Слънцезащита

  • 29 295
  • 450
# 285
Ползвала съм и този. Но втора година ползвам пъмп-а, който си показала. Разлика няма.
Вероятно не си мазала стабилно или просто кожата на детето е по-склонна към чернеене. Защото и аз чернея с Ларош 50+, ама аз по принцип чернея бързо, а и не мажа особено стабилно.
Но е факт, че на моето скандинавче му действа като да не се е излагало на слънце.
Виж целия пост
# 286
мажа доста стабилно Wink никак не ги песта и не знам дали е склонен да чернее с а-дермата не ми е чернял никак, с мустела, дейлонг и разни др чернееше... а той по принцип не е мн бял...

както и да е де..минало..догодина  ще търсим друго, просто споделям резултата от тозгодишния избор Wink

(все пак всъщност страшно много хора купуват такива продукти да не изгарят, но тен искат.... та за някои не би било проблем, иначе на усещане  на кожата наистина беше мн приятен)
Виж целия пост
# 287
Ейндж, а ти защо не искаш тен?
Виж целия пост
# 288
дейлонг 50+ и бочко 50+ съм ползвала и от двата съм доволна..........чернее,но не изгаря
Виж целия пост
# 289
Сърчи, тенът не е мн по-полезен от изгарянето .....  ако ти се чете... http://www.geophys.bas.bg/uv_index/solar_uv_bul.pdf   друг е въпроса, че принципно не харесвам  мн почернели хора.... в смисъл дори красиво не ми е....
Виж целия пост
# 290
Здравейте.
Вече две години ползвам това за дъщеря ми (в момента на 4,5г.) и  съм изключително доволна.
Тази година исках малко да сменя и търсих това или това , но не можах да ги открия.
Предлагаха ми ето това (опаковка XL от 300мл.) и това , но според мен е огромно това количество и предвид това, че следва да се ползва 12 месеца след отваряне не виждам смисъл да се купува за едно дете.

Спрях се отново на Виши, като опаковката е ето тази вече и новото при него е минералния филтър за UVB + UVA защита. Още в аптеката ми направи впечатление, че консистенцията е поразредена. Надявам се да нямаме проблеми с него и да останем отново доволни от действието му.

Бях забравила, че вече не се пише дата на производство на тези продукти, а батч код и дълго се занимах с това да го издирвам и разшифровам. За ваше улеснение пускам линк за проверка на този код. Същият показва дата на производство и срок на годност, както и остатък от срока на годност от този момент насетне. Peace
Виж целия пост
# 291
СКО - моят син е на 6,5 и с този крем показаният на ла рош(100 мл) + спреят(200мл), който не си намерила, от ползване 9 дни на басейн и море, кремът е почти приключил, спреят е на половина... 12 месеца е доста голям период, аз лично и в града мажа, та не мисля, че 300 мл са огромно количество....
Виж целия пост
# 292
Около 5г ползвах . Доволна съм.

Тази година купих

И той ми върши хубава работа.
Синът ми е с доста бяла кожа, опазва го добре.
А и тен не ни трябва, нито на мен, нито на него. Носи опасности, вреди на кожата, а и аз не харесвам много почернели хора.
Виж целия пост
# 293
А аз... си обичам тена, чувствам го здравословно, както за себе си, така и за децата ми. Рядко мажа и малко, колкото да не се гори - за щастие ние почти и не горим, та ме устройва... Е, ако бях бяла и склонна да розовея, сигурно нямаше да мисля така, но... Wink

А ето и нещо, което случайно видях днес:
https://www.facebook.com/notes/anna-siveva/%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0 … %B0/3960923935175


П.П. Не знам дали всеки обче ще успее да го отвори...
Виж целия пост
# 294
аз не успявам...т.е. нямам фейсбук... какво е по-точно... и синът ми не розовее...което за мен нищо не променя Wink
Виж целия пост
# 295
Няма нещо много ново като информация в линка. Повечето неща са коментирани тук - принцип на действие на физични и химични филтри, смисъл от ползване на висок фактор, вредни съставки, различия между УВ лъчите... такива неща.
Виж целия пост
# 296
Не е ново, разбира се. Ейнджъл - това горе-долу... И като цяло липсата на смисъл от хипер високите фактори - над 25-ти, примерно.
Но не знам как да го сложа, че да се отваря свободно...
Виж целия пост
# 297
Копвам текста от Фейс-а. Авторката няма да се сърди, сигурна съм.

Слънцезащита - колко вредна и колко полезна.

Какво има в белите кремчета против изгаряне и доколко ни предпазват от силното слънце?

 SPF 25 блокира 96% от лъчите, SPF 30 - 97%, SPF 50 - 98%!!!

Piz Buin е името едновременно на алпийски трихилядник и на марка кремове против изгаряне. Прототипът на съвременните кремове тръгва от Швейцария, от лабораторията на химика Франц Гретър, който през 1938 г. забърква мехлем срещу безмилостното слънце след жестоко изгаряне по време на изкачване на Piz Buin. Съвременни изследвания измерват защитния фактор на мазилото на Гретер - SPF 2.
Днешните кремове против изгаряне имат много по-висок защитен фактор и с SPF 30 - 45 не осигуряват нищо повече от средно силна защита. Днешните кремове предпазват и от целия спектър ултравиолетови лъчи - от причиняващите изгаряне UVB лъчи (ултравиолетова радиация със спектър 320-400 нанометра) до състаряващите кожата UVА лъчи (спектър 290-320 нанометра). От най-опасните UVC лъчи пък ни предпазва озоновият слой.
УВ-филтрите са физически и химически. Физическите осигуряват по-ниска степен на заищта , съответно се отбелязват като по-ниско число на опаковката като слънцезащитен фактор. Те действат на принципа на простото отражение на светлината. Химическите, действат на принципа на химическа реакция, т.е под действието на вълните на светлината (светлинните фотони) в кожата протича химична реакция - веществото, в крема, което е химичен филтър поглъща енергията на светлинните фотони и се образува ново химическо съединение. Така че по-високият филтър представлява и по-голям риск за кожата - т.е като почнем от просто раздразнение и сърбежи, алергични реакции, свръх отделяне на себум, че може и до крайно неприятни последствия да се стигне. Така че без нужда употребата на високи УВ-филтри е абсолютно ненужна, че и не е безвредна, все пак не работим целодневно на открито. Абсолютно достатъчен е градски филтър от 15 до 25 в зависимост от сезона и типа на кожата. Високите филтри са само и единствено за планина, море и екскурзия - т.е те се ползват ограничено във времето и инцидентно. Панацеята е шапка, очила с широка отстрани рамка и седене под чадъра.

Повечето лосиони са на един от два принципа. Една част съдържат химикали на въглеродна основа, които абсорбират ултравиолетовите лъчи. Такива химикали са оксибензонът и бензофенонът.
Оксибензонът образува безцветни кристали, които кожата поема без проблем. Лошата новина е, че покрай поемането на слънчевите лъчи той активира и свободните радикали в кожата. С две думи се казва, че това е генератор на свободни радикали и в крайна сметка може да причини болестта, от която е предназначен да те защити.
Бензофенонът пък е познат алерген, който прониква в кръвоносните съдове и следи от него често могат да се открият в урината например. 10% от нанесената доза бензофенон 3 прониква в кръвта.
Бензофенон-3 има следните 2 предназначения:
1. Влага се в слънцезащитни продукти, за да формира УВ защита в комбинация с други филтри. Процентите на влагане обикновено са големи - и в този случай може да се смята, че не е безвреден (но официално е разрешен както и много други предполагаемо вредни съставки).
2. Използва се в нищожни проценти (0.1-0.3%) с цел да предпази цвета на продукта от избледняване. Тоест ако кремчето е бледорозово или бледооранжево (или какъвто и да е цвят) - ако този цвят не се предпази с нещо, той ще избледнee още докато е на витрината в магазина. За да се предотврати това се слага УВ филтър в много малко количество и така цветът се запазва дълго време. В парфюм предназначението му е същото - да защити цвета на парфюма особено ако е прозрачен флакона.В този случай не може да се говори за вреда.
Втората група кремове са на принципа на отразяването на ултравиолетовите лъчи, разчита на точно толкова химия. Активните съставки там са титанов двуокис и цинков окис. Докато цинковият окис се смята за безвреден, срещу титановия двуокис има натрупано солидно досие. Изследвания показват, че той отразява едва 30% от слънчевите лъчи и че отгоре на всичко уврежда ДНК на клетките. В Съединените щати той минава за потенциален канцероген. Друга честа употреба на титановия двуокис е като бял пигмент в производството на бои, пластмаса и хартия.
Титановият двуокис би бил опасен, ако е с много малки размери на частиците (10-15-20 нанометра), но това няма как да се разбере - няма регулации, които да изискват този показател да присъства на етикета.
Много преди Франц Гретър да изгори някъде под Piz Buin, за да се предпазват от слънцето, древните гърци се мажели със зехтин, а аборигените с масло от ему. Сусамовото масло също се използвало повсеместно. Съвременни изследвания показват, че то спира 30% от ултравиолетовите лъчи. Кокосовото и фъстъченото масло, както и зехтинът го следват с 20%. За маслото от ему, което в Австралия използват и до днес (и не само като средство против изгаряне), се твърди, че отразява 100% от слънчевите лъчи. .
Естествената реакция на кожата, когато е изложена на повечко слънце, е производството на по-големи количества клетки с тъмен пигмент - меланин. Този процес на производство отнема няколко часа. Когато изгаряме, кожата работи извънредно, за да ни предпази. Постепенното изработване на тен е добра естествена слънцезащита. Няколко дена по 15 минути до час според типа кожа са достатъчни да си изработим симпатичен и полезен тен. Тези 15 минути без някой фактор, лепнат върху нас, са важни и за да може кожата да усвои витамин D, който си набавяме предимно от слънцето.

С просто какаово масло се ускорява потъмняването, има и други меланино-ускорители.

Фактори, по-високи от 8, правят поемането на витамин D почти невъзможно. А без него няма усвояване на калций, здрави кости, здрави клетки, здраво сърце. Смята се, че ако 90% от рака на кожата се причинява от слънцето, големите количества витамин D предпазват от други ракови заболявания. Въпрос на баланс, на разумно излагане и избягване на слънцето в пиковите часове, на подходящо облекло и на по-внимателно използване на бялата химия от кремовете против изгаряне.
Повечето УВ-филтри имат сравнително кратък "живот" - при поглъщане на УВ лъчи следва топлинно излъчване, а това си има граници и след това се скапва веществото. За% абсорбиране на УВ -лъчите (например фактор 30 абсорбирал 98 %), което е коректно, но иска мазане всеки 30 мин.
Има растителни екстракти, които не са УВ филтри, но защитават клетките от вредните продукти от УВ-радиацията - окислителните видове - радикали, супероксидни анион-радикали и т.н.Такъв екстракт е ползван в един споменат български продукт - дневен крем, който за да остане натурален няма УВ-фултър. И това не е уникалност, напротив - доста са.
Цинковият оксид е добър УВ филтър, но трябва да се има предвид, че е и отличен подсушаващ агент, ерго - всеки бебешки крем против подсичане го има (той е и  отличен антисептик!), но там е в голям % (>8%).
От всички тези - филтрите, които обикновено се използват без да се обявяват като SPF са :Benzophenone-3 Benzophenone-4Ethylhexyl Methoxycinnamate Ethylhexyl Salicylate
Като че ли най-опасният е benzophenone-3 особено за детски продукти. Оксибензон е Бензофенон-3.
Виж целия пост
# 298
Мерси, Чери. И аз мислех, но ми се видя прекалено дълго и не знех дали... Simple Smile
Виж целия пост
# 299
Имам питане към Епона, ако има възможност да се включи.
Тези съставки ок ли са за детски слънцезащитен:

1-ви:
Aqua, Titanium Dioxide, Cocoglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil*, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Helianthus Annuus Seed Cera, Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Alumina, Stearic Acid, Glyceryl Caprylate, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Sodium Levulinate, Alcohol, Leontopodium Alpinum Extract

2-ри:
Aqua, Titanium Dioxide, Cocoglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil*, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Helianthus Annuus Seed Cera,
Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Alumina, Stearic Acid, Parfum**, Glyceryl Caprylate, Alcohol, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Sodium Levulinate, Geraniol**, Taraxacum Officinale Extract, Limonene**
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия