"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 85 636
  • 743
# 720
За там не съм сигурна, но мисля, че са дублети, като по-често се използва знаци. Може някой, който има новия речник, да провери. Simple Smile
Дублети са според речника.
Слято или разделно се пишат: вследствие, вдействителност, взависимост- какво е правилото?
Вследствие, в действителност, в зависимост.
Виж целия пост
# 721
Слято или разделно се пишат: вследствие, вдействителност, взависимост- какво е правилото?


Според мен разделно. Не виждам защо да се пишат слято предлогът и думата.
Ако има някое ново правило е друг въпрос.

П.П. Да допълня, че е правилно да се пише "вкъщи", като преди 20-тина години приеха този правопис специално и само за тази дума.
Виж целия пост
# 722
П.П. Да допълня, че е правилно да се пише "вкъщи", като преди 20-тина години приеха този правопис специално и само за тази дума.
вкъщи и в къщи са две различни неща, и двете "правилни"
Виж целия пост
# 723
П.П. Да допълня, че е правилно да се пише "вкъщи", като преди 20-тина години приеха този правопис специално и само за тази дума.
вкъщи и в къщи са две различни неща, и двете "правилни"

До преди около две десетилетия, съществуваше само варианта "в къщи".
Виж целия пост
# 724
П.П. Да допълня, че е правилно да се пише "вкъщи", като преди 20-тина години приеха този правопис специално и само за тази дума.
вкъщи и в къщи са две различни неща, и двете "правилни"

До преди около две десетилетия, съществуваше само варианта "в къщи".
При сегашния вариант на наречието вкъщи срещам и чувам изрази като: Тръгнала съм към вкъщи. Почти съм стигнал до вкъщи. Rolling Eyes  Пълно безумие! Confused
Добре си беше предлог+къщи: Прибирам се в къщи. Тръгнах към къщи. Ще те заведа до къщи. Simple Smile
Виж целия пост
# 725
това вече сме го бистрили:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=635017.msg24644314#msg24644314
Виж целия пост
# 726
Знам, че е бистрено. Не коментирам как е правилно. Въпросът е, че заради това правило хората  говорят и пишат неправилно.
Виж целия пост
# 727
Не е виновно правилото, че хората са неграмотни Simple Smile. Който чете повече, много добре се ориентира кое как се пише, и без да е чел правилото.
Виж целия пост
# 728
Някой с по-нов речник може ли да ми каже дали се пише буржоазия или буржуазия?
Виж целия пост
# 729
Никога не съм срещала изписано "буржуазия". Първият вариант е верен за мен. Peace
Виж целия пост
# 730
Никога не съм срещала изписано "буржуазия". Първият вариант е верен за мен. Peace
Peace
Виж целия пост
# 731
Как е правилно пунктуационно следното изречение като начало на писмо:

Здравей, Петя,

Бих искала да ти предложа...

или

Здравей Петя,

Бих искала да ти предложа...



Виж целия пост
# 732
Никога не съм срещала изписано "буржуазия". Първият вариант е верен за мен. Peace

Госпожата ни каза, че е буржУазия, затова питам да не би да са го променили.
Виж целия пост
# 733
Никога не съм срещала изписано "буржуазия". Първият вариант е верен за мен. Peace

Госпожата ни каза, че е буржУазия, затова питам да не би да са го променили.

 Shocked

Буржуазия е на руски, на български е буржоазия.
Виж целия пост
# 734
Никога не съм срещала изписано "буржуазия". Първият вариант е верен за мен. Peace

Госпожата ни каза, че е буржУазия, затова питам да не би да са го променили.

 Shocked

Буржуазия е на руски, на български е буржоазия.

Не, тя изрично каза, че се пише буржОа, но буржУазия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия