейството и да компенсират пропуските от училище с уроци и школи/ е ясно. Че ми иде да вия, като знам колко работа се върши в една езикова гимназия в първата година, а той си я пропиля...
      
си е проблем, за който училището, с активно съдействие на родителите, трябва да вземе мерки!

m.cha-cha, не е ли възможно преместване в друг клас? (доколкото разбирам "дисциплината", която описваш, не е типична за всички)
Виж целия пост
# 520
Но на което дете се падне лошият жребий трябва да потърси изход. Може би в друго училище, защото това явно не е за него. В София има НПМГ и ПЧМГ. Може там нещата да потъргнат, а с тези две училища не би трябвало да има проблеми да се организира преместването.

Принципно по ред причини и аз съм за бърза реакция в такива случаи - местих малкия си син, защото според мен се налагаше заради проблеми сходни с разказаните от m.cha-cha , но все пак говорим за 3-ти клас.
При целия труд, който хвърля едно дете ( и отчасти и средства, които инвестират родителите в подготовката му) не бих захвърлила с лека ръка шанса да уча в СМГ. Това естествено си е лично мое мнение. Бих опитала въпреки картинката, която се описва да дам още един шанс на ръководството на СМГ да предостави шанс за нормализиране на обстановката. Или пък преместване в съседна паралелка, което би било далеч по-безболезнено за детето и родителите. Но ако наистина няма воля за това или шанс за промяна, да - това е решението!
m.cha-cha , пожелавам ти успех кавото и решение да вземеш и ще ми е интересно, ако споделиш как са завършили нещата.
За твое успокоение ще кажа само, че поне между СМГ и ПЧМГ текучеството си съществува и рано или късно децата си откриват мястото. Тази година за огромна моя изненада едно от доста силните деца от ПЧМГ - отиде в СМГ ( около месец и нещо след началото на годината), надявам се там да се чувства добре и дано пак да виждаме името и в челните редици на мат. турнири както досега. Решението е било лично, доколкото разбрах и не касае обучението като такова, а по-скоро средата ... тоест винаги има и друга гледна точка от тази на страничния наблюдател  Peace
Виж целия пост
# 521
m.cha-cha, хващаш го за ушите и да учи с мама френски! Laughing
Много кофти ситуация, имам подозрения, че въпросната групичка деца, за която пише Кокошката може да е във вашия клас. Sad Според мен трябва съвместна работа: родители, учители и психолога. Точно там нещата в СМГ не са наред, връзката родители-учители понякога е слаба, понякога - просто липсва... Но зависи много и от класната. Между другото, те от миналата година имат психолог, преди явно не смятаха, че им трябва. А догодина ще има нов директор, да се надяваме да стегне малко дисциплината като цяло. Ако от мен зависеше, бих назначила вашата госпожа по математика за директор!  Wink Ще има всички под строй в две редици! Голям фен съм й аз на нея, въпреки че преподава на моя само на школата в събота. Но това, което чувам, как се оправя с 50 деца на школата и няма гък, няма мък, много ме кефи! (Който си завърти главата настрани - вън! hahaha)
Това с предложението на Черна станция много не го виждам. По-скоро тези, които наистина са много напред с материала (а те не са много такива) да ги отделят в отделна група и да учат по друга програма. Иначе как ще издържат цял ден език да учат  Shocked То сега към третия час вече им писвало, четвъртия ситуацията излизала от контрол... Класът е разделен на две половини: предна и задна и тия от задната изобщо все едно не са в час. Али сън, нещата са по-зле от описаното от теб, но пък може би сравнявате с предишното училище. Wink А, имало е наскоро и масово писане на двойки по английски и привикани родители. Peace А господинът по математика влиза понякога в другите часове да види какво правят. И е хванал няколко деца да преписват по време на контролно по БЕЛ. Joy
Виж целия пост
# 522
Но на което дете се падне лошият жребий трябва да потърси изход. Може би в друго училище, защото това явно не е за него. В София има НПМГ и ПЧМГ. Може там нещата да потъргнат, а с тези две училища не би трябвало да има проблеми да се организира преместването.

При целия труд, който хвърля едно дете ( и отчасти и средства, които инвестират родителите в подготовката му) не бих захвърлила с лека ръка шанса да уча в СМГ.

И аз мисля като Лени,че не бива с лека ръка да се отхвърля постигнатото.Но все пак много си зависи от конкретната ситуация.
За ПЧМГ чета добри отзиви,но все пак е частно училище.В смисъл такъв има такса и вероятно има родители,за които тя би била,ако не непосилна то в тежест.
В НПМГ не зная какво е нивото.

И не мога да не се съглася с mamamilk,че комуникацията учител-родител трябва да се засили.Силно се надявам това да се случи.
И съм чувала за случаи при по-горните класове,при които на родителска среща /не само в СМГ/ отиват неколцина родители.Меко казано безотговорност...
mamamilk развесели ме...,ами на човека му домъчнява за децата и отива да ги навести. Joy
А ако господинът го сложат за класен на въпросната паралелка съм сигурна,че нещата малко от малко ще потръгнат.

Виж целия пост
# 523
     Благодаря на всички за отзивите и за подкрепата! Ще видим какво ще се реши. Просто към педагогическите специалности в университетите в България трябва задължително да се въведе не теоретичната "Ученическа психология", а съвсем практични дисциплини от рода на "Управление на конфликти", "Работа с тийнове", "Мотивиране на учениците" и т. под. мениджърски практики, през които задължително да минават и ръководствата на школАта.
Виж целия пост
# 524
mamamilk , може би си права , че в сравнение с предишното училище , сега дисциплината на синковеца му изглежда нормална  Laughing. Той е от тези на първите чинове и едва ли се вълнува какво точно се случва назад. Свикнал е да се абстрахира  Peace.
 За посещенията - знам, за виканите родители - не.
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия