Обичам Топлофикация

  • 67 505
  • 750
# 315
t_ilieva, а колко ви е била миналогодишната сметка за декември?
Ние днес звъняхме да проверим, понеже не пазим бележките, а в интернет не излизат вече изплатените. 73 лв. е била миналата година. Предполагам защото тези 73 лв. пак са били прогнозна, на база по-миналата година, която беше топла  Crazy и понеже миналата се оказа студена, това, което е изхарчено отгоре е излязло по-късно, и е отразено в тази прогнозна.
..................
Сега гледах - миналата година за декември сме платили 151 лева.
Виж целия пост
# 316
Абе, парите си вървят...Мои познати се топлят с конвектор, радиатор и в третата стая духалка само вечер...В кухнята също се пуска от време на време духалка, за по час -два , докато се готви . Кучешки студ е въпреки това. В стаите не се вдига повече от 18-19 градуса, при печки на макс и затворени врати. И сметката им за ток за декември е 405 лв. А и топлината от парното е съвсем различна от тази на печки и пр. Живяла съм и при едните условия и при другите, та мога да кажа...В крайна сметка няма евтино отопление, но все си мисля, че парното е по-добрия вариант. Поне е по-безопасен...
И и аз съм била на различни видове отопление.
Скрит текст:
дърва и въглища в къща /докато гори печката е рай..после се обличах под юргана  Laughing/ ,а в стаите без печка може да съхраняваш продукти за хладилник , в банята тръбите замръзваха.
газ /парното и топлата вода - беше евтино и топло/
климатици /ноември 2012 сметка 207лв за всичко - отопление + домакински уреди и пр...малко е шумно ,и пода е леден /
тец - сега десет дни декември за пръв път /най-скъпо до момента ни е то/
И точно защото правя сравнение между миналата година парно на газ ,тази /ноември на климатици-23гр на всякъде/ и декември на тец ,мога категорично да кажа ,че ако не ни паднат сметките и ако прогнозния дял не го променят /защото са ни надценили като потребление/ то най-скъпо до момента ни е ТЕЦ-а /заради топлата вода и сградната явно/ newsm78.
Ако падне прогнозното и като цяло сметките наполовина ще ни се върже като парното на газ.Но силно се съмнявам да паднат наполовина  Laughing.
До момета виждам една недоизмислена система на отчитане и разпределение за Тец .В резултат много загуби,които плащат потребителите .Безумно е 1 кубик вода да е 20 лв и отгоре  ooooh!
Виж целия пост
# 317
Ноември изооообщо не беше толкова студен. Сравняваш круши с ябълки.
Виж целия пост
# 318
katia13, в топлофицирана сграда ли си опитвала тези варианти?
Защото и аз съм пробвала почти всичко.

По-евтино от ТЕЦ-а досега не съм открила.
Най-скъшо е а газ. Ама много скъпо.
На ток също е много скъпо.
Сравнително евтино, но не колкото на ТЕЦ е твърдото гориво, но то е за сгради, в които ТЕЦ няма, иначе не си заслужава влаченето на дърва/въглища, боядисването всяка година, както и неравномерната Т.

...Безумно е 1 кубик вода да е 20 лв и отгоре  ooooh!

Абсолютно.
Подобно безумие съм чела само тук. На живо никъде не съм го виждала, а през ръцете ми минават сметките на не малко имоти. 5.50-7 лв. В тези граници се движат цените. Ако има разминаване, търсете вината в съседите си.
Виж целия пост
# 319

Аз днес ги извиках за междинно отчитане, като при изготвяне на изравнителните сметки ще бъде предствена отделна сметка за периода от началото до 15.01.2013 и отделна за времето от 15.01.2013 г. до края на отоплителния сезон. Заявих услугата на 8.01. и ми дадоха дата за днес. Струваше ми 15 лв., което смятам, че е съвсем нормално /ние сме с общ топломер за целия апартамент/...Ще чакам изравнителните сметки през август.
А само за вашия апартамент ли ги викна ?Те съгласяват ли се да дойдат така?
Лошото е,че ако е само за вашия апартамент контролното - ще отчетат само топломера и кубиците вода.Но няма да знаят на другите по колко е пртреблението,за да направят адекватно прогнозно разпределение относно цената на топлата и сградната /ако е населен блока,не е кой знае какво,НО ако е слабо населен .. няма да е реално пак до изравяването,защото загубите на топлинна енергия от абонатната и по тръбите били много,когато ползвателите са малко-това ми обясниха на мен /
Виж целия пост
# 320
И и аз съм била на различни видове отопление.
Скрит текст:
дърва и въглища в къща /докато гори печката е рай..после се обличах под юргана  Laughing/ ,а в стаите без печка може да съхраняваш продукти за хладилник , в банята тръбите замръзваха.
газ /парното и топлата вода - беше евтино и топло/
климатици /ноември 2012 сметка 207лв за всичко - отопление + домакински уреди и пр...малко е шумно ,и пода е леден /
тец - сега десет дни декември за пръв път /най-скъпо до момента ни е то/

[/quote]
Катя, ако не е проблем, би ли казала какви сметки за газ - и каква квадратура при какви условия - сте отоплявали и е било евтино? Още повече, че миналата зима беше много студена - за януари ние имахме над 400 лв. за газ.
Аз цял живот съм била с ТЕЦ, в момента - 3ти сезон на газ - и определено смятам, че на газ е доста по-скъпо (отоплението, топлата вода е горе-долу еднаква).

Виж целия пост
# 321
Няма начин да направят реално изравнявае само със засичане на 1 имот с/у 15 лв.
И за тези с отчитането от разстояние лъжат. Пак не правят всеки месец изравняване.
Но много хора им се вързаха и накупиха от тези топломери.
Виж целия пост
# 322
katia13, в топлофицирана сграда ли си опитвала тези варианти?
Защото и аз съм пробвала почти всичко.

По-евтино от ТЕЦ-а досега не съм открила.
Най-скъшо е а газ. Ама много скъпо.
На ток също е много скъпо.
Сравнително евтино, но не колкото на ТЕЦ е твърдото гориво, но то е за сгради, в които ТЕЦ няма, иначе не си заслужава влаченето на дърва/въглища, боядисването всяка година, както и неравномерната Т.

...Безумно е 1 кубик вода да е 20 лв и отгоре  ooooh!

Абсолютно.
Подобно безумие съм чела само тук. На живо никъде не съм го виждала, а през ръцете ми минават сметките на не малко имоти. 5.50-7 лв. В тези граници се движат цените. Ако има разминаване, търсете вината в съседите си.
Не се сърди човече, на газ бяхме в друг апартамент /вярно една стая по-малко от сега,вътрешен  и южен-очитам тези факти/ .Най-високите сметки за парно + топла вода са ни били 220лв.Само за топла - около 60 /по около 8 кубика хабим на месец по-принцип/ .
В сравнение с ТЕЦ сега ,който явно ми излиза за един месец 450лв /какво да говорим../.Вярно една стая повече,външен и не е южен,но пък радиаторите не са ми на 5 както в този на газ бяха Peace
На ток вече казах как е било ноември в същия блок дето сме с ТЕЦ-а /вярно ноември беше по-топъл,но ще видя и декемврийската сметка за ток,защото 22-23 дни от месеца сме си били на ток,после пуснха парното.И ще си направя по адекватно сравнение ток-тец/ .За момента и на ток е по евтино от на ТЕЦ /в нашия случай/.
Все се надявам да са завишени поне с една трета тези сметки,ще разберем след контролното отчитане и ще пиша.
В тази тема аз лично доста информация научих от всички Вас /твои коментари са ми направили впечатление  и в други теми..за конденз и пр Simple Smile/  и се надявам да сте прави ,че първия сезон е така в повечето случаи и после нещата си идват на място след изравняването..обикновено се оказвало ,че са завишени сметките-дано.
На твърдо гориво е най-евтино,но е много трудоемко и за блок е абсурд /бяхме в къща тогава/.


Виж целия пост
# 323
За по-малък имот, да, но това са несравними неща Simple Smile

За ТЕЦ-а - абсолютно никаква представа не можеш да придобиеш от прогнозните, особено след тежка зима като предната, надути са до небесата, нищо общо е реалността  Simple Smile
Виж целия пост
# 324
А само за вашия апартамент ли ги викна ?Те съгласяват ли се да дойдат така?
Да. Да. Каквато и сметка да сложат за сградна инсталация или там каквото е, не може да е по-голяма от моята лична за отопление на жилището ми.
В апартамента, в който живея в момента /другия, за който говорех го даваме под наем/, сме осем апартамента в нашия вход и още толкова в другия, където е и абонатната станция. От нашия вход само един апартамент не ползва ТЕЦ, но си плаща за общите части. За другия вход не знам. ОБАЧЕ в нашия вход радиаторите на стълбището работят и като дойде изравнителната не сме имали повече от 20-30 лв. за общи части на месец /горе-долу/, а това приблизително прави около 10 % от сметките ни за отопление на апартамента. Нашият е 120 кв.м. старо строителство, с високи тавани, та горе-долу кубатурата е равна на другия, ново строителство 144 кв.м. и с неотопляемо стълбище.
Абе, аз не знам дали и тия, дето работят във фирмите за топлинно счетоводство, изобщо имат представа как точно сформират крайната цена. Май-май на око се върши тая работа - спрямо колко им трябва на Топлофикация. Досега не съм срещала човек, хем все образовани хора около мен, включително и инженери, които да успеят да разгадаят тая енигма.
Но за мен е факт, че с ТЕЦ ми е било винаги най-топло и най-евтино.
Виж целия пост
# 325


...Безумно е 1 кубик вода да е 20 лв и отгоре  ooooh!

Абсолютно.
Подобно безумие съм чела само тук. На живо никъде не съм го виждала, а през ръцете ми минават сметките на не малко имоти. 5.50-7 лв. В тези граници се движат цените. Ако има разминаване, търсете вината в съседите си.
Peace Peace Peace
Август беше страшна жега и за четири кубика платих 20 лв...даже и под пет падна кубика...
Виж целия пост
# 326
Очевидно все пак за размера на сметките за отопление най-голямо значение има местоположението и изложението на апартамента. Не може да сравняваме еътрешен и южен с външен северо-западен, както е и при нас.
Катя, не искам да те отчайвам, но такъв апартамент трудно се отоплява (аз съм в същия в момента, но на газ). Все пак 450 лв. е наистина много висока сметка за ТЕЦ, вероятно реалната ще е около 300 лв.
Виж целия пост
# 327
Каквато и сметка да сложат за сградна инсталация или там каквото е, не може да е по-голяма от моята лична за отопление на жилището ми

Зависи колко пускате. Ние ползваме основно сградна, личната е много минимална. Тази година, например, е 0 (засега де, нищо не се знае Mr. Green).
Виж целия пост
# 328
Ноември изооообщо не беше толкова студен. Сравняваш круши с ябълки.
Не е точно така ,защото от тези 207лв за ноември поне 70 са за ток /домакински нужди/ ..остават 137 лв за отопление.Ок по-топъл е от декември -ясно .Слагам отгоре още 100-150 лв и стават  237-287 лв за отопление.А реално от Тец искат 450 за декември.Е кое ми е по евтино ТЕЦ или ЧЕЗ ?!Риторичен въпрос .  Peace
Виж целия пост
# 329
katia13, нямаш сметка 450 лв. Имаш някаква прогноза за 10 дни 155, в която има и вода. Прогноза. Т.е. нищо общо с това, което ще платиш.
Не се настройвай предварително. И моята 97, а реално сме изхарчили около 36-7. Това са абсолютно спуснати на посоки цифри, не това, което ще платим накрая  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия