"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 85 623
  • 743
# 105
Както обещах идвам да кажа, че и в речника на БАН от 1983 думата "уплитам" я няма. Явно някъде се губи и после се появява. Grinning
Виж целия пост
# 106
Въпросът възникна в една от отчетните теми и аз реших да се консултирам с вас. Моят спомен е, че йо - 2 звука, ьо - 1 звук. Права ли съм или бъркам?
Виж целия пост
# 107
Въпросът възникна в една от отчетните теми и аз реших да се консултирам с вас. Моят спомен е, че йо - 2 звука, ьо - 1 звук. Права ли съм или бъркам?

Абсолютно правилно. Peace
Виж целия пост
# 108
Въпросът възникна в една от отчетните теми и аз реших да се консултирам с вас. Моят спомен е, че йо - 2 звука, ьо - 1 звук. Права ли съм или бъркам?

Така е, "ь" е само буква, не е звук, така че "ьо" е 1 звук.
Виж целия пост
# 109
Не зная тези подробности дали са важни за някого, но и без това ги имам написани, да ги копирам тук.
•   Буквата се чете и пише.
•   Звукът се чува и изговаря.
•   Звуковете са гласни или съгласни.
•   Гласните съдържат само глас и образуват срички. Те са шест на брой: А-Ъ; О-У; Е-И.
•   Съгласните са сонорни, звучни или беззвучни.
•   Сонорните съгласни съдържат много глас и малко шум. Това са съгласните в думата ЛаМаРиНа + Й.
•   Звучните съгласни съдържат глас и шум.
•   Звучните съгласни са Б, В, Г, Д, Ж, З. Това са първите шест съгласни в азбуката или съгласните в думите БоЗа, ВоДа, ЖеГа.
•   Беззвучните съгласни са П, С, Ф, Т, Ш, К и Х, Ц, Ч. Те съдържат малко глас и много шум.
•   В края на думата звучен съгласен се чува като съответния беззвучен - Б се чува като П, В - като Ф, Г като К, Д като Т, Ж като Ш, З като С.
•   Ако се колебаем коя буква да напишем, променяме думата, така че след съгласния да има гласен звук.
•   Пренасянето на думите на думи става по срички (броят на сричките в думата е равен на броя на гласните).
•   При пренасяне никога буква не остава сама на горния или на долния ред.
•   Буквата Я в началота на думата означава два звука Й и А.
•   Буквата Ю в началота на думата означава два звука Й и У.
•   Буквата Я след гласен означава два звука - Й и А.
•   Буквата Ю след гласен означава два звука - Й и У.
•   Буквата Я след съгласен означава един звук - А.
•   Буквата Ю след съгласен означава един звук - У.
•   Буквата Щ винаги означава два звука - Ш и Т.
•   Буквата Ь не означава звук, а бележи, че предният съгласен звук се чува по-меко.
•   Йо се пише в началота на думата или след гласен звук.
•   Ьо се пише винаги след съгласен заук.
•   Буквата Й бележи съгласен звук - не образува срички.
Виж целия пост
# 110
svet65, много хубаво си систематизирала информацията. Ще си позволя да те цитирам в темата на набор 2005.
Виж целия пост
# 111
Поправка!

Буквата Я след гласен означава два звука - Й и А или Й и Ъ.
(ЙЪ: аз стоя, те стоят).

Буквата Я след съгласен означава един звук - А или Ъ.
(Ъ: аз седя, те седят; денят, сънят).

Виж целия пост
# 112
Пустоща или пустошта?
Виж целия пост
# 113
Пустош - пустошта. Peace
Виж целия пост
# 114
Е защо "ш+т" не се пише "щ"?
Виж целия пост
# 115
Е защо "ш+т" не се пише "щ"?

А защо?  newsm78
Виж целия пост
# 116

Под влияние на стария правопис.
Променило се е от "пустошь, пустошьта" на "пустош, пустошта".
Виж целия пост
# 117
Определено ако думата започне да се изписва "пустоща", ще затрудни морфемния анализ. Thinking
Виж целия пост
# 118
Не е ли това смисълът на буквата "щ", да се замества "ш+т" newsm78
Виж целия пост
# 119

Не е ли това смисълът на буквата "щ", да се замества "ш+т" newsm78

В случая не е коректно да се променя последната буква на думата, няма такова правило. Думата е пустош, като -та е само окончание. Само при този конкретен пример на думата съществува комбинацията шт. Иначе: пустош, пустошта, пустошите, пустошни...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия