Стволови клетки

  • 5 840
  • 31
# 15
Катина, сина ми не е дал никакви отклонения при ЯМР, ЕЕК и хромозомен анализ. При последния не ми е известно какво са правили.
Да се имплантират стволови клетки трябва да има и "картина" на отклоненията.
Ако се говори за аутизма като за генно нарушение / въпреки, че това не е доказано/ какво означава да ти имплантират собствените гени?
Виж целия пост
# 16
Снежа63, не те разбирам. Ама никак. Хем не се интересуваш от стволовите клетки, хем една трета от постовете тук са твои. Не искаш да те свържа с компетентен по въпроса лекар, а ми задаваш чисто медицински въпроси - на мен ???

Как да ти го напиша така, че да го прочетеш. Написах какво пише в епикризата и мисля е ясно, но ще ти преведа. Стволовите клетки са експериментален метод без гаранции за подобрение. Никой лекар не опира на пациента пистолет в челото за да ги направят, а го правят по собствена воля. Правеха се по две - три трансплантации дневно и чакахме 6 месеца за свободен час за операция, което означава, че е имало огромен брой желаещи.

Виж сега - има наистина доволно количество информация по въпроса за стволовите клетки и се намира тази информация като напишеш на Гугъл стволови клетки. Не е лошо да се информираш и от по сериозна статия по въпроса освен тази тема в този форум. После може пак да си поговорим, ако нещо не ти е ясно. Защото засега нямаш никаква представа какво и защо са стволовите клетки и съм сигурна, че в тази тема няма как да ти отговори някой на въпросите. Тук знаеш сме само родители на деца с увреждания.
Виж целия пост
# 17
Снежа63, не те разбирам. Ама никак. Хем не се интересуваш от стволовите клетки, хем една трета от постовете тук са твои. Не искаш да те свържа с компетентен по въпроса лекар, а ми задаваш чисто медицински въпроси - на мен ???
Как да ти го напиша така, че да го прочетеш. Написах какво пише в епикризата и мисля е ясно, но ще ти преведа. Стволовите клетки са експериментален метод без гаранции за подобрение.
Задавам нормални въпроси. Не медицински.
Какво е това което насочва използването на метода при деца аутисти?
Какво би променило използването на собствени стволови клетки?
Извинявай, но не намерих никъде данни да се посочва диагноза аутизъм, а само съпътстващи други диагнози или прояви.
Методът е отбелязан като подобрение на състоянието на деца аутисти. Намаляване на агресивността и повишаване на съсредочеността.
Не без значение е, че се говори отново за разрешаване на процедурата.
Относно другите заболявания, поне без медицинско образование виждам логиката.
Ако за аутизма ми трябваха лекари щях да се информирам, но те тъпчат повече на едно място / или така ми се струва/ от родителите в този форум.
Затова предпочитам да задам тук хиляда пъти един и същи въпрос.
Какво те наведе на мисълта за използване на метода. Синтоми? Какво се промени? Какво от това го отдаваш на метода и кое на други фактори? Как го прие детето? Евентуални рискове? Как се промени със времето?
Виж целия пост
# 18
Задавам нормални въпроси. Не медицински. Ами, щом така си мислиш.....
Какво е това което насочва използването на метода при деца аутисти? Нищо
Какво би променило използването на собствени стволови клетки?По безопасно е собствени от донорски
Извинявай, но не намерих никъде данни да се посочва диагноза аутизъм, а само съпътстващи други диагнози или прояви.Защото няма достатъчно такива данни
Методът е отбелязан като подобрение на състоянието на деца аутисти. Намаляване на агресивността и повишаване на съсредочеността.Това противоречи на предният ти въпрос
Не без значение е, че се говори отново за разрешаване на процедурата. Да, има много желаещи пациенти за това
Относно другите заболявания, поне без медицинско образование виждам логиката. При неврологично увреждане има данни за подобрение
Ако за аутизма ми трябваха лекари щях да се информирам, но те тъпчат повече на едно място / или така ми се струва/ от родителите в този форум. Не тъпчат на едно място, а имат мнение по въпроса и информация и някои от тях и умения да го правят
Затова предпочитам да задам тук хиляда пъти един и същи въпрос. Тук ще чуеш само това, което сме чули от същите тези лекари, или прочели думите им някъде.
Какво те наведе на мисълта за използване на метода. Инстинкт Синтоми? Никакви неврологични, а обичайните аутистичниКакво се промени? МногоКакво от това го отдаваш на метода и кое на други фактори? Нямам никакви доказателства какво точно е подобрението от клетките, а какво от други видове терапии, така, че няма да говоря недоказани неща. Как го прие детето? Не му навреди, както ми обеща лекаря Евентуални рискове? Обеща лекаря, че няма риск да му навреди, и така и стана Как се промени със времето? Много ! Епикризите и диагнозата дори се промени.

Стволовите клетки са много добър вариант при доказана неврологична увреда. Виждала съм видими подобрения при деца с ДЦП. Имам приятелче 2 клас със спина бифида и при него това е единствен вариант да проходи, но трябва да се направят много такива трансплантации. Силно се надявам и вярвам, че това някога ще стане и родителите му ще намерят средства за тези трансплантации. Много се надявам да се възобновят тези процедури тук и както се надяваше лекаря и се обсъждаше този вариант да ги поема изцяло здравната каса, а не частично, както беше преди.

Виж целия пост
# 19
Здравейте г-жо Гасовска,
Моля извинете за забавянето на отговора ми. Имах собствени медицински проблеми и претърпях неочаквана хирургична интервенция, след което за известно време се възстановявах. Отне ми доста време да наваксам с имейл кореспонденцията.
Бих желал да помогна на Франкли, въпреки че не смятам, че всъщност мога, поне не „реално”, а по-скоро със съвет.
Със сигурност е цел на живота и кариерата ми (както и на другите специалисти в тази сфера) да развием повече тези подходи за мозъчно възстановяване при неврологичните болести, но все още не сме постигнали задоволителни резултати. Съжалявам, че трябва да го кажа, но мисля, че все още няма подходящи идеи за клинично приложение на основните открития от нашата сфера, които биха могли да бъдат от полза за състоянието на дъщеря ви в близко бъдеще. Няма нещо, което да желая повече от това да имам подходящо решение за дъщеря ви, ние сме просто в началото на нашето научно пътуване и по-голямата част от изпитванията ни са върху мишки.
В момента провеждаме наистина много ОСНОВНО лабораторно изследване, което е много ДАЛЕЧ от клинично приложение – на години, дори на десетилетия, в зависимост от комплексността на заболяването и мозъчните вериги, които са засегнати. Работим усърдно и постоянно мислим за пациентите, но смятаме, че най-важното е да направим нещата правилно със старателна лабораторна работа ПРЕДИ да се гмурнем в сферата на клиничното приложение. Ние сме още в началото на дълъг път на проучвания към тези цели. Въпреки, че се надявам и вярвам, че нашата изследователска област може да предложи терапия на някои пациенти с такова неврологично увреждане и някои специфични форми на церебрална парализа, съжалявам, че трябва да го кажа, но смятам, че не съществува терапия с клетки, която наистина да е приложима в случая на дъщеря ви в близко бъдеще – промяната би настъпила след години до десетилетия, а не в рамките на месеци или няколко години, по моя преценка. Когато много от нас в тази сфера обсъждат “възможните” приложения, става въпрос за не толкова сложни ситуации – заболявания, при които само един вид неврони е загинал или увреден, или само един вид верига може да добави съществена функция – например заболявания свързани с увреждане на гръбначния стълб, амиотрофична латерална склероза (ALS), Паркинсон, специфична фокална демиелинизация или определени генетични и метаболични/ ензимни разстройства. Дори и за тези “по-елементарни” ситуации, все още няма нищо подходящо. Времето и проучванията ще променят това.
Горещо препоръчвам да направите преглед в център по диагностика на церебрална парализа в някой университет с много добра репутация. Бих препоръчал също да се свържете с една от международните или базираните в Щатите мрежи и да се консултирате с възможно най-опитните специалисти. Там клиничните специалисти и изследователи на церебрална парализа ще могат да ви дадат малко повече информация – хирургично интервенция на мускулите и сухожилията, за/против, стратегии за асистирана комуникация, образователна подкрепа, и т.н. В ход са доста идеи за разширяване на двигателните възможности, помощни средства и др.
Бих искал да мога да кажа друго. Мога да ви гарантирам, че работим нон-стоп за да променим това, за което ви говорих – да разберем какво не е наред и да ускорим достигането до рационални терапии. Ресурсите ни са много ограничени що се отнася до повечето “експериментални” елементи от нашето проучване. Но се справяме с помощта на финансиране от Националния здравен институт, за да отбелязваме постепенен напредък. Подмяната на определен невронен тип е все още невъзможна при хората. Имахме успех при мишките, но ще отнеме години за да прехвърлим това и при хората.
Смятам , че трябва да добавя и едно предупреждение – въпреки че има няколко разумни клинични тестове, в зависимост от спецификата на церебралната парализа, има също така и шарлатани, които предлагат терапия със „стволови клетки” и с „хормон на растежа”, често на цената на много хиляди долари, но не само че няма доказателство (това е нещо, което по принцип бихте нарекли „слабо вероятно”, но „по дяволите, нека опитаме”), но реално няма рационална база (така че реално Е или поне е доста близо до измама). Всъщност, те обикновено заблуждават, а клетките, които използват „не са истински”, въобще не са стволови клетки, просто кръвни клетки, и т.н. Наскоро публикуваха случай за едно нещастно израелско дете, което получило „стволови клетки” в Русия и развило множество мозъчни и гръбначно-мозъчни тумори. Знам, че не познавам нито вас, нито семейството ви, така че това не е моя работа, но вие ме попитахте – та това е моят съвет.
Съжалявам, че нямаме какво повече да ви предложим на този етап. Желая всичко най-добро на дъщеря ви и на семейството ви.
Искрено ваш,
Джефри
 Джефри Маклис, Доктор по медицина
 Професор по невронаука, неврология и неврохирургия – Медицински факултет, Харвард
 Професор катедра Стволови клетки и регенеративна биология, Университет Харвард
 Ръководител на програмата по Невронауки/ Заболявания на нервната система, Институт за стволови клетки – Харвард, Университет Харвард
Виж целия пост
# 20
Но какво трябва да каже това изявление.Този експерт и е прав и не е прав.
Може да съществува шарлатанство
но съществува и обратното.
Ако в БГ възобновят трансплантациите -шарлатанство ли ще ви се струва.Ако клетките са запазени от вашето дете ,нама ли да са истински.Ако са донорски няма ли да са от тъканна банка.
Ако ви помогнат няма ли да ги обявите за чудо ,нищо че няма етап клинични проучвания.А като знаете рисковете не можете ли да вземете решение и да си поемете рисковете.
Ами ако това е последна  възможност?????????????????
Виж целия пост
# 21
Това е едно мнение,просто исках да го споделя с вас!Всеки си преценя сам!
Виж целия пост
# 22
Известно е, че поне за сега "стволовите клетки" са едно от най- революционното откритие за решение на редица  заболявания.
Всичко което писа мanka и kikorana   трябва добре да се прецени.
Никой не иска детето му да е жертва и за мен методът до дето е на експериментално ниво трябва да се използва само в краен случай.
Мое мнение.
Виж целия пост
# 23
Здравейте . Искам да попитам някой знаели дали стволовите клетки могат да помогнат на детето ми което прекара менингит и сега е на 13 години и още не може да говори и има епилепсия .Благодаря ви предварително .
Виж целия пост
# 24
Здравей viktori2010 !
Както си прочела сигурно вече има различни мнения.Моето лично мнение е че могат да помогнат стига да намериш къде да ги направиш защото тук забраниха трансплантациите.
Виж целия пост
# 25
A нямали някаква надежда отново да запо4нат . Аз нямам финансова възможност да отида в други страни а времето лети и детето расте .
Виж целия пост
# 26
Аз бях чула, че ще се вдигне забраната тази година.
В аутистичният спектър мисля, че беше публикувано / ако не е отменено/.
Виж целия пост
# 27
Дано да я вдигнат . До сега съм слушала само за положителните страни на стволовите клетки а какви могат да бъдат вредите нанесени от тях ако има такива . Ако някой знае моля да пише защото аз все още не съм много наясно .
Виж целия пост
# 28
Ето малко информация, на която се натъкнах днес. Хич не ми е ясна тази технология.

http://www.monitor.bg/article?id=357945
Виж целия пост
# 29
АБР може да помогне,стволовите клетки едва ли,за епилепсията говоря....след мозъчната травма са се получили редица отклонения,терапиата АБР помага за това
skype:abr_bulgaria
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия