Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 811
  • 770
# 240
Здравейте! Може ли да ми кажете как се получава тази еднократна помощ при раждане на дете (250лв.)? Аз в момента съм в 45 дневен болничен преди раждане. След като родя, ще подам втория болничен. Той именно за отглеждане на дете ли е или за тази еднократна помощ се подава нещо допълнително?
Също полага ли ми се Еднократната помощ при бременност в размер на 150 лв. за периода от 45 дни преди определения термин за раждане?  Тоест, аз съм осигурена на трудов договор, дали освен парите по тези болнични преди и след раждане, мога да си поискам и тези помощи или те са за неосигурени? Благодаря ви!   bouquet
Еднократна помощ за живородено дете се получава от агенция "Соц. подпомагане". Документи се подават след като родите. Трябва молба по образец, акт за раждане на детето и документ от ГРАО за брой живородени деца от майката.
Еднократна помощ от 150 лв. преди раждане е за неосигурени или такива и брутния доход на член от семейството да е под 350 лв. Не съм сигурна дали се получава от осигурени лица, но без необходимия стаж, за да получат обезщетение от НОИ.
Виж целия пост
# 241
Благодаря, Viva_123. Значи имам право на еднократната помощ при раждане (въпреки че съм осигурена) и тя няма общо с втория болничен, който ще дам в НОИ. Тоест, когато отида в Общината, за да взема акта за раждане на детето, трябва от тях да поискам молба по образец и документ от ГРАО за брой живородени деца от майката? След това тези документи ги нося в агенция "Соц. подпомагане"в района, в който живея?

Допълнение: ... Влязох в сайта на агенция "Соц. подпомагане" и там открих МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ. В нея пише, че трябва да приложа Оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;
2.   Дубликат от удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта ( в случаите по чл.11, ал.3 от ППЗСПД ); Тях от болницата при изписването ли ще ми ги дадат? Понеже аз ще искам и  бележка за ползване на отпуск от бащата, нали не е един и същ документ, тъй като ще трябва навсякъде оригинал?
Виж целия пост
# 242
И аз пак с поредното питане....ей браво ,че ви има,че такива като мен, за къде са не знам...Малкият на 3 този месец навърши две години,кога точно свършва платеното майчинство и кога трябва да подам документи за неплатено.......питах  счетоводителката, ама и тя не е много наясно.Никакъв спомен нямам до кога беше първата и кога подадох документи..
Втората година ми започва на 16 юли.Колко дни е втората година newsm78
Виж целия пост
# 243
Платеното майчинство ти свършва в момента, в който детето навърши две годинки. Защо да започва от 16 юли?  newsm78
След платеното, можеш да ползваш натрупания платен отпуск, както и неплатен за отглеждане на дете до 8г.  Peace
Виж целия пост
# 244
Ами при мен нещата са малко по-различни,родих доста преди термин,та тези 410 дни ми свършиха на 16 юли,защото 45 дена са ми дадени след раждането.Първата година изтече на 16 юли и започна втората,според мен би трябвало да изтича втората на тази дата,но не съм сигурна, за това питам.При нашата счетоводителка преди да отидеш трябва да си наясно с всичко,защото нещо не са и ясни много нещата.
Виж целия пост
# 245
Ами при мен нещата са малко по-различни,родих доста преди термин,та тези 410 дни ми свършиха на 16 юли,защото 45 дена са ми дадени след раждането.Първата година изтече на 16 юли и започна втората,според мен би трябвало да изтича втората на тази дата,но не съм сигурна, за това питам.При нашата счетоводителка преди да отидеш трябва да си наясно с всичко,защото нещо не са и ясни много нещата.

НЕ

Десекс ти е написала-втората година за всички майки изтича на втория рожден ден на детето /независимо колко по-рано си родила/.Т.е на 4 ти юни вече не си в майчинство.Щом не си си пуснала платен или неплатен отпуск в момента висиш в нищото.Оправи това със счетоводството.Имаш право на платен отпуск за двете години майчинство и 11 м неплатен
Виж целия пост
# 246
благодаря  bouquetтичам


Елфита,сега счетоводителката ми каза,че  се полагат 12 месеца неплатен,6 на мен и 6 на таткото...така ли е ти пишеш 11.Нещо хич и нямам  вяра,има ли значение,че нямам брак , а само живея с таткото.Притеснявам се,да не объркам нещо,пък и нали не искам да се връщам там Hug
Виж целия пост
# 247
Имаш право на неплатен 6 месеца, които се полагат на теб и 5 месеца, които таткото може да прехвърли на теб. А, ако не живеете в едно домакинство, може да ползваш 6м от отпуска, който се полага на бащата, вместо 5. Мисля, че така беше  newsm78
Виж целия пост
# 248
Имаш право на неплатен 6 месеца, които се полагат на теб и 5 месеца, които таткото може да прехвърли на теб. А, ако не живеете в едно домакинство, може да ползваш 6м от отпуска, който се полага на бащата, вместо 5. Мисля, че така беше  newsm78

 Peace

ако имате брак 11 м неплатен-6 м неплатен твои и бащата може да ти прехвърли 5 м
ако нямате брак и не живеете в едно домакинство-12 м неплатен
в твоя случай имаш право на 11 м неплатен.5 от които ще ти прехвърли бащата с декларация свободен текст
Виж целия пост
# 249
Здравейте пак по темата! Понеже случайно научих, че се получава еднократна помощ за раждане на дете, има ли други такива еднократни, които се полагат? Или е само тази и болничните, които разбира се, очаквам да се изплатят. Явно юли ще чакам пари за 45-дневния болничен от 14 май.   Sad Всеки път ли ще се бавят толкова - с два месеца?
Виж целия пост
# 250
Здравейте пак по темата! Понеже случайно научих, че се получава еднократна помощ за раждане на дете, има ли други такива еднократни, които се полагат? Или е само тази и болничните, които разбира се, очаквам да се изплатят. Явно юли ще чакам пари за 45-дневния болничен от 14 май.   Sad Всеки път ли ще се бавят толкова - с два месеца?

други еднократни за работещи майки няма
има детски-с изискване на доход,помощ за студенти

болничните ти се бавят по вина на работодателя.той не подава нещата на време и от там НОИ не ти превежда
Виж целия пост
# 251
Благодаря, ♥Elfita♥. Бях се оплакала от счетоводителката на фирмата тук, но отговорът беше, че тя е права и че е нормално 45-дневния болничен преди раждане от дата 14 май да го подаде в края на юни в НОИ и дори в началото на юли.  #Cussing out После ще чакам още 3 седмици НОИ! На мен ми се струва бавене!

 ♥Elfita♥, моля те да видиш и този мой въпрос от вчера, защото още никой не ми е отговорил. Благодаря много.  Hug

Значи имам право на еднократната помощ при раждане (въпреки че съм осигурена) и тя няма общо с втория болничен, който ще дам в НОИ. Тоест, когато отида в Общината, за да взема акта за раждане на детето, трябва от тях да поискам молба по образец и документ от ГРАО за брой живородени деца от майката? След това тези документи ги нося в агенция "Соц. подпомагане"в района, в който живея?

Допълнение: ... Влязох в сайта на агенция "Соц. подпомагане" и там открих МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ. В нея пише, че трябва да приложа Оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;
2.   Дубликат от удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта ( в случаите по чл.11, ал.3 от ППЗСПД ); Тях от болницата при изписването ли ще ми ги дадат? Понеже аз ще искам и  бележка за ползване на отпуск от бащата, нали не е един и същ документ, тъй като ще трябва навсякъде оригинал?
Виж целия пост
# 252
Монако,да,болничния от май може да се представи докрая на юни.И от там НОИ има 15 работни дни да ти преведа парите.Такъв е реда.
За еднократната-като взимаш акта за раждане искаш и удостоверение за родените от теб деца.в социалните отиваш с това удостоверение,акта за раждане /оригинал/ и попълнена молба за помощта,личната ти карта.на места искат и ЛК на бащата+неговото присъствие.не знам как е във вашите социални
http://www.biberonbg.com/files/ednokratna_pomosht.pdf -молбата
Виж целия пост
# 253
Голямо благодаря,  ♥Elfita♥. Проверявам всеки ден с ПИК код за подаден болничен и все го няма. Явно счетоводителката ще изчака края на юни. А аз може да родя и другата седмица, тогава и втория болничен трябва да и нося. Кой знае и него колко ще го мота.  Rolling Eyes
 Хубав ден!   bouquet
Виж целия пост
# 254
благодаря ви момичета  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия